Strona główna Zdrowie Sepia officinalis – gdy masz wszystkiego dosyć
Sepia officinalis - lek homeopatyczny.
Strona główna Zdrowie Sepia officinalis – gdy masz wszystkiego dosyć

Sepia officinalis – gdy masz wszystkiego dosyć

Każdego dnia musisz uporać się z nadmiarem obowiązków, które cię przytłaczają; ciągle ktoś chce czegoś od ciebie, a wieczorem wręcz padasz ze zmęczenia… Czasem odechciewa ci się wszystkiego i najchętniej zaszyłabyś się w jakiejś samotni. Być może to właśnie Sepia officinalis jest lekiem dla ciebie.

Sepia officinalis stanowi ważny lek homeopatyczny, stosowany w tej dziedzinie medycyny już przez samego Hahnemanna, czyli od samego początku wykorzystywania homeopatii w lecznictwie. Z tego względu jest lekiem dobrze poznanym, o szerokim spektrum działania i udowodnionej w licznych obserwacjach klinicznych skuteczności i przydatności w rozmaitych schorzeniach.

Sepia jest homeopatycznym produktem leczniczym pochodzenia zwierzęcego. Do jej wytwarzania używa się wydzieliny pochodzącej z gruczołu czernidłowego mątwy. Mątwa, której łacińska nazwa to właśnie Sepia officinalis, jest niewielkim głowonogiem zamieszkującym ciepłe morza. W sytuacji zagrożenia, aby osłonić się przed napastnikiem, wystrzeliwuje ciemnobrązową substancję, określaną jako sepia. Od barwy płynu pochodzi także określenie: „w kolorze sepii”.

U kogo lek Sepia officinalis jest najbardziej przydatny?

Przez wiele lat stosowania zaobserwowano szczególny typ reagowania u osób, które potrzebują tego leku. Pomimo, że nie jest to regułą, od której nie ma wyjątku, Sepia zazwyczaj zalecana jest u kobiet, zaś o wiele rzadziej u mężczyzn oraz dzieci.

Wynika to zapewne z faktu, że ogromny wpływ na rozwój dolegliwości i zmiany samopoczucia u tych osób powodują stany organizmu, związane z zaburzeniami hormonalnymi, a więc: miesiączka, ciąża, okres połogu oraz przekwitania. Dlatego Sepia znalazła zastosowanie szczególnie u płci pięknej, a zwłaszcza u tych pań, które pod wpływem zmian hormonalnych doznają licznych dolegliwości, manifestujących się nie tylko w postaci objawów fizycznych, lecz także jako wahania nastroju, zmiany zachowania, czy zaburzenia emocjonalne.

Sposób reagowania właściwy dla osób potrzebujących leku Sepia officinalis

Są to najczęściej osoby, o których powiemy, że wydają się być smutne, przygnębione, pesymistycznie nastawione do wszystkiego i widzące życie w czarnych barwach. Cechuje je permanentne zmęczenie i osłabienie. Czują się przytłoczone nadmiarem obowiązków i dlatego potrzebują samotności i chętnie uciekają w odosobnienie.

Wydają się być obojętne w stosunku do swoich najbliższych, ponieważ nie mają już siły ani ochoty, aby okazywać emocje i stwarzać ciepłe relacje z otoczeniem.

Osoba taka trawiona jest ciągłym niepokojem, wszystko ją martwi, nie umie znaleźć w sobie bodźca, który wyzwoliłby w niej radość i pozytywne odczucia. Z czasem twardnieje uczuciowo, odsuwa się od bliskich, trzyma innych na dystans. Niekiedy staje się sarkastyczna, cięta, a nawet złośliwa.

Taki obraz możemy niejednokrotnie zaobserwować w dzisiejszych niespokojnych czasach, zwłaszcza w przypadku wielu pań, pracujących zawodowo i usiłujących pogodzić karierę z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci. Wiele z nich stopniowo popada w zniechęcenie i pesymizm, walcząc nieustannie z trudami dnia codziennego, zamartwiając się o drobiazgi i wpadając w rozdrażnienie z byle powodu.

O takim osobach powszechnie mówi się, że cierpią na syndrom wypalenia, syndrom przewlekłego zmęczenia, czy nawet depresję.

Jeśli osoba o takich predyspozycjach zostanie dotknięta licznymi zmartwieniami i troskami, jest wysoce prawdopodobne, że rozwinie wszelkie objawy typowe dla sposobu reagowania, przy którym Sepia okazuje się być użytecznym remedium.

Z reguły bowiem konsekwencją zmartwienia i stresu są dolegliwości psychosomatyczne które, w przypadku Sepii, rozwijają się na czterech głównych płaszczyznach:

 • Układ krążenia – dotyczy tutaj krążenia żylnego oraz wątrobowego i skutkuje takimi zaburzeniami, jak np. żylaki oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego
 • Zaburzenia tkanki łącznej – co wiąże się ze skłonnością do opadania narządów
 • Skóra i błony śluzowe – mogą pojawiać się rozmaite zmiany skórne o różnej etiologii (najczęściej alergiczne, grzybicze i pasożytnicze) oraz zaburzenia pigmentacji skóry
 • Układ nerwowy – co wiąże się z zaburzeniami zarówno centralnego układu nerwowego (zmienność nastrojów, zaburzenia emocjonalne) jak i układu hormonalnego.

Modalności leku Sepia officinalis

W przypadku Sepii, podobnie jak przy każdym innym leku homeopatycznym, musi u chorego wystąpić szereg różnych objawów dodatkowych, charakterystycznych tylko dla tego leku, które determinują jego wybór w terapii konkretnego pacjenta. Należą tu przede wszystkim:

 • Pogorszenie pod wpływem czynników, które nasilają zastój żylny – wiąże się to z faktem, że osoba ta i tak ma kłopoty z krążeniem, więc wszystko, co dodatkowo pogarsza taką kondycję, jak np. długotrwałe stanie, przebywanie w bezruchu, leżenie, będzie nasilało jej dolegliwości. Z tym objawem będą związane kolejne cechy, typowe dla leku, a mianowicie:
 • Pogorszenie pod wpływem zimna – osoba potrzebująca Sepii jest bardzo marznąca, nie lubi żadnej formy zimna, nie znosi przeciągów i mrozów; lubi natomiast usiąść z podkurczonymi nogami i owinąć się ciepłym kocem, uwielbia również wygrzewać się na słońcu.
 • Poprawa pod wpływem ruchu – kiepska cyrkulacja krwi sprawia, że każda forma energicznego ruchu sprawia tu przyjemność, ponieważ przynosi poprawę krążenia, rozgrzewa od środka i poprawia nastrój. Osoba taka zatem lubi ćwiczyć, szybko chodzić, czy też tańczyć. Bywa czasem „typem sportowym”, co wynika przede wszystkim z faktu, że wysiłek nie tylko polepsza jej stan fizyczny, ale także pozwala zająć umysł i oderwać się od codziennych trosk i zmartwień.
 • Pożądanie potraw kwaśnych i cierpkich – ma często ochotę na korniszony, kiszonki, przetwory z octu; lubi także posiłki ostro przyprawione, które poprawiają krążenie i rozgrzewają organizm. Kiepska jednak z niej kucharka – w momencie gdy źle się czuje, odczuwa zazwyczaj awersję do kuchennych zapachów i nie może patrzeć na jedzenie.
 • Pogorszenie nastroju pod wpływem przeciwności – osoba taka ogólnie ma obniżony nastrój, a każde dodatkowe zmartwienie jeszcze bardziej nasila jej zniechęcenie i niepokój. Z błahego powodu potrafi wpaść w złość, irytację lub rozdrażnienie. Nie znosi hałasu, zamieszania; denerwuje ją najmniejszy sprzeciw lub nawet drobne przykrości, które ją spotykają.

Gdy czuje się źle, jej stan pogarsza się, jeśli ktoś próbuje ją pocieszyć, dodać otuchy lub pyta z troską o powód zmartwienia. Wtedy potrafi nawet rozpłakać się z bezsilności i/lub złości. Raczej stroni od towarzystwa i woli przebywać w samotności.

W jakich dolegliwościach warto sięgnąć po lek Sepia officinalis?

Wymienione powyżej czynniki i objawy definiują wskazania chorobowe, w których można zastosować Sepię, jako wyjątkowo użyteczny lek. Będzie on przede wszystkim oddziaływał na symptomy fizyczne, niemniej zawsze będzie wywierał pozytywny wpływ również na nastrój pacjenta, zmniejszy jego niepokój i rozdrażnienie, a – łagodząc dolegliwości somatyczne – w istotny sposób może przyczynić się do poprawy samopoczucia, polepszenia relacji z otoczeniem i bardziej optymistycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Przypadłości, w których Sepia znalazła zastosowanie to między innymi:

 • Dolegliwości pierwszych miesięcy ciąży – w których Sepia wydaje się być szczególnie pomocna, ponieważ dolegliwości, w których jest wskazana pokrywają się w dużej mierze z obrazem ciężarnej.

Kobieta cierpi wówczas na nudności, nierzadko z towarzyszącymi wymiotami, ponadto ma wyjątkową ochotę na ogórki konserwowe lub kiszone i ogólnie kwaśne, octowe potrawy. Do tego pojawiają się często przebarwienia na skórze (brązowe plamy najczęściej na twarzy i brzuchu), awersja do jedzenia i nadwrażliwość na zapachy kuchenne oraz inne, charakterystyczne dla Sepii objawy, jak np. zaparcia, hemoroidy, grzybica pochwy, uczucie ciążenia w obrębie macicy, ogólne osłabienie oraz zaburzenia nastroju.

 • Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – które wiążą się głównie z dysfunkcją wątroby i dróg żółciowych. Mamy więc tu do czynienia z takimi objawami, jak: niestrawność, wzdęcia, niedostateczne wydzielanie soków żołądkowych, przewlekłe zaparcia, hemoroidy, a także brak apetytu, bóle brzucha, czy poranne nudności. Zaburzeniom tym często towarzyszy nieprzyjemne uczucie pustki w żołądki, które nie ustępuje nawet po spożyciu posiłku.
 • Bolesne miesiączki – Sepia znajdzie zastosowanie w tym wskazaniu, jeśli u kobiety wystąpią symptomy charakterystyczne dla leku, opisane powyżej. Nie wszystkie objawy muszą się pojawić, ale do najbardziej typowych należą wówczas: uczucie ciążenia w dół odczuwane w dole brzucha podczas miesiączki, czemu towarzyszy często bolesne promieniowanie bólu do okolic dolnych pleców. Dlatego kobieta lubi wtedy siedzieć z podkurczonymi nogami lub z nogą założoną na nogę, ponieważ taka pozycja kompensuje przykre odczucie ciężaru w miednicy.

U pań potrzebujących Sepii, miesiączki są nie tylko bolesne, lecz mogą być nieregularne, skąpe, opóźnione, z poprzedzającym je silnym zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zaburzenia ze strony układu płciowego mogą przebiegać z oziębłością płciową oraz infekcjami narządów rodnych i/lub moczowych.

 • Dolegliwości okresu menopauzy – związane z zaburzeniami hormonalnymi, tutaj przebiegają z symptomami charakterystycznymi dla leku. Będą to przede wszystkim: zaburzenia krążenia, uderzenia gorąca z silnymi potami o nieprzyjemnym zapachu oraz z osłabieniem, bóle głowy oraz liczne wahania nastroju.
 • Opryszczka – zwłaszcza jeśli towarzyszy ona miesiączce lub innym zaburzeniom hormonalnym. Opryszczka ma tu postać pęcherzyków, rozsianych wokół ust. Dolna warga często ulega pęknięciu.
 • Dolegliwości emocjonalne – charakteryzujące się głównie nawracającymi stanami smutku, irytacji i złości. Osoba taka zamyka się w sobie i wykazuje wyraźną obojętność lub wręcz niechęć w stosunku do otoczenia. Zaburzenia zachowania nasilają się ewidentnie, gdy czuje się źle, np. w czasie miesiączki, w ciąży, w okresie połogu (tzw. baby blues), podczas klimakterium, ale mogą pojawić się także wtedy, gdy kobieta czuje się zmęczona, przepracowana, sfrustrowana i przygnębiona. Ma wówczas wrażenie, że nie podoła dłużej swoim obowiązkom, nie znajduje w niczym radości i traci równowagę, jeśli ktoś czegoś znowu od niej chce… Natychmiast wpada w złość, robi się niemiła i nieprzyjemna nawet dla najbliższych.

Sepia wydaje się być często lekiem na potrzeby wielu współczesnych kobiet. Pracują one ponad siły, są nieustannie zajęte, niekiedy działają wbrew sobie, aby tylko zaspokoić oczekiwania innych (praca, rodzina, mąż, dzieci). Z pewnością nieraz zauważymy w swoim otoczeniu osobę, która zdradza skłonności do zachowania charakterystycznego dla Sepii. Nierzadko odnajdziemy ją w sobie…

Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy permanentnymi malkontentami pogrążonymi w nieodwracalnej rozpaczy i pochłoniętymi depresyjnymi myślami, lecz że akurat możemy być w pewnym określonym stanie, uwarunkowanym czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, który zrodził w nas zaburzenia. Mamy jednak świadomość, że można im zaradzić.

Rozwój patologii w przypadku Sepii narasta stopniowo, symptomy rozwijają się sukcesywnie. Rodzi to więc nadzieję, że w porę podany lek zapobiegnie poważniejszym schorzeniom w przyszłości, a Sepia pomoże nam uporać się z chwilową niedyspozycją i przywróci radość życia.

Więcej o homeopatii przeczytasz TUTAJ.

Najnowsze artykuły