Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Kalium bichromicum – nie tylko na katar

Kalium bichromicum – nie tylko na katar

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Cierpisz na nawracające stany zapalne zatok? Nie możesz pozbyć się uporczywego kataru? Dokucza ci choroba wrzodowa lub migrenowe bóle głowy „od żołądka”? Być może lek homeopatyczny Kalium bichromicum jest odpowiednim remedium dla ciebie.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Kalium bichromicum – nie tylko na katar
Kalium bichromicum - leki homeopatyczne w fiolkach.

Kalium bichromicum to lek znany i stosowany w homeopatii już od połowy XIX wieku. Jest lekiem homeopatycznym pochodzenia mineralnego. Do jego produkcji wykorzystuje się kryształy dwuchromianu potasu.

Obszar działania leku jest dość szeroki. Obejmuje on swoim zasięgiem między innymi wszystkie błony śluzowe w organizmie człowieka. Dlatego jest zalecany głównie w dolegliwościach dotyczących układu pokarmowego i oddechowego, lecz wykorzystuje się go również w przypadku chorób reumatycznych oraz zmian skórnych.

Holistyczne podejście do pacjenta w homeopatii

Kalium bichromicum – na jakie przypadłości pomaga?

Jeśli chodzi o układ pokarmowy, to Kalium bichromicum znajduje zastosowanie między innymi w takich dolegliwościach jak:

1. Afty

Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo bolesnymi zmianami na śluzówce jamy ustnej. Charakterystyczną cechą jest to, że afty są okrągłe i mają bardzo regularne brzegi – wyglądają, jakby były „odciśnięte”. Są pokryte żółtym lub zielonożółtym nalotem. Dodatkowo przy aftach tego typu może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust oraz nadmierna ilość lepkiej, gęstej śliny.

2. Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy

W tym przypadku zmiany wrzodowe obecne na błonie śluzowej także, podobnie jak afty, mają regularne brzegi i są wyraźnie okrągłego kształtu. Chorobie wrzodowej może towarzyszyć zgaga oraz silne pieczenie w okolicy żołądka. Czasem trawienie ulega spowolnieniu, a spożyty pokarm zalega w żołądku, powodując odczucie ciężaru i pełności. Mogą również pojawić się bóle brzucha po jedzeniu i/lub biegunka.

Jak wyleczyć wrzody żołądka?

3. Nudności i wymioty

Które mogą być związane z opisanym powyżej uczuciem pełności, ciężaru i zaleganiem pokarmu w żołądku. Objawy te pojawiają się najczęściej w niedługim czasie po posiłku. Wymioty zawierają gęstą treść pokarmową o żółtym zabarwieniu (z powodu obecności w niej dużej ilości żółci) i gorzkim posmaku. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą być także przyczyną bólów głowy lub migren, tzw. „od żołądka”.

W przypadku chorób układu oddechowego Kalium bichromicum zaleca się w takich schorzeniach jak:

4. Nieżyty nosa

Zarówno o charakterze ostrym, jak i chronicznym. W obu przypadkach dolegliwości tej towarzyszy silny ból i ucisk u nasady nosa. Ból nasila się zwłaszcza w sytuacji, gdy zahamujemy swobodny wypływ wydzieliny z nosa. Dzieje się tak np. wskutek użycia kropli do nosa lub tabletek obkurczających śluzówkę i hamujących wypływ kataru.

Jak pozbyć się kataru?

Wydzielina z nosa jest gęsta, lepka, żółta lub żółtozielona. Przylega silnie do ścianek dróg oddechowych, przez co jest trudna do wydmuchania i usunięcia. Ma charakter podrażniający, może więc uszkadzać i nadżerać śluzówkę, po czym tworzą się strupki. Przy próbie oczyszczenia nosa strupki pękają i w wydzielinie można zaobserwować krwiste smużki.

Wydzielina z jamy nosowej często spływa po tylnej stronie gardła, działając silnie podrażniająco, co powoduje u chorego kaszel.

5. Kaszel

Który jest suchy, męczący i drapiący w gardle. Pojawia się często w nocy, ponieważ w pozycji leżącej nasila się spływanie wydzieliny i drażnienie dróg oddechowych. Jest wówczas gwałtowny, wybudza chorego ze snu, towarzyszy mu chrapliwe odkrztuszanie i „grzechoczący” odgłos w klatce piersiowej.

Kaszel nasila się także na zimnym powietrzu, po rozebraniu się, przy głębokim oddychaniu oraz rano – po przebudzeniu się i wstaniu z łóżka. Wydzielina jest obfita, lepka, ciągnąca się i trudna do wykrztuszenia. Ma żółte lub żółtozielone zabarwienie i gęstą konsystencję.

6. Zapalenie zatok

Najczęściej dotyczy zatok czołowych lub szczękowych. U pacjenta potrzebującego Kalium bichromicum dolegliwość ta jest bardzo bolesna i uciążliwa. W przebiegu zapalenia zatok pojawia się tu charakterystyczna dla tego leku wydzielina o ropnym charakterze. Jest ona silnie podrażniająca, a do tego gęsta i lepka, a więc trudna do usunięcia.

W związku z tym zalega w zatokach, powodując trudny do zniesienia ból głowy i bolesny ucisk w okolicach czoła oraz oczodołów. Ból nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Palący i uciskający ból pojawia się także u nasady nosa. Pacjent ma nosowy głos, często pojawia się też chrypka i podrażnienie gardła.

Stan zapalny zatok może przybrać charakter przewlekły, szczególnie jeśli wyciek z nosa jest blokowany i wydzielina nie może swobodnie się wydostawać na zewnątrz.

7. Angina

A także inne stany zapalne gardła. Kalium bichromicum będzie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy w przebiegu choroby pojawia się typowa dla leku wydzielina z gardła. Cechą, która może wskazywać na konieczność zastosowania tego produktu, jest także charakterystyczny wygląd języczka. Jest on obrzęknięty i wygląda, jakby był wypełniony płynem. Dodatkowo na błonie śluzowej gardła i podniebienia mogą się pojawiać małe, okrągłe owrzodzenia.

Angina – może przytrafić się także latem

Jeśli chodzi o dolegliwości reumatyczne, Kalium bichromicum będzie skuteczne w przypadku takich schorzeń jak:

8. Rwa kulszowa

W szczególności z lokalizacją po lewej stronie. Rwa łagodnieje pod wpływem ruchu, a nasila się w ciepłej pogodzie, co stanowi dosyć nietypową modalność.

9. Schorzenia reumatyczne

W przebiegu których charakterystyczne są tzw. bóle wędrujące, czyli nagle zmieniające swoją lokalizację. Bóle są gwałtowne i ostre, pogarszają się w zimnie.

Reumatyzm – jak leczyć i jak mu zapobiec?

Objawy charakterystyczne dla obrazu leku Kalium bichromicum

Aby zaistniały przesłanki do wyboru Kalium bichromicum jako skutecznego leku na wyżej wymienione schorzenia, u chorego muszą wystąpić specyficzne odczucia i symptomy towarzyszące. Ich obecność potwierdzi słuszność wyboru tego produktu leczniczego u danego pacjenta. Do podstawowych i najważniejszych należą tutaj:

  • Charakterystyczny wygląd wydzieliny produkowanej w przebiegu różnych schorzeń – jest to gęsty, lepki, ciągnący się długimi nitkami elastyczny śluz. Ma żółte lub żółtozielone zabarwienie, niekiedy podbarwiony jest krwią, ściśle przylega do śluzówek i podrażnia je. Może tworzyć się wszędzie tam, gdzie są obecne błony śluzowe, do których Kalium bichromicum wykazuje szczególne powinowactwo (układ pokarmowy, oddechowy, moczowo-płciowy).
  • Rodzaj bólu – bóle wskazujące na możliwość zastosowania Kalium bichromicum mają gwałtowny początek i równie gwałtownie i szybko się kończą. Nagły początek i koniec charakteryzuje tu np. bóle brzucha, nerwobóle, rwę kulszową. Typowe dla tego leku są także bóle punktowe – zlokalizowane na bardzo małej powierzchni, dosłownie o wielkości monety. Tak może wyglądać np. ból głowy lub migrena umiejscowione w jednym, małym punkcie na głowie. Charakterystyczne są też bóle wędrujące, czyli przenoszące się raptownie z jednego miejsca na drugie. Dotyczą one głównie bólów reumatycznych.
  • Pożądanie piwa – to ciekawy objaw, chociaż oczywiście nie występuje zawsze i nie jest konieczny do przepisania leku. Interesujące jest jednak to, że osoby potrzebujące Kalium bichromicum wykazują nieprzepartą ochotę na piwo, pomimo że piwo może ewidentnie pogorszyć ich dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak np. zgagę, biegunkę czy wymioty. Niekiedy zaś obserwuje się u chorego wręcz odwrotny symptom, czyli zdecydowaną awersję do piwa.
  • Pogorszenie pod wpływem zimna – zimno jest uwarunkowaniem, które pogarsza tu wiele dolegliwości i ogólne samopoczucie. Pod wpływem zimna i zmarznięcia nasila się kaszel, ból w przebiegu zapalenia zatok, ale także pogarszają się bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe. Ogólnie osoba potrzebująca Kalium bichromicum jest marznąca i wrażliwa na zimną pogodę i zimno. Zdecydowanie woli ciepło, lecz, co ciekawe, pomimo że ciepło łagodzi wiele z jej dolegliwości, niektóre objawy nasilają się właśnie w okresie lata.

Naturalne sposoby na ból gardła

Kalium bichromicum – dla kogo?

Osoba wrażliwa na działanie leku Kalium bichromicum stanowi typ człowieka o raczej ograniczonych poglądach i sztywnych zasadach. Jest konserwatywna i ma ciasne horyzonty myślowe. Zachowuje się w sposób, który sama uważa za właściwy i z trudem zmienia zdanie i przekonania.

Zasadniczo nie ufa ludziom, może nawet stronić od towarzystwa większej ilości osób. Reprezentuje zdecydowanie materialistyczny i praktyczny pogląd na wiele spraw. Żyje w stworzonym przez siebie świecie dogmatycznych norm i sztywnej rutyny. Z czasem izoluje się od innych i unika kontaktów społecznych. Bywa ponura, zniechęcona, posępna. Łatwo ją rozzłościć lub zdenerwować.

Opisany powyżej obraz psychologiczny nie jest jednak warunkiem koniecznym do przepisania choremu leku Kalium bichromicum. Jeśli bowiem pacjent cierpi na wyżej wymienione dolegliwości i jednocześnie obecne są u niego objawy i odczucia charakterystyczne dla Kalium bichromicum (niekoniecznie wszystkie z nich), lek ten może okazać się niezwykle skutecznym środkiem i przynieść znaczną ulgę w wielu bolesnych i uciążliwych schorzeniach.

Nie bierze się wówczas pod uwagę osobowości pacjenta, lecz bazuje się na jego objawach i ich podobieństwie z symptomami charakterystycznymi dla Kalium bichromicum.

W schorzeniach przewlekłych warto się skonsultować z homeopatą celem potwierdzenia wyboru leku oraz ustalenia długoterminowej terapii.

Wylecz grypę naturalnie

Podobne artykuły