Strona główna Zdrowie Phosphorus na zwiększenie energii i sił witalnych

Phosphorus na zwiększenie energii i sił witalnych

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Fosfor to jeden z kluczowych pierwiastków obecnych w ludzkim organizmie. Wytwarza się z niego także jeden z ważniejszych leków homeopatycznych Phosphorus. Pomaga on między innymi w krwawieniach, anemii czy infekcjach dróg oddechowych. Wspiera niezbędne dla życia narządy, takie jak wątroba, płuca i nerki.

Strona główna Zdrowie Phosphorus na zwiększenie energii i sił witalnych
Lek homeopatyczny Phosphorus na energię i zwiększenie sił witalnych. Liście roślin w białym moździerzu stojącym na stole w ogrodzie, obok leżą granulki leków homeopatycznych.

Phosphorus to istotny i bardzo często wykorzystywany w homeopatii lek. Źródło jego produkcji stanowi fosfor biały – bezbarwna lub żółtawa substancja krystaliczna. Phosphorus jest zatem lekiem homeopatycznym pochodzenia mineralnego.

Wskazania do podania leku Phosphorus zostały ustalone na podstawie zawsze obowiązującej w homeopatii zasady podobieństwa – pomiędzy toksykologicznym obrazem zatrucia fosforem (czyli objawami zatrucia spowodowanego zażyciem tego związku w dużych ilościach), a objawami klinicznymi, które prezentuje pacjent i które są podobne do stanu ostrego lub przewlekłego zatrucia fosforem. Dotyczą one najczęściej uszkodzenia różnych ważnych narządów w organizmie człowieka.

Phosphorus jako lek homeopatyczny znajdzie zatem zastosowanie w rozmaitych dolegliwościach związanych z zaburzeniami w obrębie krwi, wątroby, płuc i ogólnie układu oddechowego, żołądka i jelit oraz nerek.

Phytolacca decandra na ból gardła

Phosphorus – na jakie dolegliwości pomaga?

W związku z szerokim spektrum działania homeopaci często przepisują ten lek swoim pacjentom. Phosphorus najczęściej znajduje zastosowanie w następujących ostrych stanach klinicznych:

1. Krwawienia

Dotyczy to wszelkich, mniej lub bardziej poważnych, krwawień w obrębie błon śluzowych. Można zatem podać Phosphorus w przypadku częstych i nawracających krwotoków z nosa (co się często zdarza np. u osłabionych dzieci), krwawienia z dziąseł, podbarwionego krwią kataru czy też zbyt obfitych miesiączek.

Lek ten zaleca się również przy krwawieniach z odbytu, obecności krwi w moczu lub odkrztuszaniu wydzieliny podbarwionej krwią. Oczywiste jest, że wszystkie te sytuacje wymagają konsultacji lekarskiej i zdiagnozowania przyczyny krwawienia, lecz Phosphorus niewątpliwie może pomóc w złagodzeniu dolegliwości i poprawie stanu chorego.

Lek homeopatyczny Phosphorus będzie użyteczny również w sytuacji, gdy krwawienie wynika z urazu lub skaleczenia. Za każdym razem, gdy mamy do czynienia z krwawiącą raną, warto zastosować ten specyfik, czyli: po zranieniu się, przy obficie krwawiących ranach na skórze głowy, po zabiegu chirurgicznym lub stomatologicznym, np. po wyrwaniu zęba itp.

Także wtedy, gdy oczekujemy na zabieg lub operację, pamiętajmy, żeby zażyć Phosphorus profilaktycznie w przeddzień spodziewanej operacji. Zapobiegnie to nadmiernemu krwawieniu i wspomoże gojenie się i regenerację tkanek.

Belladonna – lek wszechstronny

2. Osłabienie i anemia

Phosphorus jest użytecznym lekiem w przypadku osłabienia i skłonności do anemii, spowodowanych częstą utratą krwi.

Homeopatia na ratunek wątrobie

3. Infekcje dróg oddechowych

Ze względu na silne powinowactwo leku Phosphorus do płuc, stosuje się go w zapaleniu płuc (jednocześnie z leczeniem konwencjonalnym), lecz można po niego sięgnąć również w przypadku mniej poważnych schorzeń.

Przyda się, gdy podczas infekcji dokucza nam suchy, męczący, bolesny, ochrypły kaszel, powodujący silny ból w okolicy mostka. Potrafi być na tyle bolesny, że chory stara się za wszelką cenę powstrzymać ataki kaszlu. Dodatkowo może pojawić się ogólne osłabienie, ból głowy, uczucie ciężaru oraz ucisk w klatce piersiowej i duszności.

Uwaga! Są to objawy, które przypominają swym przebiegiem infekcję COVID-19. Ze względu na powinowactwo do narządów układu oddechowego i podobieństwo symptomów, Phosphorus jest jednym z leków homeopatycznych, które mogą okazać się niezwykle pomocne w leczeniu ostatnich zakażeń epidemicznych.

Phosphorus jest pomocnym lekiem również w przypadku zapalenia krtani, któremu najczęściej towarzyszy chrypka oraz tak silny ból, że chory z trudnością mówi. Ma on wrażenie, że błona śluzowa krtani jest podrażniona „do żywego”. Gardło i krtań są przy tym wrażliwe na dotyk i zimne powietrze, a dolegliwości nasilają się wieczorem.

Arnica montana – królowa leków homeopatycznych

4. Bóle głowy

Szczególnie jeśli mają charakter przekrwienny, pulsujący i nasilają się pod wpływem ciepła. Pacjent czuje, jak krew uderza mu do głowy. Odczuwa tak silne gorąco, że często wręcz musi przyłożyć sobie do głowy zimny okład, aby się ochłodzić i złagodzić ból i przekrwienie. Objawy nasilają się w cieple, podczas ruchu i leżenia, natomiast łagodnieją w zimnie, podczas odpoczynku oraz gdy chory usiądzie. Często występują zawroty głowy (towarzysząc bólowi lub niezależnie od niego).

5. Zatrucia

Szczególnie jeśli doszło do zatrucia alkoholem, tytoniem, gazem, środkami chemicznymi zawierającymi fosforany, lekami znieczulającymi, pod wpływem wdychania chemicznych oparów, a także w zatruciach pokarmowych.

Więcej wskazań do podania leku Phosphorus dotyczy przewlekłych schorzeń tych narządów, do których ma on szczególne powinowactwo, w szczególności wątroby. Jest to niezwykle użyteczny lek w przypadku takich chorób, jak między innymi:

 • wirusowe zapalenie wątroby (też ostre)
 • niewydolność wątroby i przewlekłe zapalenie dróg żółciowych
 • alkoholizm – zwłaszcza z towarzyszącymi dolegliwościami ze strony wątroby, jak marskość, zapalenie, przekrwienie wątroby
 • alergie, np. astma
 • niewydolność mięśnia sercowego
 • przewlekła niewydolność nerek
 • neurologiczne powikłania po udarze

W tego rodzaju zaburzeniach niezbędny jest jednak ciągły nadzór specjalisty, a Phosphorus często włączany jest do terapii jako leczenie komplementarne, wraz z medycyną konwencjonalną, podjęciem innych niezbędnych środków i podawaniem leków koniecznych w tych chorobach. Phosphorus, jako lek homeopatyczny, wzmacnia wówczas naturalną siłę życiową pacjenta, poprawia odporność, dodaje sił witalnych, stymuluje naturalne zdolności organizmu i pomaga w powrocie do zdrowia i równowagi.

Lachesis mutus dla kobiet – kiedy go stosować?

Kto potrzebuje leku Phosphorus?

Phosphorus najczęściej wskazany jest u pacjenta przede wszystkim ze względu na etiologię (przyczynę) dolegliwości, które u niego wystąpiły. Dlatego przepisuje się go jako lek pierwszego wyboru w wyżej wymienionych dolegliwościach, wynikających z określonych okoliczności. Są to np. zatrucia, infekcje o ciężkim przebiegu, wiele chorób przewlekłych wynikających z uszkodzenia i niewydolności narządów wewnętrznych lub z procesów starzenia się organizmu.

Istnieje jednak specyficzny „rodzaj” pacjenta o charakterystycznym sposobie reagowania, który niejako predysponuje go do zachorowań „w typie” Phosphorusa. Wiążą się z tym jego skłonności chorobowe, podatność na określone czynniki zewnętrzne, a także sposób zachowania się i osobowość.

Sposoby na chandrę, czyli skąd czerpać energię do życia?

Osoby wrażliwe

Osoba taka zazwyczaj bardzo silnie reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne. Szybko się męczy i łatwo traci siły witalne. Nawet niewielki wysiłek może wywołać u niej nieadekwatne zmęczenie i wyczerpanie, zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Jest bardzo wrażliwa na otoczenie, szczególnie na obecność innych ludzi. Bardzo potrzebuje towarzystwa, a jednocześnie silnie reaguje na wszelkie emocje i odczuwa nastawienie innych ludzi do niej samej.

Jeśli okazuje się jej sympatię, współczucie i zrozumienie, sama staje się niezwykle miła, przyjazna, współczująca, ekstrawertyczna, wesoła i towarzyska. Wydaje się wówczas nie mieć własnych granic i przyjmować to, co otoczenie jej oferuje w danej chwili.

Osoby podatne na opinie innych

Przez taką ogromną wrażliwość osoba ta staje się niezwykle podatna na sugestie ze strony innych ludzi. Jednocześnie ze względu na brak zaufania do samej siebie potrzebuje ciągłego wsparcia i otuchy ze strony innych. Z drugiej strony, gdy źle się czuje, jest niepewna siebie, zalękniona czy zmęczona, podobne emocje odbiera od innych i staje się nadwrażliwa, smutna, przygnębiona i zniechęcona. Taka naprzemienność nastrojów oddaje w pełni jej nieumiejętność stawiania granic i określania własnej osobowości.

Zmienność nastrojów wynika także z niezmiernie szybkiej męczliwości i łatwej utraty sił. Z tego też powodu osoba ta ma problemy z dążeniem do celu. Szybko się męczy, więc szybko rezygnuje z raz powziętej drogi i w rezultacie najczęściej nie osiąga swych zamierzeń. Podobnie jak fosfor – przez chwilę jest bardzo aktywna (fosfor jest jednym z najbardziej reaktywnych pierwiastków), działa intensywnie, acz krótko, po czym szybko się „spala” i traci całkowicie energię życiową.

Wysoko wrażliwe dziecko – jak się nim zaopiekować?

Meteopaci

Osoba potrzebująca Phosphorusa reaguje silnie nie tylko na innych ludzi, ale również na zmiany meteorologiczne. Pod wpływem zmiany pogody mogą pojawić się u niej np. ból lub zawroty głowy, zmęczenie, senność. Burza powoduje u niej lęk – osoba ta zrywa się przy każdym grzmocie. Ogólnie jest bojaźliwa. Boi się wielu rzeczy, między innymi ciemności, samotności, choroby, śmierci, duchów. Martwi się o zdrowie bliskich oraz o swoje własne.

Osoby filigranowe

Pod względem fizycznym osoba ta zazwyczaj jest szczupła, a nawet wychudzona, wysoka, z wąską klatką piersiową, o bladej cerze, raczej delikatna, o „artystycznym”, nieco nieobecnym wyglądzie. Cechy te jednak nie są jedyną podstawą do tego, aby przepisać lek. Jeśli istnieje podobieństwo objawów, Phosphorus można zalecić każdemu pacjentowi.

Gelsemium sempervirens – nie tylko na tremę i stres

Inne predyspozycje do przyjmowania leku Phosphorus

Oprócz takiego indywidualnego sposobu reagowania, osoba wrażliwa na działanie leku Phosphorus prezentuje jeszcze szereg innych odczuć, które mogą wskazywać i potwierdzać konieczność wyboru tego właśnie leku. Do najważniejszych należą:

 • Pogorszenie pod wpływem zimna – co jednak nie dotyczy głowy i żołądka. Ból głowy bowiem łagodnieje pod wpływem zimna, a jeżeli chodzi o przewód pokarmowy, to osoba ta wręcz uwielbia zimne napoje i jedzenie prosto z lodówki, a odczuwa awersję do ciepłych płynów i posiłków.
 • Upodobania pokarmowe – najbardziej charakterystyczna jest tu silna potrzeba spożywania soli i słonych pokarmów, ryb, lodów (oraz lodowato zimnych napojów), czekolady.
 • Ogólne pogorszenie wieczorem – dotyczy to zarówno niektórych objawów, np. bólu gardła, kaszlu, jak i samopoczucia – po zmierzchu mogą nasilać się lęki, niepokój, zmęczenie. Jednocześnie osoba ta bardzo późno zasypia i może być aktywna do późnych godzin wieczornych.
 • Pogorszenie pod wpływem jakiegokolwiek wysiłku (fizycznego oraz umysłowego) – ale także wskutek emocji, bodźców zewnętrznych (hałas, zapachy, światło) oraz w samotności.
 • Poprawa pod wpływem ciepła, odpoczynku oraz snu
 • Nocne napady wilczego głodu – które sprawiają, że osoba ta wędruje nocą do lodówki i z ogromną ochotą pije lodowato zimne mleko lub zjada coś zimnego.
 • Niemożność zasypiania na lewym boku – w tej pozycji u pacjenta mogą wystąpić gwałtowne palpitacje serca, duszność oraz niepokój.
 • Odczucie palenia – pacjent często skarży się na uczucie silnego pieczenia, np. wnętrza dłoni, pomiędzy łopatkami, w obrębie głowy, w klatce piersiowej. Bóle też mogą przybierać u niego charakter palący.

Coffea cruda – inne oblicze kawy

Konsultacja z lekarzem

Jak widać, Phosphorus to lek o wszechstronnym działaniu i bardzo szerokich możliwościach terapeutycznych. Jego podanie warto więc skonsultować z doświadczonym homeopatą. We właściwych rękach i pod nadzorem specjalisty lek ten może przynieść ogromne korzyści zdrowotne wielu pacjentom w licznych dolegliwościach ostrych oraz w szeregu, nawet bardzo poważnych, chorób przewlekłych.

W organizmie ludzkim fosfor stanowi nieodzowny pierwiastek, który jest ważnym elementem strukturalnym ciała i jest odpowiedzialny za transport energetyczny między komórkami. Występuje w każdej komórce naszego ciała, ponieważ jest niezbędny do życia. Wchodzi w skład kości, zębów, a także tkanek mięśni, serca, mózgu. Znajduje się również w ludzkim DNA, czyli bierze udział w przenoszeniu informacji genetycznych.

Podobne artykuły