Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusoweGrypa Homeopatyczna arnica montana

Homeopatyczna arnica montana

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Arnica montana to jeden z ważniejszych filarów homeopatii. Znajdziemy w niej całą rośliną arniki górskiej, pochodzącej z górskich rejonów Europy środkowej i znanej ze swych właściwości leczniczych od bardzo dawna. Sprawdź, na co pomaga homeopatyczna arnica montana.

Arnika górska

Arnika w zielarstwie jest znana od XII wieku. Była stosowana nawet przez słynną uzdrowicielkę i mistyczkę, św. Hildegardę z Bingen, która dokonała opisu jej właściwości i działania. Opis ten do dzisiaj jest wykorzystywany w tradycyjnej farmakopei.

Niezwykłe zalety rośliny spowodowały, że od wczesnych lat XVIII wieku powszechnie wprowadzono ją do aptek i stosowano z dużym powodzeniem w ziołolecznictwie. Fakt ten, niestety, spowodował przetrzebienie naturalnych zasobów arniki i aktualnie roślina ta pozostaje pod ścisłą ochroną gatunkową.

Na przestrzeni wieków arnikę określano różnymi nazwami, które zawsze odnosiły się do jej zastosowania w lecznictwie. W tradycyjnej medycynie ludowej znana była jako „ziele łagodzące urazy”, co wiązało się oczywiście z jej zastosowaniem w leczeniu bólów przy stłuczeniach, siniakach, guzach lub w przemęczeniu mięśni, skurczach i zakwasach.

Nazwa arniki górskiej pochodzi od greckiego słowa „ptarnica”, co oznacza „wywołujący kichanie”. Znana była także jako „tabaka z Vosges”, gdyż jej wysuszone i sproszkowane liście działały podobnie do tabaki. Można się także spotkać z określeniem: „ziele kaznodziei”, które odwołuje do wykorzystywania arniki w celu leczenia chrypki, wywołanej długotrwałym mówieniem i zmęczeniem strun głosowych.

Arnika górska – homeopatia, właściwości, zastosowanie

Arnika górska – gdzie rośnie i jak wygląda?

W homeopatii pozyskuje się surowiec z rośliny rosnącej dziko, w warunkach naturalnych. Wrażliwa na gwałtowne i znaczne zmiany temperatury, arnika górska rośnie na płaskowyżach, od 800 do 2500 metrów, w górzystych regionach Europy Środkowej oraz na północy Hiszpanii.

Arnikę bez trudu można rozpoznać nawet z dużej odległości, ponieważ charakteryzuje się dużym, żółto-pomarańczowym kwiatem, przypominającym z wyglądu stokrotkę. Ma bladozieloną, owłosioną łodygę i grube, owłosione liście. Ponadto wydziela silny, aromatyczny zapach.

Arnika górska należy do grupy rzadko spotykanych w świecie roślinnym gatunków o bardzo złożonym składzie chemicznym, charakteryzującym się obecnością ważnych substancji chemicznych w wysokich stężeniach.

Aktywne składniki wytwarzane przez arnikę, stanowią przez większość czasu ochronę dla samej rośliny przed takimi czynnikami jak zwierzęta, owady, promieniowanie słoneczne, odczyn pH gleby i innych.

Pozyskiwanie surowca

W homeopatii wykorzystuje się całą i świeżą (nie suszoną!) roślinę.

Oznacza to, że zawartość substancji czynnych farmakologicznie jest większa, jak również ich spektrum jest szersze. Z badań wynika bowiem, że zawartość substancji czynnych w świeżej roślinie jest bogatsza, niż w surowcu suszonym. Podobnie więcej cennych związków zawiera cała roślina, czyli kwiaty, łodyga, liście i część kłącza niż tylko sam kwiat arniki górskiej, wykorzystywany w tradycyjnym ziołolecznictwie.

Arnica montana - lek homeopatyczny. Żółte kwiaty arniki na stokach górskich.

Homeopatyczna arnica montana

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że jedynie w homeopatii arnika znalazła zastosowanie do użytku wewnętrznego. W klasycznym zielarstwie korzysta się wyłącznie z dobrodziejstw jej działania zewnętrznego. W homeopatii, ze względu na specyficzny i unikatowy sposób produkcyjny, arnika może być bezpiecznie zażywana doustnie.

Kiedy możemy wspomóc się homeopatyczną arniką?

1. Urazy

Pierwszym i najważniejszym wskazaniem do zastosowania homeopatycznej arniki są rozmaitego rodzaju urazy. Począwszy od błahych, takich jak siniaki, uderzenia, niegroźne upadki czy stłuczenia, poprzez poważniejsze kontuzje, wypadki, rany, krwiaki i obrzęki, a skończywszy na naprawdę poważnych urazach, jak np. wypadek samochodowy, uraz głowy, złamanie kończyny, czy operacja, w których można ją stosować pomocniczo.

Homeopatyczną arnikę można zastosować w każdym rodzaju urazu, niezależnie od jego etiologii i stanu pacjenta. Jest bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jak najbardziej może stanowić uzupełnienie terapii pourazowej wraz z innymi rodzajami leczenia (chirurgia, rehabilitacja).

2. Bóle mięśni

Wynikające np. ze zmęczenia mięśniowego, będącego konsekwencją wykonywania ciężkiej pracy fizycznej lub po wysiłku fizycznym (sport), co prowadzi w konsekwencji do wystąpienia rozbicia mięśniowego i zakwasów. Homeopatyczna arnika przynosi także dobre skutki w przypadku bezsenności spowodowanej przemęczeniem fizycznym.

3. Zabiegi i operacje

W przypadku jakiegokolwiek zabiegu lub operacji arnica montana działa ochronnie na naczynia krwionośne i zmniejsza potencjalne krwawienie, obrzęk i ból, a następnie, już po operacji pomaga złagodzić dolegliwości bólowe.

Warto wiedzieć, iż można się nią wspomóc również w przypadku porodu, który sam w sobie jest silnym urazem zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Uwaga! Po arnikę można sięgnąć nie wcześniej niż około tydzień przed planowanym terminem porodu!

Homeopatyczna arnica montana przydaje się także w przypadku zabiegów stomatologicznych – np. po usunięciu zęba, czemu zazwyczaj towarzyszy silne krwawienie, ból, obrzęk i stan zapalny.

Arnica montana w formie leków homeopatycznych w brązowych fiolkach.

4. Żylaki i zaburzenia krążenia żylnego

O homeopatycznej arnice warto również pomyśleć w przypadku zaburzeń, związanych z układem naczyń krwionośnych. Wynika to z faktu, że ma ona powinowactwo zarówno do żylnych, jak i tętniczych naczyń krwionośnych, na które działa ochronnie i wzmacniająco. Przyda się zatem osobie, która uskarża się na:

  • Zmiany w obrębie naczyń włosowatych – kruchość naczyń, wylewy dospojówkowe, wynaczynienia pojawiające się pod wpływem urazu, popękane naczynka krwionośne
  • Niewielkie, lecz bolesne żylaki kończyn dolnych
  • Ogólna tendencja do pękania naczyń krwionośnych i tworzenia się „pajączków”
  • Hemoroidy, zwłaszcza krwawiące i bolesne

5. Grypa i zespoły grypowe

Homeopatyczna arnica montana pomocna jest także w infekcjach z gorączką, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej ból całego ciała, obolałość mięśni, kości, stawów oraz uczucie potłuczenia i rozbicia mięśniowego. Oprócz grypy należą tu wszelkie pozostałe stany gorączkowe w przebiegu infekcji bakteryjnych i wirusowych, w przebiegu których pojawia się wymienione powyżej uczucie silnego potłuczenia i obolałości całego ciała.

6. Chrypka

Jednak tylko ta, która jest efektem nadwyrężenia i przeciążenia strun głosowych wskutek nadmiernego ich używania, np. po długotrwałym mówieniu (nauczyciel, wykładowca, aktor), śpiewaniu (artysta), krzyku (kibicowanie na meczu piłkarskim lub zabawa dziecięca) i w każdej sytuacji, której towarzyszy zmęczenie i/lub uraz krtani i strun głosowych.

W przypadku homeopatycznej arnica montana, indywidualny sposób reagowania pacjenta, nie jest tak bardzo istotny, jak w każdym innym przypadku. Najważniejsza jest tu bowiem etiologia dolegliwości, czyli uraz, w każdej możliwej postaci. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że różne osoby, które doznały urazu, w mniejszym lub większym stopniu zachowują się w ten sam sposób i przejawiają podobne objawy, charakterystyczne dla obrazu homeopatycznej arniki.

Maść arnikowa, żel z arniki, napar z arniki na stłuczenia i urazy

Homeopatyczna arnica montana – komu najbardziej się przyda?

Pacjent, którego może wspomóc homeopatyczna arnika, prezentuje dolegliwości, które najczęściej pojawiają się wskutek jakiegokolwiek urazu, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

Pod względem fizycznym cechuje go:

  • Ogólna obolałość
  • Uczucie potłuczenia całego ciała
  • Osłabienie i złe samopoczucie
  • Może mieć rozpaloną, gorącą głowę i zaczerwienioną twarz, a jednocześnie lodowato zimne kończyny
  • Objawy będące wynikiem samego urazu – siniaki, krwiaki, wybroczyny, bóle, obrzęki, krwawienia i inne
  • Pomimo, że pacjent czuje się niezwykle obolały i potłuczony, a ruch i wysiłek powodują jeszcze silniejsze dolegliwości, odczuwa potrzebę ciągłego poruszania się, niespokojnego „wiercenia się”, nie może usiedzieć w jednym miejscu i stale się kręci. Dzieje się tak, ponieważ ruch i nawet niewielka zmiana pozycji łagodzi dolegliwości bólowe.

Ciekawostka! Z tego względu, że osoba taka ciągle się wierci i kręci, a zapytana dlaczego nie może spokojnie uleżeć, odpowie nam: „Ponieważ łóżko jest zbyt twarde…”, określa się ją niekiedy mianem „księżniczki na ziarnku grochu”, która nie może znaleźć sobie wygodnej pozycji i każda najmniejsza niewygoda niezwykle ją uraża, powodując ból i niezadowolenie. Stąd w homeopatii mówi się czasem, że arnica montana działa na symptom „księżniczki na ziarnku grochu”…

Leki homeopatyczne w granulkach - Arnica montana.

Na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej pacjent również będzie wykazywał reakcje osoby, która doświadczyła urazu, a zatem:

  • Awersja do bycia dotykanym, a nawet lęk przed dotykiem lub nadmiernym zbliżeniem się drugiej osoby, z obawy przed bólem i ponownym urazem
  • Z lęku przed urazem i dotykiem wynika nawet niechęć do lekarza, który zamierza go zbadać
  • Duża nadwrażliwość na ból
  • Poirytowanie, jeśli ktoś chce się nim zająć i dopytuje się o jego samopoczucie
  • Niechęć do rozmowy i do obecności innych ludzi

Nie trzeba więc szczególnie analizować danej osoby, aby pomyśleć o arnice. Wystarczy, że wiemy, iż doznała ona urazu.

Pamiętajmy jednak, że jeśli stan pacjenta wskazuje na konieczność konsultacji lekarskiej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Samo podanie arniki nie zastąpi zdrowego rozsądku, zwłaszcza w poważnych sytuacjach pourazowych.

Warto wiedzieć, że najlepsze efekty w radzeniu sobie z urazami i ich skutkami przynosi jednoczesne zastosowanie homeopatycznej arnica montana doustnie oraz zewnętrznie, miejscowo – w postaci żelu, zawierającego arnikę, nanoszonego bezpośrednio na uszkodzone miejsca.

Rośliny, które leczą skórę

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły