Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Ipeca – lek homeopatyczny na kaszel i nudności

Ipeca – lek homeopatyczny na kaszel i nudności

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy już za długo męczy cię kaszel, gdy jesteś w ciąży i codzienne, uporczywe nudności psują radość z macierzyństwa, jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną i boisz się złego samopoczucia podczas podróży – Ipeca może być idealnym remedium na twoje dolegliwości.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Ipeca – lek homeopatyczny na kaszel i nudności
Ipeca - lek homeopatyczny na kaszel i nudności. Jak go stosować? Kolorowe kwiaty i fiolki z lekami homeopatycznymi na czarnym tle.

Ipeca – lek homeopatyczny z wymiotnicy lekarskiej

Ipeca a homeopatia

Ipeca to nazwa leku homeopatycznego, do produkcji którego wykorzystuje się korzeń rośliny o łacińskiej nazwie Cephaelis ipecacuanha, co w tłumaczeniu na polski oznacza wymiotnicę lekarską (lub prawdziwą). Jest to gatunek wiecznie zielonego półkrzewu, należącego do rodziny marzanowatych – Rubiaceae. W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Już sama nazwa rośliny sugeruje dość jednoznacznie możliwe efekty, jakie wywołuje w organizmie podanie tego środka. Faktycznie, preparaty z ipecacuany mogą działać wymiotnie, lecz dotyczy to tylko dużych dawek. W małych dawkach przede wszystkim wzmagają czynność wydzielniczą w drzewie oskrzelowym oraz wykazują działanie wykrztuśne.

Ta cecha znalazła zastosowanie w homeopatii, w której Ipeca stosowana jest w bardzo małych dawkach. W postaci leku homeopatycznego Ipeca spełnia ważną rolę terapeutyczną w różnego rodzaju dolegliwościach.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Ipeca – na co pomaga i jak stosować lek?

Ipeca wykazuje powinowactwo nie tylko do układu oddechowego, lecz również przewodu pokarmowego. W związku z tym znalazła zastosowanie w leczeniu objawów dotyczących obu tych układów. Symptomami charakterystycznymi dla obrazu leku Ipeca są przede wszystkim nudności, wymioty i/lub krwawienia. Obecność któregokolwiek z nich podczas choroby może stanowić wskazówkę do użycia tego właśnie leku.

W związku z tym jest zalecana między innymi w przypadkach, takich jak:

 • Przeziębienie – które rozpoczyna się dość nagle i umiejscawia głównie w nosie. W ciągu dnia chory często kicha, a z nosa wypływa gęsty, śluzowaty katar, trudny do wydmuchania. Często katar podbarwiony jest krwią. Przeziębienie może przerodzić się następnie w zapalenie niżej położonych partii dróg oddechowych, takie jak np.:
 • Zapalenie oskrzeli – w tym wypadku lek Ipeca podamy, jeśli mamy do czynienia z nagromadzeniem w oskrzelach dużej ilości wydzieliny śluzowej. Jest ona zazwyczaj trudna do wykrztuszenia, a próbom odkrztuszenia towarzyszy najczęściej odruch wymiotny. Nierzadko zdarza się, że napady kaszlu kończą się wymiotami. Kaszel często powoduje duszność i wręcz zasinienie na twarzy. Trudności w odkrztuszaniu powodują zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych i ich podrażnienie.
 • Kaszel – który może towarzyszyć rozmaitym schorzeniom układu oddechowego. W obrazie leku Ipeca kaszel jest napadowy, duszący, z odruchami wymiotnymi lub wymiotami. Określany jest on jako kaszel produktywny, wilgotny, lecz trudny do usunięcia. Chory jest osłabiony, blady, odkrztusza z trudnością gęstą wydzielinę. Niekiedy kaszlowi towarzyszą krwawienia z nosa. Taki rodzaj kaszlu może pojawić się najczęściej w przebiegu krztuśca, zapalenia górnych lub dolnych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej czy zapalenia krtani.
 • Zaburzenia trawienia – wszelkie dolegliwości dyspeptyczne, które przebiegają z objawami typowymi dla tego leku mogą być wskazaniem do jego zastosowania. Ipeca jest przydatna w przebiegu dolegliwości przewodu pokarmowego, którym towarzyszą uporczywe, silne nudności oraz obfite, ciągnące się wymioty o śluzowej naturze. Charakterystyczne jest, że wymioty nie przynoszą pacjentowi ulgi – pomimo zwymiotowania zalegającej treści pokarmowej chory nadal odczuwa dokuczliwe nudności. Niekiedy choremu doskwierają intensywne i bardzo męczące nudności, lecz nie jest on w stanie zwymiotować.
 • Bóle brzucha – w szczególności silne, przeszywające bóle skurczowe, o charakterze kolek, zlokalizowane w okolicy pępka. Mogą one być związane z zatruciem pokarmowym, zakażeniem bakteryjnym lub pierwotniakowym przewodu pokarmowego, np. w przebiegu dezynterii. Dominującymi objawami jest tutaj częste oddawanie luźnych, lepkich stolców, którym mogą towarzyszyć krwiste wymioty. Stolec jest najczęściej pokryty śluzem oraz krwią, bywa pienisty, zielony, wodnisty.
 • Nudności w ciąży – nudności i wymioty są typowymi objawami, które uprzykrzają życie kobietom ciężarnym. Ipeca przyniesie ulgę wszystkim przyszłym mamom, które cierpią z powodu nudności w ciąży, nie ustępującym pomimo wymiotów. Nudności nasilają się u nich pod wpływem najmniejszego zapachu jedzenia, a nawet na myśl o jakimkolwiek posiłku. Pogorszenie następuje również po zjedzeniu tłustych pokarmów, lodów lub słodyczy, w zasadzie pod wpływem jedzenia w ogóle. Niekiedy objawom ze strony żołądka towarzyszyć może ból lub/i zawroty głowy. Jest to wyjątkowo ważne zastosowanie, ponieważ okres ciąży jest tym specjalnym czasem w życiu kobiety, który – pomimo, że ciąża nie jest chorobą – może obfitować w rozmaite przykre dolegliwości (sprawdź: homeopatia na dolegliwości w ciąży). Co więcej, obawiając się działań niepożądanych leków konwencjonalnych i ich potencjalnego wpływu na dziecko, mama woli znosić cierpliwie dokuczliwe objawy. Tymczasem leki homeopatyczne okazują się bardzo dobrym wyborem i z powodzeniem można je polecić ciężarnym.
 • Choroba lokomocyjna – to kolejna dolegliwość, w przebiegu której pojawiają się nudności i wymioty. Cechą charakterystyczną leku Ipeca jest pogorszenie symptomów pod wpływem obserwowania szybko przesuwających się obiektów. Taka sytuacja ma miejsce podczas jazdy pociągiem, samochodem, autobusem lub jakimkolwiek innym środkiem transportu, gdy nasz mózg odczuwa sprzeczność pomiędzy bodźcami wzrokowymi, a odczuciami ciała, na którą reaguje zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, czy mdłościami, czyli chorobą lokomocyjną. Ipeca przyda nam się szczególnie w sytuacji, gdy wymioty nie przynoszą ulgi w nudnościach, chory nie odczuwa pragnienia, nie ma w ogóle apetytu, natomiast ma nasilony ślinotok, duszności i zdecydowane pogorszenie pod wpływem jakiegokolwiek ruchu oraz jedzenia.

Pomimo, że Ipeca znajduje zastosowanie w wielu różnych schorzeniach, pozornie nie związanych ze sobą, możemy zauważyć kilka wspólnych cech, pojawiających się we wszystkich dolegliwościach, które charakteryzują ten lek i na podstawie ich obecności może on być zalecony w konkretnych sytuacjach.

Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność

Cechy swoiste dla leku Ipeca

Najsilniejszymi odczuciami oraz specyficznymi objawami u pacjenta, potrzebującego leku Ipeca są:

 • Nudności – pojawiające się w przebiegu wyżej wymienionych przypadłości; często ze współistniejącymi objawami, takimi jak wymioty, mdłości, ból głowy, zawroty głowy oraz ogólne osłabienie.
 • Duszność – głównie w przebiegu chorób związanych z układem oddechowym, jak np. zapalenie oskrzeli, krztusiec, kaszel rozmaitego pochodzenia, ale duszność może też być obecna w przypadku choroby lokomocyjnej.
 • Nieobłożony język – ten symptom jest charakterystyczny dla wszystkich objawów chorobowych, w przebiegu których Ipeca okazuje się być skutecznym środkiem leczniczym. Obserwujemy u pacjenta język wilgotny, najczęściej o różowym zabarwieniu, czysty, chociaż pokryty dużą ilością śliny, lecz w ogóle nieobłożony lub z obecnością jedynie cienkiego, delikatnego nalotu. Jest to specyficzna cecha, różnicująca ten środek od innych leków o podobnych wskazaniach, bowiem w przypadku nudności i wymiotów język chorego zazwyczaj pokryty jest grubym, tłustym nalotem, świadczącym o zaburzeniu funkcji układu pokarmowego.
 • Ślinotok – to także cecha swoista dla leku Ipeca. Ślinotok towarzyszy szczególnie takim objawom jak kaszel w przebiegu różnych schorzeń, mdłości u ciężarnych oraz chorobie lokomocyjnej.
 • Brak pragnienia – to kolejna oznaka typowa dla leku homeopatycznego Ipeca. Nieobecność pragnienia podczas nudności i wymiotów jest czymś raczej nietypowym, z reguły chory ma ochotę na spożycie płynów, które wypełnią podrażniony żołądek – dlatego brak chęci picia jest ważną wskazówką dla terapeuty, jeśli chodzi o wybór właściwego leku dla pacjenta.
 • Pogorszenie pod wpływem jedzenia – to objaw dominujący w przebiegu nudności i/lub wymiotów u kobiet w ciąży (które nie mogą wówczas nawet patrzeć na jedzenie) oraz w chorobie lokomocyjnej, gdy dolegliwości podróżującego nasilają się po zjedzeniu czegokolwiek. Chorzy potrzebujący leku Ipeca odczuwają często wręcz wstręt do jedzenia.
 • Krwawienia – objawiają się one zazwyczaj obecnością śladów krwi w wydzielinach. Może zatem pojawić się krew w stolcu w przebiegu zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, jak również w wydzielinie z dróg oddechowych (katar, plwocina). Nie jest to jednak objaw, który występuje zawsze i jest niezbędny do przepisania tego leku.

Obecność kilku (niekoniecznie wszystkich) z wyżej opisanych symptomów i odczuć może determinować wybór leku homeopatycznego Ipeca, jako głównego środka leczniczego, który przyniesie choremu ulgę w chorobie.

Warto pamiętać o wskazaniach dla tego leku, ponieważ, jak widać, przydać się nam może w rozmaitych niedomaganiach na różnym tle. Pomaga szybko uporać się z męczącymi dolegliwościami i zapobiega ich nawrotom. Ponadto, jako lek całkowicie bezpieczny i naturalny, znajduje zastosowanie u wszystkich, w tym u małych dzieci oraz u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Podobne artykuły