Udar mózgu – szybka pomoc ratuje życie!

Nagle ktoś podczas rozmowy z tobą zaczyna mieć problemy z mówieniem, opada mu kącik ust, być może bezwładna staje się ręka... To może być udar mózgu! Jeśli zareagujesz szybko i prawidłowo, możesz uratować tej osobie życie. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu - przypominamy więc jak rozpoznać udar mózgu i jak pomóc choremu.
Jak rozpoznać udar mózgu? Jak pomóc choremu? Jak uratować życie? Infografika Dzwoń po karetkę.

Udar to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Rozróżnia się dwa rodzaje udarów – niedokrwienny (gdy krew nie dopływa do jakiejś części mózgu) i krwotoczny (inaczej wylew – gdy pęka naczynie i krew wylewa się do mózgu). Rocznie prawie 80.000 Polaków doświadcza udaru niedokrwiennego, który stanowi 85% przypadków udaru. Połowa osób, która przeżyje zmaga się z niedowładami, zaburzeniami mowy i innymi problemami ze zdrowiem.

Jak rozpoznać udar mózgu?

Jeżeli widzisz, że w pobliżu ciebie znajduje się osoba, która zaczyna się niespodziewanie dziwnie zachowywać, przyjrzyj się jej uważnie. Symptomami, które powinny zwrócić twoja uwagę są:

 • nagłe uczucie drętwienia twarzy (po jednej stronie ciała);
 • nagłe osłabienie mięśni twarzy (objawiające się opadniętym kącikiem ust) bądź kończyn;
 • nagłe problemy z wypowiadaniem słów (bełkotliwa mowa) lub rozumieniem mowy;
 • nagłe problemy z widzeniem;
 • nagłe problemy z chodzeniem;
 • nagłe zawroty głowy lub zaburzenia równowagi;
 • niespodziewany i silny ból głowy bez uchwytnej przyczyny;
 • nagłe zaburzenia orientacji i świadomości, utrata przytomności.

(Więcej na udarmozgu.com.pl)

Nadal nie jesteś pewna, czy to objawy udaru?

Sprawdź, czy to udar! Wydaj osobie, u której podejrzewasz udar mózgu następujące polecenia:

 • Uśmiechnij się – jeśli podnosi się tylko połowa ust, druga część twarzy może być porażona
 • Podnieś obie ręce nad głowę – gdy możliwe jest uniesienie tylko jednej ręki prawdopodobnie niedowład objął połowę ciała
 • Powtórz: „Wszystko będzie dobrze” – jeśli mowa jest niewyraźna lub niemożliwa, należy wezwać karetkę

  Jeśli podejrzewasz u siebie lub osoby bliskiej udar – nie czekaj i wezwij karetkę – apeluje prof. Danuta Ryglewiczszybkie działanie może uratować życie lub ograniczyć szkody wywołane udarem.

Jak rozpoznać udar mózgu? Infografika Rozpoznaj udar - uratuj życie.

Najważniejszy jest czas!

Jeśli osoba z udarem otrzyma w ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia objawów odpowiednie leki rozrzedzające krew, ma szansę na pełny powrót do zdrowia. Jest to tzw. złota godzina udarowa. Im dłużej czeka na pomoc, tym szanse na wyzdrowienie maleją, a szkody, do jakich dochodzi w mózgu są większe.

Zlekceważenie pierwszych objawów udaru mózgu może doprowadzić do śmierci.

Zadzwoniłaś po karetkę, co dalej?

 • Jeśli chory oddycha – ułóż go w pozycji bocznej ustalonej, zostań przy nim, mów uspokajająco, okryj kocem lub kurtką, zostań z chorym do momentu gdy przyjedzie karetka
 • Jeżeli chory nie oddycha – rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową: ułóż poszkodowanego na plecach, odegnij nieco głowę do tyłu i zacznij uciskać szybko klatkę piersiowa na wysokości mostka. Wiele osób ma problem z trafną oceną, co to znaczy szybko – przypomnij sobie piosenkę Bee Gees Staying Alive: dokładnie w takim rytmie w jakim jest śpiewana wykonuje się resuscytację.

Jak uniknąć udaru?

 • Mierz ciśnienie krwi regularnie
 • Utrzymuj prawidłową masę ciała
 • Bądź aktywna
 • Nie pal papierosów
 • Nie nadużywaj alkoholu

Jak rozpoznać udar mózgu? Infografika 5 rzeczy, które możesz zrobić, by uniknąć udaru.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne, które działa w Polsce już od 85 lat, prowadzi działania edukacyjne, których celem jest edukacja społeczeństwa na temat ryzyka chorób neurologicznych i nowoczesnych sposobów działania w przypadku ich wystąpienia.

WŁĄCZ NEURO-CZUJNOŚĆ!

 

Przeczytaj, jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu.

20.09.2018
Od tego, ile mamy selenu we krwi, zależy nie tylko wygląd naszej skóry i paznokci czy męska płodność. Polscy naukowcy udowodnili także zależność rokowania w chorobie nowotworowej. Warto by sprawdzić u siebie poziom tego pierwiastka, bo można go skutecznie wyrównać.
19.09.2018
Dopadła cię infekcja dróg oddechowych, a może ktoś bliski skarży się na bóle stawów? Wypróbuj starą, stosowaną przez nasze babcie, a dziś chyba wciąż niedocenianą, metodę – postaw bańki. W przypadku wielu problemów ze zdrowiem działają skuteczniej niż antybiotyki czy leki przeciwbólowe.
13.11.2018
Najkrótszą i najprostszą definicją zdrowia według medycyny chińskiej jest określenie, że zdrowie jest stanem harmonii pomiędzy yin i yang. Jeśli twój organizm jest w równowadze, nie zaszkodzą ci czynniki zewnętrzne, takie jak: wiatr, wilgoć czy zimno. Ale jeśli twoja zdolność do adaptacji zostanie utracona lub osłabiona (np. w wyniku stresu) i dojdzie do przewagi sił zewnętrznych nad wewnętrzną kondycją organizmu […]
03.07.2018
Ludzki organizm, jeśli tylko mu w tym za bardzo nie przeszkadzamy, w naturalny sposób dąży do równowagi. Funkcjonuje to także w odniesieniu do temperatury zewnętrznej i czynników klimatycznych, które mają wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na trawienie.
27.10.2018
Soki to samo zdrowie – orzeźwiają, pobudzają, wzmacniają organizm. A jeśli dodasz do nich „tajny” składnik otrzymasz sok z superdoładowaniem, który pomoże ci schudnąć, doda energii, złagodzi PMS albo wzmocni serce. Sprawdź, który będzie najlepszy dla ciebie.
06.03.2018
Coraz częściej na bóle kręgosłupa skarżą się już osoby w młodym wieku. Zapewne przyczynia się do tego w dużym stopniu rozpowszechniony dzisiaj siedzący tryb życia. Takim osobom joga powinna być zalecana przez lekarzy jako najlepszy lek.