Strona główna Zdrowie Homeopatia na kobiece emocje

Homeopatia na kobiece emocje

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kobieta to istny wulkan emocji. Ma to związek z naturalnymi cyklami kobiecymi, które determinują wahania hormonalne i rządzą naszymi odczuciami. Na szczęście natura również przychodzi nam z pomocą. Homeopatia może być sposobem, który pomoże ci zachować równowagę i dobre samopoczucie.

Strona główna Zdrowie Homeopatia na kobiece emocje

Kobiety, zdecydowanie częściej niż mężczyźni, cechują się skłonnościami do rozwoju określonych stanów – fizjologicznych i patologicznych. U kobiet ogromną rolę odgrywa podłoże hormonalne, którego naturalna zmienność warunkuje większość tak zwanych „kobiecych dolegliwości”

Kiedy homeopatia może wesprzeć kobietę?

Kobieca natura cechuje się przede wszystkim ogromną różnorodnością emocji, które potrafią niezwykle silnie wpływać na zdrowie, humor, nastawienie do otoczenia i do samej siebie. Zmienność nastrojów jest niejako automatycznie wpisana w kobiecy sposób reagowania. Niestety, wiele emocji stanowi prawdziwe utrapienie nie tylko dla samej kobiety, lecz również dla osób z jej otoczenia. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób homeopatia może nam pomóc w określonych sytuacjach, aby lepiej poradzić sobie ze stresem, napięciem nerwowym lub niepokojem.

Uwaga! Na podkreślenie zasługuje informacja, że homeopatią można się wspomóc w każdym stanie fizjologicznym. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, mam karmiących piersią, kobiet w okresie menopauzy czy podczas miesiączki. To ważne, ponieważ w tych właśnie sytuacjach bardzo często borykamy się z rozmaitymi dolegliwościami, charakterystycznymi dla tych, typowo „damskich”, uwarunkowań.

Najwięcej emocji dostarczają nam szeroko pojęte sytuacje stresowe. W zależności od tego, jak potrafimy sobie poradzić w trudnych sytuacjach i jakie mamy usposobienie, stresu mogą nam przysporzyć różne czynniki. Czasami jest to błahostka, jak np. cierpka uwaga od szefa, sprzeczka rodzinna czy kontakt z niemiłą osobą. Ale bywa, że problem jest poważny, jak np. rozstanie z partnerem, utrata pracy, choroba czy inna, trudna życiowa sytuacja.

Warto wówczas wesprzeć się homeopatią, która może pomóc nam lepiej poradzić sobie z problemami emocjonalnymi i szybciej wrócić do równowagi.

Odporność na stres w 8 krokach

W jakich sytuacjach kobiety mogą wspomóc się homeopatią?

1. Homeopatyczna ignatia amara

Najbardziej przyda się kobietom, które są emocjonalnie bardzo labilne. Zmienność nastrojów to ich drugie imię. Ogólnie nadwrażliwe i łatwo przechodzące ze skrajności w skrajność, są podatne zarówno na smutek, jak i na złość. Głównym czynnikiem mogącym wywołać taki stan, są wszelkie negatywne emocje związane z relacjami z drugą osobą.

Najczęściej chodzi tu o utratę partnera (rozstanie, wyjazd, śmierć), z czym wiąże się smutek, rozpacz, tęsknota, poczucie krzywdy, ale też złość i frustracja. Homeopatyczna ignatia amara pomoże uporać się z dojmującą tęsknotą i powrócić do równowagi. Może być wsparciem jednak nie tylko wtedy, gdy rozpadło się małżeństwo lub związek partnerski. Jest pomocna również w takich sytuacjach, jak np. utrata rodzica, wyjazd dziecka na studia do innego miasta lub wyprowadzka dzieci z domu i tzw. syndrom „pustego gniazda”, wyjazd na dłużej lub na zawsze za granicę i tęsknota za miejscem rodzinnym itp.

Kobieta taka jest smutna i pełna żalu, z trudem skrywa łzy, głęboko wzdycha, ma odczucie „kluchy w gardle” i często rozwija skurczowe bóle żołądka na tle nerwowym. Może mieć problemy z apetytem (nadmierny lub brak). Bywa rozdrażniona bez powodu, łatwo się denerwuje, miewa histeryczne zachowania i reakcje paradoksalne (np. śmieje się w smutnych sytuacjach). Cechą charakterystyczną jest także to, że pod wpływem rozrywki wyraźnie polepsza jej się nastrój, a dolegliwości łagodnieją. Jeśli więc nawet jest pogrążona w smutku lub rozdrażniona, wystarczy, że ktoś odwróci jej uwagę od problemu – zaproponuje wyjście do kina, spacer lub kawę z przyjaciółką – a jej samopoczucie szybko ulega ewidentnej poprawie.

2. Homeopatyczna pulsatilla

Z kolei przyda się osobie nadmiernie nieśmiałej, płaczliwej i dość niepewnej siebie. Ją także cechuje silna zmienność nastrojów, lecz jej sposób reagowania na stres jest odmienny niż wyżej opisany. W sytuacji stresowej czuje się całkowicie zagubiona i nieporadna, szuka pocieszenia, przytulenia i zapewniania, że wszystko będzie dobrze. Jest kobietą, która nie znosi być sama i nieustannie potrzebuje towarzystwa. Myśl o samotności jest dla nich nie do zniesienia. Bardziej niż czegokolwiek potrzebują ciepłych uczuć i dobrego słowa. Przyda się kobietom, które są dość wstydliwe, niezdecydowane i łatwo się czerwienią. 

Jeśli osoba ta dobrze się czuje, jest zwykle łagodna, ustępliwa i niekonfliktowa. Jednak jeśli choruje lub doskwiera jej samotność, potrafi stać się nerwowa, obrażalska, drażliwa i niespokojna. Nadwrażliwość emocjonalna uwydatnia się szczególnie w stanach zaburzeń hormonalnych – w czasie miesiączki, ciąży, menopauzy. W tym czasie mogą rozwinąć się u niej lub nasilić różne symptomy fizyczne i emocjonalne.

Niezastąpioną pomocą u tego typu kobiety jest towarzystwo i przyjacielska rozmowa. Pocieszenie potrafi wyraźnie złagodzić u niej wszelkie symptomy natury fizycznej, ale przede wszystkim polepszyć samopoczucie, odzyskać równowagę emocjonalną, a smutek i dąsy zastąpić uśmiechem.

Złość, która cieszy

3. Homeopatyczna staphysagria

Bywa szczególnie przydatna u kobiet, które mają silną skłonność do tłumienia emocji. Często robią to automatycznie, spychając swoje odczucia głęboko w podświadomość i odsuwając swoje potrzeby na dalszy plan. W efekcie doświadczają silnej frustracji, a wskutek ciągłego tłumienia negatywnych emocji może dojść u nich do rozwoju poważnych objawów na poziomie fizycznym (somatyzacja).

Osoby te odbierane są jako niezmiernie łagodne, cierpliwe, współczujące i ustępliwe. I tak się właśnie zachowują, nie chcąc nikomu sprawić przykrości czy nastąpić na odcisk. Jednak z czasem frustracja się pogłębia, a osoba taka twardnieje wewnętrznie i ma coraz większe problemy z okazywaniem uczuć i wyrażaniem emocji.

Homeopatyczna staphysagria może się przydać w sytuacjach, w których kobieta doświadczyła gniewu, upokorzenia, została niesprawiedliwie potraktowana lub poniżona, a następnie nie miała możliwości dania tym uczuciom upustu lub świadomie je stłumiła.

Z takimi przypadkami często mamy do czynienia we współczesnym świecie. Takie odczucia mogą wszak pojawić się zawsze wtedy, gdy kobieta poczuje się gorsza, odrzucona lub niepotrzebna, jak np. w efekcie utraty pracy, mobbingu w pracy, dyskryminacji ze względu na płeć i uwarunkowania z nią związane, utraty stanowiska itd. W sytuacjach, w których kobieta doświadczy tego typu przeżyć i nie da upustu swoim negatywnym emocjom, warto pomyśleć o homeopatycznej staphysagrii. 

4. Homeopatyczna sepia officinalis

Najczęściej zarezerwowana dla kobiet ze względu na to, że jest pomocna we wszelkich dolegliwościach uwarunkowanych podłożem hormonalnym. Przydaje się w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w ciąży czy w okresie klimakteryjnym. Kobiety takie cechują się obniżonym nastrojem i raczej pesymistycznym nastawieniem do świata. Zaburzenia hormonalne wpływają silnie na ich samopoczucie i wywołują wiele uciążliwych dolegliwości.

Często starają się pogodzić aktywność zawodową z życiem rodzinnym, co może przynosić im sporo frustracji i zniechęcenia. Są zazwyczaj ambitne i lubią rywalizować. Kariera zawodowa jest dla nich bardzo ważna. Dlatego ciężko jest im zrezygnować z pracy na czas np. ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie liczne przypadłości ciążowe lub połogowe często uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Rodzi się w nich więc frustracja, niezadowolenie, złość. Wpadają w irytację z byle powodu. Bywają smutne i przygnębione.

Czują się coraz bardziej przytłoczone nadmiarem obowiązków, wiecznie zmęczone, za bardzo obciążone. Brzmi znajomo? To niestety domena wielu współczesnych kobiet, które chcą połączyć wszystkie swoje role społeczne i na każdej płaszczyźnie odnieść sukces. Homeopatyczna sepia officinalis może pomóc odnaleźć równowagę i zachować dystans do problemów dnia codziennego.

5 sposobów na stres Beaty Sadowskiej

5. Homeopatyczna actaea racemosa

Przydatna szczególnie we wszelkich zaburzeniach związanych z układem rodnym. Nic dziwnego zatem, że pomaga głównie kobietom – przede wszystkim w dolegliwościach związanych z naturalnymi cyklami u kobiet, takich jak: zaburzenia menstruacyjne, zespół napięcia przedmiesiączkowego, menopauza. Jest również pomocna przed samym porodem.

Kobieta tego typu taka jest nadwrażliwa, nadreaktywna i emocjonalna. Cechuje ją gadatliwość, żywe usposobienie i gwałtowny, zmienny sposób bycia. Jest ekstrawertyczką i nie ma problemu z wyrażaniem emocji. Wręcz przeciwnie – potrafi okazywać je otwarcie i bez zahamowań.

Zaburzenia równowagi hormonalnej niosą tu ze sobą sporą zmienność nastrojów, rozdrażnienie, nerwowy pośpiech i nadmierną ekscytację. Co ciekawe, u osoby tej istnieje wyraźna zbieżność pomiędzy objawami z poziomu fizycznego i emocjonalnego. Im gorsze samopoczucie i silniejsze emocje, tym silniej doświadcza symptomów fizycznych, np. bólu. I odwrotnie – im bardziej intensywny ból, tym większy rozwija się u niej niepokój, napięcie, rozdrażnienie i pobudzenie nerwowe.

Wiele kobiet zapewne odnajdzie swoje codzienne dolegliwości i emocje w powyższych opisach.

Jednak zawsze dobrze jest skonsultować się z homeopatą, który się nami właściwie zaopiekuje i poprowadzi. Czasem bywa i tak, że w zależności od okoliczności, w różnych momentach naszego życia potrzebujemy pomocy tylko w danej sytuacji, która wywołuje w nas określone potrzeby i emocje.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły