Strona główna WellbeingBądź eko Naturalne farbowanie włosów: henna, indygo, amla, kasja

Naturalne farbowanie włosów: henna, indygo, amla, kasja

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ponad połowa Polek regularnie farbuje włosy. Warto więc się zastanowić, czy podczas tego zabiegu nie szkodzimy włosom i skórze głowy. Farby chemiczne nie są bowiem obojętne dla ich kondycji. Ich alternatywą są naturalne barwniki roślinne: henna, indygo, amla i kasja, które zmieniają kolor włosów, nie niszcząc ich struktury. Wręcz je pielęgnują, odżywiają, nadają im miękkość i połysk.

Strona główna WellbeingBądź eko Naturalne farbowanie włosów: henna, indygo, amla, kasja

Jak działają chemiczne farby do włosów?

Trwała koloryzacja włosów jest możliwa wówczas, gdy w składzie preparatu barwiącego znajdują się związki wnikające w strukturę włosa i pozwalające na działanie barwnika (tzw. prekursory barwników). Takim związkiem jest najczęściej amoniak, który rozchyla łuski włosa, by farba mogła dostać się do jego wnętrza. Przy okazji niestety wysusza włosy i podrażnia skórę głowy (sprawdź: jak pielęgnować skórę głowy), a jego opary mogą drażnić drogi oddechowe.

Skutki zdrowotne farbowania włosów są w dużej mierze nieznane. Jednak wiele zawartych w farbach składników jest uznawanych za potencjalnie niebezpieczne. Są to m.in.:

  • parafenylenodiamina (czyli PPD, może przyczyniać się do podrażnień i zaburzeń hormonalnych)
  • rezorcyna (wywołuje alergie, szkodliwie wpływa na nerki i wątrobę)
  • nadtlenek wodoru (składnik utleniający w farbach, przyczynia się do zaburzeń hormonalnych i alergii oraz zachorowań na raka)
  • octan ołowiu (może się przyczynić do zaburzeń hormonalnych, alergii, immunotoksyczności, jest zakazany w Europie)
  • smoła węglowa (wywołuje alergie)

Naturalne farbowanie włosów – zalety

Jeśli stosowanie wymienionych wyżej substancji budzi twoje wątpliwości, rozważ stosowanie naturalnych farb roślinnych. Niezależnie od tego, jakie masz włosy – cienkie, grube, kręcone, proste, suche, przetłuszczające się – możesz mieć pewność, że koloryzacja z wykorzystaniem barwników ziołowych będzie dla nich korzystna.

Ziołowe pigmenty zwiększają objętość cienkich włosów, pomagają ogarnąć niesforne kędzierzawe kosmyki, naprawiają uszkodzenia.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

Naturalne farby ziołowe – co warto o nich wiedzieć?

  • Czyste farby ziołowe dostępne są w postaci proszku. Te w formie kremu czy pasty mogą zawierać różne dodatki. Połączenie takiego preparatu z wodą wymusza bowiem na producencie konieczność użycia przeciwbakteryjnych konserwantów.
  • Użycie farb ziołowych wymaga więcej czasu w porównaniu do środków chemicznych. Mozolnie wnikają one w strukturę włosa, bo wiążą się z keratyną, naturalnym budulcem włosa. Z tego powodu są dobrym rozwiązaniem dla posiadaczek siwizny, bo nieco dłużej utrzymują się na siwych włosach niż farby chemiczne.
  • By uzyskać optymalny efekt, barwniki ziołowe trzeba trzymać na włosach minimum godzinę.
  • Barwniki ziołowe nie zapewnią tak bogatej kolorystyki jak farby chemiczne.
  • Kolor uzyskany za pomocą farby roślinnej jest trudny do przewidzenia. Zwłaszcza w przypadku siwych włosów podczas koloryzacji ziołami dochodzi do niepowtarzalnych reakcji. Nie trzeba się zniechęcać – warto poeksperymentować z kolorami, gdyż przy sporej dozie cierpliwości możemy uzyskać unikatowy odcień.
  • Naturalna koloryzacja włosów jest polecana zwłaszcza osobom nadwrażliwym na alergeny chemiczne, kobietom w ciąży oraz wszystkim, którzy dbają o środowisko.
  • Farby ziołowe możemy stosować tak często, jak chcemy, ponieważ są w pełni bezpieczne. Zanim kolor się zmyje, upływa średnio od 4 do 6 tygodni.
  • Farby ziołowe nie niszczą włosów. Potrafią je nawet odbudować po koloryzacji chemicznej.
  • Do najbardziej znanych pigmentów roślinnych należą: henna, indygo, kasja oraz amla (agrest indyjski).

Naturalne farbowanie - jak używać ziołowych barwników do włosów? Rudowłosa kobieta farbuje włosy henną.

4 naturalne farby roślinne do włosów

1. Henna do włosów

Henna (chna), znana jako egipski ligustr, lawsonia bezbronna i drzewo mignonette, rośnie na terenach półpustynnych w północnej Afryce i Azji. Henna jest najstarszym naturalnym kosmetykiem do farbowania włosów i malowania ciała. Zawiera wiele składników mineralnych (np. wapń, magnez, potas), kwas oleinowy i linolowy oraz witaminy A, B i D. Wnikając we włosy, łączy się z keratyną, a przy okazji uzupełnia ubytki keratyny we włosach. Stąd wrażenie, że po zabiegu włosy stają się grubsze, mocniejsze. Ponadto ma dobry wpływ na skórę głowy, łagodzi podrażnienia i może być pomocna w zwalczaniu łupieżu.

W zależności od koloru bazowego włosów czysta henna do włosów daje kolor rudy, pomarańczowy, rudobrązowy. Można mieszać ją z innymi roślinnymi barwnikami. Jeśli dodamy do niej indygo, uzyskamy ciepły brąz lub czerń. Gdy oprócz indygo dorzucimy amlę, możemy liczyć na chłodny odcień brązu. Z kolei gdy chcemy mieć kolor jasnoczerwony albo ciemny blond, konieczne jest dodanie kasji.

Koloryzacja henną (hennowanie włosów) wymaga nawet kilku godzin, aby kolor się unormował. Czas ten zależy od rodzaju, stanu i koloru włosów, ich naturalnej barwy i naszych oczekiwań.

2. Indygo do włosów

Indygo jest jednym z najstarszych pigmentów służących do drukowania i farbowania tkanin. Barwnik pochodzi z suchych liści indygowca farbiarskiego rosnącego w Azji i Afryce.

Zaleca się mieszać indygo z henną, by uzyskać kolor intensywnie rudy, czerwonobrązowy lub czarny. Mieszanka henny, amli i indygo pozwoli uzyskać różne odcienie brązu. Można także wykorzystać indygo na włosy do koloryzacji dwustopniowej: najpierw zafarbować pasma henną, a następnie indygo, by nasycić włosy pigmentem.

3. Amla (agrest indyjski) do włosów

Uzyskuje się ją z owoców rośliny zwanej agrestem indyjskim, pochodzącej z Indii, Cejlonu, Birmy. Amla nie jest pigmentem jak henna czy indygo, ale:

  • wzmacnia naturalny odcień włosów, a w połączeniu z innymi ziołami daje włosom bogate odcienie
  • nałożona na włosy siwe podkręci ich kolor na szampański blond, z kolei naturalnie brązowym nada odcień chłodnego brązu
  • tonuje czerwień henny, więc jest świetnym rozwiązaniem, jeśli podczas farbowania henną uzyskałaś zbyt jaskrawy odcień
  • dodatkowo ma silne działanie pielęgnacyjne: wzmacnia cebulki włosów, przyspiesza porost, działa przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo, dodaje włosom blasku, zmiękcza je

4. Kasja (Cassia Obovata) do włosów

Kasja pochodzi z liści krzewu senna rosnącego w Afryce i Indiach. Podobnie jak henna dostępna jest w postaci zielonego proszku. Zwana jest także henną neutralną, bezbarwną. Nie jest jednak bezbarwna – nadaje włosom złocisty odcień. Nie należy spodziewać się jednak, że znacząco rozjaśni włosy, które są z natury ciemne. Kasja nakładana na siwe włosy tonuje odcienie srebra i szarości.

Mieszając kasję z henną, możemy uzyskać różne odcienie truskawkowego blondu i rudego. A w połączeniu z indygo tonuje lub rozjaśnia popielate odcienie na siwych pasmach (na wyraźny efekt możemy liczyć po kilku zastosowaniach).

Olejowanie włosów – naturalny sposób na odbudowę włosa

Jak mieszać farby ziołowe?

Wszystkie naturalne barwniki do włosów dostępne są w postaci proszku. Przed nałożeniem trzeba więc je zmieszać z wodą w plastikowej, szklanej lub drewnianej miseczce. Warto dodać także łyżkę zakwaszacza (sok z cytryny, ocet jabłkowy), który przyspieszy wydzielanie barwnika.

Amlę można rozrobić dzień wcześniej i pozostawić na całą noc do utlenienia albo wykorzystać od razu. Indygo nakładamy natychmiast, a hennę i kasję, które powoli wydzielają swoje pigmenty, najlepiej rozmieszać minimum 2 godziny przed użyciem, a najlepiej poprzedniego dnia.

Warto wiedzieć, że temperatura wpływa na tempo wydzielania barwnika i jego nasycenie. Aby barwniki przyniosły oczekiwane efekty, należy je rozrabiać z ciepłą wodą (ale nie gorącą).

Zanim nałożysz farbę ziołową

  • Barwniki są bezpieczne dla naszego organizmu, jednak każdy z nas może być na coś uczulony. Jeśli stosujesz po raz pierwszy zioła do farbowania, zrób próbę uczuleniową (odrobinę mieszanki nałóż np. na karku).
  • Przed farbowaniem ziołami umyj włosy szamponem bez silikonów (oznaczenie silikonów w składzie to np. cyclomethicone, cyclopentasiloxane, dimethicone), gdyż utrudnia wnikanie barwnika. Najlepiej kupić szampon z SLS (m.in. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate).
  • Przygotuj stary T-shirt, którego nie żal będzie zaplamić, rękawiczki oraz foliowy czepek, który nałożysz po aplikacji farby.

Więcej:

  1. Macrae, F. (2013, 20 lutego). Hair dyes used by millions of women are linked to chemicals that can cause cancer. Daily Mail. Pobrane z https://www.dailymail.co.uk/health/article-2281413/Hair-dye-used-millions-women-linked-chemicals-cause-cancer.html
  2. Shahin, Ch. (2018). Naturalne farbowanie włosów. Białystok: Wydawnictwo Kobiece.

Olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły