Strona główna WellbeingZdrowe jelitaNa zaparcia i biegunkę Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Podczas wakacji dzieci wreszcie mogą poszaleć: wspinać się na drzewa, biegać boso po trawie albo po kałużach, jeść lody bez opamiętania. Pozwól im na to! Oczywiście kontroluj maluchy, żeby nie zrobiły sobie krzywdy, ale letni luz jest potrzebny nam wszystkim. Bądź jednak gotowa także na nieprzyjemne konsekwencje i zabierz ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę na wyjazd. Co do niej spakować, radzi pediatra dr Katarzyna Faruga.

Strona główna WellbeingZdrowe jelitaNa zaparcia i biegunkę Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Wakacyjna apteczka wcale nie musi być duża. Najważniejsze jednak, żeby zawierała akcesoria najbardziej potrzebne podczas urlopu. Sprawdź, co powinna zawierać apteczka turystyczna pierwszej pomocy.

Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Na rany, otarcia i skaleczenia

Do odkażania:

  • woda utleniona (w płynie albo wygodniejsza w żelu, w małej tubce) lub płyn odkażający, który nie szczypie np. Octenisept, Asept
  • maść z antybiotykiem oraz krem-plaster np. Cicalfate, nałożony na ranę dezynfekuje ją, ale zarazem przyspiesza gojenie

Środki opatrunkowe:

  • jałowe gaziki
  • bandaż elastyczny
  • plastry (także wodoodporne) oraz specjalne hydrożelowe (hydrokoloidowe) plastry na otarcia na stopach – naklejone na skórę tworzą w miejscu uszkodzenia skóry małą, powietrzną „poduszkę”, dzięki czemu można chodzić, nie podrażniając bolesnego miejsca. Warto także wziąć ze sobą plastry z jonami srebra, które działają antybakteryjnie. Ale uwaga, nie wolno ich stosować, gdy rana była odkażana jodyną!

Ważne! Pamiętaj, aby przede wszystkim umyć ranę pod bieżącą wodą, tak by wypłukać drobinki brudu, które się do niej dostały. Jeśli uszkodzenie skóry jest niewielkie, wystarczy je zdezynfekować i nakleić plaster. Nocą zdejmij plaster z rany, bo dzięki dostępowi powietrza tkanki lepiej się goją.

Na oparzenia

  • panthenol w aerozolu
  • opatrunek żelowy na oparzenia – przyklej go bezpośrednio na oparzone miejsce – schłodzi, złagodzi ból i odkazi ranę

Uwaga! Nie wolno smarować oparzonego miejsca masłem, maściami, ani polewać alkoholem – może to doprowadzić do zakażenia i szoku bólowego. Szkodliwym mitem jest także wylewanie na podrażnioną skórę surowego białka jajka – grozi to zakażeniem salmonellą. Sprawdź: jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach.

Na stłuczenia

  • żel z wyciągiem ze świeżego ziela arniki
  • żel na opuchliznę np. Altacet
  • soda oczyszczona – można zrobić z niej kompres zmniejszający obrzęk – wystarczy łyżeczkę sody rozpuścić w szklance wody, a następnie na stłuczenie położyć gazę nasączona leczniczym płynem
  • homeopatyczna arnika montana – uszczelnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza krwiaki i siniaki

Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?

Na problemy żołądkowe i biegunkę

  • krople miętowe
  • węgiel (Carbo medicinalis)
  • Nifuroksazyd na zatrucia bakteryjne
  • homeopatyczny nux vomica – pomocny w przypadku, gdy do zatrucia doszło po zjedzeniu czegoś nieświeżego, homeopatyczny arsenicum album – przyda się przy biegunce i gdy podejrzewasz zakażenie rotawirusem, a przy występujących dodatkowo wymiotach wspomóc może homeopatyczna ipeca

Na ukąszenia owadów

  • środki odstraszające owady (sprawdź: rośliny odstraszające komary)
  • Aspivenin, Antykleszcz, Kleszczołapkę lub inny przyrząd do usuwania kleszczy (instrukcję, jak wyciągnąć kleszcza znajdziesz TU)
  • żel Dapis łagodzący świąd i przyspieszający gojenie
  • żel antyhistaminowy (przeciwalergiczny)
  • homeopatyczny apis mellifica – pomocny w sytuacji, gdy po ugryzieniu owada szybko rozprzestrzenia się jasnoróżowy obrzęk, a miejsce ukąszenia bardzo swędzi, oraz homeopatyczny rhus toxicodendron – gdy po ukąszeniu tworzy się swędzący pęcherzyk

Użądlenie osy lub pszczoły – co robić? Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?

Na przeziębienie i gorączkę

  • termometr
  • leki obniżające gorączkę
  • herbatkę lipową
  • homeopatyczny nux vomica – pomoże, gdy dziecko kicha, ma wodnisty katar i nie może się rozgrzać, rhus toxicodendron – jeśli po gwałtownym zmarznięciu pojawi się opryszczka, phytolacca decandra – gdy boli gardło, a ból promieniuje do ucha, homeopatyczna dulcamara – po kąpieli w morzu lub jeziorze, jeśli podejrzewasz, że było zbyt chłodno i kąpiel może skończyć się przeziębieniem, homeopatyczny aconitum napellus – jeśli dziecko było zdrowe i nagle dostało wysokiej temperatury, homeopatyczna belladonna – jeśli temperatura jest wysoka, a dziecko jest spocone, czerwone i rozpalone. Przy katarze: jeśli wyciek jest przezroczysty i lejący, a dziecko ma zaszklone oczy – homeopatyczne allium cepa, gdy katar jest zielony i gęsty – homeopatyczne kalium bichromicum.

Na alergie

Jeżeli podróżujesz z małym alergikiem koniecznie weź ze sobą zalecone przez lekarza leki. Gdy dziecko jest uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych – spakuj także ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Dziecko musi mieć ją stale przy sobie, więc jedno z rodziców (to, które opiekuje się malcem w danej chwili) musi ją zabierać nawet na krótki spacer.

Jeśli dziecko stale przyjmuje jakieś leki np. przeciwalergiczne, zabierz ze sobą na wakacje dodatkowe opakowania. Nawet jeśli będziesz miała przy sobie receptę, apteka w małym miasteczku czy na wsi może nie mieć w swoich zapasach drogiego albo wysoce specjalistycznego leku.

Apteczka turystyczna - co powinna zawierać? Grafika przedstawiająca wyposażenie apteczki.

Apteczka turystyczna pierwszej pomocy – wyposażenie

Książeczka zdrowia i EKUZ

Weź też koniecznie książeczkę zdrowia dziecka z datami ostatnich szczepień, a w przypadku wyjazdu zagranicznego także kartę ubezpieczenia europejskiego EKUZ.

Kiedy należy iść z dzieckiem do lekarza?

1. Gdy dziecko przytrzaśnie sobie palce – włóż rączkę na kilka minut do chłodnej wody, a jeśli pojawił się siniak przyłóż kompres z Altacetu (jest masz Altacet w żelu, wystarczy opuchnięte palce posmarować) oraz/albo posmaruj bolące miejsce żelem z wyciągiem ze świeżego ziela z arniki – ból szybciej minie, a krwiak szybciej się wchłonie. Jeżeli malec nadal głośno płacze, a ty podejrzewasz, że złamał palec, postaraj się unieruchomić mu dłoń przy pomocy jakiegoś twardego i długiego przedmiotu (drewniana łyżka, zwinięta w rulon gazeta) i zabierz dziecko do szpitala na dyżur chirurgiczny – trzeba będzie wykonać prześwietlenie.

Zatrucie pokarmowe u dzieci – jak leczyć i jak mu zapobiec?

2. Nabije sobie guza – do bolącego guza przyłóż jak najszybciej chłodny kompres (np. gazę nasączoną zimną woda, owiniętą w serwetkę kostkę lodu), posmaruj miejsce uderzenia żelem z arniką i podaj homeopatyczną arnikę.

Jeśli po chwili przestanie płakać i pobiegnie dalej się bawić, wszystko jest w porządku. Ale jeśli nie możesz go utulić, dziecko skarży się na silny ból głowy, staje się senne, wymiotuje, albo traci przytomność, natychmiast wezwij pogotowie lub jedź z dzieckiem sama do szpitala. Mogą to być objawy świadczące o wstrząsie mózgu.

3. Upadnie z dużej wysokości (ze schodów, z tarasu, z okna) – jeśli malec skarży się na ból pleców, nie potrafi się podnieść, nie może poruszać rękoma lub nogami: uwaga, to mogą być objawy urazu kręgosłupa. Nie podnoś dziecka, nie pomagaj mu usiąść – każdy gwałtowny ruch może pogłębić uraz.

Okryj go czymś ciepłym, postaraj się unieruchomić mu głowę (możesz przytrzymywać ją dłońmi) i wezwij pogotowie. Przez cały czas uspokajaj dziecko, mów do niego.

Wakacje z dziećmi - co powinna zawierać apteczka turystyczna? Dzieci bawią się w podróżników lotników siedząc w starej walizce.

4. Zrani się patykiem w oko – przykryj oko opatrunkiem – może być gaza lub zwykła chusteczka. Przytrzymuj delikatnie opatrunek (nie uciskaj) i natychmiast jedź z nim do lekarza.

5. Głęboko się zrani – gdy rana jest głęboka, mocno krwawi jest zabrudzona ziemią albo dziecko stanęło np. na gwóźdź – koniecznie udaj się do lekarza. Być może trzeba będzie fachowo oczyścić ranę, założyć szwy lub podać dawkę szczepionki przeciwko tężcowi.

6. Oparzy się – jak najszybciej skieruj na oparzone miejsce strumień zimnej wody. Schładzaj je przez kilka minut, to powinno złagodzić ból. Nie smaruj poparzenia maściami, kremami czy tłuszczem, ani nie polewaj alkoholem, tylko załóż jałowy opatrunek. Jeśli dziecko oparzyło się lekko (skóra zaróżowiona, ból umiarkowany) wystarczy, że spryskasz chore miejsce Panthenolem, ewentualnie posmarujesz maścią nagietkową.

Jeśli jednak w miejscu poparzenia schodzi naskórek lub tworzą się bąble, zawieź dziecko do lekarza. Być może trzeba będzie podać mu leki i założyć fachowy opatrunek.

Uwaga! W przypadku każdego urazu warto pomyśleć o homeopatycznej arnice, która pomaga przyspieszyć gojenie, ułatwia wchłanianie się krwiaka, zmniejsza ból i obrzęk.

Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły