Bryonia alba – gdy przeszkadza każdy ruch

Bryonia alba jest lekiem homeopatycznym, który przyda ci się zarówno w infekcji, jak i w przypadku urazu. Zastosowany właściwie, szybko przyniesie ulgę w suchym kaszlu, pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć lub złagodzi dolegliwości bólowe. Pamiętaj o nim, gdy podczas choroby najchętniej leżałbyś całkowicie bez ruchu…
Wizyta u homeopaty - jak wygląda i na co się przygotować?

Bryonia alba to lek homeopatyczny, produkowany z rośliny o tej samej nazwie. Należy ona do rodziny Dyniowatych, a w języku polskim określa się ją jako Przestęp biały. Do wytwarzania leku używa się części korzeniowej rośliny. Bryonia jest lekiem, który jako jeden z pierwszych został dokładnie przebadany już przez samego odkrywcę homeopatii – Samuela Hahnemanna, na przełomie XVIII i XIX wieku.

Kiedy można zastosować lek Bryonia?

W dawkach homeopatycznych Bryonia jest skutecznym lekiem na wiele różnych dolegliwości. Ze względu na różnorodne możliwości jej zastosowania, można wymienić następujące obszary, w których bywa przydatna:

 • Dolegliwości dotyczące błon śluzowych – przede wszystkim w górnych i dolnych drogach oddechowych oraz w przewodzie pokarmowym
 • Objawy związane z dolegliwościami stawowymi – dotyczy to zarówno bólów stawowych na tle zapalnym jak i ostrych stanów pourazowych
 • Stany gorączkowe w przebiegu infekcji – bez względu na ich etiologię; mogą to być zarówno zakażenia bakteryjne, jak i wirusowe
 • Stany zapalne gruczołów piersiowych u kobiet – dotyczy to szczególnie zapalenia piersi, do którego może dojść w trakcie laktacji

Odczucia chorego potrzebującego leku Bryonia

Aby kuracja homeopatyczna była skuteczna, lek musi być dobrany zgodnie z charakterystycznymi symptomami, które wskazują na wybór konkretnego specyfiku. Bryonia alba także ma w swoich wskazaniach szereg objawów i modalności, których obecność u chorego potwierdza słuszność wyboru tego właśnie leku. Należą do nich:

 • Uczucie suchości błon śluzowych – mówimy tu o suchości śluzówek jamy ustnej, nosa, gardła, górnych dróg oddechowych, błon śluzowych przewodu pokarmowego. Uczucie suchości generuje u chorego kolejny objaw charakterystyczny dla Bryoni, jakim jest:
 • Uczucie silnego pragnienia – zwłaszcza dużych ilości zimnej lub letniej wody. Pragnienie takie jest szczególnie dominujące w przypadku schorzeń dróg oddechowych, gdy chora osoba dotkliwie odczuwa wyżej wspomniane wysuszenie śluzówki ust, nosa i gardła.
 • Bóle o charakterze kłującym i przeszywającym – z reguły ostre, punktowe, czyli zlokalizowane w konkretnym miejscu, zajętym stanem zapalnym.
 • Pogorszenie dolegliwości i ogólnego stanu pacjenta pod wpływem ruchu – niekiedy modalność ta może być na tyle silnie zaznaczona, że nawet tak delikatny ruch, jak poruszanie gałkami ocznymi lub zamknięcie powiek jest w stanie spowodować nasilenie objawów chorobowych, np. pogorszyć ból głowy u chorego.
 • Poprawa pod wpływem odpoczynku – najlepiej jeśli wiąże się to z całkowitym bezruchem. Chory najchętniej leży spokojnie, ciepło okryty i nie chce, aby ktokolwiek mu przeszkadzał, rozmawiał z nim lub dopytywał o jego samopoczucie.
 • Poprawa pod wpływem ucisku – cecha ta wiąże się szczególnie z dolegliwościami natury bólowej. Silny ucisk, obwiązanie chorego miejsca opaską uciskową lub też leżenie na bolesnym boku, gdy ciężar ciała uciska chorą część ciała, przynosi pacjentowi ulgę i łagodzi cierpienie.

W jakich dolegliwościach przydaje się Bryonia?

Jeśli połączymy obszary zastosowania Bryoni z objawami charakterystycznymi dla tego leku, uzyskamy całą listę schorzeń, w których może ona być włączona do leczenia. Do takich chorób zaliczymy między innymi:

 • Stany zapalne i infekcyjne górnych i dolnych dróg oddechowych – można tu wymienić np. zapalenie gardła, krtani lub zapalenie oskrzeli. Charakteryzować się one będą przede wszystkim suchym i bolesnym kaszlem, który nasila się pod wpływem najmniejszego ruchu, a łagodnieje pod wpływem całkowitego bezruchu lub też silnego ucisku rękoma klatki piersiowej.
 • Grypa i stany grypowe – w przebiegu której u chorego może pojawić się ból gardła oraz uczucie uogólnionego rozbicia i silnego potłuczenia całego ciała oraz ogólnego osłabienia. Pacjent odczuwa silne pragnienie i potrzebę przebywania w spokoju i bezruchu.
 • Zaparcia – których przyczyną będzie tu nadmierna suchość śluzówek przewodu pokarmowego. Pasaż jelitowy jest utrudniony, a duży i twardy stolec wydalany jest z wysiłkiem i bólem.
 • Bóle stawowe – o różnej lokalizacji, ale z objawami charakterystycznymi dla tego leku, czyli jeśli ból nasila się podczas ruchu, a ustępuje w spoczynku i/lub przy silnym ucisku.
 • Urazy – szczególnie jeśli dotyczą stawów, w których pod wpływem urazu pojawia się wysięk, kończyna jest obrzęknięta, a najmniejszy ruch i wysiłek nasila ból. Ulgę przynosi zastosowanie opaski uciskowej oraz całkowite unieruchomienie uszkodzonego miejsca.
 • Zapalenie piersi – zwłaszcza towarzyszące laktacji, gdy zajęta procesem zapalnym pierś jest obrzęknięta, każdy ruch lub dotyk przynosi spory ból, a kobieta ma ochotę ciasno obwiązać sobie piersi i odizolować się od otoczenia.

Bryonia alba wskazana jest w dolegliwościach powoli i stopniowo narastających. Nie mamy tu do czynienia ze stanami nagłymi i gwałtownymi oraz z bardzo szybkim pogorszeniem się stanu pacjenta, tak jaj to się dzieje np. w przypadku takich leków jak Belladonna lub Cantharis.

W schorzeniach, w których zalecane jest podanie Bryoni objawy rozwijają się powoli, np. gorączka rośnie stopniowo, nie uzyskując od razu bardzo wysokiego poziomu; ból narasta etapami; obrzęk pojawia się w pewnym odstępie czasu od samego urazu, stan zapalny rozwija się pomału itd.

Charakterystyczne jest również to, że osoby potrzebujące leku Bryonia alba, w tym czasie, gdy są chore lub odczuwają dolegliwości, mają dość posępny nastrój, nie lubią jak się im przeszkadza i zakłóca ich spokój, wolą pozostać odizolowane, leżeć cicho w osobnym pokoju i nie rozmawiać z nikim. Wynika to zapewne z faktu, że każdy ruch nasila ich przypadłości i pogarsza stan ogólny.

Zastosowanie Przestępu białego w ziołolecznictwie

W tradycyjnym leczeniu ziołami także wykorzystywana jest poziemna część rośliny, czyli korzeń. Bywa wykorzystywany w celu pobudzenia perystaltyki jelit, wykazuje działanie przeczyszczające oraz napotnie i wykrztuśne, co pomaga w schorzeniach dróg oddechowych. Kiedyś Bryonię stosowano szeroko w leczeniu suchego kaszlu, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i płuc.

Ciekawostka

W starożytności wierzono, że Bryonia ma moc chroniącą przed piorunami. W czasie burz cesarze Rzymu nosili zatem na szyi wieńce uplecione z łodyg tej rośliny.

Wyciąg z korzenia przestępu, aplikowany w postaci zewnętrznych okładów, działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, co wykorzystuje się w terapii reumatyzmu i stanów zapalnych stawów.

Aktualnie jednak Bryonia alba znajduje główne zastosowanie w leczeniu homeopatycznym, w którym okazała się być bardzo skuteczną pomocą w wielu rozmaitych schorzeniach.

16.08.2019
Jeśli cierpisz na nawracającą opryszczkę, gdy dokuczają ci bóle reumatyczne, a ogólnie nie znosisz zimna i wilgoci i najchętniej zamieszkałbyś w gorących krajach, bo tam czujesz się najlepiej i na nic nie chorujesz, spróbuj zaprzyjaźnić się z lekiem Rhus toxicodendron, który może okazać się najlepszym remedium na twoje dolegliwości.
02.05.2019
Phytolacca decandra to jeden z ważnych leków homeopatycznych, który warto mieć zawsze w domowej apteczce. Pamiętaj o nim, gdy zaczyna boleć cię gardło, jeśli czujesz, że bierze cię grypa, ale także wtedy, gdy twoja pociecha źle znosi ząbkowanie…
05.07.2019
Ból stawów to problem, na który narzeka wiele osób. Problem ten często nasila się podczas gwałtownych zmian pogody. Warto zatem wiedzieć, jakie naturalne metody skutecznie pozwolą złagodzić dolegliwości stawowe oraz ustrzec się ich na przyszłość.
10.04.2019
Nux vomica jest jednym z ważniejszych i często stosowanych leków homeopatycznych. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy rośliny, której nasiona stanowią surowiec do jego produkcji. To Strychnos nux-vomica L., w języku polskim noszący nieco dziwną i intrygującą nazwę: Kulczyba wronie oko.
21.03.2019
Skóra kobiety w ciąży pod wpływem zwiększonej produkcji estrogenów w organizmie staje się bardziej wrażliwa, podatna na podrażnienia, czasami cera z suchej zmienia rodzaj na tłustą (lub odwrotnie), pojawiają się wypryski. Jak więc ją pielęgnować bezpiecznie? Mówi Joanna Hołuj właścicielka manufaktury IOSSI produkującej kosmetyki naturalne. Cały wywiad z Joanną przeczytacie w książce „CUDowne 9 miesięcy”, […]
26.07.2018
My, Polki jesteśmy rekordzistkami w podawaniu dzieciom preparatów „pomocniczych” – żelki z witaminami, oranżada z magnezem, syropy wzmacniające sprzedają się znakomicie. Lubimy wierzyć, że skoro kupujemy je w aptece, to przecież muszą mieć lecznicze właściwości. Oj, nie muszą! Oto 9 powodów, dla których suplement dla dziecka lepiej odłożyć z powrotem na półkę.