Strona główna Polecane Wypadają ci włosy? Sprawdź skąd ten problem i jak mu zaradzić
Strona główna Polecane Wypadają ci włosy? Sprawdź skąd ten problem i jak mu zaradzić

Wypadają ci włosy? Sprawdź skąd ten problem i jak mu zaradzić

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Wypadanie włosów, to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Świadczy o tym, że coś niedobrego się dzieje w naszym organizmie.

Nie tylko panowie z trwogą oglądają w lustrze swoją powiększającą się „łysinkę”, przy czym jej wielkość oraz intensywność tracenia włosów nie zależy wcale od wieku. Czasem nawet młodzi mężczyźni szybko strzygą się na krótkiego jeżyka, aby ukryć przerzedzającą się czuprynę. Dla pań problem jest poważniejszy, ponieważ bujne i gęste włosy są przecież wyrazem kobiecości i atrakcyjności. Dlatego z przerażeniem patrzą na coraz większe kłębki włosów na szczotce lub grzebieniu.

Dlaczego tracimy włosy?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najprostszym wyjaśnieniem bywa często:

niewłaściwa dieta – która powoduje niedobory mikro- i makroelementów, niezwykle istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dla włosów szczególnie ważne są żelazo, krzem, magnez, cynk i selen oraz witaminy – zwłaszcza witamina A, D, witaminy z grupy B, spośród których bardzo istotna jest biotyna, znana także jako witamina B7 lub H. Związki te znajdziemy w wielu produktach, których nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie, między innymi w czerwonym mięsie, drobiu, wątróbce, drożdżach, warzywach, orzechach czy jajkach.

Stąd wypadanie włosów obserwuje się często u osób odchudzających się lub stosujących radykalne i nieracjonalne diety różnego rodzaju.

Czasem przyczyną nadmiernego wypadania włosów bywają:

zaburzenia hormonalne – związane są one najczęściej z łysieniem typu androgenowego, które wynika z działania męskich hormonów płciowych na strukturę mieszków włosowych. Zaburzenie to dotyka jednak nie tylko panów, lecz może być przyczyną problemu także u płci pięknej. W organizmie każdej kobiety znajduje się pewna ilość testosteronu oraz jego pochodnych. Mieszki włosowe są wrażliwe zwłaszcza na jeden z nich – DHT, czyli dihydrotestosteron. Zdrowa kobieta poradzi sobie z nim bez problemu, ponieważ żeńskie hormony płciowe zrównoważą męskie androgeny. Jeśli jednak ta równowaga zostanie zaburzona, związki te będą wpływać negatywnie na cykl wzrostowy włosów u kobiet – włosy rosną wolniej, wypadają, stają się słabsze i cieńsze.

U pań tego typu przypadłość prowadzi do utraty włosów głównie na szczycie głowy, podczas gdy u panów dochodzi do tego jeszcze łysienie na skroniach, czyli popularne „zakola”.

Zaburzenia hormonalne, będące przyczyną wypadania włosów mogą być także spowodowane chorobami tarczycy, schorzeniami nadnerczy, czy zespołem policystycznych jajników.

inne choroby – wśród dolegliwości, które powodują nadmierną utratę włosów znajdują się jeszcze takie poważne przypadłości, jak toczeń rumieniowaty, choroby nowotworowe, depresja, kiła, anemia, ale też choroby skóry głowy, grzybica, a nawet przebycie choroby zakaźnej, np. grypy.

leki – niektóre medykamenty, stosowane między innymi w leczeniu nadciśnienia, chorób serca, chorób tarczycy, leki przeciwkrzepliwe lub niektóre antybiotyki mają wśród swoich działań niepożądanych także wypadanie włosów. Warto wspomnieć, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych również może prowadzić do nadmiernej utraty włosów, ponieważ leki te wpływają istotnie na gospodarkę hormonalną kobiety.

zatrucie metalami ciężkimi – jeśli w ustroju pojawią się takie toksyczne związki jak arsen, rtęć lub tal, wówczas następuje masywna utrata włosów. Podobnie dzieje się w przypadku leczenia nowotworów, gdy organizm zostanie podany chemioterapii. Wiadomo, że leczenie takie jest bardzo inwazyjne dla organizmu i sieje spustoszenie również wśród zdrowych komórek. Toksyczne związki (metale, leki cytostatyczne) gromadzą się wówczas w komórkach włosów i powodują ich wypadanie. Notabene, jest to proces korzystny, ponieważ wraz z włosami organizm pozbywa się trucizny. Zdrowe włosy odrosną po kilku tygodniach.

ciąża i menopauza – powszechnie wiadomo, że okres ciąży i karmienia piersią to czas, gdy kobieta jest szczególnie narażona zarówno na niedobory ważnych składników odżywczych, jak i na zaburzenia hormonalne, co oczywiście może powodować nadmierne wypadanie włosów. Przy racjonalnym sposobie odżywiania się i zdrowym trybie życia, sytuacja ta z czasem wraca do normy i nie powinna budzić niepokoju. W czasie przekwitania, ze względu na fizjologiczny w tym okresie niedobór lub brak hormonów płciowych, panie także są narażone na coraz mniej bujne fryzury.

niewłaściwa pielęgnacja włosów – nierzadko włosy są narażane na osłabienie poprzez stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków lub zabiegów fryzjerskich, obciążających sam włos i negatywnie wpływających na mieszki włosowe. Uczesanie typu „koński ogon” lub kok, suszenie gorącym powietrzem, trwałe ondulacje, farbowanie włosów, prostowanie, tapirowanie, ciasne wiązanie włosów, czy też ich szarpanie przy rozczesywaniu, przyczyniają się do nadwerężenia skóry głowy, uszkodzeń mechanicznych włosa i mieszków włosowych, co w rezultacie prowadzi do zwiększonej utraty owłosienia.

stres – nie ma chyba aktualnie dolegliwości, która nie byłaby potęgowana przez nadmierny stres i zaburzenia emocjonalne. Dotyczy to także wypadania włosów. Powszechnie znany jest fakt, że pod wpływem silnego stresu człowiek może osiwieć dosłownie z dnia na dzień. Podobnie, stres nasila także utratę włosów. Im głębiej stres nas dotyka, tym większe prawdopodobieństwo znaczącej straty owłosienia.

pogoda – wydaje się dziwne, że warunki meteorologiczne mogą się również przyczynić do wypadania włosów, ale faktycznie, nasze włosy pozostają wrażliwe na ekstremalne temperatury, wiatr i słońce. Zarówno silny mróz, jak i intensywny upał powodują przesuszenie, łamliwość i osłabienie włosów, które stają się matowe i tracą elastyczność. Na włosy i skórę głowy oddziałuje też słona lub chlorowana woda, promieniowanie ultrafioletowe, silny wiatr oraz nadmierna i bezpośrednia ekspozycja na słońce.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Co na to medycyna chińska?

W medycynie chińskiej za bujną i gęstą czuprynę na głowie odpowiedzialne są nerki. Z lekcji biologii wiemy, że nerki odpowiadają za produkcję moczu w organizmie, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową i biorą udział w procesach metabolicznych oraz wydalniczych.

Medycyna chińska przypisuje im jeszcze wiele innych funkcji. Nerki pełnią istotną rolę w procesach rozmnażania się i dojrzewania człowieka. Odpowiadają za płodność i zdolność do rozrodczości. Przechowują i chronią ważną energię przedurodzeniową, pochodzącą od rodziców, zwaną esencją – jing. Esencja kontroluje wzrost i dojrzałość płciową oraz definiuje naszą konstytucję, siłę życiową i witalność.

choroba powstaje na skutek zaburzen w przepływajacej przez cialo energii

Ponadto nerki odpowiadają za wzrost i stan kości i zębów oraz szpiku kostnego; przyczyniają się również do właściwej pracy umysłu, ponieważ odpowiadają za prawidłowe odżywienie mózgu. Analogicznie jak w medycynie zachodniej, rolą nerek jest też kontrola pasażu wody w organizmie i wydalanie zbędnych płynów przez pęcherz moczowy, lecz według medycyny Wschodu narząd ten kontroluje także wydalanie przez jelita, odbyt oraz otwory układu moczowo-płciowego.

Co ważne w kontekście włosów – ilość, jakość i kolor naszych włosów zależą od esencji nerek, chociaż na jakość owłosienia ma także wpływ właściwe odżywienie skóry, w czym biorą udział płuca i wątroba.

Dlatego jeśli terapeuta medycyny chińskiej usłyszy, że mamy problemy z włosami, w procesie leczenia z pewnością skupi się na wzmocnieniu nerek. Będzie to miało ważne znaczenie profilaktyczne, ponieważ stan włosów jest tylko jednym z licznym aspektów, za które ten narząd jest odpowiedzialny i osłabienie włosów może wskazywać na początki zaburzeń funkcji nerek. Wzmocnienie ich w odpowiednim momencie może zapobiec innym poważnym schorzeniom.

Jeśli zauważamy u siebie wypadanie, siwienie i pogorszenie jakości włosów, możemy zadziałać na ten stan, wprowadzając do codziennej diety produkty, wzmacniające nerki. Jednym z ważniejszych jest orzech włoski.

Skarb w twardej skorupce

Orzechy włoskie (Poznaj 4 chrupiące leki) są jednymi z najcenniejszych nasion, korzystnie wpływającymi na nasze zdrowie. Niektórzy porównują ich kształt do półkul mózgowych, twierdząc że oddziałują korzystnie na pracę mózgu.

Biorąc pod uwagę wskazania medycyny chińskiej do spożywania orzechów włoskich, jako silnie wzmacniających nerki, odpowiedzialnych między innymi za dobrą pracę mózgu i siłę umysłu, takie stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe.

Spożywając orzechy włoskie dostarczamy do organizmu dużą ilość dobroczynnych kwasów omega-3; są one także bogatym źródłem potasu, fosforu, magnezu, jodu, cynku i manganu, zawierają kwas foliowy i sporo witamin z grupy B oraz mnóstwo wartościowych aminokwasów.

Medycyna chińska przypisuje orzechom włoskim zdolność do hamowania procesu siwienia włosów, a nawet przywracania oryginalnej barwy włosom, które już posiwiały. Jeśli zatem dostrzegamy na skroniach siwe „gniazdka”, włączmy do codziennego jadłospisu garść tych drogocennych pyszności.

Z innych produktów, które warto spożywać w celu wzmocnienia nerek, można wymienić między innymi czarny sezam, czarnuszkę, czarną fasolę oraz czarną soję. Kolor czarny przypisany jest nerkom, zatem pożywienie o tej barwie będzie miało dobroczynny wpływ na ten ważny narząd (Czy kolor pożywienia ma znaczenie?).

Co na wypadanie włosów, czyli inne sposoby na utratę włosów

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Oprócz właściwej diety, która ma za zadanie uchronić nas przez niedoborami lub brakiem niezbędnych substancji odżywczych, warto poddać się zabiegom wzmacniania całego organizmu. Tak będzie działać akupunktura, ale też inne naturalne metody terapeutyczne, np. leczenie homeopatyczne. Jest ono terapią kompleksową, ogólnoustrojową i także doprowadza organizm do równowagi. Wiele leków homeopatycznych, właściwie dobranych do potrzeb pacjenta, podratuje również stan naszego owłosienia, działając na przyczynę dolegliwości.

Terapeuta medycyny naturalnej pomoże także dobrać odpowiednie zioła, które zahamują proces utraty włosów, polepszą ich kondycję i wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie całego ustroju.

Nie zapominajmy o właściwej pielęgnacji. O włosy trzeba dbać od wewnątrz organizmu, ale pielęgnacja zewnętrzna jest także bardzo istotna. Stosujmy właściwe szampony i odżywki, najlepiej oparte na bazie naturalnych ziół, bez konserwantów i zbędnych dodatków chemicznych.

Polecane są zwłaszcza kosmetyki zawierające aloes, witaminy A i E, ceramidy, olejek jojoba, masło karite, olej z awokado czy kolagen. Związki te ochraniają nie tylko włosy, lecz działają też na skórę głowy, regenerując ją i chroniąc przed podrażnieniami.

Zwróćmy uwagę, aby włosy myć delikatnie, nie wycierać gwałtownie trąc ręcznikiem, nie suszyć gorącym powietrzem z suszarki. Powstrzymajmy się także przed inwazyjnymi zabiegami fryzjerskimi, jak trwała ondulacja, prostowanie włosów czy ich farbowanie, ponieważ osłabiają one znacznie strukturę włosa i mieszki włosowe.

Pamiętajmy, że wypadanie włosów nie dzieje się bez przyczyny i zazwyczaj związane jest z jakimś niekorzystnym procesem, który zachodzi w naszym ciele. Normalna jest utrata około 100 włosów dziennie i takie zjawisko nie powinno budzić niepokoju. Jednak gdy tracimy więcej włosów, a tendencja do coraz skromniejszej fryzury utrzymuje się i/lub nasila, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ stan taki może oznaczać poważniejszą dolegliwość i musi być zdiagnozowany.

Najnowsze artykuły