Strona główna Zdrowie Homeopatia w podróży

Homeopatia w podróży

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nagły przypadek może przytrafić nam się w każdej chwili – często zdarza się na wakacjach i podczas podróży, lecz również na urlopie w warunkach stacjonarnych. Bądź przygotowana na każdą ewentualność niesienia pierwszej pomocy. Pomóc ci w tym może homeopatia.

Strona główna Zdrowie Homeopatia w podróży

Jak się przygotować do podróży?

Wiemy orientacyjnie co powinna zawierać tradycyjna apteczka turystyczna pierwszej pomocy, z którą najczęściej wybieramy się w dalszą podróż. Jadąc autem posiadamy obowiązkowo apteczkę samochodową , a w domu mamy zawsze pod ręką pewien zestaw leków i opatrunków, po które sięgamy, kiedy coś się dzieje.

Zbliża się wakacyjny czas wyjazdów. Podróże – dalekie i bliskie – zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, że może się wydarzyć coś nagłego i nieprzewidzianego. Pakując walizkę, zazwyczaj myślimy również o tym, co może nam przyjść z pomocą, jeśli spotka nas jakiś problem zdrowotny – uraz, infekcja, zatrucie, niestrawność…

Warto wiedzieć, że podczas wakacyjnych wojaży, oprócz standardowo wyposażonej apteczki, przydać nam się może również homeopatia. Po pierwsze – dobrze sobie radzi w różnych sytuacjach „na ostro”, gdy potrzebujemy szybkiej pomocy i wsparcia w dolegliwościach zdrowotnych. Po drugie – jest wygodna i łatwa w transporcie, nie zajmuje dużo miejsca i łatwo ją „upchnąć” nawet w bardzo załadowanej torbie podróżnej. Po trzecie – możemy ją zastosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. 

Pierwsza pomoc i resuscytacja w dobie COVID-19

Homeopatią możemy się wspomóc w każdej sytuacji. Przyda się nie tylko na wakacjach. Warto o niej pamiętać także wtedy, gdy już nawet jesteśmy w drodze po pomoc lekarską. Pomaga złagodzić objawy, zmniejszyć ewentualne komplikacje oraz łatwiej się zregenerować i wrócić do formy. 

Udar mózgu – szybka pomoc ratuje życie

Apteczka podróżnika - jakie leki homeopatyczne pierwszej pomocy zabrać na wakacje? Podróżniczka z plecakiem stoi na tle dżungli w tropikach.

Jak homeopatia może się nam przydać na wakacjach?

Podczas wakacyjnego wyjazdu i w podróży mogą nam się przydać homeopatyczne:

  • arnica montana
  • aconitum napellus
  • apis mellifica
  • arsenicum album
  • belladonna
  • carbo vegetabilis
  • calendula officinalis
  • china rubra
  • cantharis vesicatoria
  • phosphorus
  • ipeca
  • hypericum perforatum
  • silicea
  • ledum palustre
  • bryonia alba

5 sposobów na chorobę lokomocyjną

Homeopatia dla podróżników – kiedy możemy się nią wspomóc?

1. Urazy, skaleczenia, krwawienie

Urazy, skaleczenia i krwawienia wymagają zaopatrzenia za pomocą środka do dezynfekcji i sterylnego opatrunku. Najlepiej połączyć to jednocześnie z homeopatią, która pomoże w szybszym zagojeniu się rany, zmniejszy krwawienie i ból.

W przypadku jakiegokolwiek urazu, zranienia, upadku, kontuzji itp. warto od razu pomyśleć o homeopatycznej arnica montana. Zmniejsza ból, stan zapalny i obrzęk. Będzie także pomocna przy oparzeniach, siniakach, potłuczeniu, krwawieniach, jak również przy bardziej poważnych urazach, jak: wstrząśnienie mózgu, atak serca, omdlenia.

Jeśli mamy do czynienia z widocznym krwawieniem jasnoczerwoną krwią, przyda się homeopatyczna ipeca. Przy małych, lecz obficie krwawiących rankach i skaleczeniach warto rozważyć homeopatyczny phosphorus oraz calendulę. Ta ostatnia przyda się także przy ranach skóry głowy. Przy uporczywych, sączących się ciemną krwią skaleczeniach pomoże homeopatyczne carbo vegetabilis, natomiast na skutki sporej utraty płynów ustrojowych w wyniku krwawienia lub krwotoku – homeopatyczna china rubra. W razie gwałtownego krwotoku jasnoczerwoną krwią, z towarzyszącym lękiem i pobudzeniem, w oczekiwaniu na pomoc lekarską pamiętajmy o homeopatycznych aconitum napellus oraz belladonnie.

Jak złagodzić ból po urazie lub stłuczeniu

Apteczka podróżnika. Mały chłopiec zbiera truskawki na polu truskawkowym..

2. Ból brzucha

Jeśli nagle pojawia się trudny do zniesienia, gwałtowny ból brzucha, któremu towarzyszy lęk, silne napięcie i pobudzenie, przydatny będzie homeopatyczny aconitum napellus. Gdy zaś dokucza nam ból w okolicy podżebrowej, wędrujący w górę, z silnym uczuciem pieczenia i palenia oraz pogorszeniem przez dotyk – homeopatyczny apis mellifica. Na ból w przebiegu zatrucia pokarmowego, z towarzyszącą bolesną biegunką, wymiotami i gorączką pomocny będzie homeopatyczny arsenicum album, natomiast na gwałtowne, zmieniające lokalizację bóle brzucha z pobudzeniem i niepokojem – homeopatyczna belladonna.

Jeśli chory jest poirytowany, gniewny, nie chce rozmawiać i chce być pozostawiony w spokoju, a ulgę w bólu przynosi mu silny ucisk brzucha i całkowity bezruch, przyda się homeopatyczna bryonia alba. Gdy zaś jest osłabiony, zlany zimnym potem, a brzuch jest silnie wzdęty i występują gazy, pomoże homeopatyczne carbo vegetabilis. Zaś przy silnych bólach o typie kolki, przebiegających z masywnymi wzdęciami i odbijaniem – homeopatyczna china rubra.

Uwaga! Dotkliwy i silny ból brzucha może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub innych poważnych zaburzeń zdrowotnych. Pamiętaj, aby zawsze w przypadku niewyjaśnionego i nagłego bólu brzucha jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

3. Ugryzienia i użądlenia

W tym przypadku pierwszym wyborem będzie homeopatyczny apis mellifica – zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu użądlenia (ukąszenia) pojawia się jasnoczerwony obrzęk, palący i kłujący ból, silny świąd, a złagodzenie dolegliwości następuje po przyłożeniu zimnych okładów. Jeśli natomiast pojawia się świąd, palenie i obrzęk, lecz ulgę przynoszą gorące i suche okłady, lepszym wyborem będzie homeopatyczny arsenicum album.

Gdy ukąszeniu towarzyszy gwałtowna panika, lęk i pobudzenie (częste w przypadku małych dzieci), warto od razu pomyśleć o homeopatycznym aconitum napellus.

Homeopatyczny cantharis vesicatoria przyda się wtedy, gdy ból po użądleniu jest niezwykle silny i dokuczliwy, intensywnie palący z szybko rozwijającym się ostrym stanem zapalnym i możliwymi pęcherzami. Natomiast homeopatyczne carbo vegetabilis – jeżeli skóra jest sina i zimna, a wokół ranki pojawiają się niebieskawe lub fioletowe plamy.

Przy ostrym i głębokim bólu promieniującym wzdłuż nerwu, co jest charakterystyczne zwłaszcza dla ran spowodowanych ukłuciem (użądleniem, ugryzieniem) przyda się homeopatyczny hypericum perforatum, często w połączeniu z homeopatycznym ledum palustre.

Uwaga! Jeśli wskutek użądlenia dojdzie do szoku anafilaktycznego, to w drodze do szpitala warto natychmiast wspomóc chorego homeopatycznymi: apis mellifica, arnica montana oraz carbo vegetabilis.

Użądlenie osy lub pszczoły – co robić? Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?

4. Oparzenia

Jeśli wskutek oparzenia rozwija się intensywny, palący, tnący, żądlący ból, a następnie pęcherze, najlepszym wyborem jest homeopatyczny cantharis vesicatoria.

Gdy skóra jest jasnoczerwona, obrzmiała, wrażliwa na dotyk, obolała i piekąca, ulgę przyniesie homeopatyczny apis mellifica. Zaś w przypadku oparzeń słonecznych i wszystkich tych, które przynoszą bardzo silny ból, gorączkę i rozpalenie –  homeopatyczna belladonna.

W oparzeniach łagodniejszych, raczej powierzchownych i niezbyt dokuczliwych pomoże homeopatyczna calendula, w poważnych oparzeniach chemicznych – homeopatyczny arsenicum album, gdy zaś wskutek oparzenia chory stracił dużą ilość płynów ustrojowych – homeopatyczna china rubra.

Młoda dziewczyna siedzi oparta o bagażnik samochodu, pkawę i patrzy w dal na góry.

5. Gorączka

Jeśli stan gorączkowy przebiega z silnym pragnieniem dużych ilości najlepiej zimnej wody, pomocny będzie homeopatyczny aconitum napellus. Jeżeli gorączkujący ma gorącą głowę, lecz chłodne ciało i zimne kończyny – homeopatyczna arnica montana. Przy przerywanej gorączce z silnym osłabieniem, potami i dreszczami przyda się homeopatyczny arsenicum album.

Przy wysokiej, nagłej gorączce, gdy chory jest zaczerwieniony, pobudzony i ma szkliste oczy warto pomyśleć o homeopatycznej belladonnie, a homeopatyczny phosphorus pomoże, gdy chora osoba domaga się podczas gorączki lodów, lodu lub lodowatych napojów. Homeopatyczne gelsemium sempervirens zaś może okazać się przydatne w gorączce przebiegającej z silnym osłabieniem, drżeniem mięśniowym, bólem głowy i sennością.

6. Zatrucia

W przypadku zatrucia pokarmowego, od początku warto pomyśleć o homeopatycznym arsenicum album, szczególnie jeśli głównymi objawami są wymioty, biegunka, gorączka i osłabienie. Homeopatyczne carbo vegetabilis przyda się w sytuacji zatrucia lekami, narkotykami lub gazem. W zatruciu wynikającym z niestrawności lub spożycia zepsutego jedzenia pomocna będzie homeopatyczna ipeca, a homeopatyczny phosphorus pomoże nie tylko w zatruciu pokarmowym, lecz również w intoksykacji gazem, alkoholem, tytoniem, chemicznymi środkami (np. środki ochrony roślin), lekami znieczulającymi lub chemicznymi oparami.

Podróżniczka backpakerka na Bali. Leki homeopatyczne dla podróżnika.

7. Inne dolegliwości

W przypadku, gdy:

  • boleśnie wbije nam się drzazga pod skórę i mamy problem z jej szybkim usunięciem – pomoc przyniosą homeopatyczna silicea oraz arnica montana. Dotyczy to także innych ciał obcych, np. kolec, szkło, ość itp.
  • jeśli doświadczymy stanu hipotermii (gwałtowne przemarznięcie i intensywne wychłodzenie całego ciała) – pomoże homeopatyczne carbo vegetabilis. Gdy towarzyszy temu senność, drżenie i silne osłabienie, warto dołączyć również homeopatyczne hypericum perforatum oraz gelsemium sempervirens
  • omdlenie – gdy już chory dojdzie do siebie przyda się homeopatyczna arnica montana oraz carbo vegetabilis, a jeśli przyczyną omdlenia był szok emocjonalny – ignatia amara.
  • udar cieplny – gdy dominującym objawem jest silny, pulsujący ból głowy, dreszcze oraz drżenie, możemy wspomóc się homeopatycznym apis mellifica. Gdy do tego obecne jest nadmierne pobudzenie, a nawet stany majaczenia i gorączka, warto dołączyć homeopatyczną belladonnę.
  • uraz kręgosłupa – np. wskutek gwałtownego szarpnięcia, upadku lub wypadku, wspomoże nas homeopatyczny hypericum perforatum

Jak nie chorować na wakacjach?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Poważne urazy i choroby nie powinny być pozostawione bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj zawsze o zachowaniu zdrowego rozsądku. W razie konieczności natychmiast wezwij pomoc medyczną. Podczas oczekiwania jednak możesz podać choremu homeopatię.

W przypadku, gdy dolegliwości nie są bardzo poważne ani zagrażające życiu, lecz stan chorego się nie poprawia, koniecznie skorzystaj z porady lekarskiej. Jeśli uraz, choroba lub wypadek nadwerężyły twoje zdrowie, potrzebna będzie wizyta u doświadczonego homeopaty, które pomoże ci usunąć skutki stanu ostrego oraz przywrócić równowagę w organizmie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły