China rubra, czyli początki homeopatii

Wszystko zawsze ma gdzieś swój początek. Tak było i z homeopatią, której odkrywcą i gorliwym krzewicielem był genialny lekarz niemieckiego pochodzenia Samuel Hahnemann. Co to ma jednak wspólnego z lekiem homeopatycznym China rubra? Ano tyle, że to od niej zaczęła się przygoda Hahnemanna z homeopatią i na podwalinach tych doświadczeń powstała i rozwinęła się nowa dziedzina wiedzy, oparta na naturalnym leczeniu metodą homeopatyczną.
China rubra - początki homeopatii.

Pierwsza homeopatyczna próba lekowa

Samuel Hahnemann (1755 – 1843), już jako młody lekarz, nieustannie poszukiwał skutecznych i bezpiecznych metod terapeutycznych, tłumaczył wiele dzieł medycznych, między innymi rozprawę szkockiego lekarza Williama Cullena, która podsunęła mu pomysł, aby na sobie samym doświadczyć działania kory chinowej, znanej już wówczas z powszechnego stosowania w febrze (malarii).

Przekonał się wówczas, że duże dawki chiny podane zdrowemu człowiekowi, wywołują zaburzenia podobne do symptomów gorączki malarycznej, które ustępują, gdy przestanie się ją przyjmować. Natomiast china podana w minimalnej dawce osobie chorej, z objawami gorączki malarycznej, powodowała szybki powrót do zdrowia.

Więcej o historii homeopatii i doświadczeniach Hahnemanna z korą chinową.

Przeczytaj więcej o homeopatii TUTAJ.

Pochodzenie leku China rubra

Roztwór do produkcji leku homeopatycznego China rubra przygotowywany jest z wysuszonej kory drzewa Cinchona succirubra, co na język polski tłumaczy się jako Chinowiec czerwony lub soczystoczerwony.

Ojczystym regionem dla tej rośliny jest Ameryka Południowa, a do Europy została ona sprowadzona z Peru w XVII wieku. W tym czasie faktycznie zyskała niezmiernie na popularności ze względu na swoje skuteczne właściwości przeciwmalaryczne i przeciwgorączkowe.

Od czasów Hahnemanna, China rubra zbiera także laury jako lek homeopatyczny – bezpieczny i skuteczny specyfik, stosowany z powodzeniem w wielu schorzeniach. W obserwacjach klinicznych zauważono trzy punkty uchwytu, w których lek może mieć zastosowanie. Należą tu:

 • układ pokarmowy
 • układ nerwowy
 • układ krążenia

W obrębie tych trzech układów istnieje szereg przypadłości, które stanowią wskazanie do podania Chiny. Obejmują one zarówno stany ostre jak i przewlekłe.

Sytuacje, w których można zastosować lek China rubra

1. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

 • Biegunki – niebolesne, lecz obfite i wyczerpujące chorego. Stolec jest wodnisty i zawiera resztki niestrawionego pożywienia. Objawem towarzyszącym są często gazy o bardzo nieprzyjemnej woni. Dolegliwości takie pojawiają się tu (lub pogarszają) najczęściej po spożyciu mleka lub owoców.
 • Wzdęcia – dotyczą one całego brzucha, towarzyszy im duże napięcie okolic brzucha, nadmierna perystaltyka jelit oraz silne bóle w obrębie przewodu pokarmowego.
 • Bóle brzucha, które nasilają się pod wpływem dotyku, ale pogarszają się również po mleku, owocach, herbacie i alkoholu.
 • Gorzki posmak w ustach, z reguły towarzyszący wyżej wymienionym dolegliwościom.

2. Dolegliwości ze strony układu nerwowego

 • Zaburzenia termoregulacji, charakteryzujące się nawracającą, przerywaną gorączką, co stanowi typowo malaryczny objaw. Taki obraz gorączki może pojawić się np. w przebiegu grypy lub stanów grypowych. Wiąże się najczęściej z silnym osłabieniem pacjenta, a także z dreszczami i uczuciem silnego zimna występującymi naprzemiennie z odczuciem przekrwienia i ciepła.
 • Osłabienie w okresie rekonwalescencji – po chorobach, szczególnie takich, przy których doszło do utraty płynów ustrojowych (choroby gorączkowe, infekcje przewodu pokarmowego)
 • Osłabienie, zarówno fizyczne, jak i mentalne, w wyniku fizjologicznej utraty płynów ustrojowych, np. wskutek obfitych, comiesięcznych menstruacji, czy też systematyczna utrata płynów w trakcie karmienia piersią – kobiety w okresie laktacji są często narażone na osłabienie, anemię i wyczerpanie. China nie tylko zapobiega tym stanom, lecz również skutecznie doprowadza organizm do równowagi w takich sytuacjach.
 • Bezsenność – spowodowana w dużej mierze nadmiernym pobudzeniem umysłowym oraz znaczną nadwrażliwością zmysłów na hałasy, zapach, światło lub dotyk. Objawom tym często towarzyszy osłabienie, zawroty głowy lub szumy w uszach.

3. Dolegliwości ze strony układu krążenia

 • Niedokrwistość – najczęściej z niedoboru żelaza. Stan ten spowodowany jest przewlekłą utratą krwi – może to być następstwo obfitych miesiączek lub utajonego krwawienia.
 • Nawracające krwawienia – np. z nosa, z dziąseł, szczególnie jeśli towarzyszy im ogólne osłabienie.
 • Utrata krwi w wyniku różnego rodzaju urazów, wypadków, zabiegów, czy operacji, w tym np. podczas porodu. Większość krwotoków różnego pochodzenia jest zdecydowanym wskazaniem do podania Chiny.

Etiologia dla leku China rubra

W homeopatii przyczyna choroby bywa ważną wskazówką diagnostyczną i czasem umożliwia dobranie właściwego leku dla pacjenta.

W przypadku Chiny również możemy mówić o czynniku etiologicznym. Typową sytuacją, w której zdecydowanie rekomenduje się lek China rubra, są dolegliwości wynikające z nadmiernej utraty płynów ustrojowych.

Zdarza się to często w sytuacjach opisanych powyżej, które są wskazaniem do podania tego leku. Utratę płynów z organizmu powoduje np. wyczerpująca gorączka z silnymi potami, biegunka lub wymioty, krwawienia i krwotoki, laktacja.

Objawy towarzyszące charakterystyczne dla Chiny

Jeśli w sytuacjach opisanych powyżej, zaobserwujemy dodatkowo takie symptomy, jak:

 • ogólne silne wyczerpanie organizmu
 • rozdrażnienie
 • nadwrażliwość zmysłów
 • pogorszenie stanu pacjenta pod wpływem zimna, przeciągu, zimnej pogody

stanowi to wyraźną wskazówkę, że pacjent potrzebuje leku China rubra, który w bezpieczny i łagodny sposób pomoże mu powrócić do równowagi i zapobiegnie powielaniu się wzorca chorobowego w przyszłości.

Warto zatem mieć Chinę w podręcznej apteczce homeopatycznej, ponieważ – jak wynika z powyższego – sytuacje, w których ten cenny lek znajduje zastosowanie, mogą się przytrafić każdemu na co dzień.

22.02.2019
Wątroba jest szczególnym narządem z wielu względów. Oprócz tego, że spełnia wiele bardzo ważnych funkcji, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, wykazuje także szczególne zdolności do szybkiej regeneracji. Sprawdź, jak ją wesprzeć lekami homeopatycznymi.
10.04.2019
Nux vomica jest jednym z ważniejszych i często stosowanych leków homeopatycznych. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy rośliny, której nasiona stanowią surowiec do jego produkcji. To Strychnos nux-vomica L., w języku polskim noszący nieco dziwną i intrygującą nazwę: Kulczyba wronie oko.
09.03.2019
Apis mellifica jest lekiem homeopatycznym, który warto zawsze mieć pod ręką nie tylko w domowej apteczce, lecz także w trakcie wyjazdów, wakacji czy letnich pikników na świeżym powietrzu. Sytuacje, w których jest przydatny, zazwyczaj są nagłe i wymagają natychmiastowej interwencji. Wtedy dobrze jest mieć go przy sobie.
01.03.2018
Jeśli w twojej okolicy łąki się już zażółciły od drobnych kwiatków mniszka lekarskiego, zaplanuj rodzinną wycieczkę w oddalone od dróg i przemysłu miejsce, np. na pobliską wieś. Tam nazbierajcie pełne kosze tej cennej rośliny leczniczej i przygotujcie syrop oraz napój z mniszka lekarskiego do domowej apteczki. Mniszek lekarski pomoże przede wszystkim w złagodzeniu objawów przeziębienia.
12.09.2018
Wątróbka to naturalna multiwitamina. Może zastąpić najbardziej odżywcze warzywa. Wzmacnia kości, walczy z anemią, poprawia pracę układu nerwowego, zwiększa wydolność organizmu i odporność. Dlatego warto ją jeść raz w tygodniu. Konsultacja: dietetyk kliniczny Kamila Lipowicz z poradni Ajwen.
20.09.2018
Od tego, ile mamy selenu we krwi, zależy nie tylko wygląd naszej skóry i paznokci czy męska płodność. Polscy naukowcy udowodnili także zależność rokowania w chorobie nowotworowej. Warto by sprawdzić u siebie poziom tego pierwiastka, bo można go skutecznie wyrównać.