Strona główna Zdrowie Arnica montana – królowa leków homeopatycznych

Arnica montana – królowa leków homeopatycznych

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Arnica montana to jeden z najważniejszych leków stosowanych w homeopatii. Surowcem do jego produkcji jest cała roślina Arniki górskiej, pochodzącej z górskich rejonów Europy środkowej i znanej ze swych właściwości leczniczych od bardzo dawna. Sprawdź, na co pomaga lek homeopatyczny Arnica montana.

Strona główna Zdrowie Arnica montana – królowa leków homeopatycznych
Arnica montana - lek homeopatyczny w granulkach. Moździerz z arniką górską i fiolkami leków na białym tle.

Arnika górska

Arnika w zielarstwie jest znana od XII wieku. Była stosowana nawet przez słynną uzdrowicielkę i mistyczkę, św. Hildegardę z Bingen, która dokonała opisu jej właściwości i działania. Opis ten do dzisiaj jest wykorzystywany w tradycyjnej farmakopei.

Niezwykłe zalety rośliny spowodowały, że od wczesnych lat XVIII wieku powszechnie wprowadzono ją do aptek (Arnica montana) i stosowano z dużym powodzeniem w ziołolecznictwie. Fakt ten, niestety, spowodował przetrzebienie naturalnych zasobów Arniki i aktualnie zioło to pozostaje pod ścisłą ochroną gatunkową.

Na przestrzeni wieków arnikę określano różnymi nazwami, które zawsze odnosiły się do jej zastosowania w lecznictwie. W tradycyjnej medycynie ludowej znana była jako „ziele łagodzące urazy”, co wiązało się oczywiście z jej zastosowaniem w leczeniu bólów przy stłuczeniach, siniakach, guzach lub w przemęczeniu mięśni, skurczach i zakwasach.

Nazwa arniki górskiej pochodzi od greckiego słowa „ptarnica”, co oznacza „wywołujący kichanie”. Znana była także jako „tabaka z Vosges”, gdyż jej wysuszone i sproszkowane liście działały podobnie do tabaki. Można się także spotkać z określeniem: „ziele kaznodziei”, które odwołuje do wykorzystywania arniki w celu leczenia chrypki, wywołanej długotrwałym mówieniem i zmęczeniem strun głosowych.

Arnika górska łagodzi ból i przyspiesza gojenie

Arnica montana – gdzie rośnie i jak wygląda?

Do produkcji leku homeopatycznego z tej cennej rośliny pozyskuje się surowiec rosnący dziko, w warunkach naturalnych. Wrażliwa na gwałtowne i znaczne zmiany temperatury, Arnica montana rośnie na płaskowyżach, od 800 do 2500 metrów, w górzystych regionach Europy Środkowej oraz na północy Hiszpanii.

Arnikę bez trudu można rozpoznać nawet z dużej odległości, ponieważ charakteryzuje się dużym, żółto-pomarańczowym kwiatem, przypominającym z wyglądu stokrotkę. Ma bladozieloną, owłosioną łodygę i grube, owłosione liście. Ponadto wydziela silny, aromatyczny zapach.

Arnika należy do grupy rzadko spotykanych w świecie roślinnym gatunków o bardzo złożonym składzie chemicznym, charakteryzującym się obecnością ważnych substancji chemicznych w wysokich stężeniach.

Aktywne składniki wytwarzane przez arnikę, stanowią przez większość czasu ochronę dla samej rośliny przed takimi czynnikami jak zwierzęta, owady, promieniowanie słoneczne, odczyn pH gleby i innych.

Pozyskiwanie surowca

Ważną cechą surowca w homeopatii jest to, że do produkcji leku Arnica montana wykorzystuje się tutaj całą i świeżą (nie suszoną!) roślinę.

Oznacza to, że zawartość substancji czynnych farmakologicznie jest większa, jak również ich spektrum jest szersze. Z badań wynika, że zawartość substancji czynnych w świeżej roślinie jest bogatsza niż w surowcu suszonym. Podobnie więcej cennych związków zawiera cała roślina, czyli kwiaty, łodyga, liście i część kłącza niż tylko sam kwiat Arniki górskiej, wykorzystywany w tradycyjnym ziołolecznictwie.

Arnica montana - lek homeopatyczny. Żółte kwiaty arniki na stokach górskich.

Arnica montana w homeopatii

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że jedynie w homeopatii Arnika znalazła zastosowanie jako lek do użytku wewnętrznego. W klasycznym zielarstwie korzysta się wyłącznie z dobrodziejstw jej działania zewnętrznego.

W homeopatii, ze względu na specyficzny i unikatowy sposób produkcji leków homeopatycznych, Arnica montana może być całkowicie bezpiecznie zażywana jako lek doustny i, jako taki, ma liczne wskazania do stosowania.

Arnica montana jako lek homeopatyczny powinna znajdować się w każdej domowej apteczce podręcznej, ze względu na ogromny wachlarz możliwości terapeutycznych, jakie prezentuje oraz niezwykle szerokie spektrum działania.

Arnica montana – na co pomaga?

1. Urazy

Pierwszym i najważniejszym wskazaniem do zastosowania tego leku Arnica montana są rozmaitego rodzaju urazy. Począwszy od błahych, takich jak siniaki, uderzenia, niegroźne upadki czy stłuczenia, poprzez poważniejsze kontuzje, wypadki, rany, krwiaki i obrzęki, a skończywszy na naprawdę poważnych urazach, jak np. wypadek samochodowy, uraz głowy, złamanie kończyny, operacja.

Arnica montana jest lekiem, który można zastosować w każdym rodzaju urazu, niezależnie od jego etiologii i stanu pacjenta. Może być bezpiecznie stosowana przez dzieci i dorosłych. Jak najbardziej może stanowić uzupełnienie terapii pourazowej wraz z innymi rodzajami leczenia (chirurgia, rehabilitacja) oraz pozostałymi lekami.

2. Bóle mięśni

Wynikające np. ze zmęczenia mięśniowego, będącego konsekwencją wykonywania ciężkiej pracy fizycznej lub po wysiłku fizycznym (sport), co prowadzi w konsekwencji do wystąpienia rozbicia mięśniowego i zakwasów. Lek ten przynosi także dobre skutki w przypadku bezsenności spowodowanej przemęczeniem fizycznym.

3. Zabiegi i operacje

W przypadku czekającego nas jakiegokolwiek zabiegu lub operacji Arnica montana powinna być podana już w przeddzień takiego wydarzenia, aby profilaktycznie zadziałać ochronnie na naczynia krwionośne i zmniejszyć potencjalne krwawienie, obrzęk i ból, a następnie po operacji tak długo, jak długo utrzymują się dolegliwości bólowe.

Warto wiedzieć, iż lek ten można zastosować również w przypadku porodu, który sam w sobie jest silnym urazem zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Uwaga! Nie należy zażywać leku Arnica montana wcześniej niż około tydzień przed planowanym terminem porodu!

Wskazaniem do podania leku Arnica montana są także zabiegi stomatologiczne – w tym usunięcie zęba, czemu zazwyczaj towarzyszy silne krwawienie, ból, obrzęk i stan zapalny.

Arnica montana w formie leków homeopatycznych w brązowych fiolkach.

4. Żylaki i zaburzenia krążenia żylnego

Kolejnym ważnym wskazaniem do zastosowania Arniki jako leku homeopatycznego są wszelkie zaburzenia związane z układem naczyń krwionośnych. Wynika to z faktu, że Arnica montana ma powinowactwo do zarówno żylnych, jak i tętniczych naczyń krwionośnych, na które działa ochronnie, wzmacniająco i leczniczo. Można ją zatem podać osobie, która uskarża się na:

 • Zmiany w obrębie naczyń włosowatych – kruchość naczyń, wylewy dospojówkowe, wynaczynienia pojawiające się pod wpływem urazu, popękane naczynka krwionośne
 • Niewielkie, lecz bolesne żylaki kończyn dolnych
 • Ogólna tendencja do pękania naczyń krwionośnych i tworzenia się „pajączków”
 • Hemoroidy, zwłaszcza krwawiące i bolesne

5. Grypa i zespoły grypowe

Arnica montana polecana jest w szczególności w schorzeniach, przebiegających z gorączką i silnym bólem całego ciała, obolałością mięśni, kości, stawów, uczuciem potłuczenia i rozbicia mięśniowego. Oprócz grypy należą tu wszelkie pozostałe stany gorączkowe w przebiegu infekcji bakteryjnych i wirusowych, w przebiegu których pojawia się wymienione powyżej uczucie silnego potłuczenia i obolałości całego ciała, z towarzyszącymi objawami ze strony zachowania.

6. Chrypka

Jednak tylko ta, która jest efektem nadwyrężenia i przeciążenia strun głosowych wskutek nadmiernego ich używania, np. po długotrwałym mówieniu (nauczyciel, wykładowca, aktor), śpiewaniu (artysta), krzyku (kibicowanie na meczu piłkarskim lub zabawa dziecięca) i w każdej sytuacji, której towarzyszy zmęczenie krtani.

Co ważne, w przypadku konieczności zastosowania Arniki górskiej, nie jest tak bardzo istotne, jaki jest indywidualny sposób reagowania pacjenta, co ma kluczowe znaczenie w przypadku doboru wszystkich innych leków homeopatycznych. Najważniejsza jest tu etiologia dolegliwości, czyli uraz, w każdej możliwej postaci. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że osoba, która doznała urazu, w mniejszym lub większym stopniu będzie przejawiała objawy, które są charakterystyczne dla obrazu leku homeopatycznego Arnica montana i wskazują na potrzebę jej zastosowania.

Maść arnikowa, żel z arniki, napar z arniki na stłuczenia i urazy

Arnica montana – dla kogo?

Pacjent, potrzebujący leku Arnica montana będzie prezentował dolegliwości, które typowo pojawiają się wskutek jakiegokolwiek urazu, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

Pod względem fizycznym cechuje go:

 • Ogólna obolałość
 • Uczucie potłuczenia całego ciała
 • Osłabienie i złe samopoczucie
 • Może mieć rozpaloną, gorącą głowę i zaczerwienioną twarz, a jednocześnie lodowato zimne kończyny
 • Objawy będące wynikiem samego urazu – siniaki, krwiaki, wybroczyny, bóle, obrzęki, krwawienia i inne
 • Pomimo, że pacjent czuje się niezwykle obolały i potłuczony, a ruch i wysiłek powodują jeszcze silniejsze dolegliwości, odczuwa potrzebę ciągłego poruszania się, niespokojnego „wiercenia się”, nie może usiedzieć w jednym miejscu i stale się kręci. Dzieje się tak, ponieważ ruch i nawet niewielka zmiana pozycja łagodzi dolegliwości bólowe.

Ciekawostka! Z tego względu, że osoba potrzebująca Arniki ciągle się wierci i kręci, a zapytana dlaczego nie może spokojnie uleżeć, odpowie nam: „Ponieważ łóżko jest zbyt twarde…”, określa się ją niekiedy mianem „księżniczki na ziarnku grochu”, która nie może znaleźć sobie wygodnej pozycji i każda najmniejsza niewygoda niezwykle ją uraża i powoduje ból i niezadowolenie. Stąd w homeopatii mówi się czasem, że Arnica montana potrzebna jest na symptom „księżniczki na ziarnku grochu”…

Leki homeopatyczne w granulkach - Arnica montana.

Na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej pacjent również będzie wykazywał reakcje osoby, która doświadczyła urazu, a zatem:

 • Awersja do bycia dotykanym, a nawet lęk przed dotykiem lub nadmiernym zbliżeniem się drugiej osoby, z obawy przed bólem i ponownym urazem
 • Z lęku przed urazem i dotykiem wynika nawet niechęć do lekarza, który zamierza go zbadać
 • Duża nadwrażliwość na ból
 • Poirytowanie, jeśli ktoś chce się nim zająć i dopytuje się o jego samopoczucie
 • Niechęć do rozmowy i do obecności innych ludzi

Nie trzeba jednak szczególnie analizować pacjenta, aby zastosować ten lek. Wystarczy, że wiemy, iż jest skutecznym remedium na wszystkie urazy, jakie mogą się nam przydarzyć w codziennym życiu.

Biorąc pod uwagę tak ogromne możliwości zastosowania leku Arnica montana, nie powinno nas dziwić, że określana jest czasem mianem „królowej leków homeopatycznych”.

Pamiętajmy jednak, że jeśli stan pacjenta wskazuje na konieczność konsultacji lekarskiej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Arnika wykazuje często spektakularne i błyskawiczne działanie, lecz podanie jej nie zastąpi zdrowego rozsądku, zwłaszcza w poważnych sytuacjach pourazowych.

Ciekawostka! Jeśli stosujemy lek Arnica montana na urazy, warto wiedzieć, że najlepsze efekty w leczeniu urazów i ich skutków przynosi jednoczesne zastosowanie arniki górskiej doustnie w postaci leku homeopatycznego oraz miejscowo – w postaci żelu, zawierającego arnikę, nanoszonego bezpośrednio na uszkodzone miejsca.

Jeśli chcemy wiedzieć, jak bezpiecznie zastosować lek homeopatyczny Arnica montana w różnych sytuacjach, poradźmy się doświadczonego lekarza homeopaty, lekarza lub farmaceuty, który udzieli dokładnych wskazówek odnośnie potencji leku i jego sposobu dawkowania.

Rośliny, które leczą skórę

Podobne artykuły