Strona główna Zdrowie China rubra, czyli początki homeopatii

China rubra, czyli początki homeopatii

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wszystko zawsze ma gdzieś swój początek. Tak było i z homeopatią, której odkrywcą i gorliwym krzewicielem był genialny lekarz niemieckiego pochodzenia Samuel Hahnemann. Co to ma jednak wspólnego z lekiem homeopatycznym China rubra? Ano tyle, że to od niej zaczęła się przygoda Hahnemanna z homeopatią i na podwalinach tych doświadczeń powstała i rozwinęła się nowa dziedzina wiedzy, oparta na naturalnym leczeniu metodą homeopatyczną.

Strona główna Zdrowie China rubra, czyli początki homeopatii
China rubra - początki homeopatii. Jak powstał lek homeopatyczny China rubra i na jakie dolegliwości pomaga? Fiolki z granulkami homeopatycznymi, biały moździerz i kolorowe kwiatki leżą na drewnianym stole w ogrodzie.

China rubra – pierwsza homeopatyczna próba lekowa

Samuel Hahnemann (1755 – 1843), już jako młody lekarz, nieustannie poszukiwał skutecznych i bezpiecznych metod terapeutycznych, tłumaczył wiele dzieł medycznych, między innymi rozprawę szkockiego lekarza Williama Cullena, która podsunęła mu pomysł, aby na sobie samym doświadczyć działania kory chinowej, znanej już wówczas z powszechnego stosowania w febrze (malarii).

Przekonał się wówczas, że duże dawki chiny podane zdrowemu człowiekowi, wywołują zaburzenia podobne do symptomów gorączki malarycznej, które ustępują, gdy przestanie się ją przyjmować. Natomiast china podana w minimalnej dawce osobie chorej, z objawami gorączki malarycznej, powodowała szybki powrót do zdrowia. Tak powstał zalążek China rubra.

Więcej o historii homeopatii i doświadczeniach Hahnemanna z korą chinową przeczytasz TUTAJ.

Jak nie chorować na wakacjach?

China rubra – pochodzenie leku homeopatycznego

Roztwór do produkcji leku homeopatycznego China rubra przygotowywany jest z wysuszonej kory drzewa Cinchona succirubra, co na język polski tłumaczy się jako Chinowiec czerwony lub soczystoczerwony.

Ojczystym regionem dla tej rośliny jest Ameryka Południowa, a do Europy została ona sprowadzona z Peru w XVII wieku. W tym czasie faktycznie zyskała niezmiernie na popularności ze względu na swoje skuteczne właściwości przeciwmalaryczne i przeciwgorączkowe.

Od czasów Hahnemanna, China rubra zbiera także laury jako lek homeopatyczny – bezpieczny i skuteczny specyfik, stosowany z powodzeniem w wielu schorzeniach. W obserwacjach klinicznych zauważono trzy punkty uchwytu, w których lek homeopatyczny może mieć zastosowanie. Należą tu:

 • układ pokarmowy
 • układ nerwowy
 • układ krążenia

W obrębie tych trzech układów istnieje szereg przypadłości, które stanowią wskazanie do podania China rubra. Obejmują one zarówno stany ostre, jak i przewlekłe.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

China rubra – kiedy warto zastosować ten lek homeopatyczny?

Oto najpowszechniejsze dolegliwości, w których stosuje się lek homeopatyczny China rubra.

1. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

 • Biegunki – niebolesne, lecz obfite i wyczerpujące chorego. Stolec jest wodnisty i zawiera resztki niestrawionego pożywienia. Objawem towarzyszącym są często gazy o bardzo nieprzyjemnej woni. Dolegliwości takie pojawiają się tu (lub pogarszają) najczęściej po spożyciu mleka lub owoców.
 • Wzdęcia – dotyczą one całego brzucha, towarzyszy im duże napięcie okolic brzucha, nadmierna perystaltyka jelit oraz silne bóle w obrębie przewodu pokarmowego.
 • Bóle brzucha, które nasilają się pod wpływem dotyku, ale pogarszają się również po mleku, owocach, herbacie i alkoholu.
 • Gorzki smak w ustach – z reguły towarzyszący wyżej wymienionym dolegliwościom.

2. Dolegliwości ze strony układu nerwowego

 • Zaburzenia termoregulacji, charakteryzujące się nawracającą, przerywaną gorączką, co stanowi typowo malaryczny objaw. Taki obraz gorączki może pojawić się np. w przebiegu grypy lub stanów grypowych. Wiąże się najczęściej z silnym osłabieniem pacjenta, a także z dreszczami i uczuciem silnego zimna występującymi naprzemiennie z odczuciem przekrwienia i ciepła.
 • Osłabienie w okresie rekonwalescencji – po chorobach, szczególnie takich, przy których doszło do utraty płynów ustrojowych (choroby gorączkowe, infekcje przewodu pokarmowego) – sprawdź: homeopatia dla rekonwalescentów
 • Osłabienie, zarówno fizyczne, jak i mentalne, w wyniku fizjologicznej utraty płynów ustrojowych, np. wskutek obfitych, comiesięcznych menstruacji, czy też systematyczna utrata płynów w trakcie karmienia piersią – kobiety w okresie laktacji są często narażone na osłabienie, anemię i wyczerpanie. China rubra nie tylko zapobiega tym stanom, lecz również skutecznie doprowadza organizm do równowagi w takich sytuacjach.
 • Bezsenność – spowodowana w dużej mierze nadmiernym pobudzeniem umysłowym oraz znaczną nadwrażliwością zmysłów na hałasy, zapach, światło lub dotyk. Objawom tym często towarzyszy osłabienie, zawroty głowy lub szumy w uszach (sprawdź: naturalne sposoby na bezsenność)

3. Dolegliwości ze strony układu krążenia

 • Niedokrwistość – najczęściej z niedoboru żelaza. Stan ten spowodowany jest przewlekłą utratą krwi – może to być następstwo obfitych miesiączek lub utajonego krwawienia.
 • Nawracające krwawienia – np. z nosa, z dziąseł, szczególnie jeśli towarzyszy im ogólne osłabienie.
 • Utrata krwi w wyniku różnego rodzaju urazów, wypadków, zabiegów, czy operacji, w tym np. podczas porodu. Większość krwotoków różnego pochodzenia jest zdecydowanym wskazaniem do podania China rubra.

Etiologia dla leku China rubra

 

W homeopatii przyczyna choroby bywa ważną wskazówką diagnostyczną i czasem umożliwia dobranie właściwego leku dla pacjenta.

W przypadku China rubra również możemy mówić o czynniku etiologicznym. Typową sytuacją, w której zdecydowanie rekomenduje się lek China rubra, są dolegliwości wynikające z nadmiernej utraty płynów ustrojowych.

Zdarza się to często w sytuacjach opisanych powyżej, które są wskazaniem do podania tego leku. Utratę płynów z organizmu powoduje np. wyczerpująca gorączka z silnymi potami, biegunka lub wymioty, krwawienia i krwotoki, laktacja.

Biegunka podróżnych – jak się przed nią ustrzec?

Objawy towarzyszące charakterystyczne dla leku China rubra

Jeśli w sytuacjach opisanych powyżej, zaobserwujemy dodatkowo symptomy, takie jak:

 • ogólne silne wyczerpanie organizmu
 • rozdrażnienie
 • nadwrażliwość zmysłów
 • pogorszenie stanu pacjenta pod wpływem zimna, przeciągu, zimnej pogody

stanowi to wyraźną wskazówkę, że pacjent potrzebuje leku China rubra, który w bezpieczny i łagodny sposób pomoże mu powrócić do równowagi i zapobiegnie powielaniu się wzorca chorobowego w przyszłości.

Warto zatem mieć lek homeopatyczny China rubra w podręcznej apteczce homeopatycznej, ponieważ – jak wynika z powyższego – sytuacje, w których ten cenny lek znajduje zastosowanie, mogą się przytrafić każdemu na co dzień.

5 sposobów na szybkie wyleczenie zatrucia pokarmowego

Podobne artykuły