Gelsemium sempervirens – nie tylko na tremę i stres

Gelsemium sempervirens to jeden z tych leków homeopatycznych, o których myślimy w pierwszej kolejności wówczas, gdy dopada nas stres związany z negatywnymi wydarzeniami. Jest tak nie bez przyczyny, ponieważ ten lek właśnie jest szczególnie polecany w sytuacjach, gdy zdenerwowanie, trema i lęk wywołują zespół objawów, powszechnie określanych jako „nadmierne napięcie emocjonalne”.
Gelsemium sempervirens

Gdy boisz się tego, co ma nastąpić…

Najbardziej trafnym określeniem, które opisuje stan owego napięcia emocjonalnego jest „lęk z powodu oczekiwania na negatywne wydarzenie”. Czasem to oczekiwanie bywa gorsze do zniesienia dla danej osoby niż samo wydarzenie, które ma nastąpić. Z oczekiwaniem wiąże się bowiem niepewność, niepokój, przewidywanie najgorszego, snucie czarnych scenariuszy…

Nierzadko dochodzą do tego objawy psychosomatyczne – gdy nasze ciało na poziomie fizycznym reaguje na nasze emocje, czyli produkuje symptomy będące efektem stresu. Każdy z nas pewnie niejednokrotnie doświadczył np. bólu głowy spowodowanego zdenerwowaniem, bólu brzucha z powodu silnych emocji czy też biegunki, wywołanej tremą.

Okazuje się, że istnieje znakomite remedium na tego typu dolegliwości. W homeopatii opisywane są one jako „dolegliwości z powodu oczekiwania”, przy czym zawsze mamy tu na myśli oczekiwanie na wydarzenie o negatywnym charakterze – takim, które wywołuje u nas lęk, niepokój, a nawet przerażenie.

Na lęki – lek z jaśminu

Lekiem, o którym mowa jest Gelsemium sempervirens – homeopatyczny lek pochodzenia roślinnego, do produkcji którego wykorzystuje się krzew zwany jaśminem żółtym, w naturalnym stanie rosnący w strefach tropikalnych i subtropikalnych, często uprawiany z powodu stale utrzymujących się zielonych liści oraz ładnie pachnących, efektownych kwiatów o dzwonkowatym kształcie i pięknym, żółtym kolorze.

Jakkolwiek jaśmin nie kojarzy się nam raczej z niczym nieprzyjemnym, a odurzający zapach jego kwiatów wręcz sprzyja relaksacji i ukojeniu nerwów, ciekawe jest, iż lek przygotowany z tej pięknej rośliny (głównie przy wykorzystaniu jej korzenia) jest często stosowany w leczeniu i zapobieganiu następstwom wstrząsów emocjonalnych.

Jak się czuje osoba potrzebująca Gelsemium?

Każdy z nas może zupełnie inaczej zareagować na sytuacje stresowe. Sposób, w jaki demonstrujemy swoją reakcję na stres, determinuje wybór skutecznego leku. Również w przypadku Gelsemium istnieje specyficzny sposób reagowania, który stanowi wyraźną wskazówkę do zastosowania tego produktu leczniczego. Osoba potrzebująca Gelsemium rozwinie w trudnej sytuacji następujące objawy i zachowania:

 • Uczucie silnego znużenia, zmęczenia, ogólnego osłabienia, zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym i emocjonalnym, którym często towarzyszy senność.
 • Odczucie otępienia, zwłaszcza na poziomie umysłowym – w stanie silnego stresu osoba taka czuje się oszołomiona, ma problemy z koncentracją i pamięcią, w głowie ma totalną pustkę i czuje się jakby „sparaliżowana” mentalnie. Często nie jest w stanie podjąć najmniejszego wysiłku umysłowego i całkowicie poddaje się stresowi, przestaje walczyć i wycofuje się z trudnych sytuacji lub wręcz nawet nie podejmuje próby przełamania się, np. ucieka przed sprawdzianem lub rezygnuje z podejścia do trudnego egzaminu.
 • Drżenie i zaburzenia koordynacji motorycznej – może to być drżenie wewnętrzne, gdy ktoś próbuje opanować ogarniającą go panikę, lecz nerwy odmawiają posłuszeństwa. Ma wówczas wrażenie, jakby cały trząsł się w środku. Czasem jest to wyraźnie dostrzegalne drżenie zewnętrzne, np. drżenie rąk tak silne, że nie można utrzymać szklanki z płynem lub drżenie kończyn dolnych, które zmusza nas do przyjęcia pozycji siedzącej, bo trudno utrzymać się na nogach.
 • Podwójne widzenie – które może towarzyszyć silnym zaburzeniom emocjonalnym, ale może także rozwinąć się wskutek wysokiej gorączki lub intensywnego bólu głowy.
 • Uczucie rozsadzania głowy – to symptom, który może być wynikiem stresu i napięcia emocjonalnego, ale bywa też objawem migrenowego bólu głowy, przebiegającego z podwójnym widzeniem, podczas którego silny ból głowy promieniuje do szyi i ramion chorego.
 • Biegunka i/lub częstomocz rozwijające się z powodu oczekiwania na mające nastąpić negatywne wydarzenie przewidywania, jak również w następstwie złych wiadomości, przestrachu, lęku, emocji, lub nieprzyjemnego zaskoczenia.
 • Uczucie uogólnionego rozbicia mięśniowego, które zazwyczaj współistnieje z silnym osłabieniem, zahamowaniem na wszystkich poziomach, apatią, skrajnym wyczerpaniem i chęcią przebywania w samotności.

Kto potrzebuje Gelsemium?

Gelsemium przydaje się często w dzisiejszych czasach, w których każdy, kto nie nadąża za tempem bieżących wydarzeń i nie idzie przebojem przez życie, taranując przeszkody na swojej drodze, bywa narażony na silny stres oraz dolegliwości na tle emocjonalnym. Osoby o takim sposobie reagowania mają skłonność do wycofywania się, rezygnacji i ustępowania. Nie radzą sobie z przeciwnościami losu i nie potrafią sprostać wielu wyzwaniom. I najczęściej nie wynika to z braku umiejętności lub inteligencji, lecz właśnie z powodu zahamowania o podłożu emocjonalnym i braku wiary we własne siły.

Człowiek, potrzebujący tego leku jest z natury wrażliwy, uczuciowy, nieśmiały i bojaźliwy. Często rozwija różne lęki. Na co dzień pragnie spokoju i samotności, ponieważ obawia się towarzystwa i potencjalnej konieczności zabrania głosu. Stara się unikać za wszelką cenę podejmowania nowych przedsięwzięć oraz sytuacji, w których musiałby podjąć rolę przywódczą.

Drży na samą myśl o jakimkolwiek wystąpieniu publicznym, lęka się porażki, silnie przeżywa niepowodzenia.

Kiedy warto sięgnąć po Gelsemium?

Biorąc pod uwagę powyższe, istnieje sporo sytuacji, w których możemy zalecić zastosowanie Gelsemium sempervirens. Będą to nie tylko zaburzenia emocjonalne, lecz również stany chorobowe, w których pacjent rozwija fizyczne symptomy, charakterystyczne dla tego leku. Może być on zatem zastosowany w następujących przypadkach:

 • Stany silnego niepokoju i stresu, w których pojawia się spore zahamowanie intelektualne, tzw. „paraliż umysłowy” oraz towarzyszące różnego rodzaju zaburzenia o charakterze czynnościowym, jak np. biegunka lub częste oddawanie moczu.
 • Wszystkie stany gorączkowe przebiegające z drżeniem, osłabieniem i znacznym wyczerpaniem. Pacjent z reguły jest bardzo spokojny, ma zaczerwienioną twarz, ciężkie powieki i szkliste oczy. Charakterystyczne jest drżenie kończyn, bóle mięśni oraz brak pragnienia, pomimo wysokiej temperatury.
 • Grypa – przebiegająca z objawami typowymi dla Gelsemium, między innymi z wyżej opisaną gorączką, której towarzyszy silne rozbicie mięśniowe, bóle głowy, uczucie ciężkości kończyn i ogólne osłabienie i zahamowanie.
 • Bezsenność – w szczególności taka, która jest rezultatem niepokoju i lęku, wynikających z oczekiwania na mające nastąpić wydarzenie. Przykładem może być niemożność zaśnięcia w przeddzień ważnego egzaminu, rozmowy o pracę, zabiegu chirurgicznego lub podróży samolotem, która nas przeraża.

Gelsemium często potrzebują dzieci, nie mogące zasnąć z powodu oczekującego ich trudnego sprawdzianu, wizyty u dentysty lub wystąpienia w przedszkolu. Jest to lek przydatny dla studentów w okresie egzaminacyjnym, czy maturzystów, borykających się z bezsennością wskutek antycypacji.

 • Trema – zwłaszcza przebiegająca z zahamowaniem ruchowym i mentalnym, splątaniem, ociężałością umysłową, trudnościami z koncentracją i pamięcią. Pomóc może każdemu, kto zmaga się z tremą, z trudem zbiera myśli w obliczu stresu, odczuwa pustkę w głowie, ręce mu się trzęsą i ma przemożną potrzebę skorzystania z toalety.
 • Bóle głowy – zarówno te zwykłe, jak i te o charakterze migrenowym. Bóle głowy najczęściej są o podłożu przekrwiennym, zlokalizowane są najczęściej z tyłu głowy, natomiast migreny przebiegają z zaburzeniami widzenia.
 • Poród – w tym przypadku Gelsemium wykazuje bardzo ciekawe działanie, ponieważ nie tylko pomaga uporać się rodzącej kobiecie ze stresem, jakim niewątpliwie jest poród i oczekiwanie na przyjście dziecka na świat, lecz także wpływa na większość skuteczność skurczów porodowych, ułatwiając tym samym akcję porodową. Lek można podawać na kilka dni przed porodem, celem uspokojenia i wyciszenia oraz w trakcie samego porodu.

Gelsemium – aby życie stało się łatwiejsze…

Biorąc pod uwagę działanie i zastosowanie leku Gelsemium sempervirens, ewidentnie widać, że może on przydać się nam niejednokrotnie w wielu przypadkach. Każdy z nas zmaga się ze stresującymi sytuacjami, rzadziej lub częściej.

Lek nie wykluczy obecności stresu z naszej codzienności, lecz pomoże nam inaczej podejść do trudnych sytuacji i lepiej uporać się z lękiem, niepokojem i oczekiwaniem. Pozwoli z większym opanowaniem radzić sobie ze stresem i tremą, co z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości i sprawi, że spojrzymy w przyszłość z większym spokojem, optymizmem i wiarą w siebie.

19.09.2019
Gdy już za długo męczy cię kaszel, gdy jesteś w ciąży i codzienne, uporczywe nudności psują radość z macierzyństwa, jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną i boisz się złego samopoczucia podczas podróży – Ipeca może być idealnym remedium na twoje dolegliwości.
16.08.2019
Jeśli cierpisz na nawracającą opryszczkę, gdy dokuczają ci bóle reumatyczne, a ogólnie nie znosisz zimna i wilgoci i najchętniej zamieszkałbyś w gorących krajach, bo tam czujesz się najlepiej i na nic nie chorujesz, spróbuj zaprzyjaźnić się z lekiem Rhus toxicodendron, który może okazać się najlepszym remedium na twoje dolegliwości.
28.08.2019
Gdy nie radzisz sobie z otaczającą rzeczywistością, nie wiesz dlaczego ciągle czujesz się źle i dopadają cię przykre dolegliwości, cały czas udajesz, że wszystko jest w porządku, a w środku gotujesz się ze złości, spróbuj odkryć moc leku homeopatycznego Staphysagria. Może on pomóc ci uporać się ze swoimi uczuciami i pozbyć się negatywnych emocji na […]
08.10.2018
Nasz układ nerwowy codziennie jest bombardowany przez nowe bodźce. Jesteśmy zestresowani, mamy problemy ze snem, coraz więcej osób cierpi z powodu depresji. Wrócić do równowagi może nam pomóc aktywność fizyczna, ćwiczenia jogi czy medytacje. Warto też sięgnąć po leki ziołowe, które łagodnie, ale skutecznie koją układ nerwowy.
27.07.2019
Matcha ma opinię najzdrowszej ze wszystkich gatunków zielonych herbat. Na jej prozdrowotne właściwości ogromny wpływ ma sposób jej przyrządzania i uprawy.
23.07.2019
Toast na zdrowie w upalny dzień? Najlepiej wznieść go cydrem. Lekki, orzeźwiający napój to znacznie lepszy wybór niż kufel piwa, czy lampka wina. Cydr ma niewiele kalorii, niski indeks glikemiczny i całkiem sporo antyoksydantów, doskonale gasi pragnienie i można go zrobić w domu. Taki jest najsmaczniejszy!