Belladonna – skuteczna pomoc w nagłych schorzeniach

Lek Belladonna to jeden z ważniejszych leków homeopatycznych, który przydaje się w rozmaitych nagłych i gwałtownych stanach chorobowych. Bywa niezastąpiony w starciu z wysoką gorączką, grypą, migreną, czy silnym stanem zapalnym. Przychodzi na ratunek również w wielu schorzeniach wieku dziecięcego.
Belladonna - lek homeopatyczny

Atropa belladonna to nazwa rośliny, która po polsku znana jest jako Pokrzyk wilcza jagoda. Stanowi ona materiał wyjściowy do produkcji leku homeopatycznego, określanego powszechnie mianem: Belladonna.

Ten niewielki krzew o czarnych, lśniących jagodach, znalazł duże zastosowanie przede wszystkim w homeopatii. Jako lek homeopatyczny, czyli taki, w którym stężenie substancji wyjściowej występuje w niezmiernie małych ilościach, jest całkowicie bezpieczny i może być stosowany nawet u bardzo małych dzieci.

Jest jednym z podstawowych leków, które powinny być zawsze obecne w domowej apteczce, ponieważ niejednokrotnie może nam się przydać w wielu sytuacjach. Przychodzi nam z pomocą przede wszystkim w stanach nagłych, rozwijających się szybko i gwałtownie, gdy czas działa na niekorzyść chorego. Zatem…

Jakie są główne wskazania do podania Belladonny?

Ten cenny lek odgrywa on zasadniczą rolę głównie w pediatrii, ponieważ to właśnie u dzieci choroba najczęściej pojawia się nagle, objawy są gwałtowne i intensywne, a stan chorego może szybko się pogorszyć. Dziecięce schorzenia, zwłaszcza o charakterze infekcyjnym, mają zazwyczaj niespodziewany początek, burzliwy przebieg i równie nagły koniec.

Nie oznacza to bynajmniej, że Belladonnę stosujemy tylko u najmłodszych. Choroby, na które Belladonna okazuje się być skutecznym remedium, mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Jest wskazana u każdego chorego, u którego wystąpi:

 • Ostry stan gorączkowy – bez względu na przyczynę. Ważne jest nie tyle, dlaczego gorączka się pojawiła, lecz w jaki sposób się manifestuje. W przypadku Belladonny objawy będą się zawsze pojawiały nagle i często nieoczekiwanie, wszystkie symptomy będą miały intensywny charakter, a przebieg choroby będzie dynamiczny i gwałtowny.

Gorączce może towarzyszyć pobudzenie; niekiedy mamy do czynienia ze stanami niepokoju, niespokojnym snem, koszmarami sennymi, podczas których pacjent jęczy, mówi przez sen, a dzieci mogą wręcz krzyczeć lub płakać.

 • Stan zapalny – a w szczególności ten, charakteryzujący się miejscowym przekrwieniem i ogólną dużą nadwrażliwością na wszelkie bodźce. Najczęściej także towarzyszy mu uczucie silnego palenia w zapalnie zmienionych miejscach, intensywny ból i/lub odczucie pulsowania.

Belladonna stosowana w leczeniu homeopatycznym

Jakie objawy dodatkowe wskazują na możliwość zastosowania Belladonny?

Belladonna jest lekiem o bardzo wyraźnym obrazie. Istnieje szereg objawów dodatkowych, których obecność sugeruje konieczność podania tego właśnie leku. Należą do nich:

 • suchość błon śluzowych – np. suchość gardła powodująca napady suchego i podrażniającego kaszlu, czy suchość oczu, wywołująca podrażnienie i ból.
 • uczucie przekrwienia i gorąca – osoba potrzebująca Belladonny zazwyczaj ma zaczerwienioną twarz i skarży się na silne gorąco. Jest to wynikiem miejscowego przekrwienia i nadaktywności układu krążenia. Rodzice gorączkujących dzieci mogą często zauważyć, że od chorego dziecka aż promieniuje ciepło, a lśniąca i jaskrawoczerwona skóra w dotyku jest bardzo ciepła. Dotyczy to wysokiej temperatury oraz stanów zapalnych. Co ciekawe, u chorego w takich stanach często obserwuje się gorącą głowę, przy jednocześnie zimnych kończynach.
 • obfite poty – w stanach gorączkowych można zauważyć, że skóra i twarz pacjenta, oprócz zaczerwienienia i gorąca, jest dodatkowo spocona i wilgotna.
 • bóle o charakterze pulsującym – bóle związane są tu najczęściej ze stanem zapalnym, gorączką lub też są wynikiem silnego przekrwienia i wzrostu ciśnienia tętniczego. Najczęściej dotyczą one obszaru głowy i chory skarży się wówczas na silny, rozsadzający, pulsujący ból, który pojawia się nagle i ma bardzo gwałtowny i nasilony przebieg.
 • pogorszenie pod wpływem wszelkich bodźców – pacjent nie może znieść hałasu, głośnych dźwięków, jest nadwrażliwy na światło, na najlżejszy dotyk lub wstrząs, nie chce, żeby go dotykano i mu przeszkadzano. Najchętniej leżałby spokojnie w ciemnym pokoju, nie absorbowany przez nikogo. Bodźce z zewnątrz dodatkowo nasilają jego, już i tak intensywne, dolegliwości i podrażniają zmysły, natomiast odpoczynek i cisza poprawiają jego stan.

W związku z powyższą charakterystyką leku, można wymienić szereg przypadłości, w których Belladonna będzie przydatna. Wszelkie choroby, w przebiegu których pojawią się wyżej opisane symptomy (niekoniecznie wszystkie z nich muszą być obecne), są wskazaniem do zastosowania tego leku.

Kiedy stosować Belladonnę?

Po Belladonnę sięgniemy w przypadku takich dolegliwości jak:

 • wszystkie choroby gorączkowe – niezależnie od swojej etiologii. Mogą być to zatem różnego rodzaju zakażenia, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe, którym towarzyszy szybko narastająca temperatura, zaczerwieniona, gorąca i wilgotna skóra oraz pobudzenie.
 • choroby wysypkowe wieku dziecięcego – np. ospa, różyczka, szkarlatyna lub trzydniówka, dla których typowa jest wysoka gorączka, czerwona wysypka, nadwrażliwość na dotyk, stan zapalny, a objawy są z reguły intensywne i pojawiają się często z dnia na dzień.
 • zapalenie górnych dróg oddechowych – może to być między innymi zapalenie gardła, krtani, tchawicy, przy których obserwujemy nie tylko gorączkę, lecz również suchy kaszel oraz czerwone i bolesne gardło. Belladonna jest również wyjątkowo użytecznym lekiem przy anginie.
 • zapalenie ucha – przebiegające z przekrwieniem, bardzo intensywnym bólem i silną nadwrażliwością na dotyk.
 • bóle głowy – wynikające np. ze wzrostu ciśnienia, uderzeń gorąca, stanu zapalnego lub gorączkowego. Mogą im towarzyszyć czasami zawroty głowy.
 • migrena – nagły, gwałtowny, silny ból głowy, najczęściej o charakterze pulsującym, rozsadzającym, z uczuciem palącego gorąca w obrębie głowy albo z wrażeniem, jakby głowa miała zaraz pęknąć z bólu. Pogorszenie przynosi tu światło, wstrząsy, ruch i hałasy, natomiast ulgę sprawiają chłodne okłady, uciśnięcie głowy i przebywanie w ciemnym pokoju.
 • udar słoneczny – gdy obserwujemy wszystkie objawy typowe dla Belladonny. Skóra jest gorąca, przekrwiona i bolesna, często towarzyszącymi objawami są gorączka, silny ból głowy i duża nadwrażliwość zmysłów.

Belladonna - homeopatia

Dobrze wiedzieć, że – w związku z dużą dynamiką i intensywnością przebiegu choroby – lek trzeba podawać często, nawet co kilkanaście minut. Jeśli reakcja na chorobę będzie równie szybka i intensywna, wówczas mamy szansę pokonać ją w krótkim czasie. W miarę poprawy stanu pacjenta zwiększamy odstępy między kolejnymi dawkami leku.

Ważne! Bezwzględnie jednak należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują pod wpływem podawania specyfiku i stan chorego nie zmienił się w ogóle lub pogorszył się w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych oznak choroby.

Ciekawostki o pokrzyku

Roślina Atropa belladonna, oprócz homeopatii, aktualnie znalazła swoje zastosowanie również w okulistyce.

Ściśle rzecz ujmując, wykorzystuje się tu jeden z, obecnych głównie w jagodach pokrzyku, alkaloidów, jakim jest atropina. Związek ten, zaaplikowany miejscowo do oka, ma zdolność do silnego rozszerzenia źrenicy, co jest niezbędne w celu dokładnego zbadania dna oka.

Z tą szczególną cechą wiąże się ciekawostka dotycząca nazwy rośliny:

Belladonna bowiem po łacinie oznacza dosłownie: „piękna pani”. Określenie to nie jest bynajmniej przypadkowe – starożytne Rzymianki pochodzące z bogatszych sfer, chcąc uchodzić za bardziej atrakcyjne, wkraplały sobie do oczu wyciąg z pokrzyku. Obecna w nim atropina powodowała poszerzenie źrenicy do maksymalnych rozmiarów, przez co oko wydawało się znacznie większe. Kobieta o takich wielkich, tajemniczych i przepastnych oczach uznawana była za bardziej ponętną i piękną, chociaż z pewnością w takim stanie ledwo mogła widzieć,

Belladonna jako lek homeopatyczny

Niezależnie jednak od wątpliwej przydatności w celu poprawy urody, najbardziej spektakularne efekty terapeutyczne Belladonna przynosi jako lek homeopatyczny.

Znajduje ona zastosowanie w przeróżnych sytuacjach i warto jest mieć ten lek zawsze pod ręką. Tym bardziej, że gdy choroba pojawia się znienacka, wówczas lek potrzebny jest natychmiast. Podany przy pierwszych symptomach rosnącej gorączki i stanu zapalnego potrafi w porę poradzić sobie z gwałtownymi objawami i zapobiec rozwinięciu się bardziej poważnych dolegliwości, np. drgawek gorączkowych.

Więcej o homeopatii przeczytasz TUTAJ.

04.04.2019
Wszystko zawsze ma gdzieś swój początek. Tak było i z homeopatią, której odkrywcą i gorliwym krzewicielem był genialny lekarz niemieckiego pochodzenia Samuel Hahnemann. Co to ma jednak wspólnego z lekiem homeopatycznym China rubra? Ano tyle, że to od niej zaczęła się przygoda Hahnemanna z homeopatią i na podwalinach tych doświadczeń powstała i rozwinęła się nowa […]
14.06.2019
Gdy zmagasz się z uporczywą biegunką lub cierpisz na zatrucie pokarmowe, Arsenicum album może okazać się spektakularnym remedium na twoje dolegliwości. Jest on jednym z ważniejszych leków homeopatycznych w arsenale domowej apteczki. Przeczytaj, w jakich jeszcze sytuacjach ci się przyda.
13.05.2019
Bryonia alba jest lekiem homeopatycznym, który przyda ci się zarówno w infekcji, jak i w przypadku urazu. Zastosowany właściwie, szybko przyniesie ulgę w suchym kaszlu, pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć lub złagodzi dolegliwości bólowe. Pamiętaj o nim, gdy podczas choroby najchętniej leżałbyś całkowicie bez ruchu…
07.05.2018
Praktyka jogi to ciągły rozwój. Na każdych zajęciach można bowiem doświadczyć czegoś nowego, spróbować nowej pozycji lub też poczuć w ciele nieznane wcześniej emocje. Na każdym poziomie można zatem czegoś się nauczyć – zarówno w aspekcie fizycznym, jak i duchowym.
05.12.2018
Dlaczego pijemy kawę? Wiele osób uskarża się na brak energii o poranku. Potrzebują kawy, żeby się „uruchomić” i pobudzić swoje zasoby energetyczne. Głównym czynnikiem, który wywołuje te magiczne zdolności kawy jest kofeina – alkaloid, znajdujący się nie tylko w kawowych ziarnach, ale też w wielu innych roślinach. Jest najbardziej popularnym i najlepiej poznanym, naturalnym środkiem […]
06.03.2018
Afrykańska czerwona „herbata” rooibos zdobywa coraz większą popularność w Europie. Delikatny napar nie zawiera kofeiny, więc nie zastąpi porannej pobudzającej filiżanki kawy czy tradycyjnej herbaty. Za to bogactwo zawartych w nim polifenoli o właściwościach przeciwutleniających oraz licznych mikro- i makroelementów zadba o zdrowie i wzmocni organizm.