Strona główna Zdrowie Belladonna – skuteczna pomoc w nagłych schorzeniach
Strona główna Zdrowie Belladonna – skuteczna pomoc w nagłych schorzeniach

Belladonna – skuteczna pomoc w nagłych schorzeniach

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Lek Belladonna to jeden z ważniejszych leków homeopatycznych, który przydaje się w rozmaitych nagłych i gwałtownych stanach chorobowych. Bywa niezastąpiony w starciu z wysoką gorączką, grypą, migreną, czy silnym stanem zapalnym. Przychodzi na ratunek również w wielu schorzeniach wieku dziecięcego.

Atropa belladonna to nazwa rośliny, która po polsku znana jest jako Pokrzyk wilcza jagoda. Stanowi ona materiał wyjściowy do produkcji leku homeopatycznego, określanego powszechnie mianem: Belladonna.

Ten niewielki krzew o czarnych, lśniących jagodach, znalazł duże zastosowanie przede wszystkim w homeopatii. Jako lek homeopatyczny, czyli taki, w którym stężenie substancji wyjściowej występuje w niezmiernie małych ilościach, jest całkowicie bezpieczny i może być stosowany nawet u bardzo małych dzieci.

Belladonna jest jednym z podstawowych leków, które powinny być zawsze obecne w domowej apteczce, ponieważ niejednokrotnie może nam się przydać w wielu sytuacjach. Przychodzi nam z pomocą przede wszystkim w stanach nagłych, rozwijających się szybko i gwałtownie, gdy czas działa na niekorzyść chorego. Zatem…

Naturalne sposoby na ból gardła

Belladonna – jakie są główne wskazania do jej podania?

Ten cenny lek odgrywa on zasadniczą rolę głównie w pediatrii, ponieważ to właśnie u dzieci choroba najczęściej pojawia się nagle, objawy są gwałtowne i intensywne, a stan chorego może szybko się pogorszyć. Dziecięce schorzenia, zwłaszcza o charakterze infekcyjnym, mają zazwyczaj niespodziewany początek, burzliwy przebieg i równie nagły koniec.

Nie oznacza to bynajmniej, że Belladonnę stosujemy tylko u najmłodszych. Choroby, na które Belladonna okazuje się być skutecznym remedium, mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Jest wskazana u każdego chorego, u którego wystąpi:

1. Ostry stan gorączkowy

Bez względu na przyczynę. Ważne jest nie tyle, dlaczego gorączka się pojawiła, lecz w jaki sposób się manifestuje. W przypadku Belladonny objawy będą się zawsze pojawiały nagle i często nieoczekiwanie, wszystkie symptomy będą miały intensywny charakter, a przebieg choroby będzie dynamiczny i gwałtowny.

Gorączce może towarzyszyć pobudzenie, niekiedy mamy do czynienia ze stanami niepokoju, niespokojnym snem, koszmarami sennymi, podczas których pacjent jęczy, mówi przez sen, a dzieci mogą wręcz krzyczeć lub płakać.

2. Stan zapalny

W szczególności ten, charakteryzujący się miejscowym przekrwieniem i ogólną dużą nadwrażliwością na wszelkie bodźce. Najczęściej także towarzyszy mu uczucie silnego palenia w zapalnie zmienionych miejscach, intensywny ból i/lub odczucie pulsowania.

Belladonna jest stosowana w leczeniu homeopatycznym. Zbliżenie na gałąź i owoce wilczej jagody.

Belladonna – jakie objawy dodatkowe wskazują na możliwość jej zastosowania?

Belladonna jest lekiem homeopatycznym o bardzo wyraźnym obrazie. Istnieje szereg objawów dodatkowych, których obecność sugeruje konieczność podania tego właśnie leku. Należą do nich:

 • suchość błon śluzowych – np. suchość gardła powodująca napady suchego i podrażniającego kaszlu, czy suchość oczu, wywołująca podrażnienie i ból.
 • uczucie przekrwienia i gorąca – osoba potrzebująca leku Belladonna zazwyczaj ma zaczerwienioną twarz i skarży się na silne gorąco. Jest to wynikiem miejscowego przekrwienia i nadaktywności układu krążenia. Rodzice gorączkujących dzieci mogą często zauważyć, że od chorego dziecka aż promieniuje ciepło, a lśniąca i jaskrawoczerwona skóra w dotyku jest bardzo ciepła. Dotyczy to wysokiej temperatury oraz stanów zapalnych. Co ciekawe, u chorego w takich stanach często obserwuje się gorącą głowę, przy jednocześnie zimnych kończynach.
 • obfite poty – w stanach gorączkowych można zauważyć, że skóra i twarz pacjenta, oprócz zaczerwienienia i gorąca, jest dodatkowo spocona i wilgotna.
 • bóle o charakterze pulsującym – bóle związane są tu najczęściej ze stanem zapalnym, gorączką lub też są wynikiem silnego przekrwienia i wzrostu ciśnienia tętniczego. Najczęściej dotyczą one obszaru głowy i chory skarży się wówczas na silny, rozsadzający, pulsujący ból, który pojawia się nagle i ma bardzo gwałtowny i nasilony przebieg.
 • pogorszenie pod wpływem wszelkich bodźców – pacjent nie może znieść hałasu, głośnych dźwięków, jest nadwrażliwy na światło, na najlżejszy dotyk lub wstrząs, nie chce, żeby go dotykano i mu przeszkadzano. Najchętniej leżałby spokojnie w ciemnym pokoju, nie absorbowany przez nikogo. Bodźce z zewnątrz dodatkowo nasilają jego, już i tak intensywne, dolegliwości i podrażniają zmysły, natomiast odpoczynek i cisza poprawiają jego stan.

W związku z powyższą charakterystyką leku, można wymienić szereg przypadłości, w których Belladonna będzie przydatna. Wszelkie choroby, w przebiegu których pojawią się wyżej opisane symptomy (niekoniecznie wszystkie z nich muszą być obecne), są wskazaniem do zastosowania tego leku homeopatycznego.

5 objawów grypy, które musisz umieć rozpoznać

Kiedy stosować Belladonnę?

Po lek homeopatyczny Belladonna sięgniemy w przypadku takich dolegliwości jak:

 • wszystkie choroby gorączkowe – niezależnie od swojej etiologii. Mogą być to zatem różnego rodzaju zakażenia, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe, którym towarzyszy szybko narastająca temperatura, zaczerwieniona, gorąca i wilgotna skóra oraz pobudzenie.
 • choroby wysypkowe wieku dziecięcego – np. ospa, różyczka, szkarlatyna lub trzydniówka, dla których typowa jest wysoka gorączka, czerwona wysypka, nadwrażliwość na dotyk, stan zapalny, a objawy są z reguły intensywne i pojawiają się często z dnia na dzień.
 • zapalenie górnych dróg oddechowych – może to być między innymi zapalenie gardła, krtani, tchawicy, przy których obserwujemy nie tylko gorączkę, lecz również suchy kaszel oraz czerwone i bolesne gardło. Belladonna jest również wyjątkowo użytecznym lekiem przy anginie.
 • zapalenie ucha – przebiegające z przekrwieniem, bardzo intensywnym bólem i silną nadwrażliwością na dotyk.
 • bóle głowy – wynikające np. ze wzrostu ciśnienia, uderzeń gorąca, stanu zapalnego lub gorączkowego. Mogą im towarzyszyć czasami zawroty głowy.
 • migrena – nagły, gwałtowny, silny ból głowy, najczęściej o charakterze pulsującym, rozsadzającym, z uczuciem palącego gorąca w obrębie głowy albo z wrażeniem, jakby głowa miała zaraz pęknąć z bólu. Pogorszenie przynosi tu światło, wstrząsy, ruch i hałasy, natomiast ulgę sprawiają chłodne okłady, uciśnięcie głowy i przebywanie w ciemnym pokoju.
 • udar słoneczny – gdy obserwujemy wszystkie objawy typowe dla Belladonny. Skóra jest gorąca, przekrwiona i bolesna, często towarzyszącymi objawami są gorączka, silny ból głowy i duża nadwrażliwość zmysłów.

Udar słoneczny u dzieci – jak się objawia i jak pomóc maluchowi?

Dobrze wiedzieć, że – w związku z dużą dynamiką i intensywnością przebiegu choroby – lek Belladonna trzeba podawać często, nawet co kilkanaście minut. Jeśli reakcja na chorobę będzie równie szybka i intensywna, wówczas mamy szansę pokonać ją w krótkim czasie. W miarę poprawy stanu pacjenta zwiększamy odstępy między kolejnymi dawkami leku.

Ważne! Bezwzględnie jednak należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują pod wpływem podawania specyfiku i stan chorego nie zmienił się w ogóle lub pogorszył się w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych oznak choroby.

Lek homeopatyczny Belladonna - homeopatia. Zbliżenie na owoc rośliny pokrzyk wilcza jagoda.

Ciekawostki o pokrzyku

Roślina Atropa belladonna, oprócz homeopatii, aktualnie znalazła swoje zastosowanie również w okulistyce.

Ściśle rzecz ujmując, wykorzystuje się tu jeden z obecnych głównie w jagodach pokrzyku alkaloidów, jakim jest atropina. Związek ten, zaaplikowany miejscowo do oka, ma zdolność do silnego rozszerzenia źrenicy, co jest niezbędne w celu dokładnego zbadania dna oka.

Z tą szczególną cechą wiąże się ciekawostka dotycząca nazwy rośliny:

Belladonna bowiem po łacinie oznacza dosłownie: „piękna pani”. Określenie to nie jest bynajmniej przypadkowe – starożytne Rzymianki pochodzące z bogatszych sfer, chcąc uchodzić za bardziej atrakcyjne, wkraplały sobie do oczu wyciąg z pokrzyku. Obecna w nim atropina powodowała poszerzenie źrenicy do maksymalnych rozmiarów, przez co oko wydawało się znacznie większe. Kobieta o takich wielkich, tajemniczych i przepastnych oczach uznawana była za bardziej ponętną i piękną, chociaż z pewnością w takim stanie ledwo mogła widzieć.

Belladonna jako lek homeopatyczny

Niezależnie jednak od wątpliwej przydatności w celu poprawy urody, najbardziej spektakularne efekty terapeutyczne Belladonna przynosi jako lek homeopatyczny.

Znajduje ona zastosowanie w przeróżnych sytuacjach i warto jest mieć ten lek zawsze pod ręką. Tym bardziej, że gdy choroba pojawia się znienacka, wówczas lek potrzebny jest natychmiast. Podany przy pierwszych symptomach rosnącej gorączki i stanu zapalnego potrafi w porę poradzić sobie z gwałtownymi objawami i zapobiec rozwinięciu się bardziej poważnych dolegliwości, np. drgawek gorączkowych.

Homeopatyczna apteczka przedszkolaka

Najnowsze artykuły