Strona główna Zdrowie Homeopatyczny hypericum perforatum

Homeopatyczny hypericum perforatum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czeka cię wizyta u dentysty lub zabieg chirurgiczny? Potłukłaś się na nartach lub twoje dziecko zostało pogryzione przez psa? W przypadku wszelkich urazów, operacji i bolesnych zranień warto wspomóc się homeopatycznym Hypericum perforatum.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczny hypericum perforatum

Homeopatyczny hypericum perforatum – ułatwia gojenie się ran

Do wytwarzania homeopatycznego hypericum perforatum wykorzystuje się dobrze wszystkim znaną i powszechnie występującą roślinę, a mianowicie dziurawiec zwyczajny. Ziele to od dawna było cenione i wykorzystywane zarówno w tradycyjnym ziołolecznictwie, jak i w homeopatii. Patrząc jednak na niepozorną roślinkę o drobnych, żółtych kwiatkach, nie przypuszczamy nawet, jaką kryje w sobie moc. W homeopatii może przydać się nam niejednokrotnie, zwłaszcza jako wsparcie po urazach i zranieniach, gdy dokucza nam ból i krwawienie (sprawdź: naturalne sposoby na kontuzje i urazy).

Homeopatyczny hypericum jest pomocny szczególnie w przypadku urazów połączonych z uszkodzeniem tkanki nerwowej – czyli w przypadku zranień silnie unerwionych części ciała. Dotyczy to zarówno urazów wewnętrznych, jak i tych przebiegających z uszkodzeniem ciągłości skóry (rany otwarte).

Charakterystyczną cechą jest tu intensywny ból, który rozprzestrzenia się i promieniuje wzdłuż przebiegu nerwu. Ból opisywany jest przez chorego jako przeszywający, trudny do zniesienia, z rwaniem odczuwanym wzdłuż przebiegu nerwu w obrębie miejsca dotkniętego urazem lub dolegliwością.

Najbardziej dotkliwie pacjent odczuwa bolesność w miejscu zakończeń nerwowych, lecz często bywa, że ból promieniuje również na boki od miejsca urazu oraz wzdłuż nerwu. Ból nasila się przy ruchu oraz podczas nacisku, dotyku i wstrząsów. Zimno i wilgoć są także czynnikami, które intensyfikują objawy. Czasem ból jest tak gwałtowny i natężony, że pacjent wręcz płacze lub jęczy z tego powodu.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Homeopatyczne hypericum perforatum – w jakich sytuacjach może być pomocny?

W zasadzie warto o nim pomyśleć we wszystkich sytuacjach, w których doszło do urazu w obrębie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Będą to między innymi:

1. Wszystkie urazy zakończeń nerwowych

Uszkodzenie nerwu może być spowodowane np. jego przecięciem, rozerwaniem lub ukłuciem. Dzieje się tak przy takich urazach jak:

  • Zabiegi stomatologiczne – w tym usunięcie zęba oraz wszelkie inne zabiegi dentystyczne, w wyniku których dojdzie do uszkodzenia lub podrażnienia miazgi zęba, dziąseł wokół leczonego zęba, przerwania ciągłości tkanek itp. (sprawdź: homeopatia na ból zęba i po wizycie u dentysty)
  • Stłuczenie lub zgniecenie kończyny – np. przytrzaśnięcie palca drzwiami, zmiażdżenie palców u rąk lub stóp.
  • Naderwanie paznokcia
  • Głębokie ukłucia lub przecięcia – objawiające się silnym, promieniującym wzdłuż nerwu bólem i nadwrażliwością na dotyk. Zalicza się tu także rany od ostrych narzędzi, powstałe np. wskutek nadepnięcia na ostry przedmiot typu gwóźdź, grabie, kolec, gałąź. Homeopatyczny hypericum przyda się również w przypadku takich skaleczeń, jak głębokie przecięcia nożem, skalpelem itp. oraz uszkodzenia opuszka palca.
  • Pogryzienie przez zwierzę – gdy dochodzi do rozerwania skóry i uszkodzenia tkanki nerwowej i mięśniowej.
  • Zranienia mocno unerwionych części ciała – dotyczy to tak wrażliwych miejsc jak np. wargi, paznokcie, palce, podeszwy stóp.

2. Nerwobóle

Homeopatyczny hypericum perforatum przydaje się także w każdego rodzaju nerwobólach obwodowych:

  • Silne nerwobóle w przebiegu półpaśca –  gdzie pomaga złagodzić zarówno bóle obecne podczas choroby, jak i ból utrzymujący się jeszcze po chorobie. Bóle są niezwykle silne, przebiegają wzdłuż nerwów, a chory określa je jako „nie do wytrzymania”.
  • Nerwobóle nerwu twarzowego – objawiające się zazwyczaj krótkimi, napadowymi, lecz niezwykle intensywnymi bólami połowy twarzy, przypominającymi swoim charakterem jakby porażenie prądem. Natężenie bólu nasila się poprzez dotyk, mycie twarzy i zębów, jedzenie, mimikę.
  • Bóle kości ogonowej – pojawiające się z reguły po stłuczeniu tej okolicy ciała, np. po upadku do tyłu podczas uprawiania sportu (narty, deska snowboardowa, deskorolka) lub wskutek jakiegokolwiek innego rodzaju urazu.
  • Obolałość okolicy krzyżowej kręgosłupa – rozwijająca się np. po operacji lub urazie kręgosłupa, ale także po porodzie. Może także przynieść ulgę po przebytej punkcji w okolicy lędźwiowej.
  • Bolesne blizny

Homeopatyczna apteczka sportowca

3. Urazy głowy i/lub kręgosłupa

Oraz wszelkie objawy, które mogą się pojawić wskutek tego typu urazów, np.:

  • Bóle i zawroty głowy po urazie czaszki.
  • Psychiczne i emocjonalne dolegliwości po urazie – szczególnie po ciężkim wypadku może dojść do rozwoju takich subiektywnych objawów jak: stany depresyjne, stany histeryczne, problemy z pamięcią, otępienie, bezsenność.
  • Drgawki po urazie – zwłaszcza jeśli dotyczył on kręgosłupa lub głowy.
  • Następstwa operacji neurochirurgicznych.

4. Bóle fantomowe

Trudno je zakwalifikować do konkretnej grupy schorzeń, chociaż można powiązać je jak najbardziej z urazem tkanki nerwowej.

Bóle fantomowe bowiem, to nieprzyjemne, często bolesne wrażenia, odczuwane w amputowanej kończynie. Mogą pojawić się zaraz po amputacji lub jakiś czas po operacji, nawet do kilku lat. Ich obecność wiąże się z połączeniami nerwowymi pomiędzy amputowanym miejscem, a mózgiem, które zostały wytworzone jeszcze w czasie przed operacją. Dlatego homeopatyczny hypericum perforatum może okazać się tu pomocny.

Przede wszystkim jednak jest dobrym wyborem w przypadku rozmaitych urazów i ich skutków, a jeszcze lepiej się sprawdza w połączeniu z homeopatyczną arnicą montana, calendulą czy ledum palustre. Taka kombinacja pomaga skutecznie złagodzić ból, krwawienie i stan zapalny po urazie. Ponadto wspiera gojenie się i regenerację uszkodzonej tkanki.

Homeopatia na zimowe urazy

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły