Wakacje z dziećmi. Co spakować do apteczki turystycznej?

Podczas wakacji dzieci wreszcie mogą poszaleć: wspinać się na drzewa, biegać boso po trawie albo po kałużach, jeść lody bez opamiętania. Pozwól im na to! Oczywiście kontroluj maluchy, żeby nie zrobiły sobie krzywdy, ale letni luz jest potrzebny nam wszystkim. Bądź jednak gotowa także na nieprzyjemne konsekwencje i zabierz ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę na wyjazd. Co do niej spakować, radzi pediatra dr Katarzyna Faruga.

Wakacyjna apteczka wcale nie musi być duża. Najważniejsze jednak, żeby zawierała akcesoria najbardziej potrzebne podczas urlopu. Sprawdź, co powinna zawierać apteczka turystyczna pierwszej pomocy.

Na rany, otarcia i skaleczenia

Do odkażania:

 • woda utleniona (w płynie albo wygodniejsza w żelu, w małej tubce) lub płyn odkażający, który nie szczypie np. Octenisept, Asept
 • maść z antybiotykiem oraz krem-plaster np. Cicalfate, nałożony na ranę dezynfekuje ją, ale zarazem przyspiesza gojenie

Środki opatrunkowe:

 • jałowe gaziki
 • bandaż elastyczny
 • plastry (także wodoodporne) oraz specjalne hydrożelowe (hydrokoloidowe) plastry na otarcia na stopach – naklejone na skórę tworzą w miejscu uszkodzenia skóry małą, powietrzną „poduszkę”, dzięki czemu można chodzić, nie podrażniając bolesnego miejsca. Warto także wziąć ze sobą plastry z jonami srebra, które działają antybakteryjnie. Ale uwaga, nie wolno ich stosować, gdy rana była odkażana jodyną!

Ważne! Pamiętaj, aby przede wszystkim umyć ranę pod bieżącą wodą, tak by wypłukać drobinki brudu, które się do niej dostały. Jeśli uszkodzenie skóry jest niewielkie, wystarczy je zdezynfekować i nakleić plaster. Nocą zdejmij plaster z rany, bo dzięki dostępowi powietrza tkanki lepiej się goją.

Na oparzenia

 • panthenol w aerozolu
 • opatrunek żelowy na oparzenia – przyklej go bezpośrednio na oparzone miejsce – schłodzi, złagodzi ból i odkazi ranę

Uwaga! Nie wolno smarować oparzonego miejsca masłem, maściami, ani polewać alkoholem – może to doprowadzić do zakażenia i szoku bólowego. Szkodliwym mitem jest także wylewanie na podrażnioną skórę surowego białka jajka – grozi to zakażeniem salmonellą.

Na stłuczenia

 • żel z wyciągiem ze świeżego ziela arniki
 • żel na opuchliznę np. Altacet
 • soda oczyszczona – można zrobić z niej kompres zmniejszający obrzęk – wystarczy łyżeczkę sody rozpuścić w szklance wody, a następnie na stłuczenie położyć gazę nasączona leczniczym płynem
 • Arnica montana w granulkach – uszczelnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza krwiaki i siniaki

Na problemy żołądkowe i biegunkę

 • krople miętowe
 • węgiel (Carbo medicinalis)
 • Nifuroksazyd na zatrucia bakteryjne
 • leki homeopatyczne: Nux vomica – podaje się gdy do zatrucia doszło po zjedzeniu czegoś nieświeżego, Arsenicum album – przy biegunce i gdy podejrzewasz zakażenie rotawirusem, a przy występujących dodatkowo wymiotach – Ipeca

Na ukąszenia owadów

 • środki odstraszające owady (więcej na ten temat TUTAJ)
 • Aspivenin, Antykleszcz, Kleszczołapkę lub inny przyrząd do usuwania kleszczy (instrukcję, jak wyciągnąć kleszcza znajdziesz TU)
 • żel Dapis łagodzący świąd i przyspieszający gojenie
 • żel antyhistaminowy (przeciwalergiczny)
 • leki homeopatyczne: Apis mellifica – należy go podać, gdy po ugryzieniu owada szybko rozprzestrzenia się jasnoróżowy obrzęk, a miejsce ukąszenia bardzo swędzi, Rhux toxicodendron – gdy widać swędzący pęcherzyk

Na przeziębienie i gorączkę

 • termometr
 • leki obniżające gorączkę
 • herbatkę lipową
 • leki homeopatyczne: Nux vomica – pomoże, gdy dziecko kicha, ma wodnisty katar i nie może się rozgrzać, Rhux toxicodendron – jeśli po gwałtownym zmarznięciu pojawi się opryszczka, Phytolacca decandra – gdy boli gardło, a ból promieniuje do ucha, Dulcamara – warto podać dziecku jedną dawkę po kąpieli w morzu lub jeziorze, jeśli podejrzewasz, że było zbyt chłodno i może się przeziębić, Aconitum napellus – jeśli dziecko było zdrowe i nagle dostaje temperaturę i jest chore, Belladonna – jeśli temperatura jest wysoka, a dziecko jest spocone, czerwone i rozpalone. Przy katarze: jeśli jest przezroczysty lejący, a dziecko ma zaszklone oczy – Allium cepa, za to zielony i gęsty – Kalium bichromicum

Turystyczna apteczka pierwszej pomocy – wyposażenie

Na alergie

Jeżeli podróżujesz z małym alergikiem koniecznie weź ze sobą zalecone przez lekarza leki. Gdy dziecko jest uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych – spakuj także ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Dziecko musi mieć ją stale przy sobie, więc jedno z rodziców (to, które opiekuje się malcem w danej chwili) musi ją zabierać nawet na krótki spacer.

Jeśli dziecko stale przyjmuje jakieś leki np. przeciwalergiczne, zabierz ze sobą na wakacje dodatkowe opakowania. Nawet jeśli będziesz miała przy sobie receptę, apteka w małym miasteczku czy na wsi może nie mieć w swoich zapasach drogiego albo wysoce specjalistycznego leku.

Książeczka zdrowia i EKUZ

Weź też koniecznie książeczkę zdrowia dziecka z datami ostatnich szczepień, a w przypadku wyjazdu zagranicznego także kartę ubezpieczenia europejskiego EKUZ.

Kiedy należy iść do lekarza?

1. Gdy dziecko przytrzaśnie sobie palce – włóż rączkę na kilka minut do chłodnej wody, a jeśli pojawił się siniak przyłóż kompres z Altacetu (jest masz Altacet w żelu, wystarczy opuchnięte palce posmarować) oraz/albo posmaruj bolące miejsce żelem z wyciągiem ze świeżego ziela z arniki – ból szybciej minie, a krwiak szybciej się wchłonie. Jeżeli malec nadal głośno płacze, a ty podejrzewasz, że złamał palec, postaraj się unieruchomić mu dłoń przy pomocy jakiegoś twardego i długiego przedmiotu (drewniana łyżka, zwinięta w rulon gazeta) i zabierz dziecko do szpitala na dyżur chirurgiczny – trzeba będzie wykonać prześwietlenie.

2. Nabije sobie guza – do bolącego guza przyłóż jak najszybciej chłodny kompres (np. gazę nasączoną zimną woda, owiniętą w serwetkę kostkę lodu), posmaruj miejsce uderzenia żelem z arniką i daj kilka granulek leku homeopatycznego Arnica montana. Jeśli po chwili przestanie płakać i pobiegnie dalej się bawić, wszystko jest w porządku. Ale jeśli nie możesz go utulić, dziecko skarży się na silny ból głowy, staje się senne, wymiotuje, albo traci przytomność, natychmiast wezwij pogotowie lub jedź z dzieckiem sama do szpitala. Mogą to być objawy świadczące o wstrząsie mózgu.

3. Upadnie z dużej wysokości (ze schodów, z tarasu, z okna) – jeśli malec skarży się na ból pleców, nie potrafi się podnieść, nie może poruszać rękoma lub nogami: uwaga, to mogą być objawy urazu kręgosłupa. Nie podnoś dziecka, nie pomagaj mu usiąść – każdy gwałtowny ruch może pogłębić uraz. Okryj go czymś ciepłym, postaraj się unieruchomić mu głowę (możesz przytrzymywać ją dłońmi) i wezwij pogotowie. Przez cały czas uspokajaj dziecko, mów do niego.

4. Zrani się patykiem w oko – przykryj oko opatrunkiem – może być gaza lub zwykła chusteczka. Przytrzymuj delikatnie opatrunek (nie uciskaj) i natychmiast jedź z nim do lekarza.

5. Głęboko się zrani – gdy rana jest głęboka, mocno krwawi jest zabrudzona ziemią albo dziecko stanęło np. na gwóźdź – koniecznie udaj się do lekarza. Być może trzeba będzie fachowo oczyścić ranę, założyć szwy lub podać dawkę szczepionki przeciwko tężcowi.

6. Oparzy się – jak najszybciej skieruj na oparzone miejsce strumień zimnej wody. Schładzaj je przez kilka minut, to powinno złagodzić ból. Nie smaruj poparzenia maściami, kremami czy tłuszczem, ani nie polewaj alkoholem, tylko załóż jałowy opatrunek. Jeśli dziecko oparzyło się lekko (skóra zaróżowiona, ból umiarkowany) wystarczy, że spryskasz chore miejsce Panthenolem ewentualnie posmarujesz maścią nagietkową. Jeśli jednak w miejscu poparzenia schodzi naskórek lub tworzą się bąble, zawieź dziecko do lekarza. Być może trzeba będzie podać mu leki i założyć fachowy opatrunek.

Uwaga! W przypadku każdego urazu warto podać dziecku przyspieszające gojenie, wchłanianie się krwiaka, zmniejszające ból, obrzęk, granulki Arnica montana.

Sprawdź też, jak bezpiecznie podróżować z dziećmi.

28.03.2019
Występujące w reklamach noworodki i niemowlęta mają piękne, morelowe buzie oraz idealnie gładką skórę na ciele. Patrzysz więc na swojego malca z niepokojem: na policzkach pojawia się trądzik niemowlęcy, na plecach szorstkie plamy, a pupa jest czerwona… Nie martw się! Takie zmiany na ciele maluszka są naturalne i występują bardzo często. Podpowiemy ci, jak sobie […]
15.04.2019
Biegunka, wymioty, wysoka gorączka, a nawet upał to główne przyczyny odwodnienia organizmu. Im młodsze dziecko, tym łatwiej do niego dochodzi. Są proste sposoby na to, by sprawdzić, czy ten problem dotyczy twojego malucha. Zobacz, jakie są główne objawy odwodnienia u dziecka. Konsultacja: Katarzyna Faruga, pediatra.
10.05.2019
Gdy maluch ma wysoką temperaturę rodzice zwykle bardzo się denerwują. Podają dziecku leki przeciwgorączkowe, ale czasem popełniają błędy, które wpływają na ich skuteczność. Warto zatem wiedzieć, jak to robić prawidłowo! Konsultacja: Katarzyna Faruga, pediatra.
06.02.2018
Mówi się o tym, że joga pomaga rozładować napięcie w ciele, łagodzi bóle kręgosłupa i działa wyciszająco na organizm. Jednak niewiele osób wie, że praktyka jogi może również pomóc przy staraniach o poczęcie dziecka.
31.05.2019
Nasze babcie doceniały siłę ziół – zamiast iść do apteki, otwierały kredens gdzie trzymały suszone rośliny lecznicze i przygotowywały napary lub odwary na przeróżne dolegliwości. Dobrze wiedziały jakie zioła pomogą gdy boli brzuch, gardło albo męczy kaszel. Warto odkurzyć tę wiedzę i uzupełnić apteczkę domową o naturalne leki. Oto 10 ziół, które powinnaś mieć zawsze pod ręką.
04.03.2019
Tryb życia wielu osób w dzisiejszych czasach sprzyja licznym niedoborom witamin i minerałów. Nieodpowiedni sposób odżywiania się, palenie papierosów, nadmiar alkoholu i niedobór aktywności fizycznej, to tylko jedni z głównych winowajców, odpowiedzialnych między innymi za ubytek wapnia z naszego organizmu. Czy warto stosować suplementy wapnia?