Strona główna Zdrowie Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?

Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Stłuczka na rowerze, lekkie zranienie, otarcie skóry… Z większością drobnych, codziennych urazów poradzisz sobie sama. Sprawdź, jak złagodzić ból po urazie, stłuczeniu, czy skaleczeniu.

Strona główna Zdrowie Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?
Jak złagodzić ból po urazie lekami homeopatycznymi? Co na urazy i stłuczenia? Kobieta trzyma się za bolące kolano w trakcie rehabilitacji.

Poważne wypadki, jak złamania, zwichnięcia czy uszkodzenia w obrębie głowy, wymagają prześwietlenia, zbadania i interwencji chirurgicznej, ale na co dzień mamy do czynienia z mnóstwem drobnych urazów, z którymi bez problemu możemy sobie poradzić w domu. Tak jak z bólem po urazie czy zranieniu.

Zaczynając od siniaków i uderzeń, poprzez dziecięce upadki i pomniejsze stłuczki na rowerze, a skończywszy na różnego rodzaju nadwerężeniach i bólach mięśni lub ścięgien.

Homeopatyczna apteczka sportowca

Apteczka- miej ją pod ręką!

Ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi nam się jakiś wypadek, dobrze jest profilaktycznie wyposażyć apteczkę domową (i jednocześnie podróżną) w niezbędne leki na stłuczenia i ból po urazie.

Oprócz różnego rodzaju plastrów, kompresów, środków odkażających, opatrunków i opasek elastycznych warto mieć pod ręką zestaw leków homeopatycznych, które – odpowiednio szybko podane – trwale i skutecznie pomogą usunąć skutki wszelkich urazów.

Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą tych leków w podróż, zwłaszcza gdy udajemy się na wakacje aktywne, np. wyjazd na narty w czasie ferii zimowych lub wycieczka rowerowa, a nawet piesza wędrówka po górach czy spływ kajakowy.

Domowa apteczka ziołowa – co powinna zawierać?

Apteczka - co powinna zawierać? Jakie leki homeopatyczne stosować na ból po urazie?

Arnika górska na urazy i zranienia

Podstawowym lekiem, którego nie może zabraknąć w zestawie przeciwurazowym jest Arnica montana. Jest skuteczna przy każdym urazie. Działa w obrębie mięśni, stawów i naczyń krwionośnych.

Należy zastosować ją niezwłocznie przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, siniakach, krwiakach, obrzękach, zranieniach, krwawieniach. Działa przeciwzapalnie, uśmierza ból po urazie, zmniejsza krwawienie i obrzęki, skraca czas gojenia się uszkodzonych tkanek. Przyspiesza wchłanianie się krwiaka i zapobiegnie tworzeniu się zakrzepu.

Efekty jej działania są tak szybkie i spektakularne, że często po kilku godzinach od urazu nawet nie pamiętamy, że coś nam się przydarzyło. Czasem trzeba w takim przypadku uważać, bo jeśli uraz uszkodził tkanki, a nas już nic nie boli i nie odczuwamy żadnych dolegliwości, możemy narazić się na przeciążenie osłabionych mięśni czy stawów. Trzeba pozwolić, aby wszystko wróciło do normy i się zagoiło.

Arnikę górską można zastosować nawet wtedy, jeśli z powodu urazu musimy udać się do lekarza. Będzie ona doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i zawsze zadziała korzystnie na zdrowie. Spowoduje szybszy powrót do formy i ustąpienie dolegliwości bólowych oraz może zapobiec ewentualnym komplikacjom pourazowym.

Arnikę warto zatem mieć w czasie każdej podróży, ale także na co dzień – w torebce, w samochodzie, w szafce z lekami. Zwłaszcza jeśli mamy dzieci, którym często przytrafiają się upadki, siniaki, uderzenia.

Arnica montana, apis i chamomilla - leki homeopatyczne w fiolkach. Jak leczyć stłuczenia, urazy i bóle.

Żel z arniką górską

W obolałe miejsca dobrze jest również wcierać żel z arniki górskiej (zawiera ekstrakt ze świeżej rośliny). Działa bardzo skutecznie przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowanie żelu zewnętrznie na skórę można połączyć z jednoczesnym podaniem doustnie arniki w granulkach. Taka kombinacja będzie jeszcze skuteczniejsza w leczeniu skutków urazu.

Warto wiedzieć, że arnika (w granulkach i w postaci żelu) może być stosowana nie tylko w typowych urazach związanych z wypadkiem czy upadkiem, ale w każdej sytuacji, w której mamy do czynienia z bólem. Mogą to być np. zakwasy po męczącym treningu lub przesileniu  mięśni, obolałość mięśni i całego ciała w przebiegu grypy, bolesne następstwa przebytej operacji lub porodu, przykre dolegliwości po usunięciu zęba lub innych zabiegach chirurgicznych.

Natomiast w przypadku zranień, otarć skóry, uszkodzeń naskórka, drobnych krwawień pomaga także Calendula. Przyspiesza regenerację tkanek i gojenie się rany. Warto na otarcia zastosować również maść z nagietka lekarskiego, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i gojące. Wcześniej oczywiście ranę trzeba przemyć i zdezynfekować środkiem odkażającym.

Uwaga! Podanie leków przeciwbólowych nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania leków homeopatycznych.

Homeopatia na zimowe urazy

Olejki eteryczne na urazy

Jeśli po intensywnym wysiłku, np. po całym dniu spędzonym na nartach, czujemy się zmęczeni, a nasze ciało jest obolałe, potłuczone i „ledwo się ruszamy”, warto przygotować sobie gorącą kąpiel z aromatycznymi olejkami eterycznymi.

Najlepszy będzie:

  • olejek lawendowy oprócz dobroczynnego wpływu na obolałe mięśnie i stłuczenia ułatwi nam spokojne zaśnięcie po całodziennych trudach i zapewni przyjemny sen.
  • olejek rozmarynowy pobudzi krążenie i pomoże w walce z bólem, ale jednocześnie ma działanie orzeźwiające i lekko stymulujące, więc po nim nie zaśniemy tak łatwo.
  • olejek eukaliptusowy polecany jest w łagodzeniu bólów mięśniowych, działa pobudzająco, poprawia krążenie i zmniejsza obrzęki.

Ponadto kojąca i aromatyczna kąpiel w naturalny sposób zadziała odprężająco oraz odświeżająco. Jest znakomitym sposobem na odreagowanie stresów, rozluźnienie po całym dniu.

Ważne! Zanim kupisz olejek eteryczny, sprawdź czy jest on pochodzenia naturalnego. Olejki syntetyczne oprócz intensywnego zapachu nie dostarczą nam żadnych korzyści zdrowotnych.

Aromaterapia na ból po stłuczeniu i urazie. Olejki eteryczne w buteleczkach.

Leki homeopatyczne na stłuczenia i ból po urazie

Często w przypadku bólu, stłuczeń i obrzęku spotykamy się z zaleceniem, aby na bolące miejsce przykładać zimny okład lub wręcz kostki lodu. Nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

Jeśli doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych w wyniku urazu (siniak, wysięk, obrzęk, krwiak), krew nie przepływa prawidłowo przez naczynia i może gromadzić się w jednym miejscu. Jeśli przyłożymy zimny okład, chłód wniknie do środka ciała i jeszcze bardziej utrudni lub nawet zablokuje swobodny przepływ krwi, co nie zawsze jest korzystne w procesie leczenia.

Ale jeśli mamy wrażenie, że zimny okład lub przyłożenie lodu złagodziłoby nasze dolegliwości bólowe, warto przyjąć lek homeopatyczny Apis mellifica. To doskonały specyfik na urazy tkanek, obrzęki i stłuczenia z bólem, który zmniejsza się lub ustępuje pod wpływem zimnych okładów.

Lekiem, który także ma dobroczynne działanie w przypadku stłuczeń, wysięku, obrzęku i zasinienia jest Bryonia alba. Głównym wskazaniem do podania tego specyfiku jest ból (i inne objawy związane z urazem), który nasila się i narasta pod wpływem najmniejszego nawet ruchu, a ustępuje lub ulega złagodzeniu w całkowitym bezruchu. Chory w takim stanie ma ochotę leżeć nieruchomo lub ciasno obwiązać miejsce urazu opaską elastyczną.

1. Na stawy i ścięgna

Na urazy stawów i ścięgien najlepiej zadziała Ruta graveolens. Jest ona skuteczna przy uszkodzeniu np. stawu kolanowego, nadwerężeniu ścięgna Achillesa, wskazana jest przy wszelkiego rodzaju skręceniach i zwichnięciach, ponieważ aktywnie wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek.

Można ją zażywać także w różnego rodzaju stanach zapalnych ścięgien oraz w stanach, którym towarzyszy uczucie potłuczenia, rozbicia mięśniowego i sztywności.

Lekiem stosowanym przy skręceniach stawów oraz stłuczeniu mięśni jest też Rhus toxicodendron. Sięgamy po niego wówczas, gdy ból jest silny, ale powoli maleje w miarę delikatnego rozruszania się. Rano chory czuje się obolały i sztywny, ale stopniowo w trakcie ruchu ból się zmniejsza.

Uwaga! Podanie leków homeopatycznych lub przeciwbólowych nie zmienia faktu, że uraz miał miejsce i należy go wyleczyć. Jeśli ból jest bardzo silny, nawracający, obrzęk i krwiak niepokojąco duży, a poprawa następuje tylko na krótki czas, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Leki homeopatyczne w buteleczkach stoją na drewnianym półmisku. Homeopatia na stłuczenia i ból po urazie.

2. W poważnych sytuacjach

Jeśli wypadek był poważny i zakończył się złamaniem kości, niezbędna jest oczywiście wizyta u chirurgia, badanie i unieruchomienie. Można jednak przyspieszyć czas zrastania się kości, skrócić czas rekonwalescencji po urazie, zapobiec możliwym komplikacjom i złagodzić dolegliwości bólowe. Pomoże w tym lek Symphytum.

Jeżeli natomiast urazu doznała nasza kość ogonowa (upadliśmy na śliskim chodniku lub schodząc ze schodów albo w czasie jazdy na desce snowboardowej), można się wspomóc lekiem Hypericum perforatum, który powinien być podawany aż do ustąpienia dolegliwości bólowych.

Lek ten pomoże nam również w przypadku, gdy uszkodzone zostały nerwy. To się może przydarzyć np. przy usuwaniu zęba, przy pogryzieniu przez psa, przy głębokim przecięciu, uszkodzeniu opuszki palca, naderwaniu paznokcia, stłuczeniu czy zgnieceniu kończyny oraz zranieniu ostrym narzędziem.

Akupunktura na urazy

Istnieją także inne naturalne metody leczenia bólu wywołanego urazem. Skutecznym sposobem na to, jak zwalczyć ból po urazie, jest akupunktura. Doświadczony terapeuta medycyny chińskiej szybko poradzi sobie z dolegliwościami bólowymi, obrzękiem i problemami  pourazowymi. Często nie przyszłoby nam nawet do głowy, aby w takiej sytuacji szukać pomocy w gabinecie medycyny chińskiej, a tymczasem okazuje się to bardzo efektywnym sposobem na walkę z bólem.

Naturalne sposoby na kontuzje i urazy

Podobne artykuły