Strona główna Zdrowie Sepia officinalis – gdy masz wszystkiego dosyć

Sepia officinalis – gdy masz wszystkiego dosyć

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Każdego dnia musisz uporać się z nadmiarem obowiązków, które cię przytłaczają. Ciągle ktoś chce czegoś od ciebie, a wieczorem wręcz padasz ze zmęczenia… Czasem odechciewa ci się wszystkiego i najchętniej zaszyłabyś się w jakiejś samotni. Być może to właśnie Sepia officinalis jest lekiem dla ciebie.

Strona główna Zdrowie Sepia officinalis – gdy masz wszystkiego dosyć
Sepia officinalis - lek homeopatyczny na różne dolegliwości - fizyczne i emocjonalne. Dwie fiolki granulek homeopatycznych stoją na białym blacie w otoczeniu białych kwiatów jabłoni.

Sepia officinalis z mątwy

Sepia officinalis stanowi ważny lek homeopatyczny, stosowany w tej dziedzinie medycyny już przez samego Hahnemanna, czyli od samego początku wykorzystywania homeopatii w lecznictwie. Z tego względu jest lekiem dobrze poznanym, o szerokim spektrum działania i udowodnionej w licznych obserwacjach klinicznych skuteczności i przydatności w rozmaitych schorzeniach.

Sepia jest homeopatycznym produktem leczniczym pochodzenia zwierzęcego. Do jej wytwarzania używa się wydzieliny pochodzącej z gruczołu czernidłowego mątwy. Mątwa, której łacińska nazwa to właśnie Sepia officinalis, jest niewielkim głowonogiem zamieszkującym ciepłe morza. W sytuacji zagrożenia, aby osłonić się przed napastnikiem, wystrzeliwuje ciemnobrązową substancję, określaną jako sepia. Od barwy płynu pochodzi także określenie: „w kolorze sepii”.

Sepia officinalis – dla kogo?

Przez wiele lat stosowania Sepia officinalis zaobserwowano szczególny typ reagowania u osób, które potrzebują tego leku. Pomimo, że nie jest to regułą, od której nie ma wyjątku, Sepia zazwyczaj zalecana jest u kobiet, zaś o wiele rzadziej u mężczyzn oraz dzieci.

Wynika to zapewne z faktu, że ogromny wpływ na rozwój dolegliwości i zmiany samopoczucia u tych osób powodują stany organizmu, związane z zaburzeniami hormonalnymi, a więc:

Dlatego Sepia officinalis znalazła zastosowanie szczególnie u płci pięknej, a zwłaszcza u tych kobiet, które pod wpływem zmian hormonalnych doznają licznych dolegliwości, manifestujących się nie tylko w postaci objawów fizycznych, lecz także jako wahania nastroju, zmiany zachowania, czy zaburzenia emocjonalne.

Homeopatia na menopauzę i okres przekwitania

Sposób reagowania właściwy dla osób potrzebujących leku homeopatycznego Sepia officinalis

Są to najczęściej osoby, o których powiemy, że wydają się być smutne, przygnębione, pesymistycznie nastawione do wszystkiego i widzące życie w czarnych barwach. Cechuje je permanentne zmęczenie i osłabienie. Czują się przytłoczone nadmiarem obowiązków i dlatego potrzebują samotności i chętnie uciekają w odosobnienie.

Wydają się być obojętne w stosunku do swoich najbliższych, ponieważ nie mają już siły ani ochoty, aby okazywać emocje i stwarzać ciepłe relacje z otoczeniem.

Osoba taka trawiona jest ciągłym niepokojem, wszystko ją martwi, nie umie znaleźć w sobie bodźca, który wyzwoliłby w niej radość i pozytywne odczucia. Z czasem twardnieje uczuciowo, odsuwa się od bliskich, trzyma innych na dystans. Niekiedy staje się sarkastyczna, cięta, a nawet złośliwa.

Taki obraz możemy niejednokrotnie zaobserwować w dzisiejszych niespokojnych czasach, zwłaszcza w przypadku wielu kobiet, pracujących zawodowo i usiłujących pogodzić karierę z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci. Wiele z nich stopniowo popada w zniechęcenie i pesymizm, walcząc nieustannie z trudami dnia codziennego, zamartwiając się o drobiazgi i wpadając w rozdrażnienie z byle powodu.

O takim osobach powszechnie mówi się, że cierpią na syndrom wypalenia, syndrom przewlekłego zmęczenia, czy nawet depresję.

Jeśli osoba o takich predyspozycjach zostanie dotknięta licznymi zmartwieniami i troskami, jest wysoce prawdopodobne, że rozwinie wszelkie objawy typowe dla sposobu reagowania, przy którym Sepia officinalis okazuje się być użytecznym remedium.

Z reguły bowiem konsekwencją zmartwienia i stresu są dolegliwości psychosomatyczne które, w przypadku Sepia officinalis, rozwijają się na czterech głównych płaszczyznach:

  1. układ krążenia – dotyczy tutaj krążenia żylnego oraz wątrobowego i skutkuje takimi zaburzeniami, jak np. żylaki oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  2. zaburzenia tkanki łącznej – co wiąże się ze skłonnością do opadania narządów
  3. skóra i błony śluzowe – mogą pojawiać się rozmaite zmiany skórne o różnej etiologii (najczęściej alergiczne, grzybicze i pasożytnicze) oraz zaburzenia pigmentacji skóry
  4. układ nerwowy – co wiąże się z zaburzeniami zarówno centralnego układu nerwowego (zmienność nastrojów, zaburzenia emocjonalne), jak i układu hormonalnego

5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

Modalności leku Sepia officinalis

W przypadku Sepia officinalis, podobnie jak przy każdym innym leku homeopatycznym, musi u chorego wystąpić szereg różnych objawów dodatkowych, charakterystycznych tylko dla tego leku, które determinują jego wybór w terapii konkretnego pacjenta. Należą tu przede wszystkim:

  • Pogorszenie pod wpływem czynników, które nasilają zastój żylny – wiąże się to z faktem, że osoba ta i tak ma kłopoty z krążeniem, więc wszystko, co dodatkowo pogarsza taką kondycję, jak np. długotrwałe stanie, przebywanie w bezruchu, leżenie, będzie nasilało jej dolegliwości. Z tym objawem będą związane kolejne cechy, typowe dla leku.
  • Pogorszenie pod wpływem zimna – osoba potrzebująca Sepia officinalis jest bardzo marznąca, nie lubi żadnej formy zimna, nie znosi przeciągów i mrozów; lubi natomiast usiąść z podkurczonymi nogami i owinąć się ciepłym kocem, uwielbia również wygrzewać się na słońcu.
  • Poprawa pod wpływem ruchu – kiepska cyrkulacja krwi sprawia, że każda forma energicznego ruchu sprawia tu przyjemność, ponieważ przynosi poprawę krążenia, rozgrzewa od środka i poprawia nastrój. Osoba taka zatem lubi ćwiczyć, szybko chodzić, czy też tańczyć. Bywa czasem „typem sportowym”, co wynika przede wszystkim z faktu, że wysiłek nie tylko polepsza jej stan fizyczny, ale także pozwala zająć umysł i oderwać się od codziennych trosk i zmartwień.
  • Pożądanie potraw kwaśnych i cierpkich – ma często ochotę na korniszony, kiszonki, przetwory z octu; lubi także posiłki ostro przyprawione, które poprawiają krążenie i rozgrzewają organizm. Kiepska jednak z niej kucharka – w momencie gdy źle się czuje, odczuwa zazwyczaj awersję do kuchennych zapachów i nie może patrzeć na jedzenie.
  • Pogorszenie nastroju pod wpływem przeciwności – osoba taka ogólnie ma obniżony nastrój, a każde dodatkowe zmartwienie jeszcze bardziej nasila jej zniechęcenie i niepokój. Z błahego powodu potrafi wpaść w złość, irytację lub rozdrażnienie. Nie znosi hałasu, zamieszania; denerwuje ją najmniejszy sprzeciw lub nawet drobne przykrości, które ją spotykają. Gdy czuje się źle, jej stan pogarsza się, jeśli ktoś próbuje ją pocieszyć, dodać otuchy lub pyta z troską o powód zmartwienia. Wtedy potrafi nawet rozpłakać się z bezsilności i/lub złości. Raczej stroni od towarzystwa i woli przebywać w samotności.

Sepia officinalis – na jakie dolegliwości pomaga?

Wymienione powyżej czynniki i objawy definiują wskazania chorobowe, w których można zastosować lek homeopatyczny Sepia officinalis, jako wyjątkowo użyteczny. Będzie on przede wszystkim oddziaływał na symptomy fizyczne, niemniej zawsze będzie wywierał pozytywny wpływ również na nastrój pacjenta, zmniejszy jego niepokój i rozdrażnienie, a – łagodząc dolegliwości somatyczne – w istotny sposób może przyczynić się do poprawy samopoczucia, polepszenia relacji z otoczeniem i bardziej optymistycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Przypadłości, w których Sepia officinalis znalazła zastosowanie to między innymi poniższe.

1. Dolegliwości w pierwszych miesiącach ciąży

W których Sepia officinalis wydaje się być szczególnie pomocna, ponieważ dolegliwości, w których jest wskazana pokrywają się w dużej mierze z obrazem ciężarnej.

Kobieta cierpi na nudności w ciąży, nierzadko z towarzyszącymi wymiotami, ponadto ma wyjątkową ochotę na ogórki konserwowe lub ogórki kiszone i ogólnie kwaśne, octowe potrawy. Do tego pojawiają się często przebarwienia na skórze (brązowe plamy najczęściej na twarzy i brzuchu), awersja do jedzenia i nadwrażliwość na zapachy kuchenne oraz inne, charakterystyczne dla Sepia officinalis objawy, jak np. zaparcia, hemoroidy w ciąży, grzybica pochwy, uczucie ciążenia w obrębie macicy, ogólne osłabienie oraz zaburzenia nastroju.

Jak złagodzić dolegliwości w ciąży homeopatią?

2. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego

Wiążą się one głównie z dysfunkcją wątroby i dróg żółciowych. Mamy więc tu do czynienia z takimi objawami, jak:

Zaburzeniom tym często towarzyszy nieprzyjemne uczucie pustki w żołądki, które nie ustępuje nawet po spożyciu posiłku.

3. Bolesne miesiączki

Sepia znajdzie zastosowanie w tym wskazaniu, jeśli u kobiety wystąpią symptomy charakterystyczne dla leku, opisane powyżej. Nie wszystkie objawy muszą się pojawić, ale do najbardziej typowych należą wówczas uczucie ciążenia w dół odczuwane w dole brzucha podczas miesiączki, czemu towarzyszy często bolesne promieniowanie bólu do okolic dolnych pleców. Dlatego kobieta lubi wtedy siedzieć z podkurczonymi nogami lub z nogą założoną na nogę, ponieważ taka pozycja kompensuje przykre odczucie ciężaru w miednicy.

U kobiet potrzebujących leku Sepia officinalis, miesiączki są nie tylko bolesne, lecz mogą być nieregularne, skąpe, opóźnione, z poprzedzającym je silnym PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zaburzenia miesiączkowania i zaburzenia ze strony układu płciowego mogą przebiegać z oziębłością płciową oraz infekcjami narządów rodnych i/lub moczowych.

4. Dolegliwości okresu menopauzy

Związane z zaburzeniami hormonalnymi, tutaj przebiegają z symptomami charakterystycznymi dla leku Sepia officinalis. Będą to przede wszystkim: zaburzenia krążenia, uderzenia gorąca z silnymi potami o nieprzyjemnym zapachu oraz z osłabieniem, bóle głowy oraz liczne wahania nastroju.

5. Opryszczka

Zwłaszcza jeśli towarzyszy ona miesiączce lub innym zaburzeniom hormonalnym. Opryszczka ma tu postać pęcherzyków, rozsianych wokół ust. Dolna warga często ulega pęknięciu.

Jak nie chorować na wakacjach?

6. Dolegliwości emocjonalne

Charakteryzujące się głównie nawracającymi stanami smutku, irytacji i złości. Osoba taka zamyka się w sobie i wykazuje wyraźną obojętność lub wręcz niechęć w stosunku do otoczenia. Zaburzenia zachowania nasilają się ewidentnie, gdy czuje się źle, np. w czasie miesiączki, w ciąży, w okresie połogu (tzw. baby blues), podczas klimakterium, ale mogą pojawić się także wtedy, gdy kobieta czuje się zmęczona, przepracowana, sfrustrowana i przygnębiona. Ma wówczas wrażenie, że nie podoła dłużej swoim obowiązkom, nie znajduje w niczym radości i traci równowagę, jeśli ktoś czegoś znowu od niej chce… Natychmiast wpada w złość, robi się niemiła i nieprzyjemna nawet dla najbliższych.

Sepia wydaje się być często lekiem na potrzeby wielu współczesnych kobiet. Pracują one ponad siły, są nieustannie zajęte, niekiedy działają wbrew sobie, aby tylko zaspokoić oczekiwania innych (praca, rodzina, mąż, dzieci). Z pewnością nieraz zauważymy w swoim otoczeniu osobę, która zdradza skłonności do zachowania charakterystycznego dla leku Sepia. Nierzadko odnajdziemy ją w sobie.

Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy permanentnymi malkontentami pogrążonymi w nieodwracalnej rozpaczy i pochłoniętymi depresyjnymi myślami, lecz że akurat możemy być w pewnym określonym stanie, uwarunkowanym czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, który zrodził w nas zaburzenia. Mamy jednak świadomość, że można im zaradzić.

Rozwój patologii w przypadku Sepia officinalis narasta stopniowo, symptomy rozwijają się sukcesywnie. Rodzi to więc nadzieję, że w porę podany lek homeopatyczny zapobiegnie poważniejszym schorzeniom w przyszłości, a Sepia pomoże nam uporać się z chwilową niedyspozycją i przywróci radość życia.

Podobne artykuły