Arsenicum album – ulga dla żołądka

Gdy zmagasz się z uporczywą biegunką lub cierpisz na zatrucie pokarmowe, Arsenicum album może okazać się spektakularnym remedium na twoje dolegliwości. Jest on jednym z ważniejszych leków homeopatycznych w arsenale domowej apteczki. Przeczytaj, w jakich jeszcze sytuacjach ci się przyda.
Lek homeopatyczny Arsenicum album na ból żołądka.

Arsenicum album jest lekiem, który odgrywa ważną rolę w leczeniu metodą homeopatyczną. Był jednym z pierwszych leków, stosowanych już od samego początku istnienia homeopatii, jako dziedziny medycyny. Na podstawie licznych obserwacji i doświadczeń klinicznych wielu homeopatów, przez wieki stworzono szeroki obraz tego cennego leku, jego możliwości terapeutycznych oraz obszarów, w których znalazł zastosowanie.

W jakich sytuacjach przyda nam się Arsenicum album?

O leku tym możemy pomyśleć przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z takimi stanami jak:

 • Ostre zatrucie pokarmowe – gdy objawy rozwijają się u chorego dość szybko, są gwałtowne i charakteryzują się dużym nasileniem
 • Ostre infekcje układu moczowego
 • Ostre zakażenia górnych dróg oddechowych
 • Stany zapalne skóry
 • Objawy neurologiczne – które dotyczą głównie nerwobóli.

Aby podanie leku było uzasadnione, u chorego musi wystąpić szereg czynników i objawów, które determinują jego zastosowanie.

Arsenicum album może być zalecone, jeśli w przebiegu wyżej wymienionych schorzeń występuje silne osłabienie chorego, połączone z wyczerpaniem i sporym znużeniem. Wynika to z dużego nasilenia i intensywności objawów. Ostrym dolegliwościom może towarzyszyć silny niepokój, pobudzenie z jednoczesnym zmęczeniem, poty, bladość, a nawet lęk. Pacjent lęka się przede wszystkim o swoje zdrowie, obawia się, czy odzyska siły i wigor, a nawet boi się, że mógłby umrzeć.

Źródłem tak silnego lęku jest fakt, że objawy są tu bardzo nasilone i cechują się dużą gwałtownością, co w połączeniu z osłabieniem sprawia, że chory oczekuje najgorszego.

W momencie wystąpienia dolegliwości chora osoba nie chce być sama, ponieważ czuje się niepewna, zalękniona i mocno zaniepokojona swoim stanem. Potrzebuje towarzystwa innych osób, które dodadzą jej wsparcia w chorobie. Obecność innych dodaje jej też pewności, że w razie czego ktoś się nią zaopiekuje.

Pozostałe objawy towarzyszące

W przebiegu choroby u pacjenta potrzebującego leku Arsenicum album spodziewamy się szeregu symptomów, które potwierdzają konieczność zastosowania tego specyfiku w leczeniu. Do najbardziej charakterystycznych należą:

 • Odczucie silnego pieczenia – pieczenie takie pojawia się miejscowo, w obszarze objętym dolegliwością, np. pieczenie w obrębie dróg moczowych, pieczenie w żołądku. Chory skarży się, że piecze go „jakby mu przykładano rozżarzone węgle”.
 • Charakter wydzielin – wszelkie wydzieliny i wydaliny, które pojawiają się w przebiegu choroby występują w skąpych ilościach, wydzielają zazwyczaj nieprzyjemny zapach, lecz również mają silnie piekący, palący i podrażniający charakter, np. paląca biegunka, podrażniająca okolice odbytu, piekące wymioty, podrażniające przełyk, czy katar o piekącym charakterze, podrażniający skrzydełka nosa i górną wargę.
 • Odczucie zimna – pacjent jest marznący, niezwykle silnie odczuwa zimno w każdej postaci; zimno również nasila jego dolegliwości. Wydawałoby się, że przy palących wydzielinach i odczuciu pieczenia, zimno powinno przynosić poprawę, tymczasem w przypadku Arsenicum jest wręcz przeciwnie i chory odczuwa odwrotną modalność, a mianowicie:
 • Poprawa przez ciepło – dotyczy to każdego rodzaju ciepła. Osoba taka będzie chętnie piła ciepłe płyny, ulgę sprawi jej ciepłe okrycie lub ciepła kąpiel, a ciepłe okłady złagodzą miejscowe dolegliwości. Ciepło poprawi stan chorego nie tylko lokalnie, ale także ogólnie polepszy jego samopoczucie.

W czasie dolegliwości pacjent prosi o gorące wręcz potrawy i napoje. W stanach ostrych odczuwa pragnienie, lecz chce pić tylko ciepłe płyny, w małych ilościach, ale za to bardzo często.

 • Uczucie znacznego osłabienia – niekiedy jest ono wręcz nieproporcjonalne do nasilenia symptomów, aczkolwiek stanowi główną cechę charakterystyczną dla sposobu reagowania pacjenta potrzebującego Arsenicum.

W jakich schorzeniach przyda nam się Arsenicum album?

Będziemy go potrzebować przede wszystkim w stanach ostrych, do których należą między innymi:

 • Ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowe – najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z zakażeniem rotawirusowym, w przebiegu którego występuje silny ból brzucha, gwałtowna biegunka, gorączka, poty, podrażniające wymioty oraz szybkie pogorszenie stanu chorego, co prowadzi do odwodnienia i osłabienia organizmu.
 • Zatrucia pokarmowe – zwłaszcza po spożyciu nieświeżych potraw, przeterminowanych lub zepsutych produktów. W wyniku zatrucia u chorego pojawiają się jednocześnie wymioty i biegunka z silnie podrażniającym, wodnistym stolcem, do tego dochodzi ogromne wyczerpanie i intensywne dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego.
 • Zapalenie pęcherza moczowego – przebiegające z objawami charakterystycznymi dla leku. Obserwujemy tu zatem silne pieczenie dróg moczowych i ujścia cewki moczowej, zwłaszcza podczas oddawania skąpych ilości moczu, w którym może być obecna krew. Stan zapalny prowadzi szybko do gwałtownego pogorszenia się stanu chorego i osłabienia ogólnego.
 • Ostre infekcje skórne – które wykazują cechy typowe dla działania Arsenicum. Są to zmiany o charakterze palącym, piekącym, które łagodnieją pod wpływem ciepła, a zaostrzają się w wyniku zimna miejscowego lub ogólnego. Mogą one wystąpić w przebiegu takich przypadłości, jak: czyraki, pokrzywka, egzema, wysypka, wyprysk, róża lub półpasiec. Arsenicum album jest lekiem, który można zalecić także w przewlekłych chorobach skórnych, jak np. łuszczyca, czy wyprysk alergiczny.

Skóra w obrazie zmian charakterystycznych dla leku często może się sucho łuszczyć, wygląda wtedy jak posypana mąką. Jest blada, czasem obrzęknięta, pogrubiała i sztywna. W dotyku jest zimna, szorstka i sucha. Zmiany chorobowe mogą być swędzące, a świąd bywa tak dokuczliwy, że chory drapie się aż do krwi.

 • Nerwobóle – neuralgie mogą być różnie umiejscowione. Mogą dotyczyć nerwów obwodowych, ale także nerwu twarzowego. Zawsze są gwałtowne, przyprawiają chorego o lęk i niepokój, natomiast ciepło przynosi ulgę w bólu i łagodzi dolegliwości.

Arsenicum – lek pierwszej pomocy w nagłych stanach

W ostrych stanach ważne jest, aby lek Arsenicum album zastosować jak najszybciej – od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Jest tak dlatego, że symptomy są intensywne, narastają gwałtownie i stan chorego może się dramatycznie pogorszyć w krótkim czasie.

Lek, podany odpowiednio szybko, równie prędko zadziała i może przynieść spektakularną poprawę. Jest on szczególnie użyteczny w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej (rotawirusowej), gdzie silna biegunka, wymioty i gorączka grożą szybkim odwodnieniem organizmu, zwłaszcza jeśli dotyczy to najmłodszych dzieci lub starszych i osłabionych osób.

Arsenicum nie tylko przyniesie wyraźną poprawę, lecz również zapobiegnie powikłaniom i poważniejszym komplikacjom takiej infekcji. A pacjent szybciej powróci do zdrowia i łatwiej zregeneruje się po wyczerpującej chorobie.

Warto jest mieć na co dzień ten użyteczny lek pod ręką, zwłaszcza że nigdy nie wiemy, kiedy choroba nas dopadnie, a natychmiastowe podanie Arsenicum gwarantuje nam szybki powrót do zdrowia.

Arsenicum album może być także stosowane w chorobach przewlekłych, lecz w takim przypadku dobór tego specyfiku powinniśmy pozostawić w rękach doświadczonego homeopaty. Zazwyczaj lek ten jest stosowany u osób mocno osłabionych, wrażliwych, marznących i zmęczonych, które wydają się niespokojne i pełne lęku, ale istnieje wiele sytuacji, w których nie wszystkie objawy, charakterystyczne dla leku pojawią się u jednego pacjenta, lecz jego ogólny sposób reagowania wskaże jednak na konieczność zastosowania tego środka.

Sprawdź też, jak wyleczyć wrzody żołądka.

17.04.2019
Lek Belladonna to jeden z ważniejszych leków homeopatycznych, który przydaje się w rozmaitych nagłych i gwałtownych stanach chorobowych. Bywa niezastąpiony w starciu z wysoką gorączką, grypą, migreną, czy silnym stanem zapalnym. Przychodzi na ratunek również w wielu schorzeniach wieku dziecięcego.
02.05.2019
Phytolacca decandra to jeden z ważnych leków homeopatycznych, który warto mieć zawsze w domowej apteczce. Pamiętaj o nim, gdy zaczyna boleć cię gardło, jeśli czujesz, że bierze cię grypa, ale także wtedy, gdy twoja pociecha źle znosi ząbkowanie…
13.05.2019
Bryonia alba jest lekiem homeopatycznym, który przyda ci się zarówno w infekcji, jak i w przypadku urazu. Zastosowany właściwie, szybko przyniesie ulgę w suchym kaszlu, pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć lub złagodzi dolegliwości bólowe. Pamiętaj o nim, gdy podczas choroby najchętniej leżałbyś całkowicie bez ruchu…
08.08.2018
Chrupiące, kwaśne, pachnące czosnkiem i koprem – po prostu przepyszne. I przezdrowe. Wzbogacają naszą mikroflorę jelitową o bakterie probiotyczne, a inne zawarte w nich składniki wspomagają trawienie, usuwają z organizmu toksyny, zapobiegają alergii. Jeśli więc jeszcze nie zakisiłaś ogórków na zimę, teraz jest ostatni dzwonek, żeby zrobić zapasy.
29.04.2019
Wybierasz się na pierwszą wizytę do lekarza homeopaty sama lub z dzieckiem? Nie wiesz czego się spodziewać? Podpowiadamy, jak wygląda wizyta u homeopaty i jak się do niej przygotować, żeby okazała się jak najbardziej owocna.
03.04.2019
Wielkanoc to świętowanie zwycięstwa życia nad śmiercią i w tym duchu można zrobić nawet tradycyjne potrawy na stół, „cruelty free”, do których wystarczą składniki pochodzenia roślinnego.  Domowe słodkie wypieki, sosy, pasztety będą świetnie smakować bez nabiału, a przy tym są zdrowsze. Sprawdź wegańskie przepisy na święta wielkanocne.