Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Ból głowy, migrena i zapalenie zatok w ciąży
Ból głowy w ciąży - jak sobie z nim poradzić? Kobieta w zaawansowanej ciąży trzyma się za bolącą głowę, stojąc w kuchni.
Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Ból głowy, migrena i zapalenie zatok w ciąży

Ból głowy, migrena i zapalenie zatok w ciąży

autor: Agata Jeżewska

Ból głowy w ciąży zazwyczaj ma łagodny charakter, ale potrafi obniżyć nastrój i znacznie ograniczyć codzienną aktywność. Sytuacja staje się poważniejsza, gdy pojawia się migrena albo ból zatok w ciąży. Jak sobie radzić z dolegliwościami w bezpieczny dla dziecka sposób? Konsultacja: Małgorzata Drabek, lekarz medycyny ze specjalizacją z pediatrii i rehabilitacji medycznej.

Ból głowy w ciąży

Przyczyną bólu głowy na początku ciąży mogą być zmiany hormonalne (wzmożona produkcja progesteronu). Za sprawą hormonów w tkankach dochodzi do zatrzymywania pewnych ilości wody, w efekcie czego tworzą się niezauważalne gołym okiem i nieszkodliwe obrzęki. Gdy obejmą one tkankę mózgową, powodują zwiększony ucisk, co drażni obecne tam zakończenia nerwowe.

Inne przyczyny bólu głowy w ciąży to:

 • stres w ciąży
 • zaburzenia snu
 • zmniejszona aktywność na świeżym powietrzu
 • nadmierne obciążenie kręgosłupa

Ból głowy w ciąży nie jest zazwyczaj groźny dla przyszłej mamy, jednak może utrudnić codzienne funkcjonowanie i pogorszyć samopoczucie.

Co na ból głowy w ciąży?

Nie jest zalecane, aby ciężarna przyjmowała jakiekolwiek leki bez konsultacji z lekarzem. Wprawdzie lekiem przeciwbólowym pierwszego wyboru jest popularny paracetamol, jednak należy się wystrzegać jego nadużywania. Są doniesienia naukowe mówiące, że predysponowane genetycznie dzieci kobiet zażywających w ciąży leki z paracetamolem częściej zmagają się z ADHD, autyzmem, astmą. Oczywiście, nie ma też powodu, by niepotrzebnie cierpieć, ponieważ istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych domowych sposobów na ból głowy w ciąży. Warto je wypróbować w pierwszej kolejności.

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży

 • Picie wody, najlepiej czystej źródlanej. Po uzupełnieniu płynów w organizmie ból może ustąpić.
 • Przekąska. Niektóre kobiety są wrażliwe na spadek poziomu cukru, co może wywołać ból głowy. Dlatego najlepiej nie dopuścić do tego, jadając częściej mniejsze posiłki lub sięgając po zdrową przekąskę.
 • Masaż. Ból głowy może być spowodowany nadmiernym napięciem mięśni barku i szyi. Rozmasowanie tych okolic często koi ból, warto więc poprosić o to kogoś bliskiego.
 • Ulgę może przynieść uciskanie punktów, które są odpowiedzialne za ból głowy (np. poniżej linii włosów w zagłębieniu zlokalizowanym z tyłu głowy, między brwiami u nasady nosa).
 • Pół godziny dziennie na świeżym powietrzu rozszerzy naczynia krwionośne, wyrówna ciśnienie w ciąży, pozwoli się odprężyć i dotlenić organizm.
 • Okłady ciepłe lub zimne, w zależności od tego, co nam pomaga.
 • Techniki relaksacyjne. Są to np. ćwiczenia oddechowe, medytacje, trening Jacobsona, czyli napinanie i rozluźnianie określonych grup mięśni.
 • Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają rozluźnić i zrelaksować ciało, wyciszyć myśli.

Uwaga! Ból głowy w ciąży połączony z innymi objawami (np. drętwienie kończyn, pogorszenie widzenia, podwyższone ciśnienie) może oznaczać stan przedrzucawkowy. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Ciśnienie w ciąży – jakie jest prawidłowe?

Migrena w ciąży

Migrena to częsta dolegliwość neurologiczna, na którą cierpi 10–15 procent populacji, zwłaszcza kobiety. Charakteryzuje się silnym, najczęściej jednostronnym, pulsującym bólem głowy, a także światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki, nudnościami. Ból głowy zlokalizowany jest najczęściej w okolicy czołowej lub skroniowej. Potęguje go wysiłek fizyczny.

Co ciekawe, migrena w ciąży może pojawić się u ciężarnych, które wcześniej na migrenę się nie uskarżały. Często zdarza się, że kobiety cierpiące na migreny zauważają, że bóle głowy podczas ciąży pojawiają się znacznie rzadziej. Za tę poprawę odpowiada wysoki poziom estrogenów oraz podwyższony poziom β-endorfin.

Co może zapobiec migrenie w ciąży?

Postępowanie polega na zapobieganiu atakom migrenowego bólu głowy i ich łagodzeniu. Ze względu na bezpieczeństwo płodu zaleca się przede wszystkim metody niefarmakologiczne. O co należy zadbać?

 • Prawidłowy rytm dobowy, z uwzględnieniem czasu na odpoczynek, aktywność ruchową i zdrowy sen. Migrenę mogą bowiem wywoływać zaburzenia snu. Na ten aspekt możemy mieć wpływ, bo np. na zmiany atmosferyczne, które niekiedy prowokują napady – niestety nie.
 • Dieta bogata w magnez (kakao, awokado, banany, kasza gryczana, rośliny strączkowe). Niedobór tego pierwiastka może powodować napięciowy ból głowy. Warto pamiętać, że na spadek poziomu magnezu w organizmie mają wpływ kawa i herbata pite w dużych ilościach oraz szczawiany (szpinak, rabarbar).
 • Unikanie wyzwalaczy migreny. Uważa się, że u części osób na pojawienie się bólu mają wpływ niektóre pokarmy (czekolada, żółte sery, kawa, glutaminian sodu w potrawach, słodziki).

Co robić, gdy pojawia się migrena w ciąży?

Kiedy masz atak migrenowego bólu głowy, odpocznij w cichym, zaciemnionym pokoju. Możesz wypróbować wszystkie wyżej wymienione sposoby polecane przy bólu głowy, a także homeopatię. To terapia holistyczna, mocno zindywidualizowana, a więc uwzględniająca odmienny dla każdego przebieg dolegliwości. Leki homeopatyczne na ból migrenowy w ciąży są całkowicie bezpieczne, gdyż nie mają działań niepożądanych, w związku z czym mogą być stosowane w każdej grupie wiekowej, również u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz niemowląt.

Preparaty dobierane są indywidualnie do konkretnych objawów. W wywiadzie ważne są: miejsce odczuwania bólu, jego natężenie, okoliczności poprawiające i nasilające dolegliwość i wszelkie inne objawy towarzyszące, takie jak wymioty lub wrażliwość na hałas, zapachy.

 • Gdy oprócz migreny przyszła mama cierpi na mdłości lub wymioty, pomogą leki homeopatyczne Kalium bichromicum i Nux vomica.
 • Gdy ból głowy pojawia się przy niskim ciśnieniu atmosferycznym, pomocna będzie Sepia czy Ferrum metallicum.
 • Z kolei gdy pacjentka ma wysokie ciśnienie, lekarz może polecić jej lek Belladonna czy Gelsemium.
 • Natomiast przy współistniejących zawrotach głowy zadziała China rubra, a kiedy dołączają do nich wymioty, wtedy warto przyjmować Cocculus indicus lub Tabacum.
 • U kobiet chwiejnych emocjonalnie, zestresowanych można pomyśleć o Kalium phosphoricum i Ignatia amara.

Zgaga w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Zapalenie zatok w ciąży

Układ odpornościowy przyszłej mamy bywa osłabiony, dlatego staje się ona łatwym celem dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Podczas infekcji błona śluzowa nosa i zatok jest obrzęknięta i produkuje nadmierną ilość wydzieliny, która nie nadąża z wyciekaniem. Zapalenie zatok w ciąży odczuwalne jest wtedy jako ucisk w okolicach nosa, skroni, ból czoła, a dolegliwości nasilają się, gdy schylamy głowę.

Co złagodzi ból zatok w ciąży?

 • Picie dużej ilości ciepłych płynów pozwoli rozrzedzić zalegającą wydzielinę i ułatwić jej usunięcie z dróg oddechowych. Nawadniając się, nawilżamy również błony śluzowe nosa, co umożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie i ochronę przed wirusami.
 • Inhalacje parowe z ziół: rumianku, szałwii, tymianku, majeranku. Napar wlewamy do miski i pochylamy nad nią przykrytą ręcznikiem głowę.
 • Leki homeopatyczne na ból zatok w ciąży. Lachesis mutus lub Apis mellifica pomoże odblokować zatkany nos i złagodzić ból głowy. Gdy pojawi się wydzielina żółtawa lub zielonkawa, należy ułatwić jej ewakuację, by stan zapalny się nie zaostrzył. Pomogą w tym leki Hydrastis canadensis lub Hepar sulfur.
 • Spanie z uniesioną głową. Zapobiega to gromadzeniu się śluzu w zatokach w nocy.
 • Ciepły okład z soli ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, działa rozluźniająco m.in. na włókna mięśniowe. Podgrzewamy ją w piekarniku lub na suchej patelni i przekładamy np. do bawełnianej skarpetki czy lnianej ściereczki. Kładziemy u nasady nosa. Osoby z bólami migrenowymi raczej nie powinny korzystać z tego sposobu.
 • Zapuszczanie do nosa roztworu soli morskiej znacznie ułatwi pozbycie się wydzieliny i szybciej udrożni nos.

Źródła:

 1. https://www.verywellhealth.com/headaches-during-pregnancy-1719446
 2. https://podyplomie.pl/medycyna/10547,bole-glowy-w-ciazy

Najnowsze artykuły