Strona główna Zdrowie Ignatia amara łagodzi emocje

Ignatia amara łagodzi emocje

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ignatia amara to lek homeopatyczny, którego substancję źródłową stanowi bób św. Ignacego (nazwa łacińska: Strychnos ignatia). Jest to drzewo z rodziny Loganiaceae, pochodzące z Filipin. Pierwszym, który je opisał był czeski jezuita, zakonnik przebywający i pracujący na Filipinach. To on nadał roślinie europejską nazwę Bób św. Ignacego, na cześć imienia założyciela swojego zakonu.

Strona główna Zdrowie Ignatia amara łagodzi emocje
Ignatia amara - lek homeopatyczny w 3 fiolkach stoi na białym blacie obok białych kwiatów jabłoni.

Ignatia amara to lek homeopatyczny, którego substancję źródłową stanowi bób św. Ignacego (nazwa łacińska: ). Jest to drzewo z rodziny Loganiaceae, pochodzące z Filipin. Pierwszym, który je opisał był czeski jezuita, zakonnik przebywający i pracujący na Filipinach. To on nadał roślinie europejską nazwę Bób św. Ignacego, na cześć imienia założyciela swojego zakonu.

Pranalewkę, która stanowi pierwotny roztwór, wykorzystywany do produkcji kolejnych potencji leku, sporządza się z wysuszonych nasion tej rośliny. Cechują się one zawartością silnie działających alkaloidów, których obecność determinuje działanie i zastosowanie tej rośliny w homeopatii.

To właśnie jako lek homeopatyczny Ignatia amara znalazła niezwykle szerokie zastosowanie i jest jednym z najważniejszych i najlepiej poznanych leków z dziedziny medycyny, jaką jest homeopatia.

Ignatia amara – ważne jest źródło dolegliwości

Jedną z ważnych cech leczenia homeopatycznego jest przyczynowość. Oznacza to, że terapeuta stara się znaleźć przyczynę choroby i ją wyeliminować. W ten sposób niejako „ucina łeb hydrze”,  pozbawiając chorobę korzenia i stopniowo eliminując ją z ustroju. Źródło dolegliwości stanowi nierzadko istotne kryterium diagnostyczne, na podstawie którego homeopata dobiera odpowiedni lek dla pacjenta.

Etiologią pojawienia się dolegliwości u osoby wrażliwej na działanie leku Ignatia amara może być szereg czynników emocjonalnych o charakterze negatywnych odczuć i przeżyć, z których najważniejsze to:

 • smutek i żal
 • wstrząs emocjonalny
 • przeciwności losu
 • tłumiona złość, oburzenie, upokorzenie
 • nieszczęśliwe zdarzenia w życiu
 • żałoba
 • tęsknota
 • rozczarowanie miłosne
 • lęk
 • trema
 • stres

Wszystkie wymienione powyżej odczucia są z kolei przyczyną rozwinięcia się różnych symptomów na płaszczyźnie fizycznej. Mówimy wówczas o tak zwanych dolegliwościach psychosomatycznych. Są one bardzo charakterystyczne dla osób potrzebujących leku Ignatia amara.

5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

Jakie symptomy rozwija osoba potrzebująca leku Ignatia amara?

Określa się je najczęściej jako zaburzenia czynnościowe na tle emocjonalnym, głównie o typie histerycznym. Dlatego z reguły lek Ignatia amara rezerwuje się dla kobiet o bardzo wrażliwym systemie nerwowym, reagujących nadmiernie i często nieadekwatnie do realnej sytuacji.

Do typowych symptomów psychosomatycznych należą między innymi:

 • Rozmaitego rodzaju skurcze – wspomniany już skurcz gardła, określany jako odczucie kuli lub kluchy, zaciskającej gardło
 • Skurcze przewodu pokarmowego, objawiające się np. bólami kolkowymi lub czkawką
 • Skurcze mogą dotyczyć także mięśni poprzecznie prążkowanych, np. kręcz szyi, ale również drżenia mięśniowe, tiki, drgnięcia, czy drętwienia w różnych częściach ciała
 • Duszność – niczym nie uzasadniona i bez wyraźnej fizycznej przyczyny
 • Napadowy, suchy kaszel lub nerwowe odchrząkiwanie
 • Nerwowe palpitacje i/lub przyspieszone bicie serca
 • Głębokie i ciężkie wzdychanie lub nerwowa potrzeba głębokiego oddychania
 • Bezsenność z powodu smutku, żalu, zmartwienia, złych wiadomości

Objawy fizyczne charakteryzują się tutaj dużą zmiennością i często przyjmują paradoksalny charakter. Np. ból gardła zmniejsza się podczas połykania pokarmów stałych, a nasila jeśli pacjent nic nie połyka. Zazwyczaj dzieje się przecież odwrotnie – gardło bardziej boli przy przełykaniu.

Podobnie z trawieniem – osoba wrażliwa na lek homeopatyczny Ignatia amara lepiej będzie trawiła pokarmy tłuste i ciężkostrawne, natomiast może odczuwać dolegliwości trawienne po spożyciu lekkiego i łagodnego posiłku. Może odczuwać także nerwowy głód, który nie ustępuje pod wpływem jedzenia – im więcej je, tym bardziej czuje się głodna.

Zmienny, nieprzewidywalny i paradoksalny charakter cechuje tutaj nie tylko przypadłości fizyczne, rozwijające się u takiej osoby, lecz również jej dolegliwości emocjonalne. Reakcje tego typu uwidaczniają się przede wszystkim w sytuacjach gwałtownego zaburzenia, gdy do głosu  dochodzą silne uczucia, z którymi nadwrażliwa i pobudliwa osoba nie umie sobie poradzić. Tak się może przydarzyć np. na pogrzebie, gdy w otoczeniu rodziny pogrążonej w smutku, ona zaczyna się nagle histerycznie śmiać.

Ilekroć zatem mamy do czynienia z przewrażliwionym, nerwowym pacjentem, który zaskakuje nas zmiennością i sprzecznością objawów, jakie demonstruje, możemy zawsze pomyśleć o leku Ignatia amara.

O dużej zmienności świadczy także fakt, że poprawa zarówno stanu emocjonalnego takiej osoby, jak również jej dolegliwości fizycznych następuje bardzo szybko pod wpływem odwrócenia uwagi i/lub rozrywki. Np. ból głowy może szybko ustąpić, jeśli w tym czasie odbierze telefon z dobrą wiadomością, pojawi się możliwość wyjścia do teatru lub odwiedzi ją ulubiona przyjaciółka. Szybko zapomina o swoich zmartwieniach, jeśli tylko odwróci się jej uwagę od przykrości i problemów. Ewidentne złagodzenie dolegliwości pod wpływem rozrywki i zajęcia się czymś przyjemnym jest bardzo ważną cechą, wskazującą na możliwość zastosowania tego leku.

Homeopatia, lek homeopatyczny Ignatia amara - dla kogo i na co pomaga? Fiolka leku homeopatycznego w otoczeniu fioletowych kwiatów i zielonych liści.

Ignatia amara – dlaczego to lek szczególnie polecany kobietom?

Ze względu na zastosowanie Ignatia amara we wszelkich zaburzeniach o podłożu emocjonalnym, stereotypowo jest ona kojarzona jako lek głównie dla kobiet i w homeopatycznej praktyce klinicznej przepisywana jest najczęściej przedstawicielkom płci pięknej.

Ze względu na swoją uczuciową, romantyczną i emocjonalną naturę, kobiety łatwiej ulegają zmianom nastroju, są bardziej podatne na wpływ negatywnych przeżyć, mają większą tendencję do analizowania i rozpamiętywania problemów, a niekiedy zachowują się histerycznie i nieprzewidywalnie.

Wynikać to może oczywiście z faktu, że kobiety – zdecydowanie częściej niż mężczyźni – narażone są na sytuacje natury fizjologicznej, w których występują silne wahania hormonalne (miesiączka, ciąża, menopauza). W takim stanie dochodzi do zmiennych zaburzeń ze strony organizmu i trudno się uporać z samą sobą.

Ignatia amara będzie zatem niezwykle przydatnym lekiem dla kobiet z poczuciem osamotnienia, zranionych, rozbitych i nieszczęśliwych, u których przyczyną takiego stanu rzeczy są negatywne przeżycia, zmartwienia i smutki, a objawami są dolegliwości emocjonalne oraz wszelkie czynnościowe zaburzenia spastyczne o zmiennym i sprzecznym charakterze.

Niemniej należy mieć świadomość, że lek Ignatia amara dopasowujemy do konkretnych reakcji chorobowych, przyczyny choroby i sposobu reagowania pacjenta, a nie do jego płci. Ignatia amara znajdzie więc zastosowanie w takich sytuacjach, w których będzie po prostu „pasowała” do obrazu konkretnego pacjenta, niezależnie od tego czy będzie to kobieta, mężczyzna czy dziecko.

Homeopatyczny poradnik dla zestresowanych

Ignatia amara – kiedy jeszcze można ją zastosować?

Lek homeopatyczny Ignatia amara często można zastosować także sytuacyjnie, czyli doraźnie. Są takie wydarzenia w naszym życiu, w których każdy – niezależnie od ogólnego sposobu reagowania (i od płci) – będzie się zachowywał podobnie.

Np. śmierć bliskiej osoby z reguły napawa nas smutkiem, czujemy się przybici, przygnębieni i nieszczęśliwi, odczuwamy tęsknotę i żal – to emocje, które są typowym wskazaniem do zastosowania Ignatia amara. W takim stanie lek ten pomoże nam wrócić do równowagi emocjonalnej, uporać się z przygnębiającymi uczuciami i przeżyć najgorszy czas.

Nie należy jednak kojarzyć Ignatia amara tylko z „pogrzebowym” remedium. Znajdzie ona swoje zastosowanie w różnych sytuacjach, związanych z tęsknotą i/lub utratą bliskiej osoby. Może to być rozstanie, rozwód, dłuższy wyjazd, nostalgia na emigracji, a nawet zwykłe codzienne małe rozstania, jak pójście do przedszkola i rozpacz w szatni, bo mama nas zostawiła i nie wiadomo na jak długo… Jakże często przedszkolaki chorują nie dlatego, że w przedszkolu jest mnóstwo bakterii i wirusów, lecz właśnie z przyczyn emocjonalnych.

Jeśli np. nasza pociecha wyjeżdża na swoje pierwsze wakacje bez rodziców, a wiemy, że trudno jej będzie sobie poradzić z dokuczliwą tęsknotą za domem, można do wakacyjnego ekwipunku dorzucić fiolkę z Ignatia amara i po kłopocie (sprawdź: stres u dzieci – jak sobie z nim radzić).

Bywa, że to my wyjeżdżamy na dłużej, a nasze ukochane zwierzę domowe tęskni, odmawia jedzenia i wypatruje właścicieli godzinami przez okno. Dorzućmy wówczas kilka granulek Ignatia amara do miseczki z wodą, a nasz pupil znacznie lepiej przeżyje rozłąkę (sprawdź: homeopatia dla zwierząt).

Pamiętajmy więc o tym cennym leku zawsze, gdy pod wpływem stresu lub niesprzyjających okoliczności życiowych wpadamy w smutek, ogarnia nas czarna rozpacz i zagrzebujemy się w samotni swoich negatywnych uczuć i emocji. Ignatia amara nie zmieni biegu wydarzeń, ale potrafi odmienić nasz sposób spojrzenia na otaczający nas świat i pomoże nam uporać się z przytłaczającą rzeczywistością.

Jak poradzić sobie z traumą?

Najnowsze artykuły