Strona główna Zdrowie Homeopatyczny graphites

Homeopatyczny graphites

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Homeopatyczny graphites może pomóc w problemach skórnych, zaparciach czy zespole napięcia przedmiesiączkowego. Przeczytaj, kiedy jeszcze można go zastosować i komu najbardziej może się przydać.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczny graphites

Grafit w homeopatii

Grafit jest pospolitym minerałem, stanowiącym odmianę węgla. Ma postać czarnego, tłustego w dotyku, lekko połyskliwego proszku lub grudek. Co ciekawe, jedną z odmian węgla – dokładnie o takim samym składzie chemicznym co grafit – jest również diament. Obie substancje to ten sam związek chemiczny, różniący się jedynie strukturą krystaliczną. W efekcie obserwujemy dwa, z pozoru całkowicie odmienne, związki mineralne. W porównaniu z diamentem grafit wydaje się nieciekawy, szary i mało użyteczny.

Dlatego warto wiedzieć, że grafit – oprócz tego, że służy do wyrobu ołówków – znalazł zastosowanie także w medycynie. W homeopatii stanowi on surowiec do wytwarzania homeopatycznego graphites. Przydaje się on głównie w dolegliwościach dotyczących takich obszarów, jak:

  • skóra i błony śluzowe
  • przewód pokarmowy
  • narządy płciowe
  • układ krążenia

Homeopatia na choroby skóry

W jakich dolegliwościach homeopatyczny graphites może nas wspomóc?

Homeopatyczny graphites bywa pomocny przede wszystkim w dolegliwościach skórnych, takich jak:

  • rozmaite zmiany skórne – wśród których można wymienić między innymi: wyprysk skórny, alergie skórne, stany zapalne skóry, liszajec, trądzik, wysypki oraz różne inne wykwity na skórze. Zmiany skórne cechują się tutaj charakterystycznym wyglądem. W ich obrazie obserwuje się sączenie wydzieliny, która konsystencją i zabarwieniem przypomina miód – jest gęsta, klejąca, lepka, o żółtawym lub żółtobrunatnym kolorze. Tworzą się z niej lepkie strupki, które z czasem pękają i ponownie dochodzi do sączenia. Zmiany te zazwyczaj są piekące i swędzące, nasilają się pod wpływem ciepła i kontaktu z wodą, a łagodnieją w chłodzie. Jednocześnie jednak chory jest wrażliwy na zimno zewnętrzne i należy do osób łatwo marznących
  • zmiany zlokalizowane w fałdach skóry – w przypadku egzem lub wyprysków na skórze, umiejscowionych np. za uszami, w zgięciach łokci, nadgarstków lub kolan. Zmiany te są również sączące, z wyglądem opisanym powyżej. Sprzyja im ciepło i wilgoć, zatem w fałdach skórnych dochodzi do ich nasilenia, wydzielina chorobowa działa podrażniająco i ma nieprzyjemny zapach. Tego typu zmiany obserwuje się np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry u niemowląt i dzieci
  • nadmierne rogowacenie – zmieniona chorobowo skóra staje się pogrubiała, szorstka, sucha i podrażniona. Często dochodzi do bolesnych pęknięć i zrogowaceń. 
  • pęknięcia skóry i śluzówek – a w zasadzie na pograniczu skóry i błon śluzowych. Dzieje się tak np. w przypadku bolesnego pękania brodawek sutkowych podczas karmienia piersią, gdy dochodzi do sączenia charakterystycznej wydzieliny. Homeopatyczny graphites przydaje się również w przypadku pęknięć skóry pomiędzy palcami (rąk i stóp), pęknięć opuszków palców, szczelin odbytu czy pęknięć w kącikach ust.
  • brodawki – szczególnie jeśli są dość bolesne i zlokalizowane w okolicy paznokci
  • dolegliwości przydatków – u osób, które skarżą się na kruche, pogrubiałe i zniekształcone paznokcie, paznokcie wrastające oraz suche, twarde i łamliwe włosy

Homeopatyczny graphites może się przydać również w dolegliwościach przewodu pokarmowego, takich jak między innymi:

  • zaburzenia trawienia – którym towarzyszą objawy dyspeptyczne, takie jak: wzdęcia, niestrawność, skurczowe bóle żołądka, często również nieprzyjemny zapach z ust. Ból żołądka paradoksalnie łagodnieje pod wpływem jedzenia, zwłaszcza ciepłego posiłku.
  • stany zapalne jelit – z obecnością silnych wzdęć, gazów oraz kolek jelitowych. Możliwe są także biegunki o bardzo nieprzyjemnym zapachu
  • zaparcia – szczególnie o charakterze chronicznym, utrzymujące się przez bardzo długi czas. Charakterystyczną cechą jest tu kompletny brak potrzeby oddania stolca, pomimo przewlekłego braku wypróżnień. Jak już dojdzie do wypróżnienia, stolec jest obfity, suchy, grudkowaty, czasem posklejany lepkim śluzem.
  • hemoroidy – bolesne, piekące, swędzące, z wyraźną tendencją do pękania i krwawienia. Także pęknięcia lub szczeliny odbytu. 

Z innych przypadłości można wymienić jeszcze:

  • dolegliwości menopauzalne – szczególnie u kobiet, które skarżą się na uderzenia gorąca, zaburzenia ze strony układu krążenia oraz ewidentną tendencję do otyłości
  • zaburzenia miesiączkowania – gdy menstruacja jest opóźniona, krótka, skąpa i bolesna, poprzedzona zespołem napięcia przedmiesiączkowego z obrzękiem i bólem piersi. Typowe są także zaparcia nasilające się w czasie miesiączki. Podczas menstruacji kobieta czuje się ogólnie gorzej, ma gorsze samopoczucie i może dochodzić u niej do nasilenia się wszelkich aktualnie istniejących dolegliwości
  • zaburzenia libido – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn

Homeopatia na menopauzę i okres przekwitania

Komu najbardziej może się przydać homeopatyczny graphites?

Osoby te można określić jako dość spowolniałe i niezdecydowane. Ich opieszałość, nieśmiałość i powściągliwość mogą stwarzać wrażenie, że są nudne, bezbarwne i raczej przeciętne. Ewidentnie brakuje im pewności siebie, zwykle nie znajdują się w centrum zainteresowania, w towarzystwie usuwają się w cień i nie chcą zwracać na siebie uwagi.

Często faktycznie brakuje im wiedzy lub inteligencji. Ich ogólne spowolnienie może bowiem skutkować utrudnionym przyswajaniem wiedzy i problemami z nauką. Sprzyja temu również słaba pamięć i problemy z koncentracją. Zaobserwować u nich można spowolnione procesy myślowe i opóźnione podejmowanie decyzji.

Nic dziwnego zatem, że osoby te rozwijają awersję do pracy umysłowej. Wysiłek intelektualny powoduje u nich niepokój i nerwowość. Trudno im zebrać myśli i precyzyjnie je przedstawić. Dlatego czasem odnosi się wrażenie, że nie można od nich uzyskać żadnych konkretnych informacji i że nie potrafią one sklecić zdania. Rodzi się w nich splątanie umysłowe i odczucie kompletnej nieporadności, co może prowadzić do płaczu, załamania się i całkowitego wycofania. Z tego powodu mogą z czasem stać się dość obojętne, ociężałe umysłowo i przytłumione – jakby były za barierą, przez którą nie docierają do nich żadne bodźce.

Brak poczucia pewności i bezpieczeństwa rodzi niepokój o konsekwencje dokonywanych wyborów i decyzji. Często więc osoby takie wolą o niczym nie decydować, nie podejmować odpowiedzialności i po prostu „schować się w tłumie”. Dlatego mogą uchodzić za szare i nijakie. Nie chcą bowiem w żaden sposób się wyróżniać. Są dość lękliwe i do wszystkiego podchodzą z rezerwą. Boją się o zdrowie, o przyszłość, obawiają się nieszczęść i niepowodzeń. Niepokój, bojaźliwość i brak zdecydowania mogą prowadzić do rozdrażnienia, nadmiernej irytacji i niezadowolenia, nawet z powodu błahostek. Drobiazgowość sprzyja zmiennym nastrojom i krytycznemu nastawieniu do otoczenia.

Ogólne spowolnienie dotyczy nie tylko płaszczyzny emocjonalnej i mentalnej, lecz także fizycznej. Spowolniony metabolizm i wieczne zaparcia wywołują w efekcie silną tendencję do otyłości i kłopoty z pozbyciem się nadmiernych kilogramów. Nieatrakcyjna sylwetka jest często dodatkową przyczyną kompleksów i braku wiary w siebie. Wolniejsze krążenie sprawia, że są to zazwyczaj osoby marznące i wrażliwe na zimno. Jednocześnie potrzebują one świeżego powietrza, gdyż pod jego wpływem łagodnieje wiele ich dolegliwości.

Trądzik niemowlęcy i inne kłopoty ze skórą niemowląt

Grafit – nie taki zwyczajny, jak się wydaje

Szerokie zastosowanie grafitu w homeopatii sprawia, że patrzymy na szary minerał już z nieco innej perspektywy. Jak widać, nie jest on tylko nudnym bratem diamentu, lecz może wspomóc stan naszego zdrowia i złagodzić rozmaite przykre dolegliwości.

Jeśli wyżej opisane schorzenia i objawy znane są nam z doświadczenia własnego lub kogoś z rodziny, warto skorzystać z konsultacji homeopatycznej. Specjalista doradzi nam właściwe postępowanie.

Źródło:

  1. Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Saint-Jean, Y. (2006). Homeopatyczna materia medica. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły