Strona główna Zdrowie 5 leków homeopatycznych do kobiecej torebki

5 leków homeopatycznych do kobiecej torebki

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Często mamy ze sobą jakieś leki – „na wszelki wypadek”. Lubimy mieć pod ręką tabletki przeciwbólowe lub coś na niestrawność. Czujemy się wtedy pewniej i bezpieczniej. Przeczytaj, jakie leki homeopatyczne mogą ci się przydać w różnych sytuacjach. Zaopatrz się w te specyfiki, aby żadna nagła dolegliwość cię nie zaskoczyła.

Strona główna Zdrowie 5 leków homeopatycznych do kobiecej torebki
5 leków homeopatycznych do kobiecej torebki. Młoda businesswoman w białej koszuli, szarej marynarce i czarnej torebce stoi na tle szklanego wieżowca rozmawia przez komórkę.

W typowej kobiecej torebce mieści się mnóstwo różnych przedmiotów. Co więcej, zawartość damskiej torebki nie jest wcale anegdotyczna, naprawdę często znajdziemy tam przeróżne rzeczy, które zawsze powinny być pod ręką. Dlaczego więc nie nosić w niej ze sobą również kilku leków homeopatycznych? A zwłaszcza takich, które faktycznie mogą nam się przydać w awaryjnych sytuacjach?

Tym bardziej że w wielu przypadkach jest tak, że im szybciej zastosujemy homeopatyczny specyfik na ostre dolegliwości, tym szybciej się ich skutecznie pozbędziemy lub zapobiegniemy rozwojowi poważniejszego stanu.

5 leków homeopatycznych, które warto mieć zawsze przy sobie

Oto 5 leków homeopatycznych, które warto mieć zawsze pod ręką. Są niezastąpione w apteczce domowej, ale powinny stanowić również must have każdej damskiej torebki.

1. Arnica montana

Arnica montana to znany lek homeopatyczny, który stosuje się w przypadku wszelkiego rodzaju urazów oraz ich skutków. Przyda nam się więc za każdym razem, gdy np. dotkliwie się uderzymy i zrobi nam się bolesny i nieestetyczny siniak, jeśli się skaleczymy lub nadwerężymy mięśnie lub stawy. Lek ten przyjdzie z pomocą również naszym pociechom. Gdy dziecko się przewróci, spadnie z roweru, nabawi się guza, skaleczy się lub dozna jakiegokolwiek innego urazu, natychmiastowo podana Arnica jest niezastąpionym lekarstwem.

Arnica montana pomoże również wtedy, gdy po długim czasie wybierzemy się w końcu na siłownię, rower lub pływalnię. Na efekty intensywnego wysiłku fizycznego nie trzeba długo czekać. Już na drugi dzień zmagamy się najczęściej z uciążliwym bólem mięśni i zakwasami. Takie przypadłości mogą nas również spotkać podczas zbliżającego się sezonu wakacyjnego. Spragnieni aktywności na świeżym powietrzu, forsujemy się nadmiernie i łatwo nadwerężamy mięśnie i stawy.

Arnicę warto mieć pod ręką także w pracy. Jednym ze wskazań do jej zastosowania jest ból gardła i chrypka po przeciążeniu strun głosowych. Jeśli więc przyjdzie nam np. przedstawiać prezentację, prowadzić spotkanie lub wykład, a na drugi dzień zmęczone gardło daje się we znaki – należy od razu sięgnąć po Arnicę. Pamiętajmy zatem, aby zabierać ten lek ze sobą na każde wakacje (letnie i zimowe) – do plecaka, samochodu, a przede wszystkim do swojej torebki, którą mamy zawsze pod ręką.

Apteczka homeopatyczna do porodu

2. Cuprum metallicum

Cuprum metallicum bywa niezastąpionym remedium w przypadku rozmaitego rodzaju skurczów. Jak dotkliwy bywa ból skurczowy, wiedzą doskonale kobiety zmagające się z bolesnymi miesiączkami. Często uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. Czasami dopada nas nagle i jeśli nie mamy pod ręką niczego, co przyniesie natychmiastową ulgę, jesteśmy w tarapatach.

Lek ten można zastosować nie tylko w bolesnym miesiączkowaniu. Jest pomocny w przypadku każdego bólu o charakterze kolki. Można go przyjąć w nagłych i ostrych bólach skurczowych przewodu pokarmowego lub dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, kolka nerkowa).

Co ciekawe, Cuprum metallicum działa nie tylko w stanach skurczowych mięśni gładkich, lecz również mięśni poprzecznie prążkowanych. Jest niezastąpiony w momencie, gdy złapie nas np. skurcz łydki i nie możemy się ruszać z bólu. Dobrze jest wówczas podać go razem z lekiem Arnica montana.

Ciekawym wskazaniem do zastosowania Cuprum metallicum jest czkawka. Nie jest to może wyjątkowo groźny objaw, lecz bywa uciążliwy i czasem naprawdę trudno jest się go pozbyć. A jeśli np. czeka nas akurat ważna rozmowa lub prowadzimy spotkanie w pracy, lepiej, żeby czkawka nam nie przeszkadzała i nie wywoływała zażenowania.

Jeśli mamy pod ręką ten lek, możemy pomóc nie tylko sobie. Bywa, że mamy okazję, aby podzielić się nim z innymi. Jeżeli np. koleżanka z pracy cierpi z powodu bolesnej miesiączki, dziecko skarży się na ból brzucha lub mąż wrócił z siłowni z silnym skurczem mięśni – poszukajmy wtedy w swojej torebce Cuprum metallicum.

Homeopatyczna apteczka sportowca

3. Nux vomica

Ten lek jest niezbędny we wszelkich nagłych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Przyda się, jeśli nieoczekiwanie poczujemy się źle, pojawią się mdłości i/lub ból żołądka. Może się tak zdarzyć, gdy coś nam zaszkodzi lub przysłowiowo „stanie na żołądku”. Bywa to skutkiem np. wizyty w przypadkowej restauracji, kolacji służbowej późną wieczorową porą lub po prostu zjedzenia czegoś niezbyt świeżego lub nadmiernie przyprawionego.

Co więcej, Nux vomica jest również doskonałym remedium na „przedawkowanie” alkoholu. Jeśli na drugi dzień po spożyciu alkoholu czujemy się niewyraźnie, boli nas głowa, żołądek, jest nam niedobrze, czyli mamy po prostu tak zwanego kaca – warto natychmiast sięgnąć po Nux, aby jak najszybciej pozbyć się dokuczliwych symptomów. Dobrze jest go zastosować nawet w trakcie przyjęcia, jeśli czujemy, że alkohol może nam zaszkodzić.

Nux vomica przyda się nam także podczas wszelkich wyjazdów – wakacyjnych i służbowych. Często w trakcie podróży jemy w pośpiechu, niedbale, stołujemy się w nieznanych miejscach, jedzenie bywa odmrażane, zbyt tłuste, ciężkostrawne. Czas urlopowy natomiast sprzyja grillowaniu, posiłkom w przypadkowych barach, nieregularnemu i często niezdrowemu jedzeniu. W efekcie nietrudno nabawić się niestrawności, bólu brzucha, nudności czy nawet zatrucia pokarmowego. W takiej sytuacji Nux vomica powinna znajdować się zawsze pod ręką. Możemy wówczas szybko skorzystać z dobroczynnych właściwości tego leku.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

4. Aconitum napellus

Aconitum napellus jest lekiem sytuacji nagłych i nieoczekiwanych. Dotyczy to różnych okoliczności, w których pojawiają się gwałtowne dolegliwości. Aconitum bywa skuteczny np. przy wysokiej gorączce i bardzo gwałtownie narastających objawach infekcji, szczególnie jeśli wcześniej nas silnie przewiało lub przemarzliśmy na kość. Jednak znajduje zastosowanie także w wielu innych nagłych przypadkach.

Jest wskazany między innymi w zaburzeniach lękowych – stanach paniki i silnego lęku. Przyda się, jeśli jakieś zdarzenie lub sytuacja wywoła u nas nagły atak paniki. Najczęściej połączony jest on z palpitacjami serca, dusznością, osłabieniem, podwyższeniem ciśnienia krwi, potami i stanem bliskim omdlenia. Nagła panika może np. dopaść osobę cierpiącą na klaustrofobię, jeśli znajdzie się ona w zatłoczonym miejscu, z którego nie będzie mogła szybko wyjść (np. metro stające pod ziemią czy tłum ludzi przy wyjściu z kina lub teatru). Podany od razu Aconitum napellus pomoże szybciej odzyskać równowagę emocjonalną i opanować nerwy i strach.

Zdarza się, że doświadczamy jakiegoś traumatycznego wydarzenia lub nagłego przeżycia (np. uczestnictwo lub bycie świadkiem wypadku czy innej tragedii). Może to wywołać u nas stan szoku lub przerażenia. Aconitum pomoże się nam szybciej po tym otrząsnąć i zapobiec traumie psychicznej.

Lek ten jest pomocny również wtedy, gdy przyjdzie się nam zmierzyć z nagłą, złą wiadomością, która spowoduje wstrząs emocjonalny. Jeśli wskutek takiego gwałtownego stresu rozwinie się stan silnego pobudzenia, nerwowości i lęku, często z towarzyszącą tachykardią, drżeniem i niepokojem, Aconitum napellus może okazać się właściwym remedium na tę chwilę.

Specyfik ten może być zastosowany także w takich sytuacjach, gdy organizm został narażony na silny stres w wyniku niesprzyjających okoliczności klimatycznych. Może to być np. udar słoneczny lub intensywne zimno i przemarznięcie.

W wielu nagłych sytuacjach, w których objawy są raptowne i szybko postępują, Aconitum napellus okazuje się nieocenionym środkiem ratunkowym. Trzeba jednak zastosować go natychmiast, dlatego powinien stanowić obowiązkowe wyposażenie damskiej torebki.

Homeopatyczna apteczka rekonwalescenta

5. Ferrum phosphoricum

Ten lek homeopatyczny warto mieć przy sobie, ponieważ przyda się zawsze wtedy, gdy „coś nas bierze”. Jeśli zatem czujemy, że rozwija się jakaś infekcja, zaczynamy czuć się niewyraźnie, pobolewa nas gardło i głowa, mamy dreszcze i najchętniej byśmy się położyli do łóżka, najpierw dobrze jest zażyć lek Ferrum phosphoricum.

Lek ten bywa pomocny w początkowej fazie przeziębienia, grypy oraz innych chorób infekcyjnych, zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym. Jest przydatny również w stanach zapalnych, jak np. zapalenie ucha, gardła czy oskrzeli. Podany natychmiast, gdy tylko poczujemy się źle, może zapobiec rozwojowi poważniejszych objawów. Ważne jest więc, aby był pod ręką i mógł przyjść z pomocą już przy pierwszych symptomach chorobowych.

Dlaczego homeopatia…?

Leki homeopatyczne zajmują niewiele miejsca, są niezwykle poręczne w użyciu, nie wymagają popijania ani rozpuszczania. W stanach ostrych ich działanie jest często spektakularne. Czasem jedna dawka leku już wystarczy, żeby znacznie złagodzić dolegliwości i sprawić, że poczujemy się o wiele lepiej. Ważne jest jednak, aby podać lek jak najszybciej.

Doskonale zatem wpisują się w skład kobiecej torebki, w której nie może przecież zabraknąć czegoś naprawdę potrzebnego. Stanowią nieocenioną pomoc – dla nas samych, lecz także dla rodziny, koleżanki z pracy, przyjaciółki w potrzebie lub kogoś, kto akurat w tym momencie wymaga podania danego leku. Im prędzej zastosujemy lek, tym szybciej organizm będzie mógł uporać się z aktualnymi przypadłościami i łatwiej powróci do równowagi.

Podobne artykuły