Strona główna Zdrowie Belladonna – właściwości i zastosowanie w homeopatii

Belladonna – właściwości i zastosowanie w homeopatii

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Lek Belladonna to jeden z ważniejszych leków homeopatycznych, który przydaje się w rozmaitych nagłych i gwałtownych stanach chorobowych. Bywa niezastąpiony w starciu z wysoką gorączką, grypą, migreną, czy silnym stanem zapalnym. Przychodzi na ratunek również w wielu schorzeniach wieku dziecięcego.

Strona główna Zdrowie Belladonna – właściwości i zastosowanie w homeopatii
Belladonna - lek homeopatyczny na stan zapalny. Zbiżenie na owoce rośliny pokrzyk wilcza jagoda na białym tle.

Pokrzyk wilcza jagoda

Atropa belladonna to nazwa rośliny, która po polsku znana jest jako Pokrzyk wilcza jagoda. Stanowi ona materiał wyjściowy do produkcji leku homeopatycznego, określanego powszechnie mianem Belladonna.

Pokrzyk wilcza jagoda to niewielki krzew o czarnych, lśniących jagodach, który znalazł duże zastosowanie przede wszystkim w homeopatii. Jako lek homeopatyczny, czyli taki, w którym stężenie substancji wyjściowej występuje w niezmiernie małych ilościach, jest całkowicie bezpieczny i może być stosowany nawet u bardzo małych dzieci.

Belladonna jest jednym z podstawowych leków, które powinny być zawsze obecne w domowej apteczce, ponieważ niejednokrotnie może nam się przydać w wielu sytuacjach. Przychodzi nam z pomocą przede wszystkim w stanach nagłych, rozwijających się szybko i gwałtownie, gdy czas działa na niekorzyść chorego.

Naturalne sposoby na ból gardła

Belladonna – jakie są główne wskazania do podania tego leku homeopatycznego?

Lek homeopatyczny Belladonna odgrywa zasadniczą rolę głównie w pediatrii, ponieważ to właśnie u dzieci choroba najczęściej pojawia się nagle, objawy są gwałtowne i intensywne, a stan chorego może szybko się pogorszyć. Dziecięce schorzenia, zwłaszcza o charakterze infekcyjnym, mają zazwyczaj niespodziewany początek, burzliwy przebieg i równie nagły koniec.

Nie oznacza to bynajmniej, że Belladonnę stosujemy tylko u najmłodszych. Choroby, na które Belladonna okazuje się być skutecznym remedium, mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Jest wskazana u każdego chorego, u którego wystąpią poniższe objawy.

Ostry stan gorączkowy

Bez względu na przyczynę. Ważne jest nie tyle, dlaczego gorączka się pojawiła, lecz w jaki sposób się manifestuje. W przypadku leku Belladonna objawy będą się zawsze pojawiały nagle i często nieoczekiwanie, wszystkie symptomy będą miały intensywny charakter, a przebieg choroby będzie dynamiczny i gwałtowny.

Gorączce może towarzyszyć pobudzenie, niekiedy mamy do czynienia ze stanami niepokoju, niespokojnym snem, koszmarami sennymi, podczas których pacjent jęczy, mówi przez sen, a dzieci mogą wręcz krzyczeć lub płakać.

Stan zapalny

W szczególności ten, charakteryzujący się miejscowym przekrwieniem i ogólną dużą nadwrażliwością na wszelkie bodźce. Najczęściej także towarzyszy mu uczucie silnego palenia w zapalnie zmienionych miejscach, intensywny ból i/lub odczucie pulsowania.

Zapalenie piersi – co na problemy z laktacją?

Belladonna jest stosowana w leczeniu homeopatycznym. Zbliżenie na gałąź i owoce wilczej jagody.

Belladonna – jakie objawy dodatkowe wskazują na możliwość jej zastosowania?

Belladonna jest lekiem homeopatycznym o bardzo wyraźnym obrazie. Istnieje szereg objawów dodatkowych, których obecność sugeruje konieczność podania tego właśnie leku. Należą do nich:

 • suchość błon śluzowych – np. suchość gardła powodująca napady suchego i podrażniającego kaszlu, czy suchość oczu, wywołująca podrażnienie i ból.
 • uczucie przekrwienia i gorąca – osoba potrzebująca leku Belladonna zazwyczaj ma zaczerwienioną twarz i skarży się na silne gorąco. Jest to wynikiem miejscowego przekrwienia i nadaktywności układu krążenia. Rodzice gorączkujących dzieci mogą często zauważyć, że od chorego dziecka aż promieniuje ciepło, a lśniąca i jaskrawoczerwona skóra w dotyku jest bardzo ciepła *sprawdź: gorączka u dziecka). Dotyczy to wysokiej temperatury oraz stanów zapalnych. Co ciekawe, u chorego w takich stanach często obserwuje się gorącą głowę, przy jednocześnie zimnych kończynach.
 • obfite poty – w stanach gorączkowych można zauważyć, że skóra i twarz pacjenta, oprócz zaczerwienienia i gorąca, jest dodatkowo spocona i wilgotna.
 • bóle o charakterze pulsującym – bóle związane są tu najczęściej ze stanem zapalnym, gorączką lub też są wynikiem silnego przekrwienia i wzrostu ciśnienia tętniczego. Najczęściej dotyczą one obszaru głowy i chory skarży się wówczas na silny, rozsadzający, pulsujący ból, który pojawia się nagle i ma bardzo gwałtowny i nasilony przebieg.
 • pogorszenie pod wpływem wszelkich bodźców – pacjent nie może znieść hałasu, głośnych dźwięków, jest nadwrażliwy na światło, na najlżejszy dotyk lub wstrząs, nie chce, żeby go dotykano i mu przeszkadzano. Najchętniej leżałby spokojnie w ciemnym pokoju, nie absorbowany przez nikogo. Bodźce z zewnątrz dodatkowo nasilają jego, już i tak intensywne, dolegliwości i podrażniają zmysły, natomiast odpoczynek i cisza poprawiają jego stan.

W związku z powyższą charakterystyką leku, można wymienić szereg przypadłości, w których Belladonna będzie przydatna. Wszelkie choroby, w przebiegu których pojawią się wyżej opisane symptomy (niekoniecznie wszystkie z nich muszą być obecne), są wskazaniem do zastosowania tego leku homeopatycznego.

5 objawów grypy, które warto umieć rozpoznać

Belladonna – kiedy ją stosować?

Po lek homeopatyczny Belladonna sięgniemy w przypadku takich dolegliwości jak:

 • wszystkie choroby gorączkowe – niezależnie od swojej etiologii. Mogą być to zatem różnego rodzaju zakażenia, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe, którym towarzyszy szybko narastająca temperatura, zaczerwieniona, gorąca i wilgotna skóra oraz pobudzenie.
 • wysypkowe choroby wieku dziecięcego – np. ospa, różyczka, szkarlatyna lub trzydniówka, dla których typowa jest wysoka gorączka, czerwona wysypka, nadwrażliwość na dotyk, stan zapalny, a objawy są z reguły intensywne i pojawiają się często z dnia na dzień.
 • zapalenie górnych dróg oddechowych – może to być między innymi zapalenie gardła, zapalenie krtani, tchawicy, przy których obserwujemy nie tylko gorączkę, lecz również suchy kaszel oraz czerwone i bolesne gardło. Belladonna jest również wyjątkowo użytecznym lekiem przy anginie.
 • zapalenie ucha – przebiegające z przekrwieniem, bardzo intensywnym bólem i silną nadwrażliwością na dotyk.
 • bóle głowy – wynikające np. ze wzrostu ciśnienia, uderzeń gorąca, stanu zapalnego lub gorączkowego. Mogą im towarzyszyć czasami zawroty głowy.
 • migrena – nagły, gwałtowny, silny ból głowy, najczęściej o charakterze pulsującym, rozsadzającym, z uczuciem palącego gorąca w obrębie głowy albo z wrażeniem, jakby głowa miała zaraz pęknąć z bólu. Pogorszenie przynosi tu światło, wstrząsy, ruch i hałasy, natomiast ulgę sprawiają chłodne okłady, uciśnięcie głowy i przebywanie w ciemnym pokoju.
 • udar słoneczny – gdy obserwujemy wszystkie objawy typowe dla Belladonny. Skóra jest gorąca, przekrwiona i bolesna, często towarzyszącymi objawami są gorączka, silny ból głowy i duża nadwrażliwość zmysłów (sprawdź: objawy udaru słonecznego u dzieci)

Dobrze wiedzieć, że – w związku z dużą dynamiką i intensywnością przebiegu choroby – lek Belladonna trzeba podawać często, nawet co kilkanaście minut. Jeśli reakcja na chorobę będzie równie szybka i intensywna, wówczas mamy szansę pokonać ją w krótkim czasie. W miarę poprawy stanu pacjenta zwiększamy odstępy między kolejnymi dawkami leku.

Ważne! Bezwzględnie jednak należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują pod wpływem podawania specyfiku i stan chorego nie zmienił się w ogóle lub pogorszył się w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych oznak choroby.

Lek homeopatyczny Belladonna - homeopatia. Zbliżenie na owoc rośliny pokrzyk wilcza jagoda.

Ciekawostki o pokrzyku

Roślina Atropa belladonna, czyli pokrzyk wilcza jagoda, oprócz w homeopatii, aktualnie znalazła swoje zastosowanie również w okulistyce.

Ściśle rzecz ujmując, wykorzystuje się tu jeden z obecnych głównie w jagodach pokrzyku alkaloidów, jakim jest atropina. Związek ten zaaplikowany miejscowo do oka ma zdolność do silnego rozszerzenia źrenicy, co jest niezbędne w celu dokładnego zbadania dna oka.

Z tą szczególną cechą wiąże się ciekawostka dotycząca nazwy rośliny:

Belladonna bowiem po łacinie oznacza dosłownie: „piękna pani”. Określenie to nie jest bynajmniej przypadkowe – starożytne Rzymianki pochodzące z bogatszych sfer, chcąc uchodzić za bardziej atrakcyjne, wkraplały sobie do oczu wyciąg z pokrzyku. Obecna w nim atropina powodowała poszerzenie źrenicy do maksymalnych rozmiarów, przez co oko wydawało się znacznie większe. Kobieta o takich wielkich, tajemniczych i przepastnych oczach uznawana była za bardziej ponętną i piękną, chociaż z pewnością w takim stanie ledwo mogła widzieć.

Homeopatyczna apteczka przedszkolaka

Belladonna jako lek homeopatyczny

Niezależnie jednak od wątpliwej przydatności w celu poprawy urody, najbardziej spektakularne efekty terapeutyczne Belladonna przynosi jako lek homeopatyczny.

Znajduje ona zastosowanie w przeróżnych sytuacjach i warto jest mieć ten lek zawsze pod ręką. Tym bardziej, że gdy choroba pojawia się znienacka, wówczas lek potrzebny jest natychmiast. Podany przy pierwszych symptomach rosnącej gorączki i stanu zapalnego potrafi w porę poradzić sobie z gwałtownymi objawami i zapobiec rozwinięciu się bardziej poważnych dolegliwości, np. drgawek gorączkowych.

Podobne artykuły