Nux vomica potrzebny od zaraz…

Nux vomica jest jednym z ważniejszych i często stosowanych leków homeopatycznych. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy rośliny, której nasiona stanowią surowiec do jego produkcji. To Strychnos nux-vomica L., w języku polskim noszący nieco dziwną i intrygującą nazwę: Kulczyba wronie oko.
Nux vomica - lek homeopatyczny.

Sama nazwa łacińska oznacza: strychnos – rośliny trujące, nux – orzech, a vomica, od słowa vomere – wymiotować – zatrucie nasionami powoduje między innymi niezwykle silne wymioty. Kulczyba wronie oko rośnie naturalnie w tropikalnych lasach krajów azjatyckich i jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny Loganiaceae.

Jest rośliną trującą, szczególnie uważać należy na nasiona, które zawierają śmiertelną truciznę – alkaloid strychninę. Niegdyś, w medycynie ludowej, korzeń kulczyby wykorzystywany był do łagodzenia gorączki i skutków ukąszeń przez jadowite węże, a okłady z liści miały zastosowanie w leczeniu ran i wrzodów. Aktualnie, ze względu na zawartość strychniny, roślina ta jest rzadko wykorzystywana w medycynie.

Jedynym pewnym sposobem, który pozwala w całkowicie nietoksyczny sposób stosować ją w lecznictwie, jest homeopatia. W postaci leku homeopatycznego Nux vomica jest w pełni bezpiecznym i niezwykle skutecznym produktem leczniczym. Lek ten po raz pierwszy został przebadany przez Samuela Hahnemanna, odkrywcę reguł leczenia homeopatycznego, i opisany w trzecim wydaniu jego genialnego dzieła Materia Medica.

Jako lek homeopatyczny, znajduje on zastosowanie w szeregu różnych dolegliwości, z których większość obejmuje objawy ze strony układu nerwowego oraz przewodu pokarmowego.

Nux vomica jako odpowiedź na potrzeby dzisiejszego człowieka

Biorąc pod uwagę tryb życia, jaki wiodą w dzisiejszych czasach ludzie, w szczególności młodszej generacji, można by uznać Nux vomica jako remedium na potrzeby współczesnego pokolenia.

Jest tak dlatego, że lek ten najczęściej ma zastosowanie w takich schorzeniach, które wynikają z pospiesznego, nerwowego i niespokojnego stylu życia, typowego dla wielkich miast, dużych skupisk ludności, pracy w korporacjach i „wyścigu szczurów”.

Obecny tryb życia i pracy generuje ciągłe napięcie, rywalizację, pośpiech i rozdrażnienie. Sprzyja również ogromnej ilości błędów dietetycznych, które w konsekwencji powodują rozmaite dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Dlatego Nux vomica znajduje zastosowanie przy takich objawach jak:

 • Niestrawność i zaburzenia trawienia
 • Skłonności do bólów o charakterze skurczowym na całej długości przewodu pokarmowego
 • Bolesne kolki z nudnościami
 • Nudności prowokujące wymioty
 • Kwaśny lub gorzki posmak w ustach
 • Uczucie kamienia w żołądku po posiłku – wrażenie, że pokarm zalega w przewodzie pokarmowym i nie chce się strawić, z uczuciem silnego ściskania w pasie i skurczowym bólem
 • Senność po posiłku, która uniemożliwia koncentrację i powoduje trudności w skupieniu uwagi – stąd osoba taka często zapada w krótką drzemkę po posiłku. Ten krótki odpoczynek powoduje istotną poprawę samopoczucia fizycznego i umysłowego
 • Możliwe wzdęcia i gazy
 • Silne, często przewlekłe zaparcia, z uczuciem niepełnego wydalenia stolca
 • Hemoroidy o typie swędzących i bolesnych guzków krwawniczych

Skąd się biorą nasze problemy?

Etiologia pojawienia się zaburzeń zdrowotnych u osoby, potrzebującej leku Nux vomica, jest związana zazwyczaj z nieprawidłowym trybem życia i fatalnym sposobem odżywiania się, ale również z nieustannym przepracowywaniem się umysłowym. Wiąże się to z reguły z siedzącym trybem pracy, ponieważ większość swojego czasu osoba taka spędza w firmie, zapracowana i zajęta nawet po godzinach.

Aby nadążyć za oczekiwaniami i sprostać wysokim aspiracjom, musi ona nieustannie pobudzać swój organizm i wydobywać z niego coraz większe pokłady energii, zatem stymuluje się sztucznie. Najczęściej nadużywa kawy, papierosów lub innego rodzaju używek, nie stroni również od alkoholu, niekiedy sięga nawet po leki i stymulanty pochodzenia chemicznego.

Nie dba natomiast o prawidłowy sposób odżywiania się, nie ma czasu na przygotowywanie posiłków, nie myśli o zdrowej i lekkostrawnej diecie. Bazuje raczej na gotowych daniach, jedzonych w pośpiechu w przypadkowych restauracjach lub spożywanych nerwowo nawet podczas jazdy samochodem, rozmawiając jednocześnie przez telefon o ważnych sprawach służbowych.

Któż z nas nie zna takiego obrazu? Stał się on niejako ikoną naszych czasów, wyznacznikiem sukcesu, a nierzadko koniecznością, bez której nie przetrwamy w szalonym, pędzącym świecie pieniądza,  kariery i sukcesu.

Nie każdy jednak okupi taki styl życia tymi samymi dolegliwościami. Dlatego przyczyn zaburzeń zdrowotnych należy doszukiwać się także w sposobie reagowania pacjenta.

Więcej o homeopatii przeczytasz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/category/baza-wiedzy/homeopatia/.

Kto najbardziej potrzebuje Nuxa?

Najczęściej będzie to osoba nerwowa, rozdrażniona, pobudliwa, łatwo wpadająca w złość, cechująca się dużą ambicją i wysokimi aspiracjami, nierzadko piastująca odpowiedzialne i kierownicze stanowisko w firmie. Człowiek taki odbierany jest jako niecierpliwy, poirytowany, nadaktywny, nerwowy, porywczy i nie tolerujący najmniejszego sprzeciwu, na który potrafi zareagować nawet agresją i złością.

Dolegliwości pacjenta o takim sposobie reagowania przekładać się będą zatem nie tylko na płaszczyznę fizyczną, lecz również mentalną. W rezultacie może on cierpieć na:

 • Nadmierne pobudzenie nerwowe
 • Bezsenność z powodu gonitwy myśli, kłopoty z zaśnięciem, a także – najbardziej dokuczliwe – budzenie się około godziny 3.00 nad ranem i niemożność zaśnięcia.

Może pojawić się także taki objaw, jak zasypianie tuż przed budzikiem, który następnie wyrywa nas z głębokiego, lecz za krótkiego snu. Nietrudno sobie wyobrazić, że osoba zbudzona w taki sposób już od samego rana jest nerwowa, zmęczona, rozdrażniona i musi zacząć dzień od tego, co tylko nasila jej dolegliwości, mianowicie filiżanka czarnej kawy na czczo i/lub papieros.

 • Silne psychiczne i emocjonalne napięcie i niemożność relaksacji
 • Zaburzenia zachowania, charakteryzujące się napadami złości i agresji oraz uogólnioną nadwrażliwością na bodźce, np. na hałas, zapachy lub dotyk

Nux vomica – nie tylko dla choleryków…

Nux vomica może być jednak przydatny nie tylko w dolegliwościach układu pokarmowego i nerwowego. Warto mieć go pod ręką w domowej apteczce, ponieważ świetnie sprawdza się jako lek na:

 • Grypę – użyteczny jest zwłaszcza w pierwszej fazie przeziębienia lub grypy, gdy czujemy, że „coś nas bierze”; mamy silne dreszcze, jest nam zimno, nie możemy się rozgrzać i czujemy narastającą gorączkę. Jeśli do tego pojawi się wodnisty katar, częste kichanie i rozbicie mięśniowe, Nux będzie właściwym lekiem, aby zapobiec rozwijającej się infekcji.
 • Katar sienny – jeśli mamy do czynienia z okresową alergią, charakteryzującą się porannym napadowym kichaniem oraz wodnistym wyciekiem z nosa, nasilającym się w cieple, a zmniejszającym na świeżym powietrzu. Dodatkowo towarzyszy temu świąd nozdrzy i niedrożność nosa.
 • Katar – Nux jest użyteczny także przy katarze niealergicznym, pojawiającym się jako pierwszy objaw przeziębienia, wskutek przewiania zimnym, suchym wiatrem i narażenia się na zimno i/lub przeciąg. Wyciek z nosa pojawia się zazwyczaj w ciągu dnia, a nocą nos jest suchy i niedrożny. Katar jest wodnisty, przeźroczysty i nie drażniący.
 • Zatrucie pokarmowe – każdemu czasem zdarza się epizod nasilonych dolegliwości pokarmowych i niestrawności, niezwiązany z niewłaściwym trybem życia, lecz po prostu ze spożyciem czegoś niezdrowego, przejedzeniem się lub nadużyciem pikantnych przypraw, kawy albo zbyt ciężkostrawnej kuchni. Jeśli czujemy, że „coś nam stanęło na żołądku”, mamy nudności, skurczowe bóle i odczuwamy ciężkość w nadbrzuszu, Nux vomica przyjdzie nam z pomocą.
 • Kaca – to wskazanie jest uzasadnione zdolnością Nuxa do łagodzenia objawów nadużycia wszelkich używek, w tym alkoholu. Może on zapobiec przykrym symptomom dnia następnego, lecz należy zawsze pamiętać o zdrowym rozsądku i nie nadużywać – ani leku, ani alkoholu. Uwaga! Nux vomica nie jest lekiem na alkoholizm!

Dobrze jest wiedzieć, że istnieje takie remedium, jak Nux vomica, ponieważ jego szerokie spektrum działania może zapewnić ratunek dla naszego zdrowia w wielu codziennych sytuacjach.

Pamiętajmy jednak, że leki homeopatyczne mogą pomóc nam uporać się z objawami chorobowymi, na wszystkich płaszczyznach – fizycznej, emocjonalnej i umysłowej, lecz nie zmienią naszego życia. Do pewnego momentu pozwolą nam normalnie funkcjonować, ale jeśli my nie uszanujemy naszego zdrowia i samych siebie i nadal będziemy prowadzić życie pełne stresu, pośpiechu, współzawodnictwa i niezdrowych relacji z otoczeniem, ten brak równowagi z czasem może doprowadzić do naprawdę poważnej choroby.

14.06.2019
Gdy zmagasz się z uporczywą biegunką lub cierpisz na zatrucie pokarmowe, Arsenicum album może okazać się spektakularnym remedium na twoje dolegliwości. Jest on jednym z ważniejszych leków homeopatycznych w arsenale domowej apteczki. Przeczytaj, w jakich jeszcze sytuacjach ci się przyda.
30.03.2019
Ignatia amara to lek homeopatyczny, którego substancję źródłową stanowi bób św. Ignacego (nazwa łacińska: Strychnos ignatia). Jest to drzewo z rodziny Loganiaceae, pochodzące z Filipin. Pierwszym, który je opisał był czeski jezuita, zakonnik przebywający i pracujący na Filipinach. To on nadał roślinie europejską nazwę Bób św. Ignacego, na cześć imienia założyciela swojego zakonu.
04.04.2019
Wszystko zawsze ma gdzieś swój początek. Tak było i z homeopatią, której odkrywcą i gorliwym krzewicielem był genialny lekarz niemieckiego pochodzenia Samuel Hahnemann. Co to ma jednak wspólnego z lekiem homeopatycznym China rubra? Ano tyle, że to od niej zaczęła się przygoda Hahnemanna z homeopatią i na podwalinach tych doświadczeń powstała i rozwinęła się nowa […]
22.01.2019
Zapalenie zatok to częsta przypadłość, nękająca nas zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Jeśli dopadła również ciebie, a nie chcesz zażywać silnych leków chemicznych, poddawać się nieprzyjemnemu płukaniu zatok lub nawet zabiegowi operacyjnemu, wypróbuj naturalne metody, które pozwolą ci pozbyć się uciążliwego problemu.
05.03.2018
Ból, obrzęk, zaczerwienienie, problem z opróżnianiem piersi, gorączka… Co trzecia mama cierpi na problemy związane z laktacją. Zazwyczaj jest to zastój pokarmu, ale czasami dochodzi do poważniejszego problemu – zapalenia piersi. O tym, jak leczyć to schorzenie, opowiada dr Katarzyna Faruga.
15.06.2019
Robisz brzuszki, planki (inaczej tzw. deski), ale talia zamiast się zarysowywać, wcale się nie zmienia, a brzuch dalej wystaje? Pytamy eksperta, Huberta Pawlina – trenera personalnego i fizjoterapeutę jak najlepiej ćwiczyć, żeby wyrzeźbić piękne mięśnie brzucha.