Strona główna WellbeingZdrowe jelita Homeopatyczny arsenicum album

Homeopatyczny arsenicum album

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy zmagasz się z uporczywą biegunką, cierpisz na zatrucie pokarmowe lub zakażenie rotawirusowe, homeopatyczny arsenicum album może bardzo się przydać w twoich dolegliwościach. W homeopatii pełni ważną rolę i znany jest od samego jej początku. Przeczytaj, w jakich jeszcze sytuacjach jest pomocny i co warto o nim wiedzieć.

Strona główna WellbeingZdrowe jelita Homeopatyczny arsenicum album

Homeopatyczny arsenicum album odgrywa ważną rolę w homeopatii. Był przedmiotem pierwszych badań i eksperymentów w homeopatii, dokonywanych jeszcze przez samego Samuela Hahnemanna. Na podstawie licznych obserwacji i doświadczeń wielu homeopatów, przez wieki stworzono szeroki obraz jego możliwości i obszarów, na których może przyjść nam z pomocą.

Kiedy może nam się przydać homeopatyczny arsenicum album?

O homeopatycznym arsenicum możemy pomyśleć przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z takimi stanami jak:

 • ostre zatrucie pokarmowe – gdy objawy rozwijają się u chorego dość szybko, są gwałtowne i charakteryzują się dużym nasileniem (sprawdź: zatrucie pokarmowe u dzieci)
 • ostre infekcje układu moczowego
 • ostre zakażenia górnych dróg oddechowych
 • stany zapalne skóry
 • objawy neurologiczne – które dotyczą głównie nerwobóli

Homeopatyczne arsenicum album będzie dobrym wyborem, jeśli w przebiegu wyżej wymienionych schorzeń występuje u chorego silne osłabienie, połączone z wyczerpaniem i sporym znużeniem. Wynika to z dużego nasilenia i intensywności objawów.

Ostrym dolegliwościom może towarzyszyć:

 • silny niepokój
 • pobudzenie z jednoczesnym zmęczeniem
 • poty
 • bladość
 • lęk

Osoba taka przede wszystkim lęka się o swoje zdrowie, obawia się, czy odzyska siły i wigor, a nawet boi się, że mogłaby umrzeć. Źródłem tak silnego lęku jest fakt, że objawy są tu bardzo nasilone i cechują się dużą gwałtownością, co w połączeniu z osłabieniem sprawia, że chory oczekuje najgorszego.

W momencie wystąpienia dolegliwości chora osoba nie chce być sama, ponieważ czuje się niepewna, zalękniona i mocno zaniepokojona swoim stanem. Potrzebuje towarzystwa innych osób, które dodadzą jej wsparcia w chorobie. Obecność innych dodaje jej też pewności, że w razie czego ktoś się nią zaopiekuje.

5 domowych sposobów na zatrucie pokarmowe

Homeopatyczny arsenicum album – charakterystyczne dolegliwości

W przebiegu choroby może pojawić się szereg symptomów, które sugerują wybór homeopatycznego arsenicum. Do najbardziej charakterystycznych należą:

 • odczucie silnego pieczenia – pieczenie takie pojawia się miejscowo, w obszarze objętym dolegliwością, np. pieczenie w obrębie dróg moczowych, pieczenie w żołądku (sprawdź: choroba wrzodowa). Chory skarży się, że piecze go „jakby mu przykładano rozżarzone węgle”.
 • charakter wydzielin – wszelkie wydzieliny i wydaliny, które pojawiają się w przebiegu choroby występują w skąpych ilościach, wydzielają zazwyczaj nieprzyjemny zapach, lecz również mają silnie piekący, palący i podrażniający charakter, np. paląca biegunka, podrażniająca okolice odbytu, piekące wymioty, podrażniające przełyk, czy katar o piekącym charakterze, podrażniający skrzydełka nosa i górną wargę.
 • odczucie zimna – pacjent jest marznący, niezwykle silnie odczuwa zimno w każdej postaci; zimno również nasila jego dolegliwości. Wydawałoby się, że przy palących wydzielinach i odczuciu pieczenia, zimno powinno przynosić poprawę, tymczasem tutaj jest wręcz przeciwnie i chory odczuwa odwrotną modalność, a mianowicie poprawia mu się, gdy odczuwa ciepło.
 • poprawa przez ciepło – dotyczy to każdego rodzaju ciepła. Osoba taka będzie chętnie piła ciepłe płyny, ulgę sprawi jej ciepłe okrycie lub ciepła kąpiel, a ciepłe okłady złagodzą miejscowe dolegliwości. Ciepło poprawi stan chorego nie tylko lokalnie, ale także ogólnie polepszy jego samopoczucie. W czasie dolegliwości prosi on o gorące wręcz potrawy i napoje. W stanach ostrych odczuwa pragnienie, lecz chce pić tylko ciepłe płyny, w małych ilościach, ale za to bardzo często.
 • uczucie znacznego osłabienia – niekiedy jest ono tak intensywne, że wręcz nieproporcjonalne do nasilenia symptomów.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

W jakich dolegliwościach homeopatyczny arsenicum album może nas wspomóc?

Homeopatyczny arsenicum album stanowi dużą pomoc przede wszystkim w stanach ostrych, do których należą między innymi:

 • ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowe – najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z zakażeniem rotawirusowym, w przebiegu którego występuje silny ból brzucha, gwałtowna biegunka, gorączka, poty, podrażniające wymioty oraz szybkie pogorszenie stanu chorego, co prowadzi do odwodnienia i osłabienia organizmu.
 • zatrucia pokarmowe – zwłaszcza po spożyciu nieświeżych potraw, przeterminowanych lub zepsutych produktów. W wyniku zatrucia u chorego pojawiają się jednocześnie wymioty i biegunka z silnie podrażniającym, wodnistym stolcem, do tego dochodzi ogromne wyczerpanie i intensywne dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego.
 • zapalenie pęcherza moczowego – przy którym obserwujemy silne pieczenie dróg moczowych i ujścia cewki moczowej, zwłaszcza podczas oddawania skąpych ilości moczu, w którym może być obecna krew. Stan zapalny prowadzi szybko do gwałtownego pogorszenia się stanu chorego i osłabienia ogólnego (sprawdź: jak leczyć infekcje dróg moczowych u dzieci)
 • ostre infekcje skórne – zwłaszcza zmiany o charakterze palącym, piekącym, które łagodnieją pod wpływem ciepła, a zaostrzają się w wyniku zimna miejscowego lub ogólnego. Mogą one wystąpić w przebiegu takich przypadłości, jak: czyraki, pokrzywka, egzema, wysypka, wyprysk, róża lub półpasiec. A jeśli chodzi o przewlekłe choroby skórne, homeopatyczny arsenicum można rozważyć pomocniczo w przebiegu np. łuszczycy,  atopowego zapalenia skóry, czy wyprysku alergicznego. Skóra w obrazie tych zmian często się tu sucho łuszczy i wygląda, jak posypana mąką. Jest blada, czasem obrzęknięta, pogrubiała i sztywna. W dotyku jest zimna, szorstka i sucha. Zmiany chorobowe mogą być swędzące, a świąd bywa tak dokuczliwy, że chory drapie się aż do krwi.
 • nerwobóle – neuralgie mogą być różnie umiejscowione. Mogą dotyczyć nerwów obwodowych, ale także nerwu twarzowego. Zawsze są gwałtowne, przyprawiają chorego o lęk i niepokój, natomiast ciepło przynosi ulgę w bólu i łagodzi dolegliwości.

Homeopatia na choroby skóry

W ostrych stanach warto wziąć pod uwagę homeopatyczny arsenicum album już od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Intensywne i narastające gwałtownie symptomy mogą pogorszyć stan chorego  w krótkim czasie. Natomiast arsenicum potrafi szybko przynieść złagodzenie dolegliwości.

Jest on szczególnie przydatny w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej (rotawirusowej), gdzie silna biegunka, wymioty i gorączka grożą szybkim odwodnieniem organizmu, zwłaszcza jeśli dotyczy to najmłodszych dzieci lub starszych i osłabionych osób. Ułatwia również lepszą regenerację organizmu po wyczerpującej chorobie.

7 naturalnych sposobów na wirusy

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły