Udar mózgu – szybka pomoc ratuje życie!

Nagle ktoś podczas rozmowy z tobą zaczyna mieć problemy z mówieniem, opada mu kącik ust, być może bezwładna staje się ręka... To może być udar mózgu! Jeśli zareagujesz szybko i prawidłowo, możesz uratować tej osobie życie. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu - przypominamy więc jak rozpoznać udar mózgu i jak pomóc choremu.
Jak rozpoznać udar mózgu? Jak pomóc choremu? Jak uratować życie? Infografika Dzwoń po karetkę.

Udar to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Rozróżnia się dwa rodzaje udarów – niedokrwienny (gdy krew nie dopływa do jakiejś części mózgu) i krwotoczny (inaczej wylew – gdy pęka naczynie i krew wylewa się do mózgu). Rocznie prawie 80.000 Polaków doświadcza udaru niedokrwiennego, który stanowi 85% przypadków udaru. Połowa osób, która przeżyje zmaga się z niedowładami, zaburzeniami mowy i innymi problemami ze zdrowiem.

Jak rozpoznać udar mózgu?

Jeżeli widzisz, że w pobliżu ciebie znajduje się osoba, która zaczyna się niespodziewanie dziwnie zachowywać, przyjrzyj się jej uważnie. Symptomami, które powinny zwrócić twoja uwagę są:

 • nagłe uczucie drętwienia twarzy (po jednej stronie ciała);
 • nagłe osłabienie mięśni twarzy (objawiające się opadniętym kącikiem ust) bądź kończyn;
 • nagłe problemy z wypowiadaniem słów (bełkotliwa mowa) lub rozumieniem mowy;
 • nagłe problemy z widzeniem;
 • nagłe problemy z chodzeniem;
 • nagłe zawroty głowy lub zaburzenia równowagi;
 • niespodziewany i silny ból głowy bez uchwytnej przyczyny;
 • nagłe zaburzenia orientacji i świadomości, utrata przytomności.

(Więcej na udarmozgu.com.pl)

Nadal nie jesteś pewna, czy to objawy udaru?

Sprawdź, czy to udar! Wydaj osobie, u której podejrzewasz udar mózgu następujące polecenia:

 • Uśmiechnij się – jeśli podnosi się tylko połowa ust, druga część twarzy może być porażona
 • Podnieś obie ręce nad głowę – gdy możliwe jest uniesienie tylko jednej ręki prawdopodobnie niedowład objął połowę ciała
 • Powtórz: „Wszystko będzie dobrze” – jeśli mowa jest niewyraźna lub niemożliwa, należy wezwać karetkę

  Jeśli podejrzewasz u siebie lub osoby bliskiej udar – nie czekaj i wezwij karetkę – apeluje prof. Danuta Ryglewiczszybkie działanie może uratować życie lub ograniczyć szkody wywołane udarem.

Jak rozpoznać udar mózgu? Infografika Rozpoznaj udar - uratuj życie.

Najważniejszy jest czas!

Jeśli osoba z udarem otrzyma w ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia objawów odpowiednie leki rozrzedzające krew, ma szansę na pełny powrót do zdrowia. Jest to tzw. złota godzina udarowa. Im dłużej czeka na pomoc, tym szanse na wyzdrowienie maleją, a szkody, do jakich dochodzi w mózgu są większe.

Zlekceważenie pierwszych objawów udaru mózgu może doprowadzić do śmierci.

Zadzwoniłaś po karetkę, co dalej?

 • Jeśli chory oddycha – ułóż go w pozycji bocznej ustalonej, zostań przy nim, mów uspokajająco, okryj kocem lub kurtką, zostań z chorym do momentu gdy przyjedzie karetka
 • Jeżeli chory nie oddycha – rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową: ułóż poszkodowanego na plecach, odegnij nieco głowę do tyłu i zacznij uciskać szybko klatkę piersiowa na wysokości mostka. Wiele osób ma problem z trafną oceną, co to znaczy szybko – przypomnij sobie piosenkę Bee Gees Staying Alive: dokładnie w takim rytmie w jakim jest śpiewana wykonuje się resuscytację.

Jak uniknąć udaru?

 • Mierz ciśnienie krwi regularnie
 • Utrzymuj prawidłową masę ciała
 • Bądź aktywna
 • Nie pal papierosów
 • Nie nadużywaj alkoholu

Jak rozpoznać udar mózgu? Infografika 5 rzeczy, które możesz zrobić, by uniknąć udaru.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne, które działa w Polsce już od 85 lat, prowadzi działania edukacyjne, których celem jest edukacja społeczeństwa na temat ryzyka chorób neurologicznych i nowoczesnych sposobów działania w przypadku ich wystąpienia.

WŁĄCZ NEURO-CZUJNOŚĆ!

 

Przeczytaj, jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu.

27.12.2018
Zatoki są pustymi przestrzeniami w obrębie twarzoczaszki, które połączone są z jamą nosową wąskimi „korytarzami”, przez które przemieszcza się powietrze i śluz. Zatoki, ze względu na swoje położenie, mają nieustanny kontakt z wdychanym powietrzem, co sprzyja przedostawaniu się do nich różnorodnych czynników patogennych, odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego.
20.12.2018
Zły brat bliźniak placebo pojawia się wtedy, gdy uwierzymy, że lek czy rodzaj terapii nam zaszkodzi. Choć substancja, którą zażywamy, jest obojętna dla zdrowia. Takie nastawienie może być niebezpieczne.
11.12.2018
Czy wiesz, że rozmaryn, szałwia, żeń-szeń, krwawnik wykorzystywane są w lecznictwie zarówno w medycynie chińskiej, jak i europejskiej? Odkryj ich niezwykłe właściwości.
05.11.2018
W aptece można kupić mnóstwo syropów mukolitycznych, czyli rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszenie. Są zalecane podczas silnego przeziębienia, zapalenia oskrzeli bądź przy męczącym suchym kaszlu. Zamiast produktu aptecznego przygotuj jego naturalny odpowiednik, czyli kompot gruszkowo-migdałowy. Całkowicie naturalne, w dodatku pyszne i odżywcze lekarstwo.
24.09.2018
Najzdrowszy tłuszcz świata, król olejów, lek niemal doskonały? A może tylko kolejna dietetyczna moda wsparta świetną kampanią reklamową, która ze zdrowiem nie ma wiele wspólnego? Jak to jest z tym olejem kokosowym? Jeść go, czy raczej unikać?
27.07.2018
Rumianek stosuje się w medycynie naturalnej od pokoleń. Już w Starożytnej Grecji leczono nim bóle pleców, dolegliwości kobiece, a nawet zbijano gorączkę. Odkryj niezwykłe właściwości rumianku i jego wykorzystanie w nowoczesnej fitoterapii.