Strona główna Zdrowie Bryonia alba na infekcje, urazy i stany zapalne

Bryonia alba na infekcje, urazy i stany zapalne

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Bryonia alba jest lekiem homeopatycznym, który przyda ci się zarówno w infekcji, jak i w przypadku urazu. Zastosowany właściwie, szybko przyniesie ulgę w suchym kaszlu, pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć lub złagodzi dolegliwości bólowe. Pamiętaj o nim, gdy podczas choroby najchętniej leżałbyś całkowicie bez ruchu.

Strona główna Zdrowie Bryonia alba na infekcje, urazy i stany zapalne
Wizyta u homeopaty - jak wygląda i na co się przygotować? Bryonia alba - lek homeopatyczny.

Bryonia alba to lek homeopatyczny, produkowany z rośliny o tej samej nazwie. Należy ona do rodziny Dyniowatych, a w języku polskim określa się ją jako Przestęp biały. Do wytwarzania leku używa się części korzeniowej rośliny. Bryonia jest lekiem, który jako jeden z pierwszych został dokładnie przebadany już przez samego odkrywcę homeopatii – Samuela Hahnemanna, na przełomie XVIII i XIX wieku.

Bryonia alba – kiedy można zastosować lek?

W dawkach homeopatycznych Bryonia alba jest skutecznym lekiem na wiele różnych dolegliwości. Ze względu na różnorodne możliwości jej zastosowania, można wymienić następujące obszary, w których bywa przydatna:

 • Dolegliwości dotyczące błon śluzowych – przede wszystkim w górnych i dolnych drogach oddechowych oraz w przewodzie pokarmowym
 • Objawy związane z dolegliwościami stawowymi – dotyczy to zarówno bólów stawowych na tle zapalnym jak i ostrych stanów pourazowych
 • Stany gorączkowe w przebiegu infekcji – bez względu na ich etiologię; mogą to być zarówno zakażenia bakteryjne, jak i wirusowe
 • Stany zapalne gruczołów piersiowych u kobiet – dotyczy to szczególnie zapalenia piersi, do którego może dojść w trakcie laktacji

Homeopatyczna apteczka sportowca

Odczucia chorego potrzebującego leku Bryonia alba

Aby kuracja homeopatyczna była skuteczna, lek musi być dobrany zgodnie z charakterystycznymi symptomami, które wskazują na wybór konkretnego specyfiku. Bryonia alba także ma w swoich wskazaniach szereg objawów i modalności, których obecność u chorego potwierdza słuszność wyboru tego właśnie leku. Należą do nich:

 • Uczucie suchości błon śluzowych – mówimy tu o suchości śluzówek jamy ustnej, nosa, gardła, górnych dróg oddechowych, błon śluzowych przewodu pokarmowego. Uczucie suchości generuje u chorego kolejny objaw charakterystyczny dla Bryoni, jakim jest:
 • Uczucie silnego pragnienia – zwłaszcza dużych ilości zimnej lub letniej wody. Pragnienie takie jest szczególnie dominujące w przypadku schorzeń dróg oddechowych, gdy chora osoba dotkliwie odczuwa wyżej wspomniane wysuszenie śluzówki ust, nosa i gardła.
 • Bóle o charakterze kłującym i przeszywającym – z reguły ostre, punktowe, czyli zlokalizowane w konkretnym miejscu, zajętym stanem zapalnym.
 • Pogorszenie dolegliwości i ogólnego stanu pacjenta pod wpływem ruchu – niekiedy modalność ta może być na tyle silnie zaznaczona, że nawet tak delikatny ruch, jak poruszanie gałkami ocznymi lub zamknięcie powiek jest w stanie spowodować nasilenie objawów chorobowych, np. pogorszyć ból głowy u chorego.
 • Poprawa pod wpływem odpoczynku – najlepiej jeśli wiąże się to z całkowitym bezruchem. Chory najchętniej leży spokojnie, ciepło okryty i nie chce, aby ktokolwiek mu przeszkadzał, rozmawiał z nim lub dopytywał o jego samopoczucie.
 • Poprawa pod wpływem ucisku – cecha ta wiąże się szczególnie z dolegliwościami natury bólowej. Silny ucisk, obwiązanie chorego miejsca opaską uciskową lub też leżenie na bolesnym boku, gdy ciężar ciała uciska chorą część ciała, przynosi pacjentowi ulgę i łagodzi cierpienie.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Bryonia alba – w jakich dolegliwościach ją stosować?

Jeśli połączymy obszary zastosowania leku Bryonia alba z objawami charakterystycznymi dla tego leku, uzyskamy całą listę schorzeń, w których może ona być włączona do leczenia. Do takich chorób zaliczymy między innymi:

 • Stany zapalne i infekcyjne górnych i dolnych dróg oddechowych – można tu wymienić np. zapalenie gardła, krtani lub zapalenie oskrzeli. Charakteryzować się one będą przede wszystkim suchym i bolesnym kaszlem, który nasila się pod wpływem najmniejszego ruchu, a łagodnieje pod wpływem całkowitego bezruchu lub też silnego ucisku rękoma klatki piersiowej.
 • Grypa i stany grypowe – w przebiegu której u chorego może pojawić się ból gardła oraz uczucie uogólnionego rozbicia i silnego potłuczenia całego ciała oraz ogólnego osłabienia. Pacjent odczuwa silne pragnienie i potrzebę przebywania w spokoju i bezruchu.
 • Zaparcia – których przyczyną będzie tu nadmierna suchość śluzówek przewodu pokarmowego. Pasaż jelitowy jest utrudniony, a duży i twardy stolec wydalany jest z wysiłkiem i bólem.
 • Bóle stawowe – o różnej lokalizacji, ale z objawami charakterystycznymi dla tego leku, czyli jeśli ból nasila się podczas ruchu, a ustępuje w spoczynku i/lub przy silnym ucisku.
 • Urazy – szczególnie jeśli dotyczą stawów, w których pod wpływem urazu pojawia się wysięk, kończyna jest obrzęknięta, a najmniejszy ruch i wysiłek nasila ból. Ulgę przynosi zastosowanie opaski uciskowej oraz całkowite unieruchomienie uszkodzonego miejsca.
 • Zapalenie piersi – zwłaszcza towarzyszące laktacji, gdy zajęta procesem zapalnym pierś jest obrzęknięta, każdy ruch lub dotyk przynosi spory ból, a kobieta ma ochotę ciasno obwiązać sobie piersi i odizolować się od otoczenia.

Bryonia alba wskazana jest w dolegliwościach powoli i stopniowo narastających. Nie mamy tu do czynienia ze stanami nagłymi i gwałtownymi oraz z bardzo szybkim pogorszeniem się stanu pacjenta, tak jaj to się dzieje np. w przypadku leków, takich jak Belladonna lub Cantharis.

W schorzeniach, w których zalecane jest podanie leku Bryonia alba objawy rozwijają się powoli, np. gorączka rośnie stopniowo, nie uzyskując od razu bardzo wysokiego poziomu; ból narasta etapami; obrzęk pojawia się w pewnym odstępie czasu od samego urazu, stan zapalny rozwija się pomału itd.

Charakterystyczne jest również to, że osoby potrzebujące leku Bryonia alba, w tym czasie, gdy są chore lub odczuwają dolegliwości, mają dość posępny nastrój, nie lubią jak się im przeszkadza i zakłóca ich spokój, wolą pozostać odizolowane, leżeć cicho w osobnym pokoju i nie rozmawiać z nikim. Wynika to zapewne z faktu, że każdy ruch nasila ich przypadłości i pogarsza stan ogólny.

Reumatyzm – jak leczyć i jak mu zapobiec?

Przestęp biały – zastosowanie w ziołolecznictwie

W tradycyjnym leczeniu ziołami także wykorzystywana jest podziemna część rośliny przestępu białego, czyli korzeń. Bywa wykorzystywany w celu pobudzenia perystaltyki jelit, wykazuje działanie przeczyszczające oraz napotnie i wykrztuśne, co pomaga w schorzeniach dróg oddechowych. Kiedyś lek homeopatyczny Bryonia alba stosowano szeroko w leczeniu suchego kaszlu, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i płuc.

Ciekawostka

 

W starożytności wierzono, że Bryonia alba ma moc chroniącą przed piorunami. W czasie burz cesarze Rzymu nosili zatem na szyi wieńce uplecione z łodyg tej rośliny.

Wyciąg z korzenia przestępu białego, aplikowany w postaci zewnętrznych okładów, działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, co wykorzystuje się w terapii reumatyzmu i stanów zapalnych stawów.

Aktualnie jednak Bryonia alba znajduje główne zastosowanie w leczeniu homeopatycznym, w którym okazała się być bardzo skuteczną pomocą w wielu rozmaitych schorzeniach.

Homeopatia na zimowe urazy

Podobne artykuły