Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusoweGrypa Homeopatyczna bryonia alba

Homeopatyczna bryonia alba

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Homeopatyczna bryonia alba przyda ci się zarówno w infekcji, jak i w przypadku urazu. Potrafi przynieść ulgę w suchym kaszlu, pozbyć się uciążliwych zaparć lub złagodzić dolegliwości bólowe. Pamiętaj o niej, gdy podczas choroby najchętniej leżałbyś w całkowitym bezruchu.

Bryonia alba to łacińska nazwa rośliny, która w języku polskim znana jest jako przestęp biały. Należy ona do rodziny dyniowatych. W homeopatii używa się części korzeniowej rośliny. Homeopatyczna bryonia została dokładnie przebadana już przez samego odkrywcę homeopatii – Samuela Hahnemanna, na przełomie XVIII i XIX wieku.

Homeopatyczna bryonia alba – kiedy może pomóc?

Homeopatyczna bryonia przydaje się w wielu różnych dolegliwościach. Najczęściej rozwijają się one na takich obszarach jak:

  • Dolegliwości dotyczące błon śluzowych – przede wszystkim w górnych i dolnych drogach oddechowych oraz w przewodzie pokarmowym
  • Objawy związane z dolegliwościami stawowymi – dotyczy to zarówno bólów stawowych na tle zapalnym jak i ostrych stanów pourazowych
  • Stany gorączkowe w przebiegu infekcji – bez względu na ich etiologię; mogą to być zarówno zakażenia bakteryjne, jak i wirusowe
  • Stany zapalne gruczołów piersiowych u kobiet – dotyczy to szczególnie zapalenia piersi, do którego może dojść w trakcie laktacji

Homeopatyczna apteczka sportowca

Kiedy można wspomóc się homeopatyczną bryonią?

W przebiegu rozmaitych schorzeń mogą pojawiać się objawy, wskazujące na taki sposób reagowania chorej osoby, przy którym homeopatyczna bryonia może przyjść z pomocą. Należą do nich:

  • Uczucie suchości błon śluzowych – mówimy tu o suchości śluzówek jamy ustnej, nosa, gardła, górnych dróg oddechowych, błon śluzowych przewodu pokarmowego. Uczucie suchości generuje kolejny objaw, czyli:
  • Uczucie silnego pragnienia – zwłaszcza dużych ilości zimnej lub letniej wody. Pragnienie takie jest szczególnie dominujące w przypadku schorzeń dróg oddechowych, gdy chora osoba dotkliwie odczuwa wyżej wspomniane wysuszenie śluzówki ust, nosa i gardła.
  • Bóle o charakterze kłującym i przeszywającym – z reguły ostre, punktowe, czyli zlokalizowane w konkretnym miejscu, zajętym stanem zapalnym.
  • Pogorszenie dolegliwości i ogólnego stanu pacjenta pod wpływem ruchu – niekiedy modalność ta może być na tyle silnie zaznaczona, że nawet tak delikatny ruch, jak poruszanie gałkami ocznymi lub zamknięcie powiek jest w stanie spowodować nasilenie objawów chorobowych, np. pogorszyć ból głowy u chorego.
  • Poprawa pod wpływem odpoczynku – najlepiej jeśli wiąże się to z całkowitym bezruchem. Chory najchętniej leży spokojnie, ciepło okryty i nie chce, aby ktokolwiek mu przeszkadzał, rozmawiał z nim lub dopytywał o jego samopoczucie.
  • Poprawa pod wpływem ucisku – cecha ta wiąże się szczególnie z dolegliwościami natury bólowej. Silny ucisk, obwiązanie chorego miejsca opaską uciskową lub też leżenie na bolesnym boku, gdy ciężar ciała uciska chorą część ciała, przynosi pacjentowi ulgę i łagodzi cierpienie.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

W jakich dolegliwościach pomocna jest homeopatyczna bryonia?

  • Stany zapalne i infekcyjne górnych i dolnych dróg oddechowych – można tu wymienić np. zapalenie gardła, krtani lub zapalenie oskrzeli. Charakteryzować się one będą przede wszystkim suchym i bolesnym kaszlem, który nasila się pod wpływem najmniejszego ruchu, a łagodnieje pod wpływem całkowitego bezruchu lub też silnego ucisku rękoma klatki piersiowej.
  • Grypa i stany grypowe – w przebiegu której u chorego może pojawić się ból gardła oraz uczucie uogólnionego rozbicia i silnego potłuczenia całego ciała oraz ogólnego osłabienia. Pacjent odczuwa silne pragnienie i potrzebę przebywania w spokoju i bezruchu.
  • Zaparcia – których przyczyną będzie tu nadmierna suchość śluzówek przewodu pokarmowego. Pasaż jelitowy jest utrudniony, a duży i twardy stolec wydalany jest z wysiłkiem i bólem.
  • Bóle stawowe – o różnej lokalizacji; charakterystyczne jest, że ból nasila się podczas ruchu, a ustępuje w spoczynku i/lub przy silnym ucisku.
  • Urazy – szczególnie jeśli dotyczą stawów, w których pod wpływem urazu pojawia się wysięk, kończyna jest obrzęknięta, a najmniejszy ruch i wysiłek nasila ból. Ulgę przynosi zastosowanie opaski uciskowej oraz całkowite unieruchomienie uszkodzonego miejsca.
  • Zapalenie piersi – zwłaszcza towarzyszące laktacji, gdy zajęta procesem zapalnym pierś jest obrzęknięta, każdy ruch lub dotyk przynosi spory ból, a kobieta ma ochotę ciasno obwiązać sobie piersi i odizolować się od otoczenia.

W schorzeniach tych objawy rozwijają się powoli, np. gorączka rośnie stopniowo, nie uzyskując od razu bardzo wysokiego poziomu; ból narasta etapami; obrzęk pojawia się w pewnym odstępie czasu od samego urazu, stan zapalny rozwija się pomału itd.

Charakterystyczne jest również to, że chora osoba ma dość posępny nastrój, nie lubi jak się jej przeszkadza i zakłóca jej spokój, woli pozostać odizolowana, leżeć cicho w osobnym pokoju i nie rozmawiać z nikim. Wynika to zapewne z faktu, że każdy, najmniejszy nawet ruch, nasila ich przypadłości i pogarsza stan ogólny.

Reumatyzm – jak leczyć i jak mu zapobiec?

Przestęp biały – zastosowanie w ziołolecznictwie

W tradycyjnym leczeniu ziołami także wykorzystywana jest podziemna część rośliny przestępu białego, czyli korzeń. Bywa stosowany w celu pobudzenia perystaltyki jelit, wykazuje działanie przeczyszczające oraz napotne i wykrztuśne, co pomaga w schorzeniach dróg oddechowych.

Ciekawostka: W starożytności wierzono, że Bryonia alba ma moc chroniącą przed piorunami. W czasie burz cesarze Rzymu nosili zatem na szyi wieńce uplecione z łodyg tej rośliny.

Wyciąg z korzenia przestępu białego, aplikowany w postaci zewnętrznych okładów, działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, co wykorzystuje się w terapii reumatyzmu i stanów zapalnych stawów.

Homeopatia na zimowe urazy

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły