Jeśli narzekasz na gorszą kondycję włosów powinnaś wziąć pod uwagę powody, które mogły się do tego przyczynić:
- nieprawidłowa dieta
- stres
- nadużywanie suszarki i kosmetyków do stylizacji (zawierają alkohol)
- zmiany hormonalne w organizmie (im niższy poziom estrogenów, tym słabsze włosy)
Wraz z upływem czasu zmniejsza się też aktywność genów odpowiedzialnych za powstawanie keratyny – białka, z którego zbudowane są włosy. Po 30. roku życia włosy zaczynają się starzeć, podobnie jak skóra. Wolniej rosną, stają się cieńsze, bardziej kruche i podatne na złamania. Gruczoły łojowe wytwarzają także mniej sebum odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawilżania.
Domowe kosmetyki DIY na bazie soli morskiej
Spis treści
Maseczki do włosów – dlaczego warto je stosować?
Mimo, że włos jest martwą tkanką, to jednak reaguje na substancje czynne. Zewnętrzną jego warstwę stanowi osłonka zbudowana z dachówkowato nachodzących na siebie komórek, spojonych w naturalny sposób np. ceramidami. Uszkodzenie tej osłonowej warstwy na skutek częstego farbowania, wysuszenia pod wpływem słońca czy niewłaściwej pielęgnacji powoduje, że włos staje się bezbronny.
Dlatego właśnie tak ważne jest stosowanie odżywek oraz masek do włosów, zawierających substancje wzmacniające zarówno osłonkę, jak i trzon włosa. Oleje nie wchłaniają się do wnętrza włosa, lecz oblepiają go i wnikają w mikrouszkodzenia – i w ten sposób je pielęgnują.
Wypadanie włosów – sprawdź, skąd ten problem i jak mu zaradzić
Maseczki do włosów stosowane regularnie chronią włosy przed utratą wilgoci i sprawiają, że są one gładsze, lśniące, sprężyste, elastyczne, wytrzymałe.
Kupując drogeryjne preparaty warto zwrócić uwagę, czy nie ma w nich silikonów. To substancje, które przynoszą szybki efekt: oblepiają włosy i sprawiają, że wyglądają na wygładzone i błyszczące. Jednak na dłuższą metę włosy robią się matowe i przesuszone.
Dlatego polecamy naturalne maski, kompresy i płukanki do włosów, które będą działać odżywczo.
Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty
Naturalne kosmetyki do włosów DIY
Niektóre składniki potrzebne do szybkiego przygotowania kosmetyków ekologicznych są pod ręką. Oliwa i cytryna jest w każdej kuchni. Aloes znajdziemy na parapecie w niejednym domu, a popularną pokrzywę czy skrzyp można zebrać podczas spaceru. Oto topy ekologicznej pielęgnacji, które szczególnie zasługują na polecenie. Jest wśród nich i poczciwa pokrzywa, i hit internetu – woda ryżowa.
1. Aloes na włosy
Roślina ta zawiera niemal wszystkie witaminy i pierwiastki, jakich potrzebują włosy. Aloes na włosy nadaje się do różnych rodzajów włosów: nawilża suche partie, jednocześnie ograniczając nadmierne wydzielanie gruczołów łojowych.
Odżywka nawilżająca z aloesu
Zmiksuj 5 liści aloesu (lub 5 łyżek żelu aloesowego) z łyżką miodu. Wmasuj miksturę w suche włosy, po 10 minutach umyj szamponem.
Olejowanie włosów – na czym polega?
2. Pokrzywa na włosy
Liście pokrzywy są bogate w witaminę B2, kwas pantotenowy, cynk, krzem i wiele innych składników mineralnych, które regulują pracę gruczołów łojowych. Płukanka z pokrzywy wzmacnia cebulki włosowe i nadaje pasmom piękny połysk.
Pokrzywa jest dostępna w sklepie zielarskim, ale możemy ją też zebrać samodzielnie (byle nie przy drogach i miejscach narażonych na zanieczyszczenia). Ściętą roślinę rozkładamy na papierze i pozostawiamy do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Możemy także wykorzystać suszarkę do grzybów lub piekarnik.
Wcierka z pokrzywy do tłustych włosów
5 łyżek pokrzywy zalej szklanką wrzątku i przykryj. Po wystudzeniu przecedź, dodaj szklankę octu winnego. Płyn wcieraj codziennie w skórę głowy.
3. Piwo na włosy
Wyciąg z chmielu, który jest składnikiem piwa, zawiera olejki eteryczne, witaminy z grupy B, garbniki i flawonoidy. Działa wzmacniająco na włosy, zmniejsza ich przetłuszczanie, wzmacnia cebulki i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Jak stosować piwo na włosy?
Płukanka z piwa do matowych włosów
Wlej do szklanki piwo, następnie odstaw je na pół godziny, by się odgazowało. Dodaj napój do ostatniego płukania włosów.
Szampon z mąki żytniej – jak go zrobić?
4. Cytryna na włosy
Sok z cytryny na włosy hamuje łojotok, przywraca skórze głowy właściwe pH i chroni przed drobnoustrojami. Cytrynowe płukanki nadają włosom połysk i puszystość, ich efektem może być także delikatne rozjaśnienie włosów (cytryna nadaje jej platynowy odcień).
Płukanka z cytryny nadająca połysk
Do ostatniego płukania dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny. Możesz też zmieszać sok pół na pół z wodą i stosować tę kurację w rozpylaczu.
5. Woda ryżowa na włosy
Ryż zawiera alantoinę, kwas ferulowy, inozytol, zwany witaminą B8 oraz proteiny, które wypełniają ubytki w strukturze włosów, odbudowując zniszczenia. Z kolei skrobia ryżowa działa wygładzająco, nawilżająco i kojąco. Zatem woda ryżowa ma mnóstwo cennych składników odżywczych.
Do płukania włosów można stosować wodę fermentowaną lub odcedzoną po gotowaniu ryżu (bez soli). Tę ostatnią należy rozcieńczyć w proporcji 1:1. Woda ryżowa to hit internetu!
Woda ryżowa na włosy – jak ją stosować?
Zalej pół szklanki ryżu dwiema szklankami wody. Odstaw na godzinę, następnie odcedź ryż (możesz go ugotować). Wodę po moczeniu ryżu przelej do słoika. Zakręcony słoik pozostaw na 2 dni w temperaturze pokojowej. Przy wyższej temperaturze, fermentacja przyspiesza (gdy poczujesz kwaśny zapach, odstaw słoik do lodówki). Płucz umyte włosy wodą ryżową – będą miękkie i lśniące.
6. Skrzyp polny na włosy
Skrzyp polny zawiera krzem, garbniki i sole mineralne, które wzmacniają naczynia krwionośne, hamują przetłuszczanie się skóry. Ziele działa przeciwzapalnie i zwalcza łupież. Sprawia, że włosy przestają się łamać, stają się miękkie i sprężyste.
Płukanka ze skrzypu polnego usuwająca łupież
Weź po 2 łyżki skrzypu i korzenia łopianu i zalej 1 litrem wody. Zagotuj, ostudź pod przykryciem i odcedź. Płucz włosy po każdym myciu.
7. Olej kokosowy na włosy
Wygładza łuski włosów i dostarcza im minerałów, dzięki czemu pięknie błyszczą, a końcówki przestają się rozdwajać. W zależności od długości pasm potrzebujesz jedynie 1–2 łyżeczki nierafinowanego oleju kokosowego.
Olej kokosowy nierafinowany znajdziesz na półkach ze zdrową żywnością, kosztuje od 10 zł/200 g, ale jest bardzo wydajny.
Wygładzający kompres z oleju kokosowego
W zwilżone pasma wmasuj lekko podgrzany olej. Włóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Po 30 minutach zmyj i umyj włosy.
Olej kokosowy na włosy – dlaczego ma tyle samo zwolenniczek, co przeciwniczek? Sprawdź!
8. Ocet jabłkowy na włosy
To źródło enzymów, aminokwasów, pektyn, witamin z grupy B i C, biotyny. Ocet jabłkowy wygładza, pięknie nabłyszcza pasma, usuwa osad z twardej wody. Zapobiega przetłuszczaniu się włosów i powstawaniu łupieżu. Ocet jabłkowy kupisz w sklepie spożywczym albo możesz zrobić go sama.
Jak zrobić ocet jabłkowy? Jabłka, ogryzki lub obierki zalej wodą, możesz dodać 2–3 łyżeczki cukru lub miodu. Przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce na 2–4 tygodni. Odcedź.
Płukanka z octu jabłkowego przywracająca włosom blask
Płucz włosy rozcieńczonym octem (w proporcjach 1: 4, np. jedna szklanka octu i 4 szklanki wody).
9. Żółtko na włosy
Żółtko jajka na włosy jest źródłem kwasów tłuszczowych kwasu pantotenowego regenerującego pasma. Zawiera też lecytynę wygładzającą łuski oraz żelazo i witaminy A i D, które poprawiają ich kondycję.
Najlepsze jajka znajdziesz na wsi, w sklepie wybieraj te z wolnego wybiegu. Zawierają one nawet 3 razy więcej witaminy E i 2 razy więcej kwasów omega-3 niż jaja z chowu klatkowego.
Regenerująca maseczka z jajka na włosy
Żółtko roztrzep z 2 łyżkami oleju roślinnego, rozprowadź na wilgotnych włosach, po 30 minutach spłucz. Dwukrotnie umyj głowę szamponem.
10. Awokado na włosy
Owoc ten jest bogaty w witaminy A, D, E i B6, zawiera także aminokwasy, magnez, kwas foliowy, miedź i żelazo. Awokado zawiera biotynę, która stymulować wzrost nowych włosów oraz witaminę E, o właściwościach przeciwutleniających, dzięki którym zapobiega uszkodzeniom włosów przez wolne rodniki. Olej z awokado na włosy wygładza je.
Maseczka z awokado na włosy szorstkie i puszące się
Zmiksuj lub rozgnieć widelcem obrane dojrzałe awokado (do krótszych włosów wystarczy połowa). Dodaj łyżkę oliwy. Nałóż na zwilżone włosy na 20 minut, umyj głowę.
Zobacz także: Pielęgnacja o zapachu espresso, czyli jak zrobić domowe kosmetyki z kawy