Apteczka samochodowa – co powinna zawierać?

Przeglądy samochodu wykonujemy regularnie, ale o apteczce samochodowej często zapominamy. Leży gdzieś w kącie bagażnika czasami nawet przez kilka lat. Zanim więc wyjedziesz w trasę, sprawdź czy znajduje się w niej wszystko co powinno ani czy plastry lub bandaże nie są przeterminowane. Pamiętaj, że od dobrze skompletowanej zawartości apteczki może zależeć czyjeś życie! Konsultacja: lek. med. Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Co roku na polskich drogach dochodzi do prawie 40 tysięcy wypadków, w których rannych zostaje prawie 50 tysięcy. Pamiętaj, że jeśli jesteś świadkiem wypadku, musisz się zatrzymać, jeśli są ranni, wezwać karetkę i udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Wcale nie musisz mieć wykształcenia medycznego, żeby zatamować krwawienie lub wykonać resuscytację. Aby pomóc komuś i zadbać o własne bezpieczeństwo, musisz mieć pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę.

Co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej?

 • opatrunki jałowe, plastry i bandaże (chusta trójkątna)
 • opaska elastyczna
 • opatrunek przeciwoparzeniowy hydrożelowy
 • koc z foli termoizolacyjnej do ochrony przed wychłodzeniem lub przegrzaniem
 • maseczka do sztucznego  oddychania
 • rękawiczki jednorazowe nitrylowe
 • instrukcja w obrazkach dotyczącą resuscytacji

Uwaga! Nie wkładaj do apteczki żadnych leków, środków dezynfekcyjnych ani ostrych narzędzi. Leki  wymagają odpowiednich  warunków przechowywania, natomiast wożone przez cały rok w samochodzie byłyby narażone na da działanie różnic temperatury oraz wilgotności.

Apteczka samochodowa - co powinna zawierać?

Co robić, gdy jesteś świadkiem wypadku?

Pamiętaj, że dojazd pogotowia może zabrać nawet ponad pół godziny (zwykle ok. 15 minut). Natychmiastowa pomoc świadków zdarzenia może uratować poszkodowanym życie. Dlatego jeśli widzisz wypadek – a nie ma tam policji, karetki i innych służb ratowniczych, zatrzymaj się i sprawdź czy możesz pomóc.

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Postaw auto tak, by nie zagroziło bezpieczeństwu na drodze i nie zablokowało dojazdu karetce. Włącz światła awaryjne, ustaw na jezdni trójkąt ok 100 m. za miejscem wypadku. Gdy uszkodzone auto zerwało linię energetyczną, pali się, wycieka z niego płyn: nie podchodź! Od razu wezwij pomoc. Jeśli na uszkodzonym pojeździe znajduje się pomarańczowa tabliczka ( z przodu lub z tyłu), tzn. że przewozi on niebezpieczną substancję: oddal się z miejsca wypadku i powiadom od razu straż pożarną i policję.

2. Wezwij pomoc

Telefony alarmowe 112, 999, 998

Podczas rozmowy z dyspozytorem powiedz:

 • gdzie doszło do zdarzenia (punkty charakterystyczne, na jakim kilometrze drogi).
 • Ile jest osób poszkodowanych
 • określ czy widzisz osoby zakleszczone w aucie, czy jakiś samochód się pali.
 • podaj swoje dane oraz numer telefonu. Nie rozłączaj się pierwsza, dyspozytor może mieć do ciebie dodatkowe pytania.

Jak się zachować, gdy jesteś świadkiem wypadku?

3. Udziel pierwszej pomocy

 • Jeśli nie ma niebezpieczeństwa, podejdź do uszkodzonego auta. Postaraj się nawiązać kontakt z pasażerami. Jeśli możesz, otwórz drzwi samochodu. Gdy musisz wybić szybę, zrób to od strony gdzie nie ma rannych. Wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny.

Ważne! Wyjmujemy z auta tylko osoby nieprzytomne, które nie oddychają, gdy auto zagraża wybuchem (nie można wyłączyć silnika) lub gdy nie można zatamować krwawienia.

 • Jeżeli poszkodowany krwawi: załóż rękawiczki jednorazowe, w miejscu krwotoku połóż gazę (jeśli jest intensywny dociśnij ją zwiniętym bandażem) i mocno przybandażuj opatrunek. Nie kładź na ranę papieru, waty, ligniny. Jeżeli nie masz materiałów opatrunkowych lepiej użyj podartej na pasy bawełnianej koszuli lub podkoszulka.
 • Jeżeli uszkodzona jest kończyna, podnieś ją do góry, tak, by rana znalazła się powyżej linii serca. Zapisz godzinę założenia opaski na ranę i przekaż tę informację ratownikom.
 • Okryj poszkodowanych folią termiczną, a jeśli jej nie masz kocem lub kurtką: wychłodzenie organizmu może doprowadzić do wstrząsu.
 • Jeżeli poszkodowany nie oddycha rozpocznij resuscytację: 30 szybkich uciśnięć mostka na dwa oddechy ratownicze (pomoże ci w tym jednorazowa maseczka do oddychania z apteczki). Jeśli nie jesteś w stanie wykonać sztucznego oddychania, wystarczy jeśli poprzestaniesz na szybkim, miarowym, uciskaniu klatki piersiowej. Jeżeli na miejscu zdarzenia są inne osoby – zamieniajcie się podczas wykonywania resuscytacji, jest ona bardzo wyczerpująca dla jednego ratownika.
 • Przeszukaj teren w promieniu ok. 50 m wokół miejsca zdarzenia – być może są tam osoby, które wypadły z auta.
 • Udzielaj pomocy rannym i nie opuszczaj miejsca wypadku, aż do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
30.10.2019
Nagle ktoś – może obcy, a może bliska Ci osoba – pada na ziemię – widzisz, że jest nieprzytomny, nie oddycha! Co robić?
18.11.2019
Objawy mogą być dyskretne! Często trudności z pamięcią lub inne wczesne objawy choroby Alzheimera lub innych postaci zespołów otępiennych są maskowane. Podczas odwiedzin starsza osoba potrafi zmobilizować swoją sprawność i funkcjonować tak jakby wszystko było w porządku. Dzieje się to w sposób nieświadomy. Nie ma w tym złej intencji. Tym bardziej powinniśmy być wrażliwi na […]
01.10.2019
Od 1 października 2019 roku na wielu Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) w Polsce obowiązuje system sortowania pacjentów, czyli tzw. triage. Wyjaśniamy, co to oznacza i czego można spodziewać się po wprowadzeniu tego przepisu oraz dlaczego, zamiast natychmiastowego zaproszenia do lekarskiego gabinetu, możemy dostać najpierw kolorową bransoletkę.
26.01.2018
Dziki bez czarny (Sambucus nigra) rośnie w przydrożnych zaroślach i lasach. Jego aromatyczne, białe kwiaty, skupione w płaskich baldachach o kształcie parasola, z czasem stają się małymi, czarnofioletowymi, soczystymi owocami. Dzięki tym kwiatom i owocom należy on do najbardziej wartościowych roślin leczniczych rosnących na terenie Polski i Europy.
05.03.2019
Młodzi rodzice oczekujący na narodziny pierwszego dziecka zadają sobie tysiące pytań: Czy damy radę być dobrą mamą i tatą? Czy uda mi się odgadnąć potrzeby mojego dziecka? Co zrobić, żeby miało najlepsze dzieciństwo? Poprosiliśmy doświadczoną położną, Ewę Janiuk o to, aby ułożyła dekalog, w którym poradzi rodzicom jak przestać się stresować a zacząć cieszyć szczęściem […]
22.02.2019
Wątroba jest szczególnym narządem z wielu względów. Oprócz tego, że spełnia wiele bardzo ważnych funkcji, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, wykazuje także szczególne zdolności do szybkiej regeneracji. Sprawdź, jak ją wesprzeć lekami homeopatycznymi.