Apteczka samochodowa – co powinna zawierać?

Przeglądy samochodu wykonujemy regularnie, ale o apteczce samochodowej często zapominamy. Leży gdzieś w kącie bagażnika czasami nawet przez kilka lat. Zanim więc wyjedziesz w trasę, sprawdź czy znajduje się w niej wszystko co powinno ani czy plastry lub bandaże nie są przeterminowane. Pamiętaj, że od dobrze skompletowanej zawartości apteczki może zależeć czyjeś życie! Konsultacja: lek. med. Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Co roku na polskich drogach dochodzi do prawie 40 tysięcy wypadków, w których rannych zostaje prawie 50 tysięcy. Pamiętaj, że jeśli jesteś świadkiem wypadku, musisz się zatrzymać, jeśli są ranni, wezwać karetkę i udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Wcale nie musisz mieć wykształcenia medycznego, żeby zatamować krwawienie lub wykonać resuscytację. Aby pomóc komuś i zadbać o własne bezpieczeństwo, musisz mieć pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę.

Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej?

 • opatrunki jałowe, plastry i bandaże (chusta trójkątna)
 • opaska elastyczna
 • opatrunek przeciwoparzeniowy hydrożelowy
 • koc z foli termoizolacyjnej do ochrony przed wychłodzeniem lub przegrzaniem
 • maseczka do sztucznego  oddychania
 • rękawiczki jednorazowe nitrylowe
 • instrukcja w obrazkach dotyczącą resuscytacji

Uwaga! Nie wkładaj do apteczki żadnych leków, środków dezynfekcyjnych ani ostrych narzędzi. Leki  wymagają odpowiednich  warunków przechowywania, natomiast wożone przez cały rok w samochodzie byłyby narażone na da działanie różnic temperatury oraz wilgotności.

Apteczka samochodowa - co powinna zawierać?

Co robić, gdy jesteś świadkiem wypadku?

Pamiętaj, że dojazd pogotowia może zabrać nawet ponad pół godziny (zwykle ok. 15 minut). Natychmiastowa pomoc świadków zdarzenia może uratować poszkodowanym życie. Dlatego jeśli widzisz wypadek – a nie ma tam policji, karetki i innych służb ratowniczych, zatrzymaj się i sprawdź czy możesz pomóc.

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Postaw auto tak, by nie zagroziło bezpieczeństwu na drodze i nie zablokowało dojazdu karetce. Włącz światła awaryjne, ustaw na jezdni trójkąt ok 100 m. za miejscem wypadku. Gdy uszkodzone auto zerwało linię energetyczną, pali się, wycieka z niego płyn: nie podchodź! Od razu wezwij pomoc. Jeśli na uszkodzonym pojeździe znajduje się pomarańczowa tabliczka ( z przodu lub z tyłu), tzn. że przewozi on niebezpieczną substancję: oddal się z miejsca wypadku i powiadom od razu straż pożarną i policję.

2. Wezwij pomoc

Telefony alarmowe 112, 999, 998

Podczas rozmowy z dyspozytorem powiedz:

 • gdzie doszło do zdarzenia (punkty charakterystyczne, na jakim kilometrze drogi).
 • Ile jest osób poszkodowanych
 • określ czy widzisz osoby zakleszczone w aucie, czy jakiś samochód się pali.
 • podaj swoje dane oraz numer telefonu. Nie rozłączaj się pierwsza, dyspozytor może mieć do ciebie dodatkowe pytania.

Jak się zachować, gdy jesteś świadkiem wypadku?

3. Udziel pierwszej pomocy

 • Jeśli nie ma niebezpieczeństwa, podejdź do uszkodzonego auta. Postaraj się nawiązać kontakt z pasażerami. Jeśli możesz, otwórz drzwi samochodu. Gdy musisz wybić szybę, zrób to od strony gdzie nie ma rannych. Wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny.

Ważne! Wyjmujemy z auta tylko osoby nieprzytomne, które nie oddychają, gdy auto zagraża wybuchem (nie można wyłączyć silnika) lub gdy nie można zatamować krwawienia.

 • Jeżeli poszkodowany krwawi: załóż rękawiczki jednorazowe, w miejscu krwotoku połóż gazę (jeśli jest intensywny dociśnij ją zwiniętym bandażem) i mocno przybandażuj opatrunek. Nie kładź na ranę papieru, waty, ligniny. Jeżeli nie masz materiałów opatrunkowych lepiej użyj podartej na pasy bawełnianej koszuli lub podkoszulka.
 • Jeżeli uszkodzona jest kończyna, podnieś ją do góry, tak, by rana znalazła się powyżej linii serca. Zapisz godzinę założenia opaski na ranę i przekaż tę informację ratownikom.
 • Okryj poszkodowanych folią termiczną, a jeśli jej nie masz kocem lub kurtką: wychłodzenie organizmu może doprowadzić do wstrząsu.
 • Jeżeli poszkodowany nie oddycha rozpocznij resuscytację: 30 szybkich uciśnięć mostka na dwa oddechy ratownicze (pomoże ci w tym jednorazowa maseczka do oddychania z apteczki). Jeśli nie jesteś w stanie wykonać sztucznego oddychania, wystarczy jeśli poprzestaniesz na szybkim, miarowym, uciskaniu klatki piersiowej. Jeżeli na miejscu zdarzenia są inne osoby – zamieniajcie się podczas wykonywania resuscytacji, jest ona bardzo wyczerpująca dla jednego ratownika.
 • Przeszukaj teren w promieniu ok. 50 m wokół miejsca zdarzenia – być może są tam osoby, które wypadły z auta.
 • Udzielaj pomocy rannym i nie opuszczaj miejsca wypadku, aż do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
01.10.2019
Od 1 października 2019 roku na wielu Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) w Polsce obowiązuje system sortowania pacjentów, czyli tzw. triage. Wyjaśniamy, co to oznacza i czego można spodziewać się po wprowadzeniu tego przepisu oraz dlaczego, zamiast natychmiastowego zaproszenia do lekarskiego gabinetu, możemy dostać najpierw kolorową bransoletkę.
25.09.2019
Masz poczucie, że zapominasz o wielu codziennych sprawach? Zastanawiasz się, co miałeś zrobić? Zapominasz prostej listy zakupów. Wypada Ci z głowy numer PIN albo NIK do konta bankowego? Działasz jak automat i później niepokoisz się, czy tym razem też wyłączyłeś żelazko? Wykorzystaj mnemotechniki, czyli sposoby, które poprawią pamięć i ułatwią Ci codzienne zapamiętywanie.
18.10.2019
Każdy z nas może kiedyś dostać od swojego lekarza propozycję wzięcia udziału w badaniach klinicznych. Zgodzić się na to, czy nie – oto jest pytanie! Na pewno warto przede wszystkim dowiedzieć się, o co w tym chodzi, a potem podjąć decyzję!
11.10.2018
Witamina P zwiększa i poprawia przyswajalność witaminy C w organizmie, ale jej nazwa tak naprawdę pochodzi od angielskiego słowa „permeability”, oznaczającego przepuszczalność. Wiąże się to z jej wpływem na zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych. Poza tym wykazuje szereg innych, korzystnych działań, wpływających na nasze zdrowie.
22.06.2018
Meszki, komary, mrówki, gzy, pszczoły, osy… wszystkie gryzą dotkliwie zostawiając bolesne, swędzące ślady. Każdy wie, że nie powinno się drapać miejsca użądlenia, ale świąd bywa tak dokuczliwy, że trudno się przed tym powstrzymać. Efekt? Zakażenia, sączące rany i długo utrzymujące się blizny na ciele. Jak temu zaradzić?
26.05.2019
Kim właściwie jest fizjoteraputa uroginekologiczny? To specjalista, który może pomóc kobietom w każdym wieku. Czy wiesz z jakimi dolegliwościami warto się zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego (z ang. women’s health physiotherapist/urogynecological physiotherapist)? Pytamy o to naszego eksperta, Małgorzatę Starzec.