Strona główna Zdrowie Arsenicum album – ulga dla żołądka

Arsenicum album – ulga dla żołądka

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy zmagasz się z uporczywą biegunką lub cierpisz na zatrucie pokarmowe, Arsenicum album może okazać się spektakularnym remedium na twoje dolegliwości. Jest on jednym z ważniejszych leków homeopatycznych w arsenale domowej apteczki. Przeczytaj, w jakich jeszcze sytuacjach ci się przyda.

Strona główna Zdrowie Arsenicum album – ulga dla żołądka
Lek homeopatyczny Arsenicum album na ból żołądka, biegunkę i ostre stany zapalne. Co warto o nim wiedzieć? Granulki homeopatyczne leżą na starym drewnianym stole obok świeżo ściętych kwiatów rumianku, mniszka i dziurawca.

Arsenicum album jest lekiem, który odgrywa ważną rolę w leczeniu metodą homeopatyczną. Był jednym z pierwszych leków, stosowanych już od samego początku istnienia homeopatii jako dziedziny medycyny. Na podstawie licznych obserwacji i doświadczeń klinicznych wielu homeopatów, przez wieki stworzono szeroki obraz tego cennego leku, jego możliwości terapeutycznych oraz obszarów, w których znalazł zastosowanie.

Arsenicum album – kiedy może się przydać i na jakie dolegliwości pomaga?

O leku homeopatycznym Arsenicum album możemy pomyśleć przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z takimi stanami jak:

 • ostre zatrucie pokarmowe – gdy objawy rozwijają się u chorego dość szybko, są gwałtowne i charakteryzują się dużym nasileniem (sprawdź: zatrucie pokarmowe u dzieci)
 • ostre infekcje układu moczowego
 • ostre zakażenia górnych dróg oddechowych
 • stany zapalne skóry
 • objawy neurologiczne – które dotyczą głównie nerwobóli

Aby podanie leku Arsenicum było uzasadnione, u chorego musi wystąpić szereg czynników i objawów, które determinują jego zastosowanie.

Arsenicum album może być zalecone, jeśli w przebiegu wyżej wymienionych schorzeń występuje silne osłabienie chorego, połączone z wyczerpaniem i sporym znużeniem. Wynika to z dużego nasilenia i intensywności objawów.

Ostrym dolegliwościom może towarzyszyć:

 • silny niepokój
 • pobudzenie z jednoczesnym zmęczeniem
 • poty
 • bladość
 • lęk

Pacjent lęka się przede wszystkim o swoje zdrowie, obawia się, czy odzyska siły i wigor, a nawet boi się, że mógłby umrzeć. Źródłem tak silnego lęku jest fakt, że objawy są tu bardzo nasilone i cechują się dużą gwałtownością, co w połączeniu z osłabieniem sprawia, że chory oczekuje najgorszego.

W momencie wystąpienia dolegliwości chora osoba nie chce być sama, ponieważ czuje się niepewna, zalękniona i mocno zaniepokojona swoim stanem. Potrzebuje towarzystwa innych osób, które dodadzą jej wsparcia w chorobie. Obecność innych dodaje jej też pewności, że w razie czego ktoś się nią zaopiekuje.

5 sposobów na zatrucie pokarmowe

Jakie objawy towarzyszące występują u chorego potrzebującego leku Arsenicum album?

W przebiegu choroby u pacjenta potrzebującego leku Arsenicum album spodziewamy się szeregu symptomów, które potwierdzają konieczność zastosowania tego specyfiku w leczeniu. Do najbardziej charakterystycznych należą:

 • odczucie silnego pieczenia – pieczenie takie pojawia się miejscowo, w obszarze objętym dolegliwością, np. pieczenie w obrębie dróg moczowych, pieczenie w żołądku (sprawdź: choroba wrzodowa). Chory skarży się, że piecze go „jakby mu przykładano rozżarzone węgle”.
 • charakter wydzielin – wszelkie wydzieliny i wydaliny, które pojawiają się w przebiegu choroby występują w skąpych ilościach, wydzielają zazwyczaj nieprzyjemny zapach, lecz również mają silnie piekący, palący i podrażniający charakter, np. paląca biegunka, podrażniająca okolice odbytu, piekące wymioty, podrażniające przełyk, czy katar o piekącym charakterze, podrażniający skrzydełka nosa i górną wargę.
 • odczucie zimna – pacjent jest marznący, niezwykle silnie odczuwa zimno w każdej postaci; zimno również nasila jego dolegliwości. Wydawałoby się, że przy palących wydzielinach i odczuciu pieczenia, zimno powinno przynosić poprawę, tymczasem w przypadku Arsenicum album jest wręcz przeciwnie i chory odczuwa odwrotną modalność, a mianowicie poprawia mu się, gdy odczuwa ciepło.
 • poprawa przez ciepło – dotyczy to każdego rodzaju ciepła. Osoba taka będzie chętnie piła ciepłe płyny, ulgę sprawi jej ciepłe okrycie lub ciepła kąpiel, a ciepłe okłady złagodzą miejscowe dolegliwości. Ciepło poprawi stan chorego nie tylko lokalnie, ale także ogólnie polepszy jego samopoczucie. W czasie dolegliwości pacjent prosi o gorące wręcz potrawy i napoje. W stanach ostrych odczuwa pragnienie, lecz chce pić tylko ciepłe płyny, w małych ilościach, ale za to bardzo często.
 • uczucie znacznego osłabienia – niekiedy jest ono wręcz nieproporcjonalne do nasilenia symptomów, aczkolwiek stanowi główną cechę charakterystyczną dla sposobu reagowania pacjenta potrzebującego Arsenicum album.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Arsenicum album – działanie i zastosowanie

Jakie jest najczęstsze zastosowanie Arsenicum album? Będziemy potrzebować leku homeopatycznego Arsenicum album przede wszystkim w stanach ostrych, do których należą między innymi:

 • ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowe – najczęściej wtedy, gdy mamy do czynienia z zakażeniem rotawirusowym, w przebiegu którego występuje silny ból brzucha, gwałtowna biegunka, gorączka, poty, podrażniające wymioty oraz szybkie pogorszenie stanu chorego, co prowadzi do odwodnienia i osłabienia organizmu.
 • zatrucia pokarmowe – zwłaszcza po spożyciu nieświeżych potraw, przeterminowanych lub zepsutych produktów. W wyniku zatrucia u chorego pojawiają się jednocześnie wymioty i biegunka z silnie podrażniającym, wodnistym stolcem, do tego dochodzi ogromne wyczerpanie i intensywne dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego.
 • zapalenie pęcherza moczowego – przebiegające z objawami charakterystycznymi dla leku Arsenicum album. Obserwujemy tu zatem silne pieczenie dróg moczowych i ujścia cewki moczowej, zwłaszcza podczas oddawania skąpych ilości moczu, w którym może być obecna krew. Stan zapalny prowadzi szybko do gwałtownego pogorszenia się stanu chorego i osłabienia ogólnego (sprawdź: jak leczyć infekcje dróg moczowych u dzieci)
 • ostre infekcje skórne – które wykazują cechy typowe dla działania Arsenicum album. Są to zmiany o charakterze palącym, piekącym, które łagodnieją pod wpływem ciepła, a zaostrzają się w wyniku zimna miejscowego lub ogólnego. Mogą one wystąpić w przebiegu takich przypadłości, jak: czyraki, pokrzywka, egzema, wysypka, wyprysk, róża lub półpasiec. Arsenicum album jest lekiem, który można zalecić także w przewlekłych chorobach skórnych, jak np. łuszczyca, czy wyprysk alergiczny. Skóra w obrazie zmian charakterystycznych dla leku Arsenicum często może się sucho łuszczyć, wygląda wtedy jak posypana mąką. Jest blada, czasem obrzęknięta, pogrubiała i sztywna. W dotyku jest zimna, szorstka i sucha. Zmiany chorobowe mogą być swędzące, a świąd bywa tak dokuczliwy, że chory drapie się aż do krwi.
 • nerwobóle – neuralgie mogą być różnie umiejscowione. Mogą dotyczyć nerwów obwodowych, ale także nerwu twarzowego. Zawsze są gwałtowne, przyprawiają chorego o lęk i niepokój, natomiast ciepło przynosi ulgę w bólu i łagodzi dolegliwości.

Homeopatia na choroby skóry

Arsenicum album – lek homeopatyczny pierwszej pomocy

W ostrych stanach ważne jest, aby lek homeopatyczny Arsenicum album zastosować jak najszybciej – od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Jest tak dlatego, że symptomy są intensywne, narastają gwałtownie i stan chorego może się dramatycznie pogorszyć w krótkim czasie.

Lek Arsenicum album, podany odpowiednio szybko, równie prędko zadziała i może przynieść spektakularną poprawę. Jest on szczególnie użyteczny w przebiegu grypy żołądkowo-jelitowej (rotawirusowej), gdzie silna biegunka, wymioty i gorączka grożą szybkim odwodnieniem organizmu, zwłaszcza jeśli dotyczy to najmłodszych dzieci lub starszych i osłabionych osób.

Arsenicum album nie tylko przyniesie wyraźną poprawę, lecz również zapobiegnie powikłaniom i poważniejszym komplikacjom takiej infekcji. A pacjent szybciej powróci do zdrowia i łatwiej zregeneruje się po wyczerpującej chorobie.

Warto jest mieć na co dzień ten użyteczny lek pod ręką, zwłaszcza że nigdy nie wiemy, kiedy choroba nas dopadnie, a natychmiastowe podanie Arsenicum gwarantuje nam szybki powrót do zdrowia.

Arsenicum album może być także stosowane w chorobach przewlekłych, lecz w takim przypadku dobór tego specyfiku powinniśmy pozostawić w rękach doświadczonego homeopaty. Zazwyczaj Arsenicum album jest stosowany u osób mocno osłabionych, wrażliwych, marznących i zmęczonych, które wydają się niespokojne i pełne lęku, ale istnieje wiele sytuacji, w których nie wszystkie objawy, charakterystyczne dla leku pojawią się u jednego pacjenta, lecz jego ogólny sposób reagowania wskaże jednak na konieczność zastosowania tego środka.

7 naturalnych sposobów na wirusy

Podobne artykuły