Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusoweNa katar Homeopatyczne kalium bichromicum

Homeopatyczne kalium bichromicum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Cierpisz na nawracające stany zapalne zatok? Nie możesz pozbyć się uporczywego kataru? Dokucza ci choroba wrzodowa lub migrenowe bóle głowy „od żołądka”? Być może homeopatyczne kalium bichromicum jest odpowiednim wyborem dla ciebie.

Homeopatyczne kalium bichromicum jest znane i stosowane w homeopatii już od połowy XIX wieku. Pochodzi ze świata minerałów. Do jego wytwarzania wykorzystuje się kryształy dwuchromianu potasu.

Jest pomocny między innymi w różnych dolegliwościach, związanych z wszystkimi błonami śluzowymi w organizmie człowieka. Dlatego można się nim wspomagać głównie w schorzeniach dotyczących układu pokarmowego i oddechowego, lecz również w przypadku chorób reumatycznych oraz zmian skórnych.

Holistyczne podejście do pacjenta w homeopatii

W jakich przypadłościach może pomóc homeopatyczne kalium bichromicum?

Jeśli chodzi o układ pokarmowy, to można tu wymienić takie dolegliwościach jak:

1. Afty

Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo bolesnymi zmianami na śluzówce jamy ustnej. Charakterystyczną cechą jest to, że afty są okrągłe i mają bardzo regularne brzegi – wyglądają, jakby były „odciśnięte”. Są pokryte żółtym lub zielonożółtym nalotem. Dodatkowo przy aftach tego typu może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust oraz nadmierna ilość lepkiej, gęstej śliny.

2. Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy

W tym przypadku zmiany wrzodowe obecne na błonie śluzowej także, podobnie jak afty, mają regularne brzegi i są wyraźnie okrągłego kształtu. Chorobie wrzodowej może towarzyszyć zgaga oraz silne pieczenie w okolicy żołądka. Czasem trawienie ulega spowolnieniu, a spożyty pokarm zalega w żołądku, powodując odczucie ciężaru i pełności. Mogą również pojawić się bóle brzucha po jedzeniu i/lub biegunka.

Jak wyleczyć wrzody żołądka?

3. Nudności i wymioty

Które mogą być związane z opisanym powyżej uczuciem pełności, ciężaru i zaleganiem pokarmu w żołądku. Objawy te pojawiają się najczęściej w niedługim czasie po posiłku. Wymioty zawierają gęstą treść pokarmową o żółtym zabarwieniu (z powodu obecności w niej dużej ilości żółci) i gorzkim posmaku. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą być także przyczyną bólów głowy lub migren, tzw. „od żołądka”.

W przypadku chorób układu oddechowego homeopatyczne kalium bichromicum jest pomocne w takich schorzeniach jak:

4. Nieżyty nosa

Zarówno o charakterze ostrym, jak i chronicznym. W obu przypadkach dolegliwości tej towarzyszy silny ból i ucisk u nasady nosa. Ból nasila się zwłaszcza w sytuacji, gdy zahamujemy swobodny wypływ wydzieliny z nosa. Dzieje się tak np. wskutek użycia kropli do nosa lub tabletek obkurczających śluzówkę i hamujących wypływ kataru.

Jak pozbyć się kataru?

Wydzielina z nosa jest gęsta, lepka, żółta lub żółtozielona. Przylega silnie do ścianek dróg oddechowych, przez co jest trudna do wydmuchania i usunięcia. Ma charakter podrażniający, może więc uszkadzać i nadżerać śluzówkę, po czym tworzą się strupki. Przy próbie oczyszczenia nosa strupki pękają i w wydzielinie można zaobserwować krwiste smużki.

Wydzielina z jamy nosowej często spływa po tylnej stronie gardła, działając silnie podrażniająco, co powoduje u chorego kaszel.

5. Kaszel

Który jest suchy, męczący i drapiący w gardle. Pojawia się często w nocy, ponieważ w pozycji leżącej nasila się spływanie wydzieliny i drażnienie dróg oddechowych. Jest wówczas gwałtowny, wybudza chorego ze snu, towarzyszy mu chrapliwe odkrztuszanie i „grzechoczący” odgłos w klatce piersiowej.

Kaszel nasila się także na zimnym powietrzu, po rozebraniu się, przy głębokim oddychaniu oraz rano – po przebudzeniu się i wstaniu z łóżka. Wydzielina jest obfita, lepka, ciągnąca się i trudna do wykrztuszenia. Ma żółte lub żółtozielone zabarwienie i gęstą konsystencję.

6. Zapalenie zatok

Najczęściej dotyczy zatok czołowych lub szczękowych. Dolegliwość ta jest bardzo bolesna i uciążliwa. W przebiegu zapalenia zatok pojawia się tu charakterystyczna dla tego leku wydzielina o ropnym charakterze. Jest ona silnie podrażniająca, a do tego gęsta i lepka, a więc trudna do usunięcia.

W związku z tym zalega w zatokach, powodując trudny do zniesienia ból głowy i bolesny ucisk w okolicach czoła oraz oczodołów. Ból nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Palący i uciskający ból pojawia się także u nasady nosa. Pacjent ma nosowy głos, często pojawia się też chrypka i podrażnienie gardła.

Stan zapalny zatok może przybrać charakter przewlekły, szczególnie jeśli wyciek z nosa jest blokowany i wydzielina nie może swobodnie się wydostawać na zewnątrz.

7. Angina

A także inne stany zapalne gardła. Homeopatyczne kalium bichromicum będzie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy w przebiegu choroby pojawia się gęsta, lepka, żółtozielona i drażniąca wydzielina z gardła. Cechą charakterystyczną jest także wygląd języczka. Jest on obrzęknięty i wygląda, jakby był wypełniony płynem. Dodatkowo na błonie śluzowej gardła i podniebienia mogą się pojawiać małe, okrągłe owrzodzenia.

Angina – może przytrafić się także latem

Jeśli chodzi o dolegliwości reumatyczne, homeopatyczne kalium bichromicum może nas wspomóc w przypadku takich schorzeń jak:

8. Rwa kulszowa

W szczególności z lokalizacją po lewej stronie. Rwa łagodnieje pod wpływem ruchu, a nasila się w ciepłej pogodzie, co stanowi dosyć nietypową modalność.

9. Schorzenia reumatyczne

W przebiegu których charakterystyczne są tzw. bóle wędrujące, czyli nagle zmieniające swoją lokalizację. Bóle są gwałtowne i ostre, pogarszają się w zimnie.

Reumatyzm – jak leczyć i jak mu zapobiec?

Homeopatyczne kalium bichromicum – cechy charakterystyczne

Jeśli u chorego wystąpią poniższe odczucia i symptomy towarzyszące chorobie (niekoniecznie wszystkie), ich obecność potwierdza, że homeopatyczne kalium bichromicum jest dobrym wyborem i może wspomóc chorego. Do najważniejszych cech należą tutaj:

  • Charakterystyczny wygląd wydzieliny produkowanej w przebiegu różnych schorzeń – jest to gęsty, lepki, ciągnący się długimi nitkami elastyczny śluz. Ma żółte lub żółtozielone zabarwienie, niekiedy podbarwiony jest krwią, ściśle przylega do śluzówek i podrażnia je. Może tworzyć się wszędzie tam, gdzie są obecne błony śluzowe – układ pokarmowy, oddechowy, moczowo-płciowy.
  • Rodzaj bólu – bóle mają tu gwałtowny początek i równie gwałtownie i szybko się kończą. Nagły początek i koniec charakteryzuje tu np. bóle brzucha, nerwobóle, rwę kulszową. Typowe są także bóle punktowe – zlokalizowane na bardzo małej powierzchni, dosłownie o wielkości monety. Tak może wyglądać np. ból głowy lub migrena umiejscowione w jednym, małym punkcie na głowie. Charakterystyczne są też bóle wędrujące, czyli przenoszące się raptownie z jednego miejsca na drugie. Dotyczą one głównie bólów reumatycznych.
  • Pożądanie piwa – to ciekawy objaw, chociaż oczywiście nie występuje zawsze i jest raczej ciekawostką. Interesujące jest jednak to, że osoby te wykazują nieprzepartą ochotę na piwo, pomimo że piwo może ewidentnie pogorszyć ich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak np. zgagę, biegunkę czy wymioty. Niekiedy zaś obserwuje się u chorego wręcz odwrotny symptom, czyli zdecydowaną awersję do piwa.
  • Pogorszenie pod wpływem zimna – zimno jest uwarunkowaniem, które pogarsza tu wiele dolegliwości i ogólne samopoczucie. Pod wpływem zimna i zmarznięcia nasila się kaszel, ból w przebiegu zapalenia zatok, ale także pogarszają się bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe. Ogólnie osoba taka jest marznąca i wrażliwa na zimną pogodę i zimno. Zdecydowanie woli ciepło, lecz, co ciekawe, pomimo że ciepło łagodzi wiele z jej dolegliwości, niektóre objawy nasilają się właśnie w okresie lata.

Naturalne sposoby na ból gardła

Komu najbardziej się przyda homeopatyczne kalium bichromicum?

Jest to typ człowieka o raczej ograniczonych poglądach i sztywnych zasadach. Osoba taka jest konserwatywna i ma ciasne horyzonty myślowe. Zachowuje się w sposób, który sama uważa za właściwy i z trudem zmienia zdanie i przekonania.

Zasadniczo nie ufa ludziom, może nawet stronić od towarzystwa większej ilości osób. Reprezentuje zdecydowanie materialistyczny i praktyczny pogląd na wiele spraw. Żyje w stworzonym przez siebie świecie dogmatycznych norm i sztywnej rutyny. Z czasem izoluje się od innych i unika kontaktów społecznych. Bywa ponura, zniechęcona, posępna. Łatwo ją rozzłościć lub zdenerwować.

Nie zawsze jednak chory musi cechować się opisanym powyżej obrazem psychologicznym, aby homeopatyczne  kalium bichromicum pomogło na jego dolegliwości. Często pomaga ono w powyższych schorzeniach po prostu wtedy, jeśli występują u chorego symptomy fizyczne, charakterystyczne dla homeopatycznego kalium bichromicum.

Nie bierze się wówczas pod uwagę osobowości pacjenta, lecz bazuje się na jego objawach. W wielu powyższych sytuacjach, homeopatyczne kalium bichromicum będzie dobrym wyborem i może przynieść ulgę w bolesnych i uciążliwych schorzeniach.

Co na grypę? Domowe sposoby na grypę

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły