Gelsemium sempervirens – nie tylko na tremę i stres

Gelsemium sempervirens to jeden z tych leków homeopatycznych, o których myślimy w pierwszej kolejności wówczas, gdy dopada nas stres związany z negatywnymi wydarzeniami. Jest tak nie bez przyczyny, ponieważ ten lek właśnie jest szczególnie polecany w sytuacjach, gdy zdenerwowanie, trema i lęk wywołują zespół objawów, powszechnie określanych jako „nadmierne napięcie emocjonalne”.
Gelsemium sempervirens

Gdy boisz się tego, co ma nastąpić…

Najbardziej trafnym określeniem, które opisuje stan owego napięcia emocjonalnego jest „lęk z powodu oczekiwania na negatywne wydarzenie”. Czasem to oczekiwanie bywa gorsze do zniesienia dla danej osoby niż samo wydarzenie, które ma nastąpić. Z oczekiwaniem wiąże się bowiem niepewność, niepokój, przewidywanie najgorszego, snucie czarnych scenariuszy…

Nierzadko dochodzą do tego objawy psychosomatyczne – gdy nasze ciało na poziomie fizycznym reaguje na nasze emocje, czyli produkuje symptomy będące efektem stresu. Każdy z nas pewnie niejednokrotnie doświadczył np. bólu głowy spowodowanego zdenerwowaniem, bólu brzucha z powodu silnych emocji czy też biegunki, wywołanej tremą.

Okazuje się, że istnieje znakomite remedium na tego typu dolegliwości. W homeopatii opisywane są one jako „dolegliwości z powodu oczekiwania”, przy czym zawsze mamy tu na myśli oczekiwanie na wydarzenie o negatywnym charakterze – takim, które wywołuje u nas lęk, niepokój, a nawet przerażenie.

Na lęki – lek z jaśminu

Lekiem, o którym mowa jest Gelsemium sempervirens – homeopatyczny lek pochodzenia roślinnego, do produkcji którego wykorzystuje się krzew zwany jaśminem żółtym, w naturalnym stanie rosnący w strefach tropikalnych i subtropikalnych, często uprawiany z powodu stale utrzymujących się zielonych liści oraz ładnie pachnących, efektownych kwiatów o dzwonkowatym kształcie i pięknym, żółtym kolorze.

Jakkolwiek jaśmin nie kojarzy się nam raczej z niczym nieprzyjemnym, a odurzający zapach jego kwiatów wręcz sprzyja relaksacji i ukojeniu nerwów, ciekawe jest, iż lek przygotowany z tej pięknej rośliny (głównie przy wykorzystaniu jej korzenia) jest często stosowany w leczeniu i zapobieganiu następstwom wstrząsów emocjonalnych.

Jak się czuje osoba potrzebująca Gelsemium?

Każdy z nas może zupełnie inaczej zareagować na sytuacje stresowe. Sposób, w jaki demonstrujemy swoją reakcję na stres, determinuje wybór skutecznego leku. Również w przypadku Gelsemium istnieje specyficzny sposób reagowania, który stanowi wyraźną wskazówkę do zastosowania tego produktu leczniczego. Osoba potrzebująca Gelsemium rozwinie w trudnej sytuacji następujące objawy i zachowania:

 • Uczucie silnego znużenia, zmęczenia, ogólnego osłabienia, zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym i emocjonalnym, którym często towarzyszy senność.
 • Odczucie otępienia, zwłaszcza na poziomie umysłowym – w stanie silnego stresu osoba taka czuje się oszołomiona, ma problemy z koncentracją i pamięcią, w głowie ma totalną pustkę i czuje się jakby „sparaliżowana” mentalnie. Często nie jest w stanie podjąć najmniejszego wysiłku umysłowego i całkowicie poddaje się stresowi, przestaje walczyć i wycofuje się z trudnych sytuacji lub wręcz nawet nie podejmuje próby przełamania się, np. ucieka przed sprawdzianem lub rezygnuje z podejścia do trudnego egzaminu.
 • Drżenie i zaburzenia koordynacji motorycznej – może to być drżenie wewnętrzne, gdy ktoś próbuje opanować ogarniającą go panikę, lecz nerwy odmawiają posłuszeństwa. Ma wówczas wrażenie, jakby cały trząsł się w środku. Czasem jest to wyraźnie dostrzegalne drżenie zewnętrzne, np. drżenie rąk tak silne, że nie można utrzymać szklanki z płynem lub drżenie kończyn dolnych, które zmusza nas do przyjęcia pozycji siedzącej, bo trudno utrzymać się na nogach.
 • Podwójne widzenie – które może towarzyszyć silnym zaburzeniom emocjonalnym, ale może także rozwinąć się wskutek wysokiej gorączki lub intensywnego bólu głowy.
 • Uczucie rozsadzania głowy – to symptom, który może być wynikiem stresu i napięcia emocjonalnego, ale bywa też objawem migrenowego bólu głowy, przebiegającego z podwójnym widzeniem, podczas którego silny ból głowy promieniuje do szyi i ramion chorego.
 • Biegunka i/lub częstomocz rozwijające się z powodu oczekiwania na mające nastąpić negatywne wydarzenie przewidywania, jak również w następstwie złych wiadomości, przestrachu, lęku, emocji, lub nieprzyjemnego zaskoczenia.
 • Uczucie uogólnionego rozbicia mięśniowego, które zazwyczaj współistnieje z silnym osłabieniem, zahamowaniem na wszystkich poziomach, apatią, skrajnym wyczerpaniem i chęcią przebywania w samotności.

Kto potrzebuje Gelsemium?

Gelsemium przydaje się często w dzisiejszych czasach, w których każdy, kto nie nadąża za tempem bieżących wydarzeń i nie idzie przebojem przez życie, taranując przeszkody na swojej drodze, bywa narażony na silny stres oraz dolegliwości na tle emocjonalnym. Osoby o takim sposobie reagowania mają skłonność do wycofywania się, rezygnacji i ustępowania. Nie radzą sobie z przeciwnościami losu i nie potrafią sprostać wielu wyzwaniom. I najczęściej nie wynika to z braku umiejętności lub inteligencji, lecz właśnie z powodu zahamowania o podłożu emocjonalnym i braku wiary we własne siły.

Człowiek, potrzebujący tego leku jest z natury wrażliwy, uczuciowy, nieśmiały i bojaźliwy. Często rozwija różne lęki. Na co dzień pragnie spokoju i samotności, ponieważ obawia się towarzystwa i potencjalnej konieczności zabrania głosu. Stara się unikać za wszelką cenę podejmowania nowych przedsięwzięć oraz sytuacji, w których musiałby podjąć rolę przywódczą.

Drży na samą myśl o jakimkolwiek wystąpieniu publicznym, lęka się porażki, silnie przeżywa niepowodzenia.

Kiedy warto sięgnąć po Gelsemium?

Biorąc pod uwagę powyższe, istnieje sporo sytuacji, w których możemy zalecić zastosowanie Gelsemium sempervirens. Będą to nie tylko zaburzenia emocjonalne, lecz również stany chorobowe, w których pacjent rozwija fizyczne symptomy, charakterystyczne dla tego leku. Może być on zatem zastosowany w następujących przypadkach:

 • Stany silnego niepokoju i stresu, w których pojawia się spore zahamowanie intelektualne, tzw. „paraliż umysłowy” oraz towarzyszące różnego rodzaju zaburzenia o charakterze czynnościowym, jak np. biegunka lub częste oddawanie moczu.
 • Wszystkie stany gorączkowe przebiegające z drżeniem, osłabieniem i znacznym wyczerpaniem. Pacjent z reguły jest bardzo spokojny, ma zaczerwienioną twarz, ciężkie powieki i szkliste oczy. Charakterystyczne jest drżenie kończyn, bóle mięśni oraz brak pragnienia, pomimo wysokiej temperatury.
 • Grypa – przebiegająca z objawami typowymi dla Gelsemium, między innymi z wyżej opisaną gorączką, której towarzyszy silne rozbicie mięśniowe, bóle głowy, uczucie ciężkości kończyn i ogólne osłabienie i zahamowanie.
 • Bezsenność – w szczególności taka, która jest rezultatem niepokoju i lęku, wynikających z oczekiwania na mające nastąpić wydarzenie. Przykładem może być niemożność zaśnięcia w przeddzień ważnego egzaminu, rozmowy o pracę, zabiegu chirurgicznego lub podróży samolotem, która nas przeraża.

Gelsemium często potrzebują dzieci, nie mogące zasnąć z powodu oczekującego ich trudnego sprawdzianu, wizyty u dentysty lub wystąpienia w przedszkolu. Jest to lek przydatny dla studentów w okresie egzaminacyjnym, czy maturzystów, borykających się z bezsennością wskutek antycypacji.

 • Trema – zwłaszcza przebiegająca z zahamowaniem ruchowym i mentalnym, splątaniem, ociężałością umysłową, trudnościami z koncentracją i pamięcią. Pomóc może każdemu, kto zmaga się z tremą, z trudem zbiera myśli w obliczu stresu, odczuwa pustkę w głowie, ręce mu się trzęsą i ma przemożną potrzebę skorzystania z toalety.
 • Bóle głowy – zarówno te zwykłe, jak i te o charakterze migrenowym. Bóle głowy najczęściej są o podłożu przekrwiennym, zlokalizowane są najczęściej z tyłu głowy, natomiast migreny przebiegają z zaburzeniami widzenia.
 • Poród – w tym przypadku Gelsemium wykazuje bardzo ciekawe działanie, ponieważ nie tylko pomaga uporać się rodzącej kobiecie ze stresem, jakim niewątpliwie jest poród i oczekiwanie na przyjście dziecka na świat, lecz także wpływa na większość skuteczność skurczów porodowych, ułatwiając tym samym akcję porodową. Lek można podawać na kilka dni przed porodem, celem uspokojenia i wyciszenia oraz w trakcie samego porodu.

Gelsemium – aby życie stało się łatwiejsze…

Biorąc pod uwagę działanie i zastosowanie leku Gelsemium sempervirens, ewidentnie widać, że może on przydać się nam niejednokrotnie w wielu przypadkach. Każdy z nas zmaga się ze stresującymi sytuacjami, rzadziej lub częściej.

Lek nie wykluczy obecności stresu z naszej codzienności, lecz pomoże nam inaczej podejść do trudnych sytuacji i lepiej uporać się z lękiem, niepokojem i oczekiwaniem. Pozwoli z większym opanowaniem radzić sobie ze stresem i tremą, co z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości i sprawi, że spojrzymy w przyszłość z większym spokojem, optymizmem i wiarą w siebie.

22.11.2019
Gdy czujesz się „niewyraźnie”, coś cię bierze i na nic nie masz siły, oznacza to zazwyczaj początek infekcji. Najlepiej od razu jej zaradzić. Przeczytaj, jaki lek może pomóc szybciej uporać się z osłabieniem i nie pozwolić na rozwój zapalenia.
18.01.2020
Wróciłaś z dalekiej podróży i czujesz się fatalnie? Zamiast wspaniałego nastroju po urlopie jesteś zmęczona, wszystko cię boli i chce ci się spać? To oznacza, że „dopadł” cię tak zwany jet lag i jest to niestety, zjawisko normalne. Przeczytaj, jak sobie z nim poradzić i szybko pozbierać się po dalekich wojażach.
27.11.2019
Podwyższona temperatura ciała to podstawowy sygnał alarmowy, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Powszechny jest pogląd, że gorączkę trzeba jak najszybciej obniżyć i takie postępowanie uważa się za formę leczenia infekcji. Czy jednak dobrze robimy walcząc z gorączką? Jak sobie z nią radzić bezpiecznie i skutecznie?
13.10.2018
Nasiona, choć niewielkie, mają w sobie ogromną moc. To dlatego, że kryje się w nich duża dawka cennych substancji odżywczych. Warto więc, żeby stały się stałym elementem zdrowej diety. Przekonaj się, jakie korzyści może przynieść włączenie ich do diety. Konsultacja – dietetyk Kamila Lipowicz z poradni Ajwen.
05.07.2019
4 lipca Max Gudaniec, pierwsze dziecko w Polsce leczone medyczną marihuaną, skończył 10 lat. W imieniu portalu Naturalnie o Zdrowiu, chciałabym złożyć Maxowi najserdeczniejsze życzenia urodzinowe: Max, bądź zdrowy, uśmiechnięty i szczęśliwy! Niech Cię Twoja wola walki nigdy nie opuszcza. Dzięki Tobie i Twoim wspaniałym rodzicom leczenie preparatami z konopi jest dzisiaj w Polsce legalne […]
09.11.2018
Suplementy z zielonego jęczmienia biją ostatnio rekordy popularności. Tymczasem nie wszystko złoto, co się świeci – na rynku dostępny jest także zielony jęczmień niemal zupełnie pozbawiony wartości odżywczych. Dowiedz się jak je odróżnić i znajdź preparat najlepszy dla siebie, a najlepiej wyhoduj zdrowy jęczmień sama. Konsultacja: dietetyczka Kamila Lipowicz z kliniki Ajwen.