Belladonna – skuteczna pomoc w nagłych schorzeniach

Lek Belladonna to jeden z ważniejszych leków homeopatycznych, który przydaje się w rozmaitych nagłych i gwałtownych stanach chorobowych. Bywa niezastąpiony w starciu z wysoką gorączką, grypą, migreną, czy silnym stanem zapalnym. Przychodzi na ratunek również w wielu schorzeniach wieku dziecięcego.
Belladonna - lek homeopatyczny

Atropa belladonna to nazwa rośliny, która po polsku znana jest jako Pokrzyk wilcza jagoda. Stanowi ona materiał wyjściowy do produkcji leku homeopatycznego, określanego powszechnie mianem: Belladonna.

Ten niewielki krzew o czarnych, lśniących jagodach, znalazł duże zastosowanie przede wszystkim w homeopatii. Jako lek homeopatyczny, czyli taki, w którym stężenie substancji wyjściowej występuje w niezmiernie małych ilościach, jest całkowicie bezpieczny i może być stosowany nawet u bardzo małych dzieci.

Jest jednym z podstawowych leków, które powinny być zawsze obecne w domowej apteczce, ponieważ niejednokrotnie może nam się przydać w wielu sytuacjach. Przychodzi nam z pomocą przede wszystkim w stanach nagłych, rozwijających się szybko i gwałtownie, gdy czas działa na niekorzyść chorego. Zatem…

Jakie są główne wskazania do podania Belladonny?

Ten cenny lek odgrywa on zasadniczą rolę głównie w pediatrii, ponieważ to właśnie u dzieci choroba najczęściej pojawia się nagle, objawy są gwałtowne i intensywne, a stan chorego może szybko się pogorszyć. Dziecięce schorzenia, zwłaszcza o charakterze infekcyjnym, mają zazwyczaj niespodziewany początek, burzliwy przebieg i równie nagły koniec.

Nie oznacza to bynajmniej, że Belladonnę stosujemy tylko u najmłodszych. Choroby, na które Belladonna okazuje się być skutecznym remedium, mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Jest wskazana u każdego chorego, u którego wystąpi:

 • Ostry stan gorączkowy – bez względu na przyczynę. Ważne jest nie tyle, dlaczego gorączka się pojawiła, lecz w jaki sposób się manifestuje. W przypadku Belladonny objawy będą się zawsze pojawiały nagle i często nieoczekiwanie, wszystkie symptomy będą miały intensywny charakter, a przebieg choroby będzie dynamiczny i gwałtowny.

Gorączce może towarzyszyć pobudzenie; niekiedy mamy do czynienia ze stanami niepokoju, niespokojnym snem, koszmarami sennymi, podczas których pacjent jęczy, mówi przez sen, a dzieci mogą wręcz krzyczeć lub płakać.

 • Stan zapalny – a w szczególności ten, charakteryzujący się miejscowym przekrwieniem i ogólną dużą nadwrażliwością na wszelkie bodźce. Najczęściej także towarzyszy mu uczucie silnego palenia w zapalnie zmienionych miejscach, intensywny ból i/lub odczucie pulsowania.

Belladonna stosowana w leczeniu homeopatycznym

Jakie objawy dodatkowe wskazują na możliwość zastosowania Belladonny?

Belladonna jest lekiem o bardzo wyraźnym obrazie. Istnieje szereg objawów dodatkowych, których obecność sugeruje konieczność podania tego właśnie leku. Należą do nich:

 • suchość błon śluzowych – np. suchość gardła powodująca napady suchego i podrażniającego kaszlu, czy suchość oczu, wywołująca podrażnienie i ból.
 • uczucie przekrwienia i gorąca – osoba potrzebująca Belladonny zazwyczaj ma zaczerwienioną twarz i skarży się na silne gorąco. Jest to wynikiem miejscowego przekrwienia i nadaktywności układu krążenia. Rodzice gorączkujących dzieci mogą często zauważyć, że od chorego dziecka aż promieniuje ciepło, a lśniąca i jaskrawoczerwona skóra w dotyku jest bardzo ciepła. Dotyczy to wysokiej temperatury oraz stanów zapalnych. Co ciekawe, u chorego w takich stanach często obserwuje się gorącą głowę, przy jednocześnie zimnych kończynach.
 • obfite poty – w stanach gorączkowych można zauważyć, że skóra i twarz pacjenta, oprócz zaczerwienienia i gorąca, jest dodatkowo spocona i wilgotna.
 • bóle o charakterze pulsującym – bóle związane są tu najczęściej ze stanem zapalnym, gorączką lub też są wynikiem silnego przekrwienia i wzrostu ciśnienia tętniczego. Najczęściej dotyczą one obszaru głowy i chory skarży się wówczas na silny, rozsadzający, pulsujący ból, który pojawia się nagle i ma bardzo gwałtowny i nasilony przebieg.
 • pogorszenie pod wpływem wszelkich bodźców – pacjent nie może znieść hałasu, głośnych dźwięków, jest nadwrażliwy na światło, na najlżejszy dotyk lub wstrząs, nie chce, żeby go dotykano i mu przeszkadzano. Najchętniej leżałby spokojnie w ciemnym pokoju, nie absorbowany przez nikogo. Bodźce z zewnątrz dodatkowo nasilają jego, już i tak intensywne, dolegliwości i podrażniają zmysły, natomiast odpoczynek i cisza poprawiają jego stan.

W związku z powyższą charakterystyką leku, można wymienić szereg przypadłości, w których Belladonna będzie przydatna. Wszelkie choroby, w przebiegu których pojawią się wyżej opisane symptomy (niekoniecznie wszystkie z nich muszą być obecne), są wskazaniem do zastosowania tego leku.

Kiedy stosować Belladonnę?

Po Belladonnę sięgniemy w przypadku takich dolegliwości jak:

 • wszystkie choroby gorączkowe – niezależnie od swojej etiologii. Mogą być to zatem różnego rodzaju zakażenia, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe, którym towarzyszy szybko narastająca temperatura, zaczerwieniona, gorąca i wilgotna skóra oraz pobudzenie.
 • choroby wysypkowe wieku dziecięcego – np. ospa, różyczka, szkarlatyna lub trzydniówka, dla których typowa jest wysoka gorączka, czerwona wysypka, nadwrażliwość na dotyk, stan zapalny, a objawy są z reguły intensywne i pojawiają się często z dnia na dzień.
 • zapalenie górnych dróg oddechowych – może to być między innymi zapalenie gardła, krtani, tchawicy, przy których obserwujemy nie tylko gorączkę, lecz również suchy kaszel oraz czerwone i bolesne gardło. Belladonna jest również wyjątkowo użytecznym lekiem przy anginie.
 • zapalenie ucha – przebiegające z przekrwieniem, bardzo intensywnym bólem i silną nadwrażliwością na dotyk.
 • bóle głowy – wynikające np. ze wzrostu ciśnienia, uderzeń gorąca, stanu zapalnego lub gorączkowego. Mogą im towarzyszyć czasami zawroty głowy.
 • migrena – nagły, gwałtowny, silny ból głowy, najczęściej o charakterze pulsującym, rozsadzającym, z uczuciem palącego gorąca w obrębie głowy albo z wrażeniem, jakby głowa miała zaraz pęknąć z bólu. Pogorszenie przynosi tu światło, wstrząsy, ruch i hałasy, natomiast ulgę sprawiają chłodne okłady, uciśnięcie głowy i przebywanie w ciemnym pokoju.
 • udar słoneczny – gdy obserwujemy wszystkie objawy typowe dla Belladonny. Skóra jest gorąca, przekrwiona i bolesna, często towarzyszącymi objawami są gorączka, silny ból głowy i duża nadwrażliwość zmysłów.

Belladonna - homeopatia

Dobrze wiedzieć, że – w związku z dużą dynamiką i intensywnością przebiegu choroby – lek trzeba podawać często, nawet co kilkanaście minut. Jeśli reakcja na chorobę będzie równie szybka i intensywna, wówczas mamy szansę pokonać ją w krótkim czasie. W miarę poprawy stanu pacjenta zwiększamy odstępy między kolejnymi dawkami leku.

Ważne! Bezwzględnie jednak należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują pod wpływem podawania specyfiku i stan chorego nie zmienił się w ogóle lub pogorszył się w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych oznak choroby.

Ciekawostki o pokrzyku

Roślina Atropa belladonna, oprócz homeopatii, aktualnie znalazła swoje zastosowanie również w okulistyce.

Ściśle rzecz ujmując, wykorzystuje się tu jeden z, obecnych głównie w jagodach pokrzyku, alkaloidów, jakim jest atropina. Związek ten, zaaplikowany miejscowo do oka, ma zdolność do silnego rozszerzenia źrenicy, co jest niezbędne w celu dokładnego zbadania dna oka.

Z tą szczególną cechą wiąże się ciekawostka dotycząca nazwy rośliny:

Belladonna bowiem po łacinie oznacza dosłownie: „piękna pani”. Określenie to nie jest bynajmniej przypadkowe – starożytne Rzymianki pochodzące z bogatszych sfer, chcąc uchodzić za bardziej atrakcyjne, wkraplały sobie do oczu wyciąg z pokrzyku. Obecna w nim atropina powodowała poszerzenie źrenicy do maksymalnych rozmiarów, przez co oko wydawało się znacznie większe. Kobieta o takich wielkich, tajemniczych i przepastnych oczach uznawana była za bardziej ponętną i piękną, chociaż z pewnością w takim stanie ledwo mogła widzieć,

Belladonna jako lek homeopatyczny

Niezależnie jednak od wątpliwej przydatności w celu poprawy urody, najbardziej spektakularne efekty terapeutyczne Belladonna przynosi jako lek homeopatyczny.

Znajduje ona zastosowanie w przeróżnych sytuacjach i warto jest mieć ten lek zawsze pod ręką. Tym bardziej, że gdy choroba pojawia się znienacka, wówczas lek potrzebny jest natychmiast. Podany przy pierwszych symptomach rosnącej gorączki i stanu zapalnego potrafi w porę poradzić sobie z gwałtownymi objawami i zapobiec rozwinięciu się bardziej poważnych dolegliwości, np. drgawek gorączkowych.

Więcej o homeopatii przeczytasz TUTAJ.

04.04.2019
Wszystko zawsze ma gdzieś swój początek. Tak było i z homeopatią, której odkrywcą i gorliwym krzewicielem był genialny lekarz niemieckiego pochodzenia Samuel Hahnemann. Co to ma jednak wspólnego z lekiem homeopatycznym China rubra? Ano tyle, że to od niej zaczęła się przygoda Hahnemanna z homeopatią i na podwalinach tych doświadczeń powstała i rozwinęła się nowa […]
09.03.2019
Apis mellifica jest lekiem homeopatycznym, który warto zawsze mieć pod ręką nie tylko w domowej apteczce, lecz także w trakcie wyjazdów, wakacji czy letnich pikników na świeżym powietrzu. Sytuacje, w których jest przydatny, zazwyczaj są nagłe i wymagają natychmiastowej interwencji. Wtedy dobrze jest mieć go przy sobie.
22.01.2019
Zapalenie zatok to częsta przypadłość, nękająca nas zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Jeśli dopadła również ciebie, a nie chcesz zażywać silnych leków chemicznych, poddawać się nieprzyjemnemu płukaniu zatok lub nawet zabiegowi operacyjnemu, wypróbuj naturalne metody, które pozwolą ci pozbyć się uciążliwego problemu.
28.09.2018
Wystarczy zjeść jabłko, kilka winogron albo wypić szklankę soku owocowego, by brzuch spuchł niczym balon, pojawiły się nudności, bóle, przelewania i biegunki, które potrafią nieźle dać się we znaki. Jeśli masz takie dolegliwości, być może cierpisz na zaburzenia wchłaniania fruktozy. Sprawdź, co to takiego i jak sobie z tym poradzić.
06.03.2018
Zawarte w żurawinie lecznicze składniki sprawiają, że bakterie „ześlizgują się” ze ścian pęcherza i cewki moczowej i są sprawnie wypłukiwane z organizmu. Żurawina na drogi moczowe to najlepszy domowy sposób na zapalenie pęcherza, moczowodów, a nawet nerek!
31.01.2019
Bursztyn od wieków fascynował ludzi swoim wyglądem i właściwościami, zarówno tymi fizycznymi, jak i metafizycznymi. Te pierwsze, czyli niespotykana barwa, mnogość odcieni, faktur oraz oryginalne kształty wykorzystywane były od zawsze w celach zdobniczych. Tym drugim, też od zawsze, przypisywano i nadal przypisuje się różnorodne działania terapeutyczne, chociaż do tej pory nie zostały one potwierdzone naukowo.