Strona główna Wellbeing Próchnica butelkowa – czym jest i jak jej zapobiegać?

Próchnica butelkowa – czym jest i jak jej zapobiegać?

autor: Weronika Jarek-Radłowska

Próchnica butelkowa może rozwinąć się na pierwszych mlecznych ząbkach u małych dzieci. Ma ona związek ze zbyt długim przetrzymywaniem smoczka w buzi maluszka po zakończeniu karmienia. Jej przyczyną często jest także nieodpowiednia higiena jamy ustnej niemowlęcia. Co robić, aby zminimalizować ryzyko próchnicy? Jak postępować, gdy już się pojawi? Pytamy stomatologa.

Strona główna Wellbeing Próchnica butelkowa – czym jest i jak jej zapobiegać?

Czym jest próchnica butelkowa?

Próchnica butelkowa to choroba bakteryjna zębów mlecznych, która pojawia się u dzieci w wieku do 4 lat. To skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej po zbyt długim karmieniu, zarówno mlekiem modyfikowanym z butelki, jak i mlekiem naturalnym (chodzi o czas pojedynczego karmienia, a nie o jego sposób). Zęby mleczne są dużo cieńsze i słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego próchnica w nich postępuje szybciej.

Próchnica butelkowa, zwana także “próchnicą kwitnącą” lub “próchnicą wczesną”, charakterystyczna jest dla górnych przednich zębów (jedynek), które jako pierwsze wyrzynają się z dziąseł, mają największą styczność ze smoczkiem, a także z bakteriami rozwijającymi się w buzi maluszka. – Próchnica butelkowa występuje wtedy, gdy zęby dziecka są często narażone na dłuższe działanie słodkich płynów, zwykle poprzez długie karmienie mlekiem z butelki, lecz także mlekiem matki, odżywką lub sokiem przed snem lub drzemką – wyjaśnia Anna Pachuta, lekarz stomatolog.

Jak rozpoznać próchnicę butelkową?

Objawy próchnicy zębów mlecznych, w tym próchnicy butelkowej, są początkowo trudne do wychwycenia. Na powierzchni zębów zaczyna się pojawiać chropowaty biały nalot, który z czasem może powodować ubytek w szkliwie. Początkowo ma jasną barwę, ciemnieje dopiero z czasem, więc łatwo przegapić zmiany. Czujność rodziców powinny wzbudzić wszelkie odchylenia od normy, jeśli chodzi o kolor, strukturę oraz wygląd mlecznego ząbka. Gdy zauważymy coś, co nas zaniepokoi, należy niezwłocznie umówić się na wizytę do lekarza stomatologa, który oceni, w jakim stadium rozwoju jest choroba, zdecyduje o sposobie leczenia i zaleci dalsze postępowanie. 

Jak powstaje próchnica butelkowa? 

Najczęstsze przyczyny powstawania tego rodzaju próchnicy to zbyt długie karmienie dziecka butelką, zwłaszcza wieczorem i nocą, zasypianie z butelką, trzymanie jej zbyt długo w ustach. W nocy jama ustna wytwarza znacznie mniej śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby. Pozostawione w ustach resztki mleka lub innych napojów są dobrą pożywką dla bakterii. Jednak do próchnicy przyczynia się również częste popijanie z butelki w ciągu dnia, zwłaszcza słodkich soków i napojów. 
Dlatego np. amerykańscy stomatolodzy zalecają unikanie soków owocowych u dzieci poniżej 12 miesiąca życia, a potem ograniczenie ich spożycia do 120 ml do 3 roku życia i 120–180 ml u dzieci w wieku od 4 do 6 lat [1].

Jest jeszcze jedna przyczyna powstawania próchnicy u dzieci. To przenoszenie bakterii z ust osób dorosłych. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie jeść tymi samymi sztućcami, którymi karmimy dzieci, nie oblizywać smoczka i nie podawać im ugryzionych wcześniej przez dorosłych produktów spożywczych. Zwłaszcza jeśli rodzice sami borykają się z problemem próchnicy. 

Streptococcus mutans i Streptococcus sobrinus to dwie bakterie, które najczęściej odpowiadają za próchnicę wieku dziecięcego. Bakterie te metabolizują węglowodany pozostające na zębach po jedzeniu (takie jak sacharoza, fruktoza, glukoza) i wytwarzają z nich kwas mlekowy. Kwas ten z kolei obniża poziom pH w jamie ustnej i powoduje demineralizację szkliwa zębów. Długotrwała demineralizacja ostatecznie prowadzi do korozji zębiny i próchnicy. Można obniżyć ryzyko jej wystąpienia, wdrażając odpowiednią higienę jamy ustnej.

Karmienie piersią a próchnica butelkowa

Istnieją badania mówiące o tym, że dzieci, które były karmione piersią po 12 miesiącu życia w nocy i zasypiały z sutkiem matki w ustach, byłby bardziej narażone na próchnicę. Podczas karmienia piersią lub butelką niemowlę przykłada naturalny lub sztuczny smoczek do podniebienia. Dlatego na kontakt z chorobotwórczymi bakteriami najbardziej narażone są górne ząbki. Dolne siekacze mają większą szansę pozostać zdrowe, ponieważ pozycja języka chroni je przed kontaktem z mlekiem matki lub mieszanką, a ślina z gruczołów ślinowych je oczyszcza [1].

Próchnica butelkowa – jak zapobiegać?

Najważniejsza jest odpowiednia higiena mlecznych ząbków. – O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać już od samego początku, jeszcze zanim pojawią się zęby – radzi stomatolog Anna Pachuta. – Zaczynamy od delikatnego masażu dziąseł i przemywania, na przykład nawilżoną gazą, wałów dziąsłowych po mleku. Gdy wyrżną się pierwsze ząbki, delikatnie myjemy je pastą bez fluoru. Z czasem dzieciom, które nie połykają już pasty do zębów, można wprowadzić pastę z fluorem, która będzie chroniła cienkie szkliwo mlecznych ząbków. Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat wyrabiać u dzieci nawyk mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.

Ogromne znaczenie ma dieta, czyli wszystko to, co podajemy maluchom na talerzu. Należy zadbać, aby dziecko dostawało jak najmniej przetworzonej żywności i słodkich przekąsek. Posiłki powinny zawierać świeże warzywa bogate w witaminy i minerały oraz nabiał będący dobrym źródłem wapnia. Do picia najlepszym wyborem zawsze będzie czysta woda.

Jak leczy się próchnicę butelkową?

Nie rezygnujmy z leczenia próchnicy u dzieci, zakładając, że mleczaki i tak wypadną. Takie postępowanie może okazać się niebezpieczne dla zębów stałych, które je zastąpią. Należy dbać o zęby dziecka na każdym etapie ich rozwoju. O tym, w jaki sposób leczyć próchnicę butelkową, decyduje lekarz stomatolog, który po konsultacji i ocenie ząbków malucha dobiera najlepszą metodę, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie próchnicy stomatolog zwykle wykonuje zabieg fluoryzacji plamy próchnicowej. W przypadku gdy próchnica u dzieci jest już bardziej zaawansowana, leczenie zawsze polega na usunięciu mechanicznym chorych tkanek zęba i wypełnieniu ubytku.

Źródła:

  1. Tungare, S., Paranjpe, A.G. (2023). Early Childhood Caries. Pobrane z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535349/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie