Strona główna Zdrowie Homeopatyczna belladonna

Homeopatyczna belladonna

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Homeopatyczna belladonna przydaje się w rozmaitych nagłych i gwałtownych stanach chorobowych. Bywa niezastąpiona w starciu z wysoką gorączką, grypą, migreną, czy silnym stanem zapalnym. Przychodzi na ratunek również w wielu schorzeniach wieku dziecięcego.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczna belladonna

Pokrzyk wilcza jagoda

Atropa belladonna to nazwa rośliny, która po polsku znana jest jako pokrzyk wilcza jagoda. Stanowi ona materiał wyjściowy do produkcji homeopatycznej belladonny. 

Pokrzyk wilcza jagoda to niewielki krzew o czarnych, lśniących jagodach, który znalazł duże zastosowanie przede wszystkim w homeopatii, w której może być bezpiecznie stosowany nawet u bardzo małych dzieci.

Homeopatyczna belladonna niejednokrotnie może nam się przydać w wielu sytuacjach. Przychodzi nam z pomocą przede wszystkim w stanach nagłych, rozwijających się szybko i gwałtownie, gdy czas działa na niekorzyść chorego.

Naturalne sposoby na ból gardła

Homeopatyczna belladonna – kiedy może się nam przydać?

Homeopatyczna belladonna pomocna jest głównie w pediatrii, ponieważ to właśnie u dzieci choroba najczęściej pojawia się nagle, objawy są gwałtowne i intensywne, a stan dziecka może szybko się pogorszyć. Dziecięce schorzenia, zwłaszcza o charakterze infekcyjnym, mają zazwyczaj niespodziewany początek, burzliwy przebieg i równie nagły koniec.

Nie oznacza to bynajmniej, że będzie potrzebna tylko u najmłodszych. Gwałtowne i nagłe choroby mogą przecież przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Wskazówką dla homeopatycznej belladonny będą poniższe objawy:

Ostry stan gorączkowy

Bez względu na przyczynę. Ważne jest nie tyle, dlaczego gorączka się pojawiła, lecz w jaki sposób się manifestuje. W tym przypadku objawy zawsze pojawiają się nagle i często nieoczekiwanie, wszystkie symptomy mają intensywny charakter, a przebieg choroby jest dynamiczny i gwałtowny.

Gorączce może towarzyszyć pobudzenie, niekiedy mamy do czynienia ze stanami niepokoju, niespokojnym snem, koszmarami sennymi, podczas których pacjent jęczy, mówi przez sen, a dzieci mogą wręcz krzyczeć lub płakać.

Stan zapalny

W szczególności ten, charakteryzujący się miejscowym przekrwieniem i ogólną dużą nadwrażliwością na wszelkie bodźce. Najczęściej także towarzyszy mu uczucie silnego palenia w zapalnie zmienionych miejscach, intensywny ból i/lub odczucie pulsowania.

Zapalenie piersi – co na problemy z laktacją?

Belladonna jest stosowana w leczeniu homeopatycznym. Zbliżenie na gałąź i owoce wilczej jagody.

Homeopatyczna belladonna – charakterystyczne dolegliwości

Homeopatyczna belladonna ma bardzo wyraźny obraz, charakteryzujący się szeregiem objawów dodatkowych. Należą do nich:

  • suchość błon śluzowych – np. suchość gardła powodująca napady suchego i podrażniającego kaszlu, czy suchość oczu, wywołująca podrażnienie i ból.
  • uczucie przekrwienia i gorąca – chora osoba zazwyczaj ma zaczerwienioną twarz (lub miejsce, gdzie lokalizuje się dolegliwość, np. gardło) i skarży się na silne gorąco. Jest to wynikiem miejscowego przekrwienia i nadaktywności układu krążenia. Rodzice gorączkujących dzieci mogą często zauważyć, że od chorego dziecka aż promieniuje ciepło, a lśniąca i jaskrawoczerwona skóra w dotyku jest bardzo ciepła (sprawdź: gorączka u dziecka). Dotyczy to wysokiej temperatury oraz stanów zapalnych. Co ciekawe, u chorego w takich stanach często obserwuje się gorącą głowę, przy jednocześnie zimnych kończynach.
  • obfite poty – w stanach gorączkowych można zauważyć, że skóra i twarz pacjenta, oprócz zaczerwienienia i gorąca, jest dodatkowo spocona i wilgotna.
  • bóle o charakterze pulsującym – bóle związane są tu najczęściej ze stanem zapalnym, gorączką lub też są wynikiem silnego przekrwienia i wzrostu ciśnienia tętniczego. Najczęściej dotyczą one obszaru głowy i chory skarży się wówczas na silny, rozsadzający, pulsujący ból, który pojawia się nagle i ma bardzo gwałtowny i nasilony przebieg.
  • pogorszenie pod wpływem wszelkich bodźców – pacjent nie może znieść hałasu, głośnych dźwięków, jest nadwrażliwy na światło, na najlżejszy dotyk lub wstrząs, nie chce, żeby go dotykano i mu przeszkadzano. Najchętniej leżałby spokojnie w ciemnym pokoju, nie absorbowany przez nikogo. Bodźce z zewnątrz dodatkowo nasilają jego, już i tak intensywne, dolegliwości i podrażniają zmysły, natomiast odpoczynek i cisza poprawiają jego stan.

Można zatem znaleźć szereg przypadłości, w przebiegu których pojawią się wyżej opisane symptomy (niekoniecznie wszystkie z nich muszą być obecne), w których homeopatyczna belladonna będzie przydatna.

5 objawów grypy, które warto umieć rozpoznać

Homeopatyczna belladonna – kiedy może nas wspomóc?

  • wszystkie choroby gorączkowe – niezależnie od swojej etiologii. Mogą być to zatem różnego rodzaju zakażenia, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe, którym towarzyszy szybko narastająca temperatura, zaczerwieniona, gorąca i wilgotna skóra oraz pobudzenie.
  • wysypkowe choroby wieku dziecięcego – np. ospa, różyczka, szkarlatyna lub trzydniówka, dla których typowa jest wysoka gorączka, czerwona wysypka, nadwrażliwość na dotyk, stan zapalny, a objawy są z reguły intensywne i pojawiają się często z dnia na dzień.
  • zapalenie górnych dróg oddechowych – może to być między innymi zapalenie gardła, zapalenie krtani, tchawicy, przy których obserwujemy nie tylko gorączkę, lecz również suchy kaszel oraz czerwone i bolesne gardło; homeopatyczna belladonna dobrze się sprawdza również przy anginie.
  • zapalenie ucha – przebiegające z przekrwieniem, bardzo intensywnym bólem i silną nadwrażliwością na dotyk.
  • bóle głowy – wynikające np. ze wzrostu ciśnienia, uderzeń gorąca, stanu zapalnego lub gorączkowego. Mogą im towarzyszyć czasami zawroty głowy.
  • migrena – nagły, gwałtowny, silny ból głowy, najczęściej o charakterze pulsującym, rozsadzającym, z uczuciem palącego gorąca w obrębie głowy albo z wrażeniem, jakby głowa miała zaraz pęknąć z bólu. Pogorszenie przynosi tu światło, wstrząsy, ruch i hałasy, natomiast ulgę sprawiają chłodne okłady, uciśnięcie głowy i przebywanie w ciemnym pokoju.
  • udar słoneczny – gdy skóra jest gorąca, przekrwiona i bolesna, a często towarzyszącymi objawami są gorączka, silny ból głowy i duża nadwrażliwość zmysłów (sprawdź: objawy udaru słonecznego u dzieci)

Ważne! Bezwzględnie jednak należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują, a stan chorego nie zmienił się w ogóle lub pogorszył w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych oznak choroby.

Lek homeopatyczny Belladonna - homeopatia. Zbliżenie na owoc rośliny pokrzyk wilcza jagoda.

Ciekawostki o pokrzyku

Roślina atropa belladonna, czyli pokrzyk wilcza jagoda, oprócz homeopatii, znalazła zastosowanie również w okulistyce.

Ściśle rzecz ujmując, wykorzystuje się tu jeden z obecnych głównie w jagodach pokrzyku alkaloidów, jakim jest atropina. Związek ten zaaplikowany miejscowo do oka ma zdolność do silnego rozszerzenia źrenicy, co jest niezbędne w celu dokładnego zbadania dna oka.

Z tą szczególną cechą wiąże się ciekawostka dotycząca nazwy rośliny:

Belladonna bowiem po łacinie oznacza dosłownie: „piękna pani”. Określenie to nie jest bynajmniej przypadkowe – starożytne Rzymianki pochodzące z bogatszych sfer, chcąc uchodzić za bardziej atrakcyjne, wkraplały sobie do oczu wyciąg z pokrzyku. Obecna w nim atropina powodowała poszerzenie źrenicy do maksymalnych rozmiarów, przez co oko wydawało się znacznie większe. Kobieta o takich wielkich, tajemniczych i przepastnych oczach uznawana była za bardziej ponętną i piękną, chociaż z pewnością w takim stanie ledwo mogła cokolwiek widzieć 🙂

Homeopatyczna apteczka przedszkolaka

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły