Strona główna Zdrowie Akupunktura – 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Akupunktura – 6 rzeczy, które warto wiedzieć

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Interesuje cię akupunktura? Chcesz zapisać się na zabieg? Chciałabyś skorzystać z dobroczynnych efektów tej terapii, ale nie wiesz, czego się spodziewać? Przeczytaj, z czym wiąże się zabieg akupunktury i czego możesz oczekiwać w jego trakcie.

Strona główna Zdrowie Akupunktura – 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Akupunktura – co musisz wiedzieć?

Akupunktura jest znaną od tysięcy lat metodą leczniczą, stosowaną z dużym powodzeniem w tradycyjnej medycynie chińskiej. Polega na wkłuwaniu cienkich igieł w różne miejsca na ciele pacjenta, zwane punktami akupunkturowymi. Z uwagi na to, że zabieg akupunktury wiąże się z igłami i nakłuwaniem, wiele osób obawia się tej formy leczenia i nie wie dokładnie, czego może po niej oczekiwać.

Postaram się zatem wyjaśnić pokrótce, czego można się spodziewać w gabinecie terapeuty medycyny chińskiej i rozwiać pewne obawy związane z tą niecodzienną, aczkolwiek bardzo bezpieczną i skuteczną terapią. Oto odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie do tej metody leczenia.

Czy akupunktura boli?

Jakie jest samopoczucie po akupunkturze? Niestety, nie zawsze jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Czasem terapeuta zapewnia nas, że nakłuwanie nic nie boli i nie mamy się czego bać. Tymczasem może się okazać, że zabieg odczuliśmy jako bolesny i nieprzyjemny. Ta reakcja zależy od kilku czynników.

  • Każdy z nas wykazuje indywidualną reakcję na ból. Zatem coś, co dla jednej osoby jest całkowicie bezbolesne, dla innej będzie wyraźnie odczuwalne jako bodziec bólowy. Nie można bowiem porównać progów bólu u różnych pacjentów.
  • Liczy się nastawienie. Jeśli spodziewamy się sporego bólu, napinamy mięśnie i sztywniejemy ze strachu przed każdym nakłuciem, również ból będzie silniej odczuwany. Postarajmy się rozluźnić i głęboko oddychać, nastawmy się przede wszystkim na pozytywny efekt terapeutyczny. Możemy wówczas w ogóle nie doświadczyć żadnych nieprzyjemnych doznań związanych z samym nakłuciem.
  • Bardzo często dzieje się również tak, że samo nakłucie nie boli. Igły akupunkturowe są w większości niezwykle cienkie i delikatne, lecz następująca już po wkłuciu manipulacja igłą może powodować bolesne lub nieprzyjemne odczucia u chorego. Pojawia się niekiedy uczucie rozpierania, mrowienia, prądu, promieniowania. Warto wiedzieć jednak, że zazwyczaj jest to efekt pożądany i świadczy o prawidłowej reakcji na igłę.

Celem terapeuty nie jest przysporzenie pacjentowi bólu, lecz jego uśmierzenie i złagodzenie dolegliwości. Pomimo, że nakłuwanie czasem jest odczuwalne, ogólnie zabieg akupunktury nie powinien być więc zbyt bolesny i przykry.

Pamiętaj – jeśli coś cię niepokoi podczas zabiegu, zapytaj się akupunkturzysty, czy tak powinno być. Informuj go o swoich odczuciach i reakcjach.

Akupunktura w medycynie chińskiej

Czy igły do akupunktury mogą uszkodzić tkanki?

Igły akupunkturowe mają różną długość i grubość (wybierane są w zależności od rodzaju i lokalizacji nakłuwanego punktu). Najczęściej są bardzo cienkie, a do tego elastyczne i niezwykle ostre. To sprawia, że nakłucie zazwyczaj jest niebolesne.

Ostra igła bez problemu wsuwa się w ciało, nie powodując przykrych odczuć. Ich elastyczność sprawia, że terapeuta bez problemu może manipulować igłą już w ciele pacjenta, manewrując nią między tkankami bez ich uszkadzania.

Igły do akupunktury, w przeciwieństwie do igieł stosowanych przy zastrzykach, nie mają w sobie otworu, są lite. Dlatego przy ich wkłuciu nie dochodzi do uszkodzenia tkanek. Leczenie igłami nie pozostawia po sobie ranki, a po wyjęciu igieł nie pojawia się krew (chyba że skrwawienie punktu było celowym zamierzeniem terapeuty).

Uwaga! Igły stosowane do akupunktury powinny być jałowe, jednorazowego użytku. Pamiętaj, aby zapytać o to akupunkturzystę przed zabiegiem.

Czy chore i bolesne miejsca są bezpośrednio nakłuwane?

U akupunkturzysty zjawiamy się najczęściej z bólem i wydaje nam się logiczne, że to właśnie te bolesne i chore miejsca będą nakłuwane. To z kolei może powstrzymywać bardziej lękliwe osoby od wizyty w gabinecie medycyny chińskiej. Nie wyobrażają one sobie, żeby doświadczyć jeszcze więcej bólu w miejscu, które i tak przysparza im uciążliwych dolegliwości.

Punkty akupunkturowe

Tymczasem często jest tak, że punkty akupunkturowe, które są wybierane do nakłucia, potrafią być bardzo oddalone od chorego miejsca. Są one nazywane punktami dystalnymi. Może nam się wydawać dziwne, że np. bolący kręgosłup leczony jest poprzez nakłucia na stopach lub dłoniach. Jednak to właśnie te punkty dystalne są zazwyczaj najbardziej skuteczne w usuwaniu rozmaitych dolegliwości.

Dlatego akupunkturzysta najczęściej skupia się na okolicach poniżej kolan oraz poniżej łokci. Możemy się spodziewać nakłuć na stopach i dłoniach, w okolicach nadgarstków, kostek, na łydkach itp.

Nie oznacza to oczywiście, że nigdy nie doświadczymy nakłuwania w innych miejscach. Punkty akupunkturowe znajdują się na całym ciele. W zależności od potrzeb terapeuta wybiera te najbardziej skuteczne w danym schorzeniu. Nakłuwa się nie tylko kończyny, lecz także brzuch, plecy oraz twarz i głowę.

Nie obawiajmy się jednak, że jeśli decydujemy się na zabieg akupunktury z powodu strasznego bólu głowy, to ból zostanie dodatkowo nasilony poprzez nakłucie w bolesnym miejscu, co prawdopodobnie byłoby bardzo trudne do zniesienia. Leczenie akupunkturą ma usuwać ból i łagodzić dolegliwości, a nie przyczyniać się do jeszcze gorszego samopoczucia u chorego.

Akupunktura na ból głowy

Czy akupunktura może być stosowana u małych dzieci?

Terapeuci medycyny chińskiej zazwyczaj nie podejmują się nakłuwania dzieci, szczególnie tych poniżej 6. roku życia. Nie wynika to jednak z faktu, że akupunktura jest przeciwwskazana w tym wieku lub mogłaby zaszkodzić małemu pacjentowi. Chodzi tu raczej o większą u dzieci niż u dorosłych wrażliwość na ból, silną obawę przed igłami oraz niemożność wytłumaczenia maluchowi, że „to dla jego dobra”.

Dzieci prawdopodobnie obawiają się igieł akupunkturowych, podobnie jak boją się pobrania krwi lub zabiegu u dentysty. Narażanie ich na stres nie ma więc większego sensu, ponieważ lęk i napięcie towarzyszące nakłuwaniu mogłyby spowodować u dziecka silną traumę i nie przynieść spodziewanych rezultatów terapeutycznych.

Trochę inaczej może to wyglądać w Chinach, gdzie akupunktura jest głęboko zakorzeniona w lecznictwie i wykonuje się ją u wszystkich pacjentów, gdy zachodzi taka potrzeba. Lecz zarówno w Chinach, jak i w krajach o innych tradycjach, u najmłodszych zaleca się raczej masowanie punktów akupunkturowych, akupresurę lub specjalne techniki masażu leczniczego dla dzieci.

Czy większa ilość igieł przynosi lepszy efekt leczniczy?

Niekiedy pacjentowi może się wydawać, że akupunktura przyniesie lepsze efekty terapeutyczne, jeśli igieł będzie bardzo dużo i będą umieszczone w różnych punktach na całym ciele. Tymczasem, jak we wszystkim, w akupunkturze również konieczne jest zachowanie umiaru, w myśl ogólnie obowiązującej zasady, że co za dużo, to niezdrowo.

Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej zaleca się, aby nie stosować zbyt dużej ilości igieł podczas jednego zabiegu. Terapeuci specjalizujący się w tradycyjnej akupunkturze starają się ograniczać do zastosowania zaledwie kilku punktów akupunkturowych jednocześnie. W tym celu muszą jednak dysponować naprawdę dużą wiedzą i doświadczeniem, aby wybrać te punkty, które będą najbardziej właściwe i skuteczne w danym momencie.

Jeśli poddajemy się serii zabiegów akupunktury, możemy się spodziewać, że za każdym razem kombinacja igieł będzie inna. Wynika to z faktu, że dopasowanie zestawu punktów akupunkturowych w danym zabiegu jest zawsze dostosowane do aktualnego stanu pacjenta.

Terapeuta musi sprawdzić puls i zobaczyć język chorego. Dopytuje się o bieżące dolegliwości i ewentualne zmiany w samopoczuciu i dopiero wtedy wybiera właściwe punkty do nakłucia. Czasem oczywiście punkty będą się powtarzać. Nie można jednak przygotować się na konkretne kombinacje. Za każdym razem zabieg akupunktury jest indywidualnie dobierany do potrzeb chorego.

Ciekawostka: Najwięksi mistrzowie akupunktury w Chinach potrafią czasem ograniczyć się tylko do jednej igły! Jednak mistrzowskie umiejętności nie są dostępne dla wszystkich…

Zabiegi medycyny chińskiej na dolegliwości w ciąży

Akupunktura – na co pomaga?

Warto wiedzieć, że akupunktura wykazuje wyjątkową skuteczność, jeśli chodzi o leczenie różnych rodzajów bólu. Za pomocą tej szczególnej metody można na dobre pozbyć się bólów głowy, bólów mięśniowych, zwyrodnieniowych, stawowych. Leczone są też dolegliwości bólowe związane z menstruacją, po zabiegach chirurgicznych oraz towarzyszące rozmaitym chorobom.

Nie oznacza to jednak, że akupunktura jest ograniczona tylko do leczenia bólu. Można skorzystać z jej dobroczynnych właściwości w wielu różnych schorzeniach, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. Przynosi ulgę między innymi w takich dolegliwościach jak:

  • przeziębienia i ogólnie infekcje o różnym pochodzeniu
  • zaparcia, biegunki i inne choroby przewodu pokarmowego
  • choroby układu oddechowego
  • problemy skórne
  • zaburzenia płodności i wiele innych

Akupunktura usuwa blokady energetyczne (będące główną przyczyną bólu), likwiduje zastoje chi i krwi, reguluje przepływ energii w meridianach oraz harmonizuje poziom energii – chi – w ciele. Według tradycyjnej medycyny chińskiej to właśnie brak równowagi energetycznej w organizmie jest zasadniczą przyczyną wszelkich schorzeń. Dlatego akupunktura od wieków sprawdza się jako uniwersalna i bezpieczna metoda terapeutyczna, skutecznie lecząca wiele ostrych i przewlekłych chorób.

Leczenie bólu w medycynie chińskiej

Akupunktura – efekty – kiedy możemy się spodziewać?

Po jakim czasie możemy się spodziewać efektów igieł akupunkturowych? Jak to zazwyczaj bywa w przypadku terapii naturalnych, odpowiedź brzmi: „To zależy…”

Zależy przede wszystkim od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. Jeśli schorzenie jest „umiejscowione” głęboko w ciele, dotyczy ważnych narządów i trwa już od dłuższego czasu, leczenie może potrwać dłużej i wymagać większej ilości zabiegów. Proces powrotu do zdrowia w przypadku schorzeń przewlekłych będzie wymagał zazwyczaj większego wysiłku ze strony terapeuty i więcej cierpliwości ze strony pacjenta.

Jeśli natomiast mamy do czynienia ze stanem ostrym, jak np. przeziębienie, ostre zaburzenia przewodu pokarmowego czy ostry ból pourazowy, często się zdarza, że wystarczy tylko kilka zabiegów. Czasami pacjent odczuwa wyraźną ulgę nawet już po pierwszym nakłuwaniu.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły