Strona główna Zdrowie Ignatia amara łagodzi emocje

Ignatia amara łagodzi emocje

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ignatia amara to lek homeopatyczny, którego substancję źródłową stanowi bób św. Ignacego (nazwa łacińska: Strychnos ignatia). Jest to drzewo z rodziny Loganiaceae, pochodzące z Filipin. Pierwszym, który je opisał był czeski jezuita, zakonnik przebywający i pracujący na Filipinach. To on nadał roślinie europejską nazwę Bób św. Ignacego, na cześć imienia założyciela swojego zakonu.

Strona główna Zdrowie Ignatia amara łagodzi emocje
Ignatia amara - lek homeopatyczny w 3 fiolkach stoi na białym blacie obok białych kwiatów jabłoni.

Pranalewkę, która stanowi pierwotny roztwór, wykorzystywany do produkcji kolejnych potencji leku, sporządza się z wysuszonych nasion tej rośliny. Cechują się one zawartością silnie działających alkaloidów, których obecność determinuje działanie i zastosowanie tej rośliny w homeopatii.

To właśnie jako lek homeopatyczny Ignatia amara znalazła niezwykle szerokie zastosowanie i jest jednym z najważniejszych i najlepiej poznanych leków z dziedziny medycyny, jaką jest homeopatia.

Ignatia amara – ważne jest źródło dolegliwości

Jedną z ważnych cech leczenia homeopatycznego jest przyczynowość. Oznacza to, że terapeuta stara się znaleźć przyczynę choroby i ją wyeliminować. W ten sposób niejako „ucina łeb hydrze”,  pozbawiając chorobę korzenia i stopniowo eliminując ją z ustroju. Źródło dolegliwości stanowi nierzadko istotne kryterium diagnostyczne, na podstawie którego homeopata dobiera odpowiedni lek dla pacjenta.

Etiologią pojawienia się dolegliwości u osoby wrażliwej na działanie leku Ignatia amara może być szereg czynników emocjonalnych o charakterze negatywnych odczuć i przeżyć, z których najważniejsze to:

 • smutek i żal
 • wstrząs emocjonalny
 • przeciwności losu
 • tłumiona złość, oburzenie, upokorzenie
 • nieszczęśliwe zdarzenia w życiu
 • żałoba
 • tęsknota
 • rozczarowanie miłosne
 • lęk
 • trema
 • stres

Wszystkie wymienione powyżej odczucia są z kolei przyczyną rozwinięcia się różnych symptomów na płaszczyźnie fizycznej. Mówimy wówczas o tak zwanych dolegliwościach psychosomatycznych. Są one bardzo charakterystyczne dla osób potrzebujących leku Ignatia amara.

5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

Jakie symptomy rozwija osoba potrzebująca leku Ignatia amara?

Określa się je najczęściej jako zaburzenia czynnościowe na tle emocjonalnym, głównie o typie histerycznym. Dlatego z reguły lek Ignatia amara rezerwuje się dla kobiet o bardzo wrażliwym systemie nerwowym, reagujących nadmiernie i często nieadekwatnie do realnej sytuacji.

Do typowych symptomów psychosomatycznych należą między innymi:

 • Rozmaitego rodzaju skurcze – wspomniany już skurcz gardła, określany jako odczucie kuli lub kluchy, zaciskającej gardło
 • Skurcze przewodu pokarmowego, objawiające się np. bólami kolkowymi lub czkawką
 • Skurcze mogą dotyczyć także mięśni poprzecznie prążkowanych, np. kręcz szyi, ale również drżenia mięśniowe, tiki, drgnięcia, czy drętwienia w różnych częściach ciała
 • Duszność – niczym nie uzasadniona i bez wyraźnej fizycznej przyczyny
 • Napadowy, suchy kaszel lub nerwowe odchrząkiwanie
 • Nerwowe palpitacje i/lub przyspieszone bicie serca
 • Głębokie i ciężkie wzdychanie lub nerwowa potrzeba głębokiego oddychania
 • Bezsenność z powodu smutku, żalu, zmartwienia, złych wiadomości

Objawy fizyczne charakteryzują się tutaj dużą zmiennością i często przyjmują paradoksalny charakter. Np. ból gardła zmniejsza się podczas połykania pokarmów stałych, a nasila jeśli pacjent nic nie połyka. Zazwyczaj dzieje się przecież odwrotnie – gardło bardziej boli przy przełykaniu.

Podobnie z trawieniem – osoba wrażliwa na lek homeopatyczny Ignatia amara lepiej będzie trawiła pokarmy tłuste i ciężkostrawne, natomiast może odczuwać dolegliwości trawienne po spożyciu lekkiego i łagodnego posiłku. Może odczuwać także nerwowy głód, który nie ustępuje pod wpływem jedzenia – im więcej je, tym bardziej czuje się głodna.

Zmienny, nieprzewidywalny i paradoksalny charakter cechuje tutaj nie tylko przypadłości fizyczne, rozwijające się u takiej osoby, lecz również jej dolegliwości emocjonalne. Reakcje tego typu uwidaczniają się przede wszystkim w sytuacjach gwałtownego zaburzenia, gdy do głosu  dochodzą silne uczucia, z którymi nadwrażliwa i pobudliwa osoba nie umie sobie poradzić. Tak się może przydarzyć np. na pogrzebie, gdy w otoczeniu rodziny pogrążonej w smutku, ona zaczyna się nagle histerycznie śmiać.

Ilekroć zatem mamy do czynienia z przewrażliwionym, nerwowym pacjentem, który zaskakuje nas zmiennością i sprzecznością objawów, jakie demonstruje, możemy zawsze pomyśleć o leku Ignatia amara.

O dużej zmienności świadczy także fakt, że poprawa zarówno stanu emocjonalnego takiej osoby, jak również jej dolegliwości fizycznych następuje bardzo szybko pod wpływem odwrócenia uwagi i/lub rozrywki. Np. ból głowy może szybko ustąpić, jeśli w tym czasie odbierze telefon z dobrą wiadomością, pojawi się możliwość wyjścia do teatru lub odwiedzi ją ulubiona przyjaciółka. Szybko zapomina o swoich zmartwieniach, jeśli tylko odwróci się jej uwagę od przykrości i problemów. Ewidentne złagodzenie dolegliwości pod wpływem rozrywki i zajęcia się czymś przyjemnym jest bardzo ważną cechą, wskazującą na możliwość zastosowania tego leku.

Homeopatia, lek homeopatyczny Ignatia amara - dla kogo i na co pomaga? Fiolka leku homeopatycznego w otoczeniu fioletowych kwiatów i zielonych liści.

Ignatia amara – dlaczego to lek szczególnie polecany kobietom?

Ze względu na zastosowanie Ignatia amara we wszelkich zaburzeniach o podłożu emocjonalnym, stereotypowo jest ona kojarzona jako lek głównie dla kobiet i w homeopatycznej praktyce klinicznej przepisywana jest najczęściej przedstawicielkom płci pięknej.

Ze względu na swoją uczuciową, romantyczną i emocjonalną naturę, kobiety łatwiej ulegają zmianom nastroju, są bardziej podatne na wpływ negatywnych przeżyć, mają większą tendencję do analizowania i rozpamiętywania problemów, a niekiedy zachowują się histerycznie i nieprzewidywalnie.

Wynikać to może oczywiście z faktu, że kobiety – zdecydowanie częściej niż mężczyźni – narażone są na sytuacje natury fizjologicznej, w których występują silne wahania hormonalne (miesiączka, ciąża, menopauza). W takim stanie dochodzi do zmiennych zaburzeń ze strony organizmu i trudno się uporać z samą sobą.

Ignatia amara będzie zatem niezwykle przydatnym lekiem dla kobiet z poczuciem osamotnienia, zranionych, rozbitych i nieszczęśliwych, u których przyczyną takiego stanu rzeczy są negatywne przeżycia, zmartwienia i smutki, a objawami są dolegliwości emocjonalne oraz wszelkie czynnościowe zaburzenia spastyczne o zmiennym i sprzecznym charakterze.

Niemniej należy mieć świadomość, że lek Ignatia amara dopasowujemy do konkretnych reakcji chorobowych, przyczyny choroby i sposobu reagowania pacjenta, a nie do jego płci. Ignatia amara znajdzie więc zastosowanie w takich sytuacjach, w których będzie po prostu „pasowała” do obrazu konkretnego pacjenta, niezależnie od tego czy będzie to kobieta, mężczyzna czy dziecko.

Homeopatyczny poradnik dla zestresowanych

Ignatia amara – kiedy jeszcze można ją zastosować?

Lek homeopatyczny Ignatia amara często można zastosować także sytuacyjnie, czyli doraźnie. Są takie wydarzenia w naszym życiu, w których każdy – niezależnie od ogólnego sposobu reagowania (i od płci) – będzie się zachowywał podobnie.

Np. śmierć bliskiej osoby z reguły napawa nas smutkiem, czujemy się przybici, przygnębieni i nieszczęśliwi, odczuwamy tęsknotę i żal – to emocje, które są typowym wskazaniem do zastosowania Ignatia amara. W takim stanie lek ten pomoże nam wrócić do równowagi emocjonalnej, uporać się z przygnębiającymi uczuciami i przeżyć najgorszy czas.

Nie należy jednak kojarzyć Ignatia amara tylko z „pogrzebowym” remedium. Znajdzie ona swoje zastosowanie w różnych sytuacjach, związanych z tęsknotą i/lub utratą bliskiej osoby. Może to być rozstanie, rozwód, dłuższy wyjazd, nostalgia na emigracji, a nawet zwykłe codzienne małe rozstania, jak pójście do przedszkola i rozpacz w szatni, bo mama nas zostawiła i nie wiadomo na jak długo… Jakże często przedszkolaki chorują nie dlatego, że w przedszkolu jest mnóstwo bakterii i wirusów, lecz właśnie z przyczyn emocjonalnych.

Jeśli np. nasza pociecha wyjeżdża na swoje pierwsze wakacje bez rodziców, a wiemy, że trudno jej będzie sobie poradzić z dokuczliwą tęsknotą za domem, można do wakacyjnego ekwipunku dorzucić fiolkę z Ignatia amara i po kłopocie (sprawdź: stres u dzieci – jak sobie z nim radzić).

Bywa, że to my wyjeżdżamy na dłużej, a nasze ukochane zwierzę domowe tęskni, odmawia jedzenia i wypatruje właścicieli godzinami przez okno. Dorzućmy wówczas kilka granulek Ignatia amara do miseczki z wodą, a nasz pupil znacznie lepiej przeżyje rozłąkę (sprawdź: homeopatia dla zwierząt).

Pamiętajmy więc o tym cennym leku zawsze, gdy pod wpływem stresu lub niesprzyjających okoliczności życiowych wpadamy w smutek, ogarnia nas czarna rozpacz i zagrzebujemy się w samotni swoich negatywnych uczuć i emocji. Ignatia amara nie zmieni biegu wydarzeń, ale potrafi odmienić nasz sposób spojrzenia na otaczający nas świat i pomoże nam uporać się z przytłaczającą rzeczywistością.

Jak poradzić sobie z traumą?

Podobne artykuły