Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusoweNa katar Homeopatyczny nux vomica

Homeopatyczny nux vomica

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Homeopatyczny nux vomica zajmuje ważne miejsce w homeopatii. Przydaje się zwłaszcza w zaburzeniach i niedomaganiach związanych z przewodem pokarmowym, ale nie tylko. Sprawdź, kiedy jeszcze może przyjść nam z pomocą.

Homeopatyczny nux vomica – czyli kulczyba wronie oko

Kulczyba wronie oko rośnie naturalnie w tropikalnych lasach krajów azjatyckich i jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny Loganiaceae. Jest rośliną trującą, szczególnie uważać należy na nasiona, które zawierają silną truciznę – alkaloid strychninę. Niegdyś, w medycynie ludowej, korzeń kulczyby wykorzystywany był do łagodzenia gorączki i skutków ukąszeń przez jadowite węże, a okłady z liści miały zastosowanie w leczeniu ran i wrzodów. Aktualnie, ze względu na zawartość strychniny, roślina ta jest rzadko wykorzystywana w medycynie.

Jedynym sposobem, który pozwala w całkowicie nietoksyczny sposób stosować ją doustnie, jest homeopatia. Homeopatyczny nux vomica jest bezpieczny i użyteczny dla zdrowia. Eksperymenty z jego użyciem przeprowadzał już Samuel Hahnemann, odkrywca homeopatii, i opisał je w trzecim wydaniu swojego dzieła Materia Medica.

Homeopatia w kobiecej torebce

Homeopatyczny nux vomica – na potrzeby dzisiejszego człowieka

Biorąc pod uwagę tryb życia, jaki w dzisiejszych czasach wiedzie wiele osób, w szczególności młodszej generacji, można stwierdzić, że nux dobrze wpisuje się w potrzeby współczesnego pokolenia.

Jest tak dlatego, że homeopatyczny nux vomica może przynieść nam dużą pomoc w dolegliwościach, które wynikają z pospiesznego, nerwowego i niespokojnego stylu życia, typowego dla wielkich miast, dużych skupisk ludności, pracy w korporacjach i „wyścigu szczurów”.

Obecny tryb życia i pracy generuje ciągłe napięcie, rywalizację, pośpiech i rozdrażnienie. Sprzyja również ogromnej ilości błędów dietetycznych, które w konsekwencji powodują rozmaite dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Zaś homeopatyczny nux vomica jest przydatny przy takich objawach, jak:

 • niestrawność i zaburzenia trawienia
 • skłonności do bólów o charakterze skurczowym na całej długości przewodu pokarmowego
 • bolesne kolki z nudnościami
 • nudności prowokujące wymioty
 • kwaśny lub gorzki posmak w ustach
 • uczucie kamienia w żołądku po posiłku – wrażenie, że pokarm zalega w przewodzie pokarmowym i nie chce się strawić, z uczuciem silnego ściskania w pasie i skurczowym bólem
 • senność po posiłku, która uniemożliwia koncentrację i powoduje trudności w skupieniu uwagi – stąd osoba taka często zapada w krótką drzemkę po posiłku. Ten krótki odpoczynek powoduje istotną poprawę samopoczucia fizycznego i umysłowego
 • możliwe wzdęcia i gazy
 • silne, często przewlekłe zaparcia, z uczuciem niepełnego wydalenia stolca
 • hemoroidy o typie swędzących i bolesnych guzków krwawniczych

Homeopatia i zioła na niestrawność

Skąd się biorą problemy z układem pokarmowym?

Etiologia pojawienia się zaburzeń zdrowotnych u takich zapędzonych i zestresowanych osób, jest związana zazwyczaj z nieprawidłowym trybem życia i fatalnym sposobem odżywiania się, ale również z nieustannym przepracowywaniem się umysłowym. Wiąże się to z reguły z siedzącym trybem pracy, ponieważ większość swojego czasu osoba taka spędza w firmie, zapracowana i zajęta nawet po godzinach.

Aby nadążyć za oczekiwaniami i sprostać wysokim aspiracjom, musi ona nieustannie pobudzać swój organizm i wydobywać z niego coraz większe pokłady energii, zatem stymuluje się sztucznie. Najczęściej nadużywa kawy, papierosów lub innego rodzaju używek, nie stroni również od alkoholu, niekiedy sięga nawet po leki i stymulanty pochodzenia chemicznego.

Nie dba natomiast o prawidłowy sposób odżywiania się, nie ma czasu na przygotowywanie posiłków, nie myśli o zdrowej i lekkostrawnej diecie. Bazuje raczej na gotowych daniach, jedzonych w pośpiechu w przypadkowych restauracjach lub spożywanych nerwowo nawet podczas jazdy samochodem, rozmawiając jednocześnie przez telefon o ważnych sprawach służbowych.

Któż z nas nie zna takiego obrazu? Stał się on niejako ikoną naszych czasów, wyznacznikiem sukcesu, a nierzadko koniecznością, bez której nie przetrwamy w szalonym, pędzącym świecie pieniądza, kariery i sukcesu.

Nie każdy jednak okupi taki styl życia tymi samymi dolegliwościami. Dlatego przyczyn zaburzeń zdrowotnych należy doszukiwać się także w sposobie reagowania pacjenta.

Choroba wrzodowa – jak leczyć wrzody żołądka?

Komu najbardziej się przyda homeopatyczny nux?

Homeopatyczny nux vomica jest dobrym wyborem dla osoby nerwowej, rozdrażnionej, pobudliwej i łatwo wpadającej w złość. Najczęściej cechuje się ona dużą ambicją i wysokimi aspiracjami, nierzadko piastuje odpowiedzialne i kierownicze stanowisko w firmie. Człowiek taki odbierany jest jako niecierpliwy, poirytowany, nadaktywny, nerwowy, porywczy i nie tolerujący najmniejszego sprzeciwu, na który potrafi zareagować nawet agresją i złością.

Dolegliwości u osoby o takim sposobie reagowania przekładać się będą nie tylko na płaszczyznę fizyczną, lecz również umysłową. W rezultacie może on cierpieć na:

 • nadmierne pobudzenie nerwowe
 • bezsenność z powodu gonitwy myśli
 • kłopoty z zaśnięciem
 • najbardziej dokuczliwe – budzenie się około godziny 3.00 nad ranem i niemożność zaśnięcia
 • zasypianie tuż przed budzikiem, który następnie wyrywa nas z głębokiego, lecz za krótkiego snu – nietrudno sobie wyobrazić, że osoba zbudzona w taki sposób już od samego rana jest nerwowa, zmęczona, rozdrażniona i musi zacząć dzień od tego, co tylko nasila jej dolegliwości, mianowicie filiżanka czarnej kawy na czczo i/lub papieros
 • silne psychiczne i emocjonalne napięcie i niemożność relaksacji
 • zaburzenia zachowania, charakteryzujące się napadami złości i agresji oraz uogólnioną nadwrażliwością na bodźce, np. na hałas, zapachy lub dotyk

Naturalne sposoby na bezsenność

Nux vomica dla dzieci

Homeopatyczny nux vomica może być również pomocny u dzieci. U najmłodszych przydaje się zwłaszcza w przypadku przeziębienia albo dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Jeśli dziecko wraca do domu przemarznięte, a następnie zaczyna kichać, ma dreszcze  i nie może się rozgrzać, wtedy można od razu wspomóc go homeopatycznym nux vomica. Najbardziej przydaje się na samym początku infekcji.

Natomiast w przypadku zaburzeń pokarmowych, homeopatyczny nux vomica może przyjść z pomocą np. w takich sytuacjach, jak kolki niemowlęce, wymioty, niestrawność, ból brzucha po jedzeniu czy zatrucie pokarmowe u dziecka.

Na co jeszcze pomaga homeopatyczny nux vomica?

Może być on przydatny nie tylko w dolegliwościach układu pokarmowego i nerwowego. Sprawdza się również w takich przypadkach jak:

 • Infekcje – zwłaszcza w pierwszej fazie przeziębienia lub grypy, gdy czujemy, że „coś nas bierze”; mamy silne dreszcze, jest nam zimno, nie możemy się rozgrzać i czujemy narastającą gorączkę. Jeśli do tego pojawi się wodnisty katar, częste kichanie i rozbicie mięśniowe, warto pomyśleć o homeopatycznym nux vomica.
 • Katar sienny – jeśli mamy do czynienia z okresową alergią, charakteryzującą się porannym napadowym kichaniem oraz wodnistym wyciekiem z nosa, nasilającym się w cieple, a zmniejszającym na świeżym powietrzu. Dodatkowo towarzyszy temu świąd nozdrzy i niedrożność nosa.
 • Katar – niealergiczny, infekcyjny, pojawiający się jako pierwszy objaw przeziębienia, wskutek przewiania zimnym, suchym wiatrem i narażenia się na zimno i/lub przeciąg. Wyciek z nosa pojawia się zazwyczaj w ciągu dnia, a nocą nos jest suchy i niedrożny. Katar jest wodnisty, przeźroczysty i niedrażniący.
 • Zatrucie pokarmowe – każdemu czasem zdarzają się nasilone dolegliwości pokarmowe i niestrawność, niezwiązane z niewłaściwym trybem życia, lecz po prostu z epizodycznym spożyciem czegoś niezdrowego, przejedzeniem się lub nadużyciem pikantnych przypraw, kawy albo zbyt ciężkostrawnej kuchni. Jeśli czujemy, że „coś nam stanęło na żołądku”, mamy nudności, skurczowe bóle i odczuwamy ciężkość w nadbrzuszu, homeopatyczny nux przyjdzie nam z pomocą.
 • Kac – nux potrafi złagodzić objawy nadużycia wszelkich używek, w tym alkoholu. Może on zmniejszyć przykre „symptomy dnia następnego”, lecz najlepiej jednak zawsze zachować zdrowy rozsądek i nie nadużywać – ani nuxa, ani alkoholu.

Uwaga! Homeopatyczny nux vomica nie pomaga na alkoholizm!

Pamiętajmy jednak, że homeopatia, chociaż może pomóc nam uporać się z dolegliwościami na różnych płaszczyznach – fizycznej, emocjonalnej i umysłowej, nie zmieni naszego życia. Do pewnego momentu pozwoli nam dość dobrze funkcjonować, ale jeśli my sami nie uszanujemy naszego zdrowia i samych siebie i nadal będziemy prowadzić życie pełne stresu, pośpiechu, współzawodnictwa i niezdrowych relacji z otoczeniem, ten brak równowagi z czasem może doprowadzić do poważnych i przewlekłych schorzeń.

Homeopatia na syndrom wiosennego zmęczenia

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły