Strona główna Zdrowie Cocculus indicus na zawroty głowy

Cocculus indicus na zawroty głowy

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Cierpisz na chorobę lokomocyjną? Dokuczają ci zawroty głowy? Nie możesz spać i jesteś coraz bardziej zmęczona i podatna na troski? Poszukaj pomocy wśród naturalnych leków homeopatycznych. Cocculus indicus może okazać się najlepszym remedium na twoje dolegliwości.

Strona główna Zdrowie Cocculus indicus na zawroty głowy
Cocculus indicus - lek homeopatyczny. Homeopatka przygotowuje lek z ziół.

Cocculus indicus to lek homeopatyczny pochodzenia roślinnego. Wytwarzany jest z jądra nasiennego znajdującego się w kulistym, zdrewniałym nasieniu pochodzącym z owoców rośliny Anamirta cocculus, znanej pod polską nazwą jako rybitrutka indyjska. Krzak ten występuje naturalnie w Indiach i na Cejlonie.

Cocculus indicus jako lek homeopatyczny znajduje swoje zastosowanie w wielu sytuacjach, w których zaburzeniu ulegają funkcje ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego, a także wtedy, gdy dochodzi do pobudzenia nerwu błędnego. Dominującymi objawami, które się wówczas pojawiają, są przede wszystkim nudności, wymioty oraz zawroty głowy. Z czasem dochodzi zmęczenie, osłabienie oraz rozdrażnienie i niepokój. Symptomy te są wskazaniem do zastosowania leku Cocculus.

Phosphorus na zwiększenie energii i sił witalnych

Cocculus indicus – w jakich wskazaniach klinicznych jest najczęściej polecany?

1. Choroba lokomocyjna

Szczególnie wtedy, gdy objawy u podróżującego nasilają się podczas szybkiego ruchu pojazdu, podczas którego śledzenie mijanych obiektów powoduje gwałtowne ruchy gałek ocznych. To zaś przyprawia o zawroty głowy, mdłości i nierzadko kończy się wymiotami.

Dlatego osoba ta czuje się lepiej, gdy w czasie podróży siedzi spokojnie i ma zamknięte oczy. Lepiej jest jej również w cieple, więc otworzenie okna, np. w samochodzie, nie poprawi, niestety, jej samopoczucia. Zdecydowane pogorszenie jej stanu powoduje również spożycie jakiegokolwiek pokarmu.

Dobrze więc, jeśli przed podróżą zje tylko lekki posiłek, a w trakcie jazdy powstrzyma się od jedzenia. Nie jest to zresztą dla niej zbyt trudne, ponieważ nawet zapach jedzenia może nasilić dolegliwości lokomocyjne i spowodować wymioty.

Lot samolotem i jazda samochodem

Cocculus indicus jest najczęściej przydatny, gdy czujemy się źle podczas gwałtownych przyspieszeń poziomych. Dzieje się tak np. podczas startu samolotu czy przy nagłych zrywach samochodem. Przykładowo, dolegliwości powoduje szybkie ruszenie spod świateł na skrzyżowaniu lub ciągłe przyspieszanie i hamowanie podczas jazdy.

Złe samopoczucie może też wystąpić w parkach rozrywki, gdy – pomimo wszystko – zdecydujemy się na przejazd rollercoasterem z zawrotną szybkością i nieoczekiwanymi zmianami pozycji ciała. Osoby, które źle znoszą tego typu sytuacje, zazwyczaj starają się wtedy siedzieć możliwie nieruchomo i mają zamknięte oczy.

Lek homeopatyczny Cocculus indicus warto zażyć już przed podróżą – w przeddzień planowanego wyjazdu, na godzinę przed oraz tuż przed wyruszeniem w drogę. Następnie należy przyjmować kolejne dawki w rytm dolegliwości podczas jazdy. Cocculus podany wcześniej może zapobiec pojawieniu się uciążliwych objawów, a przyjmowany w trakcie drogi szybko łagodzi negatywne skutki choroby lokomocyjnej.

Lachesis mutus – lek dla kobiet

Dodatkowo może towarzyszyć nam niepokój związany z wyjazdem czy z możliwością pojawienia się złego samopoczucia i objawów choroby lokomocyjnej. Można w takich przypadkach zacząć przyjmować Cocculus już na tydzień przed planowaną drogą.

Dotyczy to także sytuacji, w której denerwujemy się samym faktem podróżowania, np. jeśli panikujemy na samą myśl o locie samolotem. Cocculus przyda się wtedy, gdy tego typu lęk powoduje u nas osłabienie, roztrzęsienie, zdenerwowanie. Pojawiają się zawroty głowy, nudności, przyspieszone bicie serca, ucisk w klatce piersiowej, suchość gardła, zaczerwienienie twarzy i nadpotliwość.

5 sposobów na chorobę lokomocyjną

2. Bezsenność i następstwa długotrwałych niedoborów snu

W tym przypadku Cocculus indicus jest pomocny zwłaszcza wtedy, gdy bezsenność jest rezultatem zaburzenia rytmu snu i czuwania. Często przytrafia się to osobom, które doświadczają takich zaburzeń z powodu czuwania nad chorym. W takiej sytuacji dodatkowo dochodzi zmartwienie związane z chorobą bliskiej osoby, co w przypadku tego leku stanowi ważny czynnik wywołujący lub nasilający dolegliwości.

Przyczyny bezsenności według medycyny chińskiej

Cocculus może się więc przydać np. matce czuwającej kolejną noc nad chorym dzieckiem lub osobie, która opiekuje się kimś obłożnie chorym, co może wymagać częstego wstawania w nocy.

Lek ten może być potrzebny również pielęgniarkom lub lekarzom, pracującym na nocnych dyżurach i czuwającym w nocy nad chorymi. Ogólnie Cocculus indicus jest pomocnym środkiem dla wszystkich osób, które doświadczają problemów ze snem wskutek zaburzeń rytmu dobowego. Sięgnąć więc po niego mogą osoby pracujące na nocne zmiany, zmieniające strefy czasowe, silnie odczuwające efekt jet lag itp.

Lek ten przydaje się szczególnie wtedy, gdy oprócz przewlekłego niedostatku snu i konieczności częstego czuwania nocnego pojawia się także coraz silniejsze przemęczenie, osłabienie fizyczne, niepokój emocjonalny oraz dotkliwe zmartwienie i zatroskanie.

Naturalne sposoby na bezsenność

3. Zawroty głowy

Którym mogą towarzyszyć nudności, niepewny chód, odrętwienie i silne osłabienie. Często przy zawrotach występują także bóle głowy i/lub bóle oczu. Mogą pojawić się mroczki przed oczami i zamglone widzenie. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu, podczas jazdy, po wstaniu, po jedzeniu, łagodnieją natomiast, jeśli pacjent się położy.

4. Dolegliwości ciężarnych

Mówimy tu o typowych przypadłościach u kobiet w ciąży, czyli nudnościach, mdłościach, wymiotach. Są one przede wszystkim wywoływane przez jedzenie, sam jego zapach potrafi doprowadzić do wymiotów. Przyszła mama odczuwa wręcz wstręt na widok jedzenia i pod wpływem jego zapachu. Do tego może wystąpić nadmierny ślinotok, często poprzedzający atak wymiotów. Kobieta bywa osłabiona, zmęczona, zmartwiona, a ciąża może przebiegać z ogólnym niepokojem i bezsennością.

5. Bolesne miesiączki

Jeśli w ich przebiegu pojawiają się nudności, wymioty, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Towarzyszy temu silny ból brzucha, osłabienie, bezsenność.

Homeopatia na dolegliwości w ciąży

Kto potrzebuje leku Cocculus indicus?

Osoby potrzebujące leku homeopatycznego Cocculus indicus można by opisać jako zatroskane i zmartwione, lecz niekoniecznie smutne. Ich zmartwienia i niepokój wynikają bowiem raczej z troski o innych. Zasadniczo są to pogodni i uśmiechnięci ludzie, którzy jednak przejmują się zdrowiem swoich bliskich i podopiecznych. Osoba taka może być gadatliwa, żartobliwa i wesoła, lecz częściej bywa poważna, a nawet introwertyczna. Zazwyczaj martwi się o innych, nie zważając często na siebie.

Cocculus indicus dobrze działa na osoby, które są współczujące, łagodne i jednocześnie bardzo wrażliwe na niegrzeczne i nieuprzejme zachowanie. Źle znoszą one niemiłe traktowanie ze strony innych. Łatwo się obrażają, zamykają w sobie i długo rozpamiętują to, jak ktoś je potraktował. Mają skłonność do wpadania w melancholijny nastrój i rozważania przeszłych wydarzeń.

Homeopatia dla zwierząt

Podczas choroby, jeśli źle się czują, mogą stać się nerwowe, rozdrażnione i nadwrażliwe na ból. Wolą wówczas przebywać same i lepiej się czują, gdy nikt im nie przeszkadza. Dolegliwości nasilają się u nich wskutek smutku i zmartwienia, ale również z powodu gniewu i poirytowania.

W chorobie przeszkadzają im hałas, wstrząsy, zapachy. Są szczególnie wrażliwe na zapach dymu tytoniowego, który może wywołać u nich nudności, zawroty głowy czy ból głowy. Nie lubią zimna, a ich dolegliwości łagodnieją w cieple.

Homeopatyczna apteczka seniora

Najważniejsze czynniki etiologiczne dla leku Cocculus indicus

Pomimo tego, że osoby o opisanych powyżej skłonnościach i właściwościach charakteru mogą dobrze zareagować na Cocculus indicus, obecność tych cech nie jest warunkiem koniecznym do przepisania leku.

Rozpatrując możliwość podania Cocculusa, częściej bierze się bowiem pod uwagę przyczynę (etiologię), z powodu której u danej osoby rozwinęły się objawy charakterystyczne dla obrazu tego leku.

Wskazania do jego podania mogą wynikać po prostu z konkretnych, wyżej wymienionych okoliczności. Jeśli zatem w takich sytuacjach jak:

  • podróż różnymi środkami lokomocji
  • zaburzenia rytmu snu i czuwania
  • bezsenność i przemęczenie
  • zmartwienie i troska o zdrowie innych
  • długotrwała opieka nad chorą osobą
  • ciąża

pojawią się symptomy typowe dla leku Cocculus indicus, będzie on dobrym wyborem dla danej osoby i przyniesie jej szybką ulgę w dolegliwościach oraz wpłynie pozytywnie na jej samopoczucie i zdrowie.

Podobne artykuły