Strona główna Zdrowie 5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kobieta to istny wulkan emocji. Ma to związek z naturalnymi cyklami kobiecymi, które determinują wahania hormonalne i rządzą naszymi uczuciami. Na szczęście natura również przychodzi nam z pomocą. Wśród naturalnych leków homeopatycznych znajdziesz na pewno takie, które pomogą ci zachować równowagę i dobre samopoczucie.

Strona główna Zdrowie 5 leków homeopatycznych na kobiece emocje
5 leków homeopatycznych na kobiece emocje. Atrakcyjna kobieta w kapeluszu słomkowym i białej koszuli stoi na molo na wakacjach.

Zasadniczo nie dzielimy leków homeopatycznych na typowo „kobiece” lub „męskie”. Leki te są bowiem zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb danej osoby (niezależnie od płci) i do symptomów, jakie prezentuje ona w konkretnej sytuacji lub chorobie. Jednak istnieje w homeopatii kilka takich remediów, które zdecydowanie częściej znajdują zastosowanie u kobiet niż u mężczyzn.

Wynika to oczywiście z różnic w sposobie reagowania obydwu płci i podyktowane jest zazwyczaj skłonnościami do rozwoju określonych stanów (fizjologicznych i patologicznych). Dodatkowo u kobiet ogromną rolę odgrywa podłoże hormonalne, którego zmienność warunkuje większość tak zwanych „kobiecych dolegliwości”. Dlatego niektóre leki, chociaż nie są zarezerwowane tylko dla kobiet, określamy mianem „kobiecych” i częściej znajdują one zastosowanie u płci pięknej.

Kiedy leki homeopatyczne mogą przyjść nam z pomocą?

Kobieca natura cechuje się przede wszystkim ogromną różnorodnością emocji, które potrafią niezwykle silnie wpływać na zdrowie, humor, nastawienie do otoczenia i do samej siebie. Zmienność nastrojów jest niejako automatycznie wpisana w kobiecy sposób reagowania. Niestety, wiele emocji stanowi prawdziwe utrapienie nie tylko dla samej kobiety, lecz również dla osób z jej otoczenia. Warto więc wiedzieć, które leki homeopatyczne można zastosować w określonych sytuacjach, aby poradzić sobie ze stresem, napięciem nerwowym lub niepokojem.

Uwaga! Na podkreślenie zasługuje informacja, że leki homeopatyczne można stosować w każdym stanie fizjologicznym. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży, mam karmiących piersią, kobiet w okresie menopauzy czy podczas miesiączki. To ważne, ponieważ w tych właśnie sytuacjach bardzo często borykamy się z rozmaitymi dolegliwościami, charakterystycznymi dla tych uwarunkowań.

Najwięcej emocji dostarczają nam szeroko pojęte sytuacje stresowe. W zależności od tego, jak potrafimy sobie poradzić w trudnych sytuacjach i jakie mamy usposobienie, stresu mogą nam przysporzyć różne czynniki. Czasami jest to błahostka, jak np. cierpka uwaga od szefa, sprzeczka rodzinna czy kontakt z niemiłą osobą. Ale bywa, że problem jest poważny, jak np. rozstanie z partnerem, utrata pracy, choroba czy inna trudna życiowa sytuacja.

Warto wówczas mieć pod ręką kilka specyfików homeopatycznych (homeopatia), które pomogą nam poradzić sobie z problemami emocjonalnymi i szybciej wrócić do równowagi.

Odporność na stres w 8 krokach

Jakie leki (i w jakich sytuacjach) najlepiej zastosować?

1. Ignatia amara

Ignatia amara to lek potrzebny kobietom, które są niezwykle labilne emocjonalnie. Zmienność nastrojów to ich drugie imię. Ogólnie nadwrażliwe i łatwo przechodzące ze skrajności w skrajność, są podatne zarówno na smutek, jak i na złość. Głównym czynnikiem mogącym wywołać stan, w którym potrzebujemy tego leku, są wszelkie negatywne emocje związane z relacjami z drugą osobą.

Najczęściej chodzi tu o utratę partnera (rozstanie, wyjazd, śmierć), z czym wiąże się smutek, rozpacz, tęsknota, poczucie krzywdy, ale też złość i frustracja. Ignatia amara pomoże uporać się z dojmującą tęsknotą i powrócić do równowagi. Można ją zastosować jednak nie tylko wtedy, gdy rozpadło się małżeństwo lub związek partnerski. Jest pomocna również w takich sytuacjach, jak np. utrata rodzica, wyjazd dziecka na studia do innego miasta lub wyprowadzka dzieci z domu i tzw. syndrom „pustego gniazda”, wyjazd na dłużej lub na zawsze za granicę i tęsknota za miejscem rodzinnym itp.

Kobieta wrażliwa na ten lek jest smutna i pełna żalu, z trudem skrywa łzy, głęboko wzdycha, ma odczucie „kluchy w gardle” i często rozwija skurczowe bóle żołądka na tle nerwowym. Może mieć problemy z apetytem (nadmierny lub brak). Bywa rozdrażniona bez powodu, łatwo się denerwuje, miewa histeryczne zachowania i reakcje paradoksalne (np. śmieje się w smutnych sytuacjach). Cechą charakterystyczną jest także to, że pod wpływem rozrywki wyraźnie polepsza jej się nastrój, a dolegliwości łagodnieją. Jeśli więc nawet jest pogrążona w smutku lub rozdrażniona, wystarczy, że ktoś odwróci jej uwagę od problemu – zaproponuje wyjście do kina, spacer lub kawę z przyjaciółką – a jej samopoczucie szybko ulega ewidentnej poprawie.

2. Pulsatilla

Ten lek z kolei przyda się osobie nadmiernie nieśmiałej, płaczliwej i dość niepewnej siebie. Ją także cechuje silna zmienność nastrojów, lecz jej sposób reagowania na stres jest odmienny niż w przypadku Ignatii. W sytuacji stresowej czuje się całkowicie zagubiona i nieporadna, szuka pocieszenia, przytulenia i zapewniania, że wszystko będzie dobrze. Jest kobietą, która nie znosi być sama i nieustannie potrzebuje towarzystwa. Lek Pulsatilla przyda się kobietom, które są dość wstydliwe, niezdecydowane i łatwo się czerwienią. Myśl o samotności jest dla nich nie do zniesienia. Bardziej niż czegokolwiek potrzebują ciepłych uczuć i dobrego słowa.

Jeśli osoba ta dobrze się czuje, jest zwykle łagodna, ustępliwa i niekonfliktowa. Jednak jeśli choruje lub doskwiera jej samotność, potrafi stać się nerwowa, obrażalska, drażliwa i niespokojna. Nadwrażliwość emocjonalna uwydatnia się szczególnie w stanach zaburzeń hormonalnych – w czasie miesiączki, ciąży, menopauzy. W tym czasie mogą rozwinąć się u niej lub nasilić różne symptomy fizyczne i emocjonalne.

Tak jak w przypadku Ignatii poprawę nastroju przynosi rozrywka, tak u kobiet potrzebujących Pulsatilli niezastąpioną pomocą jest towarzystwo i przyjacielska rozmowa. Pocieszenie potrafi wyraźnie złagodzić u niej wszelkie symptomy natury fizycznej, ale przede wszystkim polepszyć samopoczucie, odzyskać równowagę emocjonalną, a smutek i dąsy zastąpić uśmiechem.

Złość, która cieszy

3. Staphysagria

Lek Staphysagria bywa szczególnie użyteczny u kobiet, które mają silną skłonność do tłumienia emocji. Często robią to automatycznie, spychając swoje odczucia głęboko w podświadomość i odsuwając swoje potrzeby na dalszy plan. W efekcie doświadczają silnej frustracji, a wskutek ciągłego tłumienia negatywnych emocji może dojść u nich do rozwoju poważnych objawów na poziomie fizycznym (somatyzacja).

Osoby te odbierane są jako niezmiernie łagodne, cierpliwe, współczujące i ustępliwe. I tak się właśnie zachowują, nie chcąc nikomu sprawić przykrości czy nastąpić na odcisk. Jednak z czasem frustracja się pogłębia, a osoba taka twardnieje wewnętrznie i ma coraz większe problemy z okazywaniem uczuć i wyrażaniem emocji. Staphysagria może się przydać w sytuacjach, w których kobieta doświadczyła gniewu, upokorzenia, została niesprawiedliwie potraktowana lub poniżona, a następnie nie miała możliwości dania tym uczuciom upustu lub świadomie je stłumiła.

Lek ten bywa użyteczny w wielu przypadkach, z którymi często mamy do czynienia we współczesnym świecie. Takie odczucia mogą wszak pojawić się zawsze wtedy, gdy kobieta poczuje się gorsza, odrzucona lub niepotrzebna, jak np. w efekcie utraty pracy, mobbingu w pracy, dyskryminacji ze względu na płeć i uwarunkowania z nią związane, utraty stanowiska itd. Wszelkie sytuacje, w których kobieta doświadczy tego typu przeżyć i nie da upustu swoim negatywnym emocjom, mogą być wskazaniem do podania leku Staphysagria.

4. Sepia officinalis

Ten lek najczęściej jest zarezerwowany dla kobiet ze względu na to, że znajduje zastosowanie we wszelkich dolegliwościach uwarunkowanych podłożem hormonalnym. Przydaje się w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w ciąży czy w okresie klimakteryjnym. Osoba, która potrzebuje Sepia officinalis, cechuje się obniżonym nastrojem i raczej pesymistycznym nastawieniem do świata. Zaburzenia hormonalne wpływają silnie na jej samopoczucie i wywołują wiele uciążliwych dolegliwości.

Sepia bywa użyteczna szczególnie u kobiet, które starają się pogodzić aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Są one zazwyczaj ambitne i lubią rywalizować. Kariera zawodowa jest dla nich bardzo ważna. Dlatego ciężko jest im zrezygnować z pracy na czas np. ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie liczne przypadłości ciążowe lub połogowe często uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Rodzi się w nich więc frustracja, niezadowolenie, złość. Wpadają w irytację z byle powodu. Bywają smutne i przygnębione.

Sepia przydaje się w wielu okolicznościach, w których czujemy się przytłoczone nadmiarem obowiązków, wiecznie zmęczone, za bardzo obciążone. Brzmi znajomo? To niestety domena wielu współczesnych kobiet, które chcą połączyć wszystkie swoje role społeczne i na każdej płaszczyźnie odnieść sukces. Jeśli odnajdujesz w sobie predyspozycje do takiego właśnie sposobu reagowania, Sepia officinalis może pomóc ci odnaleźć równowagę i zachować dystans do problemów dnia codziennego.

5 sposobów na stres Beaty Sadowskiej

5. Actaea racemosa

Lek ten ma szczególne powinowactwo do wszelkich zaburzeń związanych z układem rodnym. Nic dziwnego zatem, że znajduje się wśród tych remediów, które przepisywane są głównie kobietom. Wskazania do jego zastosowania lokalizują się w obrębie wszelkich dolegliwości związanych z naturalnymi cyklami u kobiet, takich jak: zaburzenia menstruacyjne, zespół napięcia przedmiesiączkowego, menopauza. Jest również bardzo pomocny przed samym porodem.

Osoba potrzebująca leku Actaea racemosa jest nadwrażliwa, nadreaktywna i emocjonalna. Cechuje ją gadatliwość, żywe usposobienie i gwałtowny, zmienny sposób bycia. Jest ekstrawertyczką i nie ma problemu z wyrażaniem emocji. Wręcz przeciwnie – potrafi okazywać je otwarcie i bez zahamowań.

Zaburzenia równowagi hormonalnej niosą tu ze sobą sporą zmienność nastrojów, rozdrażnienie, nerwowy pośpiech i nadmierną ekscytację. Co ciekawe, u osoby potrzebującej tego leku istnieje wyraźna zbieżność pomiędzy objawami z poziomu fizycznego i emocjonalnego. Im gorsze samopoczucie i silniejsze emocje, tym silniej doświadcza symptomów fizycznych, np. bólu. I odwrotnie – im bardziej intensywny ból, tym większy rozwija się u niej niepokój, napięcie, rozdrażnienie i pobudzenie nerwowe.

Jak widać, wszystkie „kobiece leki” w homeopatii, podobnie jak każda kobieta, mają swój indywidualny obraz. Każdy wyróżnia się jakimiś charakterystycznymi cechami, które determinują jego zastosowanie. Wiele kobiet zapewne odnajdzie swoje dolegliwości i emocje w obrazie którego z nich.

Jednak zawsze przy wyborze leku dobrze jest skonsultować się z homeopatą, który pomoże w wyborze właściwego remedium i będzie monitorował dalsze leczenie. Czasem bywa i tak, że w zależności od sytuacji w różnych momentach naszego życia potrzebujemy różnych leków, które aktualnie są najbardziej zgodne z naszymi indywidualnymi potrzebami i stanem emocjonalnym.

Podobne artykuły