Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Przepisy z rabarbarem

Przepisy z rabarbarem

autor: Agnieszka Żelazko Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Różowe, czerwone, zielone i mocno kwaskowate liście mają nietypowy kształt i nazywane są często ogonkami liściowymi. Im bardziej czerwone, tym słodsze. Mówi się, że miłośnicy rabarbaru dzielą się na dwie grupy. Jedni uwielbiają go za cierpki smak, inni wolą słodszą wersję. Rabarbar, znany również pod nazwą „rzewień”, jest warzywem a nie owocem. Co prawda zawiera dużo szczawianów i nie jest polecany osobom cierpiącym na reumatyzm lub zmagającym się z chorobami nerek, to ma również mnóstwo witamin, minerałów, błonnika i innych składników odżywczych.

Z rabarbaru można zrobić wszystko. Jest podstawowym składnikiem konfitur, musów, koktajli lub przeróżnych kremów do ciast, naleśników i gofrów. Wspaniale prezentuje się na tarcie, dobrze wypada zapiekany z camembertem, idealnie komponuje się z warzywami np. burakami. Słynny jest wytrawny chutney z rabarbaru i czerwonej cebuli wzbogacony imbirem i rodzinkami.

Rabarbar jest też dobrym składnikiem drinków i lemoniad. Kwaskowaty, odżywczy, pełen mikroelementów dobrze nawadnia organizm i gasi pragnienie. A jeśli podczas wiosennej uczty, do rabarbarowej lemoniady podamy „rabarbarotkę” (nazwa pochodzi od szarlotki) to goście nie będą chcieli wracać do domu.

Jak przechowywać rabarbar?

Sezon na rabarbar zaczyna się w maju i trwa do końca czerwca – później kłącza stają się gorzkawe w smaku. Rabarbar długo się trzyma, zwłaszcza w lodówce. Najlepiej przechowywać go w przewiewnym woreczku lub ręczniku papierowym.

Można go też mrozić, zarówno na surowo jak i w przerobionej formie. Mus z rabarbaru można też zamrozić, używając pojemnika do robienia kostek lodu. Kostki zamrożonej pulpy z rabarbaru można dodawać do knedli i pierogów (łatwiej skleić ciasto), ale też do drinków i koktajli.

Gwiazda sezonu: rabarbar

Lecznicza moc rabarbaru

Do Europy rabarbar trafił dzięki Marco Polo. Mówi się, że warzywo pochodzi z krajów Azji Środkowej. W Chinach był od lat stosowany jako roślina lecznicza wzmacniająca organizm i wspomagająca układ krążenia. Chińczycy stosują też korzeń rabarbaru (usmażony i namoczony w alkoholu) na ból zębów.

To właśnie przerobiona, przede wszystkim pieczona, forma rabarbaru ma w składzie tzw. rapontygeninę, która ma właściwości antyalergiczne i antyoksydacyjne. Rapontygenina działa estrogennie i może być wsparciem dla kobiet, które zmagają się z niedoborem estrogenów, są w okresie klimakterium lub borykają się z trądzikiem. W warzywie jest też sporo błonnika. Korzeń rabarbaru leczniczego ma właściwości przeczyszczające.

Minerały i witaminy

W roślinie znajdziemy mnóstwo witamin, przede wszystkim C, A, E, K a także ryboflawinę, niacynę, witaminę B6 i kwas foliowy. Kwaskowaty przysmak ma też w składzie potas (288 mg w 100 g), magnez, fosfor, żelazo i śladowe ilości cynku. W rabarbarze znajdziemy co prawda trochę wapnia, ale trzeba od razu zaznaczyć, że jedzenie dużej ilości rabarbaru (w którym znajduje się kwas szczawiowy), może wypłukiwać wapń z organizmu. Szczawian wapnia lubi się odkładać w postaci kamieni nerkowych. Warto zatem cieszyć się z sezonu na rabarbar, ale nie przesadzać z ilością spożywanego warzywa.

Jak łączyć ze sobą produkty, aby potrawy były zdrowsze?

Przepisy z rabarbarem

1. Tartaletki z budyniem jaglanym i musem rabarbarowym

Słodki, maślany i lekki budyń jaglany o zapachu wanilii świetnie komponuje się z kwaśnym rabarbarem. Do tego kruche ciasto i świeże owoce do dekoracji.

Składniki:

  • ¾ szklanki kaszy jaglanej (suchej)
  • 2 łyżki masła
  • ¼ szklanki mleka kokosowego lub migdałowego
  • 3 łyżeczki cukru waniliowego
  • 200 g rabarbaru
  • 5 gotowych korpusów (kruchych) do tartaletek
  • Świeże owoce do dekoracji
Tartaletki z budyniem jaglanym i musem rabarbarowym według przepisu Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną przepłucz w zimnej wodzie, a następnie przelej ją wrzątkiem (w ten sposób pozbędziesz się goryczki). Do wody dodaj pół łyżki masła i odrobinę cukru. Gotuj aż kasza zmięknie. Rabarbar umyj, pokrój w kawałki o grubości 2 cm, a następnie podsmaż na łyżce masła. Po chwili podlej wodą i duś aż zmięknie i rozpadnie się. Zredukuj wodę do minimum, dopraw do smaku 1 łyżeczką cukru waniliowego.

Kaszę jaglaną zmiksuj na gładką masę. Do miksowania dodaj mleko kokosowe, masło, które Ci zostało (ok. pół łyżki) oraz cukier waniliowy (2 łyżeczki). Masę budyniową ułóż na gotowych tartaletkach, a następnie dodaj rabarbar. Całość udekoruj świeżymi owocami.

2. Knedle z rabarbarem i granolą

Zazwyczaj do knedli wkładamy całe owoce, by ciasto mogło się ładnie skleić. Jak włożyć do knedli przepyszną, ale płynną pulpę z rabarbaru? To proste. Wystarczy przelać ją do pojemnika na kostki lodu i zamrozić. W takiej formie włożyć do ciasta, a później całość wrzucić do wrzątku. Knedle warto polać masełkiem i dodać trochę granoli.

Składniki:

  • 2 łodygi rabarbaru
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżeczka masła
  • ½ kg ugotowanych ziemniaków
  • 300 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • Sól, cukier
  • Garść granoli z rodzynkami i cynamonem (lub innej)
Knedle z rabarbarem i granolą w miseczce. Przepisy z rabarbarem Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Rabarbar pokrój, podsmaż na łyżeczce masła, a następnie podlej wodą. Duś aż zmięknie, a woda odparuje. Dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Pulpę wlej do pojemnika na kostki lodu i wstaw do zamrażalnika. Ugotowane ziemniaki przestudź, przepuść przez praskę, wymieszaj z mąką i jajkami. Dodaj szczyptę soli i cukru a następnie wymieszaj i połącz w ciasto.

Uformuj wałek, a następnie odkrawaj małe kawałki. Do każdego z nich włóż kosteczkę zamrożonego rabarbaru, sklej i wrzuć na gotującą się osoloną wodę. Kulki gotuj ok 4 min. Podawaj z roztopionym masłem i granolą.

3. Krem buraczkowo-rabarbarowy z kozim serem

Słodkie buraki lubią kwaśny akcent, dlatego dobrze komponują się z pieczonym rabarbarem. Do kremu warto dodać sporo masła i trochę pokruszonego koziego sera.

  • 5 dużych buraków
  • 1 duży ziemniak
  • ½ kg rabarbaru
  • 2 łyżki masła
  • Trochę koziego sera
  • 2 łyżki oliwy
  • Sól, pieprz, cukier do smaku
Krem buraczkowo-rabarbarowy z kozim serem - przepis Agi Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Rabarbar ułóż w naczyniu żaroodpornym, skrop oliwą. Podlej odrobinę wodą. Piecz w temp. 160 stopni aż będzie miękki i rumiany. Ziemniaka i buraki obierz. Pokrój w mniejsze części. Wrzuć na gotującą się wodę, dodaj masło, sól, odrobinę cukru oraz ¼ upieczonego rabarbaru (w którym jest witamina C utrzymująca kolor). Gotuj aż warzywa będą miękkie.

Dodaj resztę rabarbaru i zmiksuj wszystko na gładką masę. Dopraw solą, pieprzem i cukrem. W razie potrzeby dodaj jeszcze trochę masła. Podawaj z pokruszonym kozim serem i bagietką.

4. Lemoniada z rabarbarem i miętą

Składniki:

  • 1 kg rabarbaru
  • 2 słodkie jabłka
  • Garść świeżej mięty
  • Miód do smaku
Lemoniada z rabarbarem i miętą - przepisy Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Rabarbar pokrój i zalej wodą. Dodaj dwa obrane jabłka (bez gniazd nasiennych). Gotuj ok. 1,5 h. Zaczekaj aż wystygnie, a następnie dopraw miodem do smaku. Piętnaście minut przed podaniem lemoniady dodaj świeżą rozerwaną w palcach miętę i świeże owoce (np. truskawki). Wstaw na chwilę do lodówki, by lemoniada przeszła smakiem mięty.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły