Strona główna Zdrowie Lachesis mutus dla kobiet – kiedy go stosować?

Lachesis mutus dla kobiet – kiedy go stosować?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy trudno ci poradzić sobie z własnymi nastrojami, jest ci ciągle gorąco, denerwujesz się z byle powodu, a w gardle cię dusi i dławi, być może lek homeopatyczny Lachesis mutus jest właśnie dla ciebie. Przeczytaj o tym ciekawym specyfiku, który pomógł już niejednej kobiecie.

Strona główna Zdrowie Lachesis mutus dla kobiet – kiedy go stosować?
Lachesis mutus - lek homeopatyczny. Młoda rozmarzona kobieta w blond włosach i kapeluszu słomkowym patrzy w dal i się uśmiecha.

Co to jest Lachesis mutus?

Lek homeopatyczny Lachesis mutus znany jest w homeopatii już od 1837 r., kiedy to po raz pierwszy sprawdził na sobie jego działanie Konstanty Hering – zasłużony homeopata, badacz, a zarazem odkrywca wielu leków. 

Lachesis mutus jest lekiem pochodzenia zwierzęcego. Jest także ciekawym przykładem tego, jak homeopatia potrafi wykorzystać toksyczne w wysokim stężeniu substancje do leczenia różnych schorzeń. Do produkcji tego leku wykorzystuje się bowiem jad węża o złowrogiej nazwie „Groźnica niema” (łac. Lachesis muta).

Interesujące jest to, że w bardzo niskich, homeopatycznych stężeniach tak niebezpieczna toksyna może korzystnie oddziaływać na wiele chorób i dolegliwości. W homeopatii jednak sytuacje takie zdarzają się nader często, Lachesis jest jednym z wielu tego rodzaju leków. 

Najlepsze sposoby na PMS

Lachesis mutus – zastosowanie

 Lachesis mutus wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń układów:

  • rozrodczego
  • krążenia (w tym dolegliwości związanych z krwią)
  • nerwowego 

Ze względu na fakt, że choroby dotyczące powyższych układów należą z reguły do bardziej poważnych dolegliwości, najczęściej o charakterze przewlekłym, Lachesis mutus jest lekiem homeopatycznym, który zazwyczaj jest przepisywany przez homeopatę na podstawie wywiadu z pacjentem i dogłębnej analizy jego przypadłości.

Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach środek ten może być zalecany, ponieważ właściwe zastosowanie Lachesis mutus może przynieść choremu ogromną ulgę. Lek homeopatyczny Lachesis mutus może więc znaleźć zastosowanie w takich przypadkach jak:

1. Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania związane głównie ze zbyt skąpym lub zbyt obfitym krwawieniem miesięcznym, przy którym krew ma ciemny kolor, mogą pojawiać się skrzepy, a menstruacja jest bardzo bolesna (sprawdź: leki homeopatyczne na ból menstruacyjny).

Poprzedzona jest też okresem silnego napięcia przedmiesiączkowego (sprawdź: leki homeopatyczne na PMS), podczas którego kobieta zachowuje się w trudny do zniesienia sposób i bywa bardzo nieprzyjemna dla otoczenia. Lek może mieć także zastosowanie w przypadku zatrzymania się miesiączki i jej braku przez wiele miesięcy.

2. Okres menopauzalny

Szczególnie jeśli charakteryzuje go specyficzne zachowanie u kobiety oraz typowe dolegliwości na płaszczyźnie fizycznej. Do najważniejszych należą objawy menopauzy, takie jak:

  • uderzenia gorąca
  • przekrwienie twarzy
  • palpitacje serca
  • uczucie zaciskania w okolicy serca
  • zlewne poty
  • rozwój nadciśnienia tętniczego

W kwestii zachowania wymienić zaś można: skłonność do łatwej irytacji, rozdrażnienie, wybuchy złości, bezsenność, nietolerancję sprzeciwu czy zmienność nastrojów.

Homeopatia na menopauzę i okres przekwitania

3. Zaburzenia krążenia

Mogą dotyczyć zarówno krążenia tętniczego, jak i żylnego. Lachesis mutus przyda się więc np. przy nadciśnieniu tętniczym, szczególnie jeśli towarzyszą mu bóle głowy o charakterze przekrwiennym. Bólom głowy może towarzyszyć zamglenie widzenia i mroczki przed oczami, możliwe są także zawroty głowy.

Ból jest najczęściej pulsujący, zlokalizowany nad oczami lub w okolicy potylicznej głowy i nasila się pod wpływem ciepła i na słońcu. Jeśli chodzi o zaburzenia krążenia żylnego, to lek homeopatyczny Lachesis mutus jest pomocny w przypadku żylaków oraz zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, a nawet poważniejszego zapalenia żył głębokich.

Możemy także sięgnąć po ten specyfik, jeśli cierpimy na żylaki odbytu (hemoroidy), które są wyjątkowo bolesne, wypadające, o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Charakterystycznym działaniem leku jest natychmiastowe złagodzenie intensywnego, pulsującego bólu, w momencie gdy dojdzie do krwawienia (pęknięcie żylaka).

4. Dolegliwości gardła

Gardło nie jest powiązane z żadnym z wyżej wymienionych układów, stanowi ono jednak jeden z najbardziej wrażliwych obszarów u osób mogących potrzebować Lachesis mutus, stąd jego schorzenia znajdują się we wskazaniach do podania tego leku. Jednym z nich jest angina, szczególnie taka, która lokalizuje się po lewej stronie gardła lub zaczyna po lewej, a następnie przechodzi na prawą stronę.

Lek homeopatyczny Lachesis mutus przyniesie znaczną ulgę, gdy w przebiegu anginy migdałki i gardło są purpurowe i zasinione, występuje intensywny ból oraz uczucie zaciskania gardła i problemy z przełykaniem, zwłaszcza gorących i ciepłych płynów, podczas gdy zimne napoje koją gardło i łagodzą ból.

5. Zaburzenia nastroju

Są one najczęściej związane ze zmiennością nastrojów, kiedy pobudzenie i gadatliwość występują naprzemiennie ze stanami obniżonego nastroju, a nawet smutku i depresji. Warunkiem przepisania leku Lachesis mutus jest charakterystyczny sposób reagowania pacjenta, który cechuje się specyficznym zachowaniem i osobowością.

Cocculus indicus – na zawroty głowy

Lachesis mutus - lek homeopatyczny dla kobiet. Rudowłosa kobieta w białej bluzce stoi na polu tyłem do aparatu, a jej włosy rozwiewa wiatr.

Lachesis mutus – sposób reagowania osób potrzebujących leku homeopatycznego

Leku tego najczęściej potrzebują panie, a to ze względu na uwarunkowania hormonalne, które rządzą kobiecymi nastrojami i warunkują podatność na określone dolegliwości. Nie oznacza to, że jest on zarezerwowany tylko dla płci pięknej, lecz prawdą jest, że głównie kobiety korzystają z jego dobroczynnych właściwości.

Osoba podatna na działanie Lachesis mutus jest z reguły ekstrawertyczna, energiczna i bardzo gadatliwa. Czasem cierpi wręcz na słowotok, powtarza się, przeskakuje z tematu na temat. W towarzystwie najczęściej wodzi rej i wyróżnia się głośnym zachowaniem. Jest wesoła, żartobliwa i nie sposób jej nie zauważyć, gdyż na ogół charakteryzuje się sporym urokiem osobistym i charyzmą. Jednocześnie nie znosi sprzeciwu i chętnie narzuca swoją wolę.

Bywa apodyktyczna, łatwo się denerwuje i szybko wpada z jednego nastroju w zupełnie przeciwny, np. po nadmiernym pobudzeniu pojawia się wycofanie, a słowotok zostaje zastąpiony mutyzmem (niemówienie lub wyrażanie się w bardzo ograniczonym zakresie).

Wyraźnie odznacza się także takimi cechami, jak zazdrość i podejrzliwość. W stanach chorobowych lub w przypadku zaburzeń hormonalnych mogą nasilać się negatywne aspekty jej osobowości. Staje się nieufna, nerwowa, nadpobudliwa i przebiegła. Bywa fałszywa i nieszczera, potrafi doskonale ukrywać swoje zamiary i manipulować innymi. Może być sarkastyczna, zapalczywa, głośna i złośliwa, lubi wyśmiewać innych i wprawiać ich w zakłopotanie.

Actaea racemosa – lek na kobiece zmartwienia

Lachesis: odczucia i modalności

W przypadku leku homeopatycznego Lachesis mutus istnieje szereg odczuć i modalności (okoliczności poprawy lub pogorszenia symptomów w określonych uwarunkowaniach), które wskazują na wybór tego właśnie leku dla pacjenta. Do najbardziej charakterystycznych należą:

1. Pogorszenie pod wpływem ciepła

Osoba ta ogólnie nie znosi gorąca, upału i wylegiwania się na słońcu. Ciepło powoduje u niej nasilenie dolegliwości i złe samopoczucie. Może np. wywołać u niej bóle i/lub zawroty głowy, spowodować omdlenie lub pogorszyć objawy krążeniowe. Nie lubi także dusznych, ciepłych pomieszczeń.

Najlepiej czuje się w umiarkowanej temperaturze, na świeżym i chłodnym powietrzu. Nie lubi także ciepłych pokarmów ani napojów. Ciepłe płyny na przykład nasilają u niej ból gardła.

2. Pogorszenie na skutek stłumienia naturalnych wydzielin

To ważna modalność, potwierdzająca często wybór tego leku w terapii. Najczęściej dotyczy zaburzeń związanych z miesiączką. Pod wpływem opóźnienia lub zaniku naturalnej menstruacji następuje silne pogorszenie stanu fizycznego i emocjonalnego pacjentki, które poprawia się natychmiast, jak tylko miesiączka się pojawi. Tłumaczy to zastosowanie Lachesis mutus w okresie menopauzy, gdy stopniowy zanik miesiączki powoduje u kobiety liczne dolegliwości.

U osób wrażliwych na działanie tego leku nie powinno się tłumić żadnych wydzielin, gdyż może to skutkować nasileniem choroby, np. stłumienie kataru może wywołać poważniejsze komplikacje zatokowe, podczas gdy swobodny wypływ wydzieliny kataralnej powoduje znaczną ulgę i lepsze samopoczucie u pacjenta.

Homeopatia na syndrom wiosennego zmęczenia

3. Nietolerancja ograniczeń

Dotyczy wszelkich ich rodzajów. W przypadku wskazań do zastosowania Lachesis mutus jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk jest nietolerancja ucisku ubrania. Szczególnie dotyczy to gardła i brzucha – osoba taka nie znosi dotyku ani uciskania tych miejsc.

Gardło jest jednym z jej najbardziej wrażliwych punktów, dlatego nie nosi ona golfów, szalików, apaszek czy ciasnej biżuterii. Ze względu na tę specyficzną cechę osoba taka również bardzo źle się czuje w zamknięciu. I nie wynika to, jak u wielu ludzi, z klaustrofobii, lecz właśnie z nietolerancji wszelkiego ograniczenia.

4. Pogorszenie po śnie

Osoba potrzebująca Lachesis do tego stopnia źle się czuje po śnie, że gdyby mogła, to najchętniej w ogóle by nie spała. Czasem wręcz odczuwa lęk przed zaśnięciem, bo obawia się, że może się udusić podczas snu, że jej serce się zatrzyma, że będzie się źle czuła itp.

Leki roślinne na uspokojenie i dobry sen

Lachesis mutus – co jeszcze warto wiedzieć?

W homeopatii znanych jest kilka leków pochodzenia wężowego, wśród których Lachesis mutus jest najlepiej poznanym i, prawdopodobnie z tej właśnie przyczyny, najczęściej stosowanym. Obraz leku jest dość barwny i wyraźny, nietrudno przeoczyć pacjenta o tego typu sposobie reagowania.

Symptomy chorobowe i dolegliwości u takiej osoby potrafią być bardzo dokuczliwe. Jej nastrój i samopoczucie pogarszają się znacznie w chwili, gdy czuje się źle, co daje odczuć wyraźnie także osobom w jej otoczeniu.

Lachesis potrafi przynieść znaczną ulgę i w rękach doświadczonego homeopaty staje się nieocenioną pomocą dla pacjentów, chorujących w sposób typowy dla tego leku i reagujących zgodnie z jego obrazem.

Podobne artykuły