Strona główna Bądź eko Homeopatia dla roślin

Homeopatia dla roślin

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Leczysz naturalnie siebie i swoją rodzinę. Uwielbiasz kwiaty i chcesz mieć piękny ogród i bujną zieleń wokół siebie. Zastanawiasz się, czy można połączyć obie te kwestie… Przeczytaj, jak można łatwo dbać o rośliny, stosując naturalne leki homeopatyczne.

Strona główna Bądź eko Homeopatia dla roślin
Leki homeopatyczne dla roślin - jak je stosować? Rośliny doniczkowe stoją na drewnianym stole przy oknie.

Dość łatwo jest nam zaakceptować fakt, że zwierzęta – podobnie jak ludzie – również czują, doświadczają pozytywnych i negatywnych emocji, potrafią być smutne, radosne, obrażone czy zbolałe. Tymczasem powinniśmy przyjąć do wiadomości, że świat roślin reaguje podobnie.

Rośliny również mogą „odczuwać” na swój wyjątkowy sposób i umieją nam to pokazać. Trzeba tylko postarać się i chcieć je „odczytać”. Jest wiele osób, które rozmawiają z kwiatami, przytulają się do drzew czy pieszczotliwie głaszczą rośliny w swoim domu i ogrodzie. Wydaje nam się, że rośliny pozostają nieme i nie odpowiadają na taki kontakt. Lecz to nieprawda. One również odczuwają emocje i wiedzą, kiedy mamy wobec nich dobre intencje, a kiedy jesteśmy obojętni lub chcemy je zniszczyć. Co więcej, o czym wszyscy miłośnicy i hodowcy roślin wiedzą doskonale, rośliny także chorują.

Homeopatia w leczeniu i pielęgnacji roślin

Podobnie jak wszystkie żywe istoty, rośliny doświadczają wszelkich przejawów istnienia. Doświadczają narodzin, wzrostu, dojrzewania, rozmnażania, ale także chorób, zimna, braku wody, urazów, wpływu zanieczyszczenia środowiska, a w końcu przekwitania i śmierci. Jeśli podejdziemy do nich z odpowiednią uwagą, miłością, współczuciem i wsłuchamy się w ich potrzeby, możemy skutecznie wspomóc je naturalnymi metodami.

Jednym ze znakomitych sposobów leczenia roślin i wspomagania ich rozwoju jest homeopatia. Tak jak leczy się lekami homeopatycznymi ludzi i zwierzęta, tak samo można tę metodę zastosować u roślin. Tym bardziej że leki te są zawsze naturalnego pochodzenia i doskonale wpisują się w potrzeby świata roślinnego.

Kwiaty, drzewa, krzewy wdzięcznie odpowiadają na tego typu terapię i szybko można zaobserwować efekty włączenia homeopatii nie tylko do leczenia, lecz również do codziennej pielęgnacji roślin. Leki homeopatyczne pomogą nam uporać się z rozmaitymi dolegliwościami, które mogą pojawić się u roślin. Można je także zastosować w innych sytuacjach: np. aby pobudzić wzrost rośliny, zwiększyć jej płodność, czy wzbogacić jej „dietę” w sole mineralne.

Trujące rośliny doniczkowe – na które uważać?

Jak zdiagnozować roślinę?

Wydawać by się mogło, że skoro rośliny nie komunikują się z nami wprost, nie jest możliwe, abyśmy prawidłowo je zdiagnozowali i potrafili dobrać konkretny lek na ich dolegliwości. Tymczasem roślina często pokazuje całą sobą, że coś jej dolega. Wystarczy tylko okazać jej należytą troskę i podejść do niej jak do żywego stworzenia, które stanowi niezbędny element na naszej planecie.

Wnikliwy i troskliwy hodowca potrafi od razu dostrzec, że coś złego dzieje się z rośliną, i wie, jaki jest potencjalny powód, dla którego zachorowała. Jeśli uważnie przyglądamy się naszym ulubieńcom ze świata flory, możemy dokładnie określić ich objawy chorobowe lub niepokojące zachowanie.

Może to być np. osłabiony wzrost, zniekształcone liście, zbyt mało kwiatów, przebarwienia itp. Na tej podstawie będziemy mogli włączyć do pielęgnacji roślin leki homeopatyczne, które bez problemu dobierzemy do indywidualnych objawów, prezentowanych przez naszego „pacjenta”.

Rośliny miododajne. Stwórz ogród, który pokochają owady

Jakie leki homeopatyczne powinny znaleźć się w roślinnej apteczce?

Produkty homeopatyczne można stosować u wszystkich roślin, niezależnie od tego, do jakich celów nam służą. Mogą to być zarówno rośliny hodowane w domu, w doniczkach, jak i rośliny w przydomowym ogródku, ozdobne oraz uprawne.

Jest kilka specyfików homeopatycznych, które powinny być na wyposażeniu każdego ogrodnika. Ich wybór na początku może czasami sprawiać trudność, lecz z czasem nauczymy się z łatwością z nich korzystać. Najlepszym wskaźnikiem skuteczności będzie kondycja naszych roślin, które szybko pokażą, co jest dla nich najlepsze i jak reagują na terapię. Jeżeli zatem zdecydujemy się, aby skorzystać z homeopatii przy pielęgnacji roślin, to warto mieć pod ręką poniższe leki homeopatyczne.

1. Arnica montana

Ma zastosowanie przy wszelkiego rodzaju urazach i ich konsekwencjach. Jeśli np. roślina doznała uderzenia, rozerwania liści, uszkodzenia systemu korzeniowego, upadku (np. doniczka spadła z parapetu i kwiat jest pokiereszowany) lub innego rodzaju uszkodzenia, Arnica montana jest lekiem wskazanym w tego typu sytuacjach.

Przyda się również w przypadku uszkodzeń spowodowanych czynnikami klimatycznymi, powstałych np. wskutek silnego wiatru, gradu lub nawałnicy, która połamała łodygi czy gałęzie.

Lek ten można również podać roślinom po ich przystrzyżeniu (obcinanie, wyrównywanie gałęzi, żywopłotu itp.). Dobrze jest także zastosować lek Arnica montana u roślin, które zostały przesadzone (np. do większej doniczki) lub zmieniły lokalizację (np. zostały wysadzone do gruntu).

Arnica montana wspomaga ogólne odżywienie roślin, wzmacnia roślinny system kapilarny, zapewnia dopływ soków do każdej tkanki – od korzeni po czubki liści. Można ją stosować jako regenerujący tonik odżywczy, jeśli roślina potrzebuje wsparcia, np. na wiosnę, po urazie lub po jakiejś chorobie.

2. Aconitum napellus

Lek wskazany we wszystkich nagłych sytuacjach, gdy objawy pojawiają się szybko i gwałtownie. Tak może się zdarzyć, jeśli roślina doświadczy nagłego szoku, takiego jak np. silne zmarznięcie przy nieoczekiwanym spadku temperatury i nocnym przymrozku. Wówczas natychmiast obserwujemy zwiędnięcie liści, ich przykurczenie, zmianę koloru, wysuszenie.

Aconitum napellus przydaje się zawsze wtedy, gdy rośliny narażone są przede wszystkim na skrajne czynniki klimatyczne, jak: zimny wiatr, nagła burza, intensywny upał z bezpośrednią ekspozycją na światło słoneczne czy bardzo zimne noce.

Podanie Aconitum może nie spowodować uratowania wszystkich zmarzniętych lub zniszczonych części, lecz przywróci roślinę do życia i pozwoli jej zregenerować się po wpływie niekorzystnych czynników.

3. Belladonna

To również lek sytuacji nagłych, najczęściej związanych z uwarunkowaniami pogodowymi. Jest pomocna, gdy roślina została narażona na takie czynniki, jak: gwałtowna zmiana temperatury (np. silny mróz po ciepłym dniu), intensywny upał, silne nasłonecznienie, gorąco i brak odpowiedniego nawodnienia. W wyniku upału i suszy obserwujemy poparzenia na liściach i łodygach, brzegi liści są spalone, przybierają czerwonawy lub rdzawy kolor, a cała roślina bardzo szybko więdnie i usycha.

Belladonna jest także przydatnym środkiem w przypadku długich okresów zimna i deszczu, gdy roślina przez zbyt długi czas jest eksponowana na nadmierną wilgoć. Wówczas należy zaaplikować lek do systemu korzeniowego, gdzie będzie on działał jako źródło ciepła i będzie niejako „ogrzewał” roślinę, nie pozwalając na jej zniszczenie.

4. Calcarea carbonica

To ważny lek, który może być stosowany jako tonik odżywczy dla roślin. Jest niezwykle przydatny do tego, aby zapoczątkować i przyspieszyć wzrost rośliny – działa jak bardzo skuteczny nawóz. Calcarea carbonica używa się w przypadku, gdy roślina jest osłabiona, mizerna, nadmiernie wrażliwa na zimno. Może być skarłowaciała lub zniekształcona. Nie chce się rozwijać, łodygi są zbyt słabe i łatwo się łamią, a kwiaty zbyt późno się wykształcają.

Jako nawóz i środek wyzwalający wzrost i rozwój lek ten stosujemy w niskich potencjach (najlepiej 6D).

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

5. Silicea

Ten lek warto stosować u wszystkich roślin w celu ich wzmocnienia i odżywienia. Szczególnie przyda się u tych, które przeszły śnieć, grzybicę lub inne zarazy. Silicea potrafi ustrzec roślinę przed pasożytami i szkodnikami poprzez znaczne wzmocnienie całej struktury tkankowej i zwiększenie odporności rośliny.

Pomaga także roślinom zregenerować się po wcześniejszym użyciu pestycydów lub innych chemicznych środków ochronnych. Ułatwia rekonwalescencję, jeśli roślina została narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne, jak: przeciągi, zimno, nadmierne nawodnienie korzeni, upał, nagłe zmiany pogody z ciepłej na zimną. Silicea jest wskazana u roślin skarłowaciałych, ze słabym wzrostem i opóźnionym rozwojem, a także zaniedbanych i źle pielęgnowanych.

Uwaga! – Siliceę powinno się stosować nie częściej niż 2–3 razy w ciągu całego okresu wzrostu rośliny (w jednym sezonie).

6. Carbo vegetabilis

Zastosowanie tego leku ma na celu przede wszystkim wzmocnienie rośliny. Jest on skuteczny w przypadku chorób grzybiczych, butwienia oraz szkód spowodowanych niewłaściwym przycinaniem rośliny. Carbo vegetabilis przyda się również, jeśli na liściach pojawią się czarno-brązowe przebarwienia, spowodowane niedoborem lub utratą soków odżywczych.

7. Causticum

Causticum wskazany jest głównie dla roślin, które lubią wilgoć i lepiej się czują, gdy mają więcej wody (np. po spryskaniu lub zwilżeniu liści), natomiast źle znoszą suszę, niedostateczne podlewanie, nadmierną ekspozycję na światło słoneczne i długotrwałe gorąco zewnętrzne. W wyniku niekorzystnych warunków mogą rozwinąć się takie schorzenia, jak: śnieć, rdza lub zakażenia grzybicze.

8. Dulcamara

Jest idealnym środkiem w sytuacji, gdy roślina była przez dłuższy czas narażona na nadmierną wilgoć lub deszcz, w związku z czym jej korzenie zbyt długo przebywały w przesiąkniętej wodą glebie. Dulcamara może zapobiec skutkom takiego nadmiernego nasączenia wodą i zniszczeniom spowodowanym zimnem i wilgocią.

9. Ignatia amara

To dobry lek dla roślin cechujących się wyjątkową wrażliwością i delikatnością. Dotyczy to szczególnie wrażliwości na przeciągi oraz nadmierną ilość słońca. Ignatia amara może być stosowana jako tonik odżywczy dla tych roślin, które zostały zaniedbane, źle pielęgnowane i zmarnowane, wskutek czego „obraziły się” i nie chcą dalej się rozwijać.

10. Kalium phosphoricum

Jest przydatny w przypadku, gdy kupiliśmy piękną i okazałą roślinę, która szybko po tym zaczęła marnieć i jej kondycja zdecydowanie się pogorszyła. Wynika to zazwyczaj z faktu, że była ona sztucznie nawożona lub do jej hodowli użyto chemicznych dodatków. W warunkach domowych, bez „dopalaczy”, przestaje wzrastać. Wtedy warto zastosować Kalium phosphoricum jako tonik do jej odżywienia, wzmocnienia i dodania sił do dalszego rozwoju.

Jak pielęgnować zioła z supermarketu?

Jak stosować leki homeopatyczne u roślin?

Jest oczywiste, że aby „podać” leki homeopatyczne roślinom, trzeba je najpierw rozpuścić w wodzie. Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie leczniczej mikstury jest następujące postępowanie:

 • umieść 6–8 granulek leku w szklanym słoiku zawierającym około 150 ml wody i pozwól im się całkowicie rozpuścić
 • zakręć słoik i energicznie potrząśnij roztworem kilka razy
 • do przygotowania mniej więcej 30 litrów mikstury homeopatycznej wystarczy 150 ml roztworu. Wykorzystamy ją do podlewania roślin. Aby było wygodniej i abyśmy nie musieli dźwigać 30-litrowych konewek, można przygotować trzy 10-litrowe pojemniki. Wówczas wlewamy 1/3 zawartości słoika do pojemnika lub konewki, do której wcześniej wlaliśmy 10 litrów wody
 • końcowy roztwór mieszamy energicznie przy pomocy drewnianego patyka lub plastikowej łyżki

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą – praktyczne porady Wojtka Wardeckiego

Wskazówki praktyczne

Aby leczenie homeopatyczne było jak najbardziej skuteczne, warto zastosować się do poniższych wskazówek. Dzięki nim roztwór leczniczy zostanie przygotowany we właściwy sposób, a rośliny uzyskają maksymalną korzyść z takiej terapii. W tym celu:

 • podczas sporządzania roztworu leków używaj plastikowej lub szklanej łyżki albo drewnianego patyka lub innego mieszadła. Lepiej nie stosować metalowych przyrządów, ponieważ metal mógłby zaburzyć działanie leków homeopatycznych. Nie zaszkodzi to w żaden sposób roślinie, lecz może obniżyć skuteczność tych środków
 • z tych samych względów do podlewania stosuj konewki lub naczynia wykonane raczej z plastiku niż z metalu
 • po każdym podlewaniu umyj starannie konewkę, płucząc ją pod czystą, bieżącą wodą
 • podlewaj całą roślinę, razem z liśćmi i obszarem, na którym potencjalnie znajduje się system korzeniowy. Odnośnie do drzew – polej roztworem pień i podlej cały obszar znajdujący się pod koroną drzewa
 • standardowe podlewanie roślin przy użyciu konewki wydaje się bardziej skuteczne niż inne formy aplikacji leków, jak np. spryskiwanie
 • staraj się aplikować roztwór leczniczy w pogodne i nie za ciepłe dni – rankiem lub późnym popołudniem. Liście powinny mieć możliwość szybkiego wyschnięcia. Jeśli dzień jest upalny, nie aplikuj roztworu na liście, ponieważ mogłoby to spowodować ich oparzenia przez słońce

Uwaga! Jeśli chodzi o pomidory – podlewaj tylko ziemię pod krzakiem, nigdy nie stosuj roztworu bezpośrednio na liście.

 • leki homeopatyczne w leczeniu roślin stosuje się najczęściej w potencji 30 CH
 • nie stosuj jednocześnie zbyt dużej ilości leków, najlepiej nie więcej niż 2 leki w danym momencie

Źródło:

Maute, Ch. (2019). Homeopathy for plants. A practical guide for house, balcony and garden plants. Kandern: Narayana Verlag.

Homeopatyczna apteczka dla zwierząt

Podobne artykuły