Strona główna Zdrowie Apis mellifica – numer 1 w twojej apteczce

Apis mellifica – numer 1 w twojej apteczce

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Apis mellifica jest lekiem homeopatycznym, który warto zawsze mieć pod ręką nie tylko w domowej apteczce, lecz także w trakcie wyjazdów, wakacji czy letnich pikników na świeżym powietrzu. Sytuacje, w których jest przydatny, zazwyczaj są nagłe i wymagają natychmiastowej interwencji. Wtedy dobrze jest mieć go przy sobie.

Strona główna Zdrowie Apis mellifica – numer 1 w twojej apteczce
Apis mellifica - lek homeopatyczny na obrzęk i stan zapalny. Pszczoła siedzi na błękitnym kwiatku i spija nektar.

Produkt wyjściowy do otrzymania tego leku homeopatycznego zawiera w sobie jad pszczoły. Stąd nazwa – Apis mellifica, która po łacinie oznacza pszczołę miodną.

Apis mellifica na obrzęk

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że Apis mellifica to lek homeopatyczny pomocny we wszystkich stanach, które przypominają obraz osoby użądlonej przez pszczołę. Wszyscy wiemy, jakie objawy zazwyczaj występują w wyniku takiego incydentu.

Apis mellifica będzie zatem przydatny, gdy u pacjenta pojawią się następujące symptomy:

 • obrzęk
 • skóra lekko zaczerwieniona lub zaróżowiona, w dotyku ciepła lub gorąca
 • ból o charakterze palącym, piekącym, żądlącym, kłującym
 • złagodzenie dolegliwości następuje pod wpływem zimna w rozmaitej postaci: zimnych okładów, zimnej wody, przyłożenia kostek lodu
 • objawy pojawiają się nagle i charakteryzują się dużą gwałtownością

Wspólnym mianownikiem dla tych przypadłości jest zawsze obrzęk, wraz z towarzyszącymi objawami opisanymi powyżej, z czego najważniejszą modalnością jest poprawa pod wpływem zimna.

Apis mellifica jest lekiem homeopatycznym wskazanym w każdym typie obrzęku, który może być skutkiem np. urazu lub stanu zapalnego, towarzyszącemu wielu chorobom.

Może mieć również podłoże alergiczne – w wyniku reakcji alergicznej (wyrzut histaminy) mamy często do czynienia z opuchnięciem, zaczerwienieniem, świądem, a zewnętrzne zimno przynosi nam ulgę.

Leki homeopatyczne w chorobach oczu

Apis mellifica – na jakie dolegliwości stosować pszczeli lek homeopatyczny?

Symptom ten towarzyszy wielu schorzeniom. Wśród tych, do których leczenia możemy wykorzystać Apis mellifica wymienić można między innymi:

 • Przypadłości, w których występuje opuchlizna miejscowa – między innymi: ukąszenia owadów, zastrzały, czyraki, przy których występują objawy i modalności charakterystyczne dla leku.
 • Przypadłości, w których występuje obrzęk ogólny – np. skórne reakcje alergiczne różnego rodzaju, jak pokrzywka czy rumień. Zwłaszcza wtedy, gdy zmiany pojawiają się nagle, zajęte obszary skóry wyglądają jak spuchnięte, dolegliwości pogarszają się zazwyczaj w nocy, a łagodnieją pod wpływem zimna.
 • Zapalenie spojówek – zarówno na tle alergicznym, jak i infekcyjnym. Lek ten można ponadto zastosować w przypadku różnych innych dolegliwości oczu, które są połączone z pieczeniem, łzawieniem, swędzeniem i zaczerwienieniem. Zmiany kłują i pieką, a pacjent ma ochotę przyłożyć zimne okłady na spuchnięte i gorące powieki.
 • Angina – w przebiegu której obserwujemy obrzęknięte gardło i dobrze widoczny, mocno spuchnięty, jakby wypełniony wodą, zwisający języczek. Gardło jest lekko zaczerwienione, a chora osoba ma ochotę pić tylko zimne płyny lub nawet ssać kostki lodu, co łagodzi ból.
 • Apis może być podany nie tylko w przypadku anginy, lecz w każdym bólu gardła, objawiającym się w taki sposób.
 • Urazy – w wyniku których rozwijają się wyżej wymienione symptomy. Np. wskutek skręcenia kostki pojawia się silny, piekący ból w miejscu urazu, zaczerwienienie skóry, opuchlizna, stan zapalny, zaś objawy narastają szybko i są bardzo intensywne. Jeśli dodatkowo pacjent będzie odczuwał poprawę po przyłożeniu zimnego okładu na uszkodzoną kostkę lub miał ochotę wręcz włożyć stopę do lodowatej wody, możemy z dużą dozą pewności założyć, że Apis mellifica szybko złagodzi jego dolegliwości.
 • Oparzenia słoneczne – po nadmiernej ekspozycji na słońce zazwyczaj skóra jest nie tylko czerwona, lecz również obrzęknięta, gorąca, rozpalona, bolesna i swędząca. Oczywiste jest, że poprawę stanu takiej osoby przynoszą chłodne okłady lub chłodna kąpiel. Objawy te są wyraźną wskazówką są zastosowania Apis mellifica.
 • Zapalenie pęcherza moczowego – w tym przypadku nieco trudniej zaobserwować symptomy typowe dla tego leku, niemniej jeśli pacjent skarży się na silny, piekący, palący ból, zwłaszcza przy oddawaniu moczu oraz obrzęk i uczucie spuchnięcia w okolicy ujścia cewki moczowej, a ulgę przynoszą mu chłodne okłady lub kąpiel w chłodnej wodzie, Apis mellifica może przyjść z pomocą również w takiej sytuacji.

Przeczytaj też o leku na urazy Arnica montana

Lek homeopatyczny z jadu pszczoły - Apis mellifica - na jakie dolegliwości go stosować? Pszczoła miodna na kwiatku.

Apis mellifica – czy można zastosować lek w przypadku użądlenia przez pszczołę?

Tak! Jeśli mamy do czynienia z objawami, wynikającymi faktycznie z użądlenia przez pszczołę, Apis mellifica będzie pierwszym lekiem homeopatycznym, który należy podać.

Jeśli epizod taki przytrafi się komuś uczulonemu na jad owadów błonkoskrzydłych, sytuacja jest na tyle groźna, że należy jak najszybciej wezwać pomoc lekarską, natomiast użądlonej osobie podać natychmiast kilka granulek leku Apis mellifica.

Dlatego ważne jest, aby mieć ten specyfik pod ręką. W razie nagłej sytuacji, może uratować nam życie. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez owada w okolicę gardła. Spuchnięte gardło może uniemożliwić oddychanie. Do takiej sytuacji może dojść, gdy pszczoła lub osa pływa w napoju, który spożywamy lub usiądzie na ciastku albo kanapce i nie zauważymy, jak odgryziemy kęs wraz z żywym owadem.

W każdym jednak przypadku Apis przyjdzie nam z pomocą. Nawet jeśli użądlenie nie wygląda groźnie i nie mamy do czynienia z alergikiem, objawy są bardzo nieprzyjemne i bolesne. Zastosowanie leku Apis w tej sytuacji szybko złagodzi ból, świąd i obrzęk. Natomiast u osób nadwrażliwych lub uczulonych zmniejszy ryzyko poważniejszych powikłań, ograniczy skutki użądlenia do objawów miejscowych (nie uogólnionych) i skróci czas powrotu do zdrowia.

Uwaga! Osoby uczulone na jad pszczeli powinny przyjmować lek Apis mellifica tylko w wysokich potencjach! Ze względu na możliwość wystąpienia w niższych potencjach leku cząsteczek związków o działaniu alergizującym (obecnych w jadzie pszczoły), należy unikać potencji niższych niż 15 CH.

Użądlenie osy lub pszczoły – co robić? Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?

Ogólny sposób reagowania w przypadku leku Apis mellifica

Na konieczność zastosowaniu leku Apis mellifica mogą wskazywać także niektóre objawy, reprezentowane przez chorą osobę, potrzebującą tego specyfiku.

Polepszenie stanu pacjenta, potrzebującego Apisu następuje nie tylko pod wpływem zimna miejscowego, czyli np. przyłożenia zimnych okładów na bolesny punkt, lecz wskutek każdej formy zimna – na zimnym powietrzu, w zimie, w chłodnej kąpieli.

Za przykład może tu posłużyć zapalenie krtani, gdzie duszność i suchy kaszel ustępują pod wpływem wyjścia na świeże, zimne powietrze. Innym przykładem jest ból gardła – jeśli chorej osobie ulgę przynosi wypicie zimnego płynu lub zjedzenie lodów. Kolejnym – wysypka ze świądem, który łagodnieje w chłodnej kąpieli lub ustępuje przy zimnej pogodzie. I tak dalej…

Natomiast wszelkie dolegliwości pogarszają się tutaj przy każdej formie ciepła. Osoba ta źle się czuje w ciepłym pokoju, w czasie upałów, w nagrzanym pomieszczeniu. Wszelkie objawy nasilają się w cieple – np. pacjent kaszle więcej i częściej, gdy przebywa w ciepłym miejscu; ogólnie nie lubi się ciepło ubierać i ciągle otwiera okno, źle się czuje latem, nie toleruje skwaru.

Ciekawostka: Wydawałoby się, że skoro poprawa następuje pod wpływem zimna, to naturalnym będzie pogorszenie wskutek ciepła, lecz w homeopatii nie zawsze tak jest. Czasem poprawa pod wpływem jednego czynnika wcale nie oznacza pogorszenia w wyniku działania czynnika przeciwstawnego.

Osoba w obrazie Apisu mellifica nie lubi także dotykania. Dotyk nasila objawy – podrażnia nadwrażliwą skórę, zwiększa odczucie bólu oraz powoduje irytację, rozdrażnienie i niepokój u pacjenta.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Apis mellifica – lek pierwszej pomocy

Podsumowując, Apis mellifica jest lekiem, który działa szybko, lecz krótkotrwale. Wydaje się to być kompatybilne z charakterem dolegliwości, na które jest stosowany. Zazwyczaj zalecany jest w stanach ostrych. Objawy najczęściej rozwijają się tu szybko i nagle, czemu towarzyszy gwałtowne pogorszenie się stanu chorej osoby.

Jeśli obecne symptomy spełniają warunek podobieństwa z obrazem leku (jak opisano powyżej), wysokie rozcieńczenia tego specyfiku homeopatycznego okazują się niezwykle skuteczne i potrafią szybko „opanować” groźną sytuację i zapobiec nasileniu się dolegliwości.

A w związku z bardzo szerokim spektrum działania tego cennego leku Apis mellifica, warto jest mieć go w podręcznej apteczce, gdyż może znaleźć zastosowanie w każdej porze roku, w przypadku różnych przypadłości i dla każdego, kto w danej chwili go pilnie potrzebuje.

Podobne artykuły