Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne dla podróżnika

Leki homeopatyczne dla podróżnika

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nagły przypadek może przytrafić nam się w każdej chwili – najczęściej na wakacjach i podczas podróży, lecz również w domowych pieleszach. Bądź przygotowana na każdą ewentualność niesienia pierwszej pomocy. Pomogą ci w tym leki homeopatyczne dla podróżnika.

Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne dla podróżnika
Leki homeopatyczne dla podróżnika. Młoda uśmiechnięta dziewczyna w letniej sukience z plecakiem zwiedza Budapeszt.

Jak się przygotować do podróży?

Wiemy orientacyjnie co powinna zawierać tradycyjna apteczka turystyczna pierwszej pomocy. Najczęściej wybieramy się z nią w dalszą podróż, ale też posiadamy obowiązkowo apteczkę samochodową lub po prostu zawsze jest gdzieś w domu pewien zestaw leków i opatrunków, po które sięgamy, kiedy coś się dzieje.

Zbliża się wakacyjny czas wyjazdów. Podróże – dalekie i bliskie – zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, że może się wydarzyć coś nagłego i nieprzewidzianego. Pakując walizkę, zazwyczaj wrzucamy do niej również kilka niezbędnych lekarstw, na wszelki wypadek.

Warto wiedzieć, że bardzo wygodnym sposobem na poradzenie sobie z nieprzewidzianymi „przygodami zdrowotnymi” jest apteczka, zawierająca zestaw leków homeopatycznych. Leki te pakowane są w niewielkie, najczęściej plastikowe fiolki, które łatwo „upchnąć” nawet w bardzo załadowanej torbie podróżnej. Nie ma ryzyka, że się zbiją, uszkodzą czy rozleją. Mają postać małych granulek, których stosowanie jest łatwe, nie wymaga popijania wodą ani rozpuszczania. Granulki zażywamy doustnie, pozwalając im rozpuścić się pod językiem.

Pierwsza pomoc i resuscytacja w dobie COVID-19

Uwaga! Wyjątkiem są małe dzieci i niemowlęta, którym nie powinno się podawać leku bezpośrednio w granulkach, ze względu na ryzyko zakrztuszenia się. W tym przypadku zaleca się rozpuszczenie leku w niewielkiej ilości zwykłej, niegazowanej wody w temperaturze pokojowej i podawanie maluchowi do picia z butelki lub łyżeczki.

Po leki homeopatyczne można sięgnąć w każdej chwili, gdy są potrzebne. Najbardziej przydatne można nawet włożyć do kieszeni lub podręcznego plecaka.

Przydadzą się nie tylko na wakacjach. Są niezbędne w wielu sytuacjach, gdy trzeba szybko się ratować lub gdy już nawet jesteśmy w drodze po pomoc lekarską. Podane jak najszybciej, od momentu pojawienia się pierwszych dolegliwości, mogą znacznie złagodzić objawy, zapobiec komplikacjom oraz pomóc prędko się zregenerować i wrócić do formy.

Udar mózgu – szybka pomoc ratuje życie

Apteczka podróżnika - jakie leki homeopatyczne pierwszej pomocy zabrać na wakacje? Podróżniczka z plecakiem stoi na tle dżungli w tropikach.

Leki homeopatyczne dla podróżnika – które mogą przydać się na wakacjach?

Kompletując homeopatyczną apteczkę pierwszej pomocy, dobrze jest zaopatrzyć się w następujące specyfiki:

 • Arnica montana
 • Aconitum napellus
 • Apis mellifica
 • Arsenicum album
 • Belladonna
 • Carbo vegetabilis
 • Calendula officinalis
 • China rubra
 • Cantharis vesicatoria
 • Phosphorus
 • Ipeca
 • Hypericum perforatum
 • Silicea
 • Ledum palustre
 • Bryonia alba

5 sposobów na chorobę lokomocyjną

Leki homeopatyczne dla podróżnika – na co można je stosować?

1. Urazy, skaleczenia, krwawienie

Leki homeopatyczne mające zastosowanie w urazach i skaleczeniach są o tyle wygodne, że jeśli nawet nie mamy akurat pod ręką żadnego środka do dezynfekcji ani sterylnych opatrunków, zażycie odpowiednich granulek spowoduje, że rana zagoi się szybciej, krwawienie ustanie i nie dojdzie do poważniejszych komplikacji. Oczywiście, najlepiej jest połączyć jedno z drugim i podając lek, jednocześnie zdezynfekować lub chociaż opłukać ranę, lecz jeśli nie ma w danej chwili takiej możliwości, dobrze jest przynajmniej jak najprędzej podać lek homeopatyczny.

Głównym lekiem pierwszej pomocy, który trzeba zaaplikować choremu w przypadku jakiegokolwiek urazu, zranienia, upadku, kontuzji itp. jest Arnica montana. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Będzie także pomocna przy oparzeniach, siniakach, potłuczeniu, krwawieniach, jak również przy bardziej poważnych urazach, jak: wstrząśnienie mózgu, atak serca, omdlenia.

W przypadku krwawienia wybór leku zależy od objawów. Jeśli mamy do czynienia z widocznym krwawieniem jasnoczerwoną krwią, należy sięgnąć po lek Ipeca. Małe, lecz obficie krwawiące ranki i skaleczenia wymagają podania Phosphorus oraz Calendula. Ten ostatni lek wskazany jest także przy ranach skóry głowy. Uporczywe, sączące się ciemną krwią skaleczenia wskazują na lek Carbo vegetabilis, natomiast na skutki sporej utraty płynów ustrojowych w wyniku krwawienia lub krwotoku pomoże lek China rubra. W razie gwałtownego krwotoku jasnoczerwoną krwią, z towarzyszącym lękiem i pobudzeniem, w oczekiwaniu na pomoc lekarską dobrze jest zaaplikować choremu Aconitum napellus oraz Belladonnę.

Jak złagodzić ból po urazie lub stłuczeniu

Apteczka podróżnika. Mały chłopiec zbiera truskawki na polu truskawkowym..

2. Ból brzucha

Jeśli nagle pojawia się trudny do zniesienia, gwałtowny ból brzucha, któremu towarzyszy lęk, silne napięcie i pobudzenie, wskazany jest Aconitum napellus. Gdy zaś dokucza nam ból w okolicy podżebrowej, wędrujący w górę, z silnym uczuciem pieczenia i palenia oraz pogorszeniem przez dotyk, ulgę przyniesie Apis mellifica. Ból w przebiegu zatrucia pokarmowego, z towarzyszącą bolesną biegunką, wymiotami i gorączką jest wskazaniem do podania Arsenicum album, natomiast gwałtowne, zmieniające lokalizację bóle brzucha z pobudzeniem i niepokojem wymagają podania Belladonny.

Jeśli pacjent jest poirytowany, gniewny, nie chce rozmawiać i chce być pozostawiony w spokoju, a ulgę w bólu przynosi mu silny ucisk brzucha i całkowity bezruch, potrzebna będzie Bryonia alba. W przypadku, gdy chory jest osłabiony, zlany zimnym potem, a brzuch jest silnie wzdęty i występują gazy, pomoże lek Carbo vegetabilis. Zaś China rubra jest zalecana przy silnych bólach o typie kolki, przebiegających z masywnymi wzdęciami i odbijaniem.

Uwaga! Dotkliwy i silny ból brzucha może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub innych poważnych zaburzeń zdrowotnych. Pamiętaj, aby zawsze w przypadku niewyjaśnionego i nagłego bólu brzucha jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

3. Ugryzienia i użądlenia

Lekiem pierwszej pomocy w różnego rodzaju użądleniach jest Apis mellifica – potrzebny, gdy w miejscu użądlenia (ukąszenia) pojawia się jasnoczerwony obrzęk, palący i kłujący ból, silny świąd, a złagodzenie dolegliwości następuje po przyłożeniu zimnych okładów. Jeśli natomiast pojawia się świąd, palenie i obrzęk, lecz ulgę przynoszą gorące i suche okłady, należy podać lek homeopatyczny Arsenicum album.

Gdy ukąszeniu towarzyszy gwałtowna panika, lęk i pobudzenie (częste w przypadku małych dzieci), zalecana jest dawka Aconitum napellus.

Cantharis vesicatoria jest zaś wskazany wtedy, gdy ból po użądleniu jest niezwykle silny i dokuczliwy, intensywnie palący z szybko rozwijającym się ostrym stanem zapalnym. Jeżeli natomiast skóra jest sina i zimna, a wokół ranki pojawiają się niebieskawe lub fioletowe plamy, trzeba zaaplikować Carbo vegetabilis.

Przy ostrym i głębokim bólu promieniującym wzdłuż nerwu, co jest charakterystyczne zwłaszcza dla ran spowodowanych ukłuciem (użądleniem, ugryzieniem) przyda się Hypericum perforatum. Lek ten uznawany jest także za profilaktykę przeciwtężcową w przypadku ugryzień. Jego działanie często uzupełnia się lekiem Ledum palustre.

Uwaga! Jeśli wskutek użądlenia dojdzie do szoku anafilaktycznego, to w drodze do szpitala warto natychmiast podać choremu Apis mellifica, Arnica montana oraz Carbo vegetabilis.

Użądlenie osy lub pszczoły – co robić? Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?

4. Oparzenia

Lekiem pierwszej pomocy przy oparzeniu, po którym pojawia się intensywny, palący, tnący, żądlący ból, a następnie pęcherze, jest Cantharis.

Gdy skóra jest jasnoczerwona, obrzmiała, wrażliwa na dotyk, obolała i piekąca, ulgę przyniesie lek Apis mellifica. Pierwszym wyborem w przypadku oparzeń słonecznych i wszystkich tych, które przynoszą niewyobrażalnie silny ból, gorączkę i rozpalenie będzie Belladonna.

Calendula natomiast jest wskazana w oparzeniach łagodniejszych, raczej powierzchownych i niezbyt dokuczliwych. Ciężkie oparzenia chemiczne mogą być wskazaniem do podania Arsenicum album, gdy zaś wskutek oparzenia chory stracił dużą ilość płynów ustrojowych, najlepszym wyborem jest China rubra.

Młoda dziewczyna siedzi oparta o bagażnik samochodu, pkawę i patrzy w dal na góry.

5. Gorączka

Jeśli stan gorączkowy przebiega z silnym pragnieniem dużych ilości najlepiej zimnej wody, trzeba podać Aconitum napellus. Jeżeli gorączkujący ma gorącą głowę, lecz chłodne ciało i zimne kończyny, zalecana jest Arnica montana. Przerywana gorączka z silnym osłabieniem, potami i dreszczami wskazuje na Arsenicum album.

Belladonna jest potrzebna w wysokiej, nagłej gorączce, gdy chory jest zaczerwieniony, pobudzony i ma szkliste oczy. Hypericum perforatum może się przydać jeśli chory trzęsie się i drży na całym ciele, natomiast po Phosphorus sięgniemy, gdy chora osoba domaga się podczas gorączki lodów, lodu lub lodowatych napojów. Gelsemium sempervirens zaś jest lekiem stosowanym w gorączce przebiegającej z silnym osłabieniem, drżeniem mięśniowym, bólem głowy i sennością.

6. Zatrucia

W przypadku zatrucia pokarmowego, lekiem pierwszej pomocy jest Arsenicum album, szczególnie jest głównymi objawami są wymioty, biegunka, gorączka i osłabienie. Carbo vegetabilis przyda się w sytuacji zatrucia lekami, narkotykami lub gazem. Zatrucie wynikające z niestrawności, zepsutego jedzenia lub nadużycia opiatów wymaga podania leku Ipeca. Warto mieć także pod ręką Phosphorus, który pomoże nie tylko w zatruciu pokarmowym, lecz również w intoksykacji gazem, alkoholem, tytoniem, chemicznymi środkami (np. środki ochrony roślin), lekami znieczulającymi lub chemicznymi oparami.

Podróżniczka backpakerka na Bali. Leki homeopatyczne dla podróżnika.

7. Inne dolegliwości

W przypadku, gdy boleśnie wbije nam się drzazga pod skórę i mamy problem z jej szybkim usunięciem, warto sięgnąć po leki homeopatyczne dla podróżnika: Silicea oraz Arnica montana. Dotyczy to także innych ciał obcych, np. kolec, szkło, ość itp.

Jeśli doświadczymy stanu hipotermii (gwałtowne przemarznięcie i intensywne wychłodzenie całego ciała), trzeba szybko zażyć lek Carbo vegetabilis. Jeśli stanowi temu towarzyszy senność, drżenie i silne osłabienie, warto dołączyć również Hypericum perforatum oraz Gelsemium sempervirens

W przypadku omdlenia najbardziej użytecznym lekiem (gdy już chory dojdzie do siebie) będzie Arnica montana oraz Carbo vegetabilis, a jeśli przyczyną omdlenia był szok emocjonalny wskazana jest Ignatia amara.

W sytuacji, gdy doszło do udaru cieplnego również możemy sięgnąć po homeopatię. Gdy dominującym objawem jest silny, pulsujący ból głowy, dreszcze oraz drżenie, wskazany będzie lek Apis mellifica. Gdy do tego obecne jest nadmierne pobudzenie, a nawet stany majaczenia i gorączka, trzeba dodatkowo podać Belladonnę.

Gdy natomiast doświadczymy urazu kręgosłupa, np. wskutek gwałtownego szarpnięcia, upadku lub wypadku, dobrze jest jak najszybciej zażyć lek Hypericum perforatum. Lekiem, który uzupełnia jego działanie i zapobiega ewentualnym komplikacjom po urazie jest Natrium sulphuricum (polecane zarówno przy urazach kręgosłupa, jak i głowy, np. przy wstrząśnieniu mózgu).

Jak nie chorować na wakacjach?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Poważne urazy i choroby nie powinny być leczone bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj zawsze o zachowaniu zdrowego rozsądku. W razie konieczności natychmiast wezwij pomoc medyczną. Podczas oczekiwania jednak możesz podać choremu lek homeopatyczny.

W przypadku, gdy dolegliwości nie są bardzo poważne ani zagrażające życiu, lecz po podaniu kilku dawek leku nadal nie ma żadnej poprawy lub stan chorego się pogarsza, koniecznie skorzystaj z porady lekarskiej. Jeśli uraz, choroba lub wypadek nadwerężyły twoje zdrowie, potrzebna będzie wizyta u doświadczonego homeopaty, które pomoże ci znaleźć lek regulujący twoje podłoże chorobowe, likwidujący skutki stanu ostrego oraz przywracający równowagę w organizmie.

Podobne artykuły