Strona główna Zdrowie Hypericum perforatum – lek homeopatyczny na urazy i zranienia

Hypericum perforatum – lek homeopatyczny na urazy i zranienia

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czeka cię wizyta u dentysty lub zabieg chirurgiczny? Potłukłaś się na nartach lub twoje dziecko zostało pogryzione przez psa? W przypadku wszelkich urazów, operacji i bolesnych zranień warto mieć pod ręką lek homeopatyczny Hypericum perforatum.

Strona główna Zdrowie Hypericum perforatum – lek homeopatyczny na urazy i zranienia
Hypericum perforatum - lek homeopatyczny z dziurawca zwyczajnego na urazy i zranienia. Zbliżenie na żółte kwiatki dziurawca na łące.

Hypericum perforatum z dziurawca ułatwia gojenie ran

Hypericum perforatum to lek homeopatyczny, do produkcji którego wykorzystuje się dobrze wszystkim znaną i powszechnie występującą roślinę, a mianowicie dziurawiec zwyczajny. Ziele to od dawna było cenione i wykorzystywane zarówno w tradycyjnym ziołolecznictwie, jak i w homeopatii. Patrząc jednak na niepozorną roślinkę o drobnych, żółtych kwiatkach, nie przypuszczamy nawet, jaką kryje w sobie moc. W postaci leku homeopatycznego może posłużyć nam niejednokrotnie, jako lek przeciwurazowy, przeciwbólowy i ułatwiający gojenie (sprawdź: naturalne sposoby na kontuzje i urazy).

Lek Hypericum perforatum jest skuteczny zwłaszcza w przypadku wszelkich urazów połączonych z uszkodzeniem tkanki nerwowej. Jest wskazany głównie w przypadku zranień silnie unerwionych części ciała i dotyczy to zarówno urazów wewnętrznych, jak i tych przebiegających z uszkodzeniem ciągłości skóry (rany otwarte).

Charakterystyczną cechą, wskazującą na konieczność zastosowania Hypericum perforatum jest intensywny ból, który rozprzestrzenia się wzdłuż przebiegu nerwu. Ból opisywany jest przez chorego jako przeszywający, trudny do zniesienia, z rwaniem odczuwanym wzdłuż przebiegu nerwu w obrębie miejsca dotkniętego urazem lub dolegliwością.

Najbardziej dotkliwie pacjent odczuwa bolesność w miejscu zakończeń nerwowych, lecz często bywa, że ból promieniuje również na boki od miejsca urazu oraz wzdłuż nerwu. Ból nasila się przy ruchu oraz podczas nacisku, dotyku i wstrząsów. Zimno i wilgoć są także czynnikami, które intensyfikują objawy. Czasem ból jest tak gwałtowny i natężony, że pacjent płacze lub jęczy z tego powodu.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Hypericum perforatum – jakie ma zastosowanie?

Lek Hypericum perforatum można w zasadzie zalecić we wszelkich sytuacjach, w których doszło do urazu w obrębie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W szczególności zaś polecany jest w poniższych przypadkach.

1. Wszystkie urazy zakończeń nerwowych

Uszkodzenie nerwu może być spowodowane np. jego przecięciem, rozerwaniem lub ukłuciem. Hypericum perforatum jest potrzebny przy takich urazach jak:

 • Zabiegi stomatologiczne – w tym usunięcie zęba oraz wszelkie inne zabiegi dentystyczne, w wyniku których dojdzie do uszkodzenia lub podrażnienia miazgi zęba, dziąseł wokół leczonego zęba, przerwania ciągłości tkanek itp. (sprawdź: leki homeopatyczne na ból zęba i po zabiegu stomatologicznym)
 • Stłuczenie lub zgniecenie kończyny – w wyniku jakiegokolwiek wypadku i urazu, np. przytrzaśnięcie palca drzwiami, zmiażdżenie palców u rąk lub stóp.
 • Naderwanie paznokcia
 • Głębokie ukłucia lub przecięcia – objawiające się silnym, promieniującym wzdłuż nerwu bólem i nadwrażliwością na dotyk. Zalicza się tu także rany od ostrych narzędzi, powstałe np. wskutek nadepnięcia na ostry przedmiot typu: gwóźdź, grabie, kolec, gałąź. Hypericum przyda się również w przypadku takich skaleczeń, jak głębokie przecięcia nożem, skalpelem itp. oraz uszkodzenia opuszka palca.
 • Pogryzienie przez zwierzę – gdy dochodzi do rozerwania skóry i uszkodzenia tkanki nerwowej i mięśniowej.
 • Zranienia mocno unerwionych części ciała – dotyczy to tak wrażliwych miejsc jak np. wargi, paznokcie, palce, podeszwy stóp.

2. Nerwobóle

Hypericum perforatum może być zastosowane w każdego rodzaju nerwobólach obwodowych. Najpowszechniej zalecane jest w takich, jak:

 • Silne nerwobóle w przebiegu półpaśca –  lek Hypericum perforatum łagodzi zarówno bóle obecne podczas choroby, jak i ból utrzymujący się jeszcze po chorobie. Bóle są niezwykle silne, przebiegają wzdłuż nerwów, a chory określa je jako „nie do wytrzymania”.
 • Nerwobóle nerwu twarzowego – objawiające się zazwyczaj krótkimi, napadowymi, lecz niezwykle intensywnymi bólami połowy twarzy, przypominającymi swoim charakterem jakby porażenie prądem. Natężenie bólu nasila się poprzez dotyk, mycie twarzy i zębów, jedzenie, mimikę.
 • Bóle kości ogonowej – pojawiające się z reguły po stłuczeniu tej okolicy ciała, np. po upadku do tyłu podczas uprawiania sportu (narty, deska snowboardowa, deskorolka) lub wskutek jakiegokolwiek innego rodzaju urazu.
 • Obolałość okolicy krzyżowej kręgosłupa – rozwijająca się np. po operacji lub urazie kręgosłupa, ale także po porodzie. Hypericum perforatum może także przynieść ulgę po przebytej punkcji w okolicy lędźwiowej.
 • Bolesne blizny

Homeopatyczna apteczka sportowca

3. Urazy mózgowo-rdzeniowe

Oraz wszelkie objawy, które mogą się pojawić wskutek tego typu urazów, np.:

 • Bóle i zawroty głowy po urazie czaszki.
 • Psychiczne i emocjonalne dolegliwości po urazie – szczególnie po ciężkim wypadku może dojść do rozwoju takich subiektywnych objawów jak: stany depresyjne, stany histeryczne, problemy z pamięcią, otępienie, bezsenność.
 • Drgawki po urazie – zwłaszcza jeśli dotyczył on kręgosłupa lub głowy.
 • Następstwa operacji neurochirurgicznych.

4. Bóle fantomowe

To ciekawe wskazanie do zastosowania Hypericum perforatum, które trudno zakwalifikować do konkretnej grupy schorzeń, chociaż można powiązać je jak najbardziej z urazem tkanki nerwowej.

Bóle fantomowe bowiem, to nieprzyjemne, często bolesne wrażenia, odczuwane w amputowanej kończynie. Mogą pojawić się zaraz po amputacji lub jakiś czas po operacji, nawet do kilku lat. Ich obecność wiąże się z połączeniami nerwowymi pomiędzy amputowanym miejscem, a mózgiem, które zostały wytworzone jeszcze w czasie przed operacją.

Hypericum perforatum jest najczęściej zalecany z innymi lekami homeopatycznymi, które znajdują zastosowanie w urazach i zranieniach. Zazwyczaj podaje się go komplementarnie z lekiem Arnica montana, często towarzyszy również lekowi Calendula czy Ledum palustre. Podanie tych specyfików jak najprędzej po urazie złagodzi ból, krwawienie i stan zapalny, ponadto pomoże szybciej zregenerować uszkodzoną tkankę. Hypericum perforatum pomaga w gojeniu się wszelkich ran, jeśli doszło także do uszkodzenia tkanki nerwowej.

Jak widać Hypericum perforatum ewidentnie przyda nam się jako lek pierwszej pomocy. Jest skuteczny w stanach ostrych, ale ma też wskazania w stanach przewlekłych, związanych z chorobami układu nerwowego. Warto zatem mieć go pod ręką w domowej apteczce oraz zawsze wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop, szczególnie jeśli mamy w planach aktywność fizyczną, co potencjalnie zwiększa ryzyko różnych urazów.

Homeopatia na zimowe urazy

Podobne artykuły