Strona główna ZdrowiePsychologiaStres Homeopatia dla zestresowanych

Homeopatia dla zestresowanych

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Bez stresu nie można żyć, a w stresie się nie da. Jak sobie poradzić w różnych sytuacjach stresowych? Jak zminimalizować ich wpływ na nasze zdrowie? Przeczytaj, jak homeopatia może pomóc ci poradzić sobie w trudnych i stresujących sytuacjach.

Strona główna ZdrowiePsychologiaStres Homeopatia dla zestresowanych

Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Stresują się dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Z punktu widzenia przetrwania stres jest potrzebnym, a wręcz niezbędnym warunkiem do tego, aby przeżyć. Zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów ucieczki lub walki (ratowanie życia). Motywuje do działania i mobilizuje do podjęcia konstruktywnych decyzji i czynności. Dodaje energii i nierzadko stanowi siłę napędową do wprowadzenia pozytywnych zmian w naszym życiu.

Gdy stres przejmuje kontrolę

Nie każdy stres będzie przynosił pozytywne rezultaty. Niejednokrotnie staje się on czynnikiem szkodliwym dla zdrowia, a czasem wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zaburza nasz dobrostan na poziomie fizycznym, emocjonalnym oraz intelektualnym. Problemem staje się stres przewlekły, który trwale rodzi w nas lęk przed pewnymi sytuacjami.

Jeśli te sytuacje się powtarzają, a my za każdym razem ponosimy porażkę i nie potrafimy uporać się z negatywnymi emocjami, w końcu stres zwycięża i na stałe zaczyna gościć w naszym życiu. Staje się poważną przeszkodą w rozwoju osobistym i w kontaktach społecznych. Uniemożliwia realizację celów i przyczynia się do spadku poczucia własnej wartości, niskiej samooceny oraz braku wiary we własne siły i możliwości. Takie sytuacje najczęściej wymagają pomocy specjalisty i konieczności dłuższej terapii.

Stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

Homeopatia a trudne emocje

Często jednak mamy do czynienia ze stresem tymczasowym, krótkotrwałym, spowodowanym określoną sytuacją. Nie każdy potrafi poradzić sobie z tym samodzielnie. Warto wówczas sięgnąć po homeopatię, która potrafi pomóc nam w uporaniu się z trudnymi emocjami. Nie zmieni ona, oczywiście, niekorzystnych okoliczności zewnętrznych, lecz pomoże zmienić nasze do nich nastawienie i nasz punkt widzenia.

To sprawia, że problem – z początku dramatyczny – staje się łatwiejszy do przeżycia. Odnajdujemy w sobie siły do jego rozwiązania, do dalszego działania i do przełamania własnych słabości. Zmieniamy perspektywę postrzegania problemu. Potrafimy lepiej zapanować nad emocjami, łatwiej akceptować zmiany w życiu i uczyć się odnajdować w trudnych uwarunkowaniach.

Homeopatia może być pomocna zarówno w stresie przewlekłym, jak i w stresie ostrym – sytuacyjnym. 

Stres – różne przyczyny, różne sytuacje

Przyczyny stresu są niezliczone. Sytuacje, które są dla nas najczęstszym źródłem stresu, można podzielić na kilka grup:

1. Utrata bliskiej osoby

Do tej grupy można zakwalifikować wszystkie sytuacje, które są związane z utratą obecności kogoś nam bliskiego. I nie mówimy tutaj tylko o najbardziej dramatycznych okolicznościach, czyli śmierci, lecz o każdej sytuacji, w której dochodzi do rozstania z drugą osobą. Będzie to zatem również rozwód, zakończenie związku partnerskiego, zerwanie z chłopakiem/dziewczyną czy wyjazd na tyle daleko, że uniemożliwia to bliskie i częste kontakty itp.

W przypadku dzieci możemy mówić nawet o wyjeździe krótkoterminowym, np. na dwutygodniowe kolonie, podczas których dziecko bardzo tęskni za rodzicami i na tyle źle znosi rozłąkę, że nie umie sobie poradzić z emocjami i zamiast cieszyć się wakacjami, płacze i chce wracać do domu. 

Jeśli dominującym uczuciem w tego typu sytuacji jest tęsknota, pomocna może okazać się homeopatyczna ignatia amara. Pomoże nam ona zaakceptować nową sytuację, pogodzić się z losem i przeżyć żałobę (dosłowną lub w przenośni) szybciej i łatwiej. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy wskutek stresu zamykamy się w sobie, ogarnia nas przemożny smutek i żal, nie chcemy rozmawiać z innymi, w gardle siedzi „klucha” i stale jesteśmy na krawędzi z trudem skrywanych łez.

Jeśli natomiast łzy płyną niepowstrzymanym strumieniem, stale potrzebujemy obecności innych i pragniemy, aby ktoś nas bez przerwy pocieszał, przytulał i głaskał, lepszym wyborem w tej sytuacji będzie homeopatyczna pulsatilla. Jeżeli zaś osamotnienie odczuwamy jako utratę czegoś bardzo ważnego, naruszenie całej naszej struktury, i nie bardzo wiemy, jak dalej możemy żyć bez drugiej osoby, pomocne może okazać się homeopatyczne natrium muriaticum.

Gdy natomiast dopada nas nostalgia i ciągle żyjemy przeszłością, wspominając tylko przeszłe chwile i rozpamiętując to, co za nami, a obojętniejąc na teraźniejszość, warto pomyśleć o homeopatycznym capsicum annum. Może się on okazać dobrym wsparciem dla sentymentalnych osób, które z powodu tęsknoty za przeszłością nie umieją sobie poradzić z własnymi emocjami i cieszyć się życiem tu i teraz.

Jak poradzić sobie z traumą?

2. Trema

To uczucie dotyczy wszelkich sytuacji, w których musimy stawić czoła ważnemu wydarzeniu, od którego coś zależy. Może to być więc np. egzamin, test na prawo jazdy, rozmowa o pracę, rozprawa w sądzie czy wystąpienie publiczne. Takie okoliczności pojawiają się w każdym wieku. Tremę może mieć przedszkolak, który bierze udział w przedstawieniu z okazji Dnia Babci i musi wyrecytować wiersz przed tłumem ludzi.

Uczniowie i studenci stresują się w okresie egzaminów, sprawdzianów czy podczas odpowiedzi ustnych na forum klasy. Dorośli z kolei muszą zmierzyć się z trudnościami życia codziennego; odczuwają tremę, bo chcą dobrze się zaprezentować w rozmowie o pracę czy przekonująco zabrzmieć na ważnym zebraniu itp.

W tremie często skuteczną pomoc przynosi homeopatyczne gelsemium sempervirens. Przydaje się szczególnie tym osobom, które rozwijają w sobie paraliżujący lęk przed nadchodzącym negatywnym wydarzeniem. Czują pustkę w głowie, ręce im się trzęsą, nie potrafią pozbierać myśli i nie są w stanie stawić czoła zadaniu. Z tego powodu często rezygnują i poddają się w obliczu np. egzaminu lub wystąpienia publicznego.

Z kolei homeopatyczne argentum nitricum może pomóc osobom, które w stresie są nadmiernie pobudzone, rozkojarzone, zdekoncentrowane i mają w głowie chaos. Ułatwi im uporządkować ten mentalny bałagan i opanować strach przed ewentualną porażką.

Istnieje grupa ludzi, którzy odczuwają ogromny lęk przed wystąpieniami publicznymi. Są to niezwykle wrażliwe osoby, cierpiące z powodu wycofania społecznego, ponieważ ich ekstremalna nieśmiałość uniemożliwia normalne relacje społeczne. Do tego towarzyszy im zawsze lęk przed porażką oraz ośmieszeniem się w oczach innych. Przy tego rodzaju problemach emocjonalnych przydatna może się okazać homeopatyczna ambra grisea.

Jak pokonać tremę?

3. Wypadek

Mowa tu o sytuacji, w której jesteśmy świadkami lub uczestnikami wypadku, wskutek którego rozwija się u nas stan szoku, otępienia lub czasem histerii. Najczęściej spotykamy się z wypadkami i kolizjami samochodowymi, ale może to być każdego rodzaju zdarzenie, po którym doświadcza się uszczerbku na zdrowiu. Z początku „trzymamy się”, lecz gdy poziom adrenaliny opadnie, świadomość tego, co się stało, dociera do nas i wtedy dochodzą do głosu negatywne odczucia i emocje.

Aby poradzić sobie z nagłym szokiem powypadkowym, warto jak najszybciej pomyśleć o homeopatycznym aconitum napellus, który pomoże także w przypadku ataku paniki, palpitacji serca lub w stanach przemożnego niepokoju z połączonego z pobudzeniem. Jeśli natomiast osoba w szoku popada w całkowite zobojętnienie i nie reaguje na otoczenie, można wspomóc ją homeopatycznym opium. Zaś w przypadku histerii i nadmiernej reakcji emocjonalnej na wydarzenie – homeopatyczną ignatia amara.

Pamiętajmy również, że po każdym wypadku i urazie, bez względu na stopień odniesionych obrażeń, dobrym wyborem jest zawsze homeopatyczna arnica montana, która zmniejsza symptomy nie tylko na poziomie fizycznym, lecz również łagodzi urazy na płaszczyźnie emocjonalnej i psychicznej, pomagając zapobiec długotrwałym konsekwencjom przebytej traumy w późniejszym czasie.

Jak poradzić sobie z depresją wg medycyny chińskiej?

4. Zmartwienie, szok emocjonalny

Przyczyn zmartwienia może być mnóstwo, mniej lub bardziej poważnych. Z tymi łagodniejszymi radzimy sobie bez problemu. Czasem wystarczy herbata z melisy, lawendy lub krople walerianowe – i wracamy do równowagi. Bywa jednak, że dopadnie nas poważniejszy kłopot i wówczas zaczynamy się zamartwiać, co na dłuższą metę wpływa bardzo negatywnie na nasze zdrowie w każdym aspekcie.

Przykładem może być: utrata pracy, niekorzystna diagnoza lekarska dotycząca nas lub bliskiej nam osoby, utrata mienia (np. wskutek rabunku), zmiana miejsca zamieszkania, ciąża (zwłaszcza nieplanowana) i wiele innych. W zależności od tego, jakie emocje dominują w aktualnym stanie pacjenta i w jakim stopniu radzi on sobie lub nie radzi z problemem, można zaaplikować mu odpowiednio dobraną homeopatię.

W przypadku utraty pracy pomocna może okazać się homeopatyczna staphysagria, która ułatwi zaakceptowanie nowej sytuacji i opanowanie negatywnych emocji, takich jak: gniew, upokorzenie, poczucie bycia odrzuconym i/lub niepotrzebnym czy rozżalenie. Z utratą pracy wiąże się także zmiana sytuacji finansowej, co może rodzić lęk przed biedą, obawę, czy zdołamy utrzymać siebie i rodzinę.

Lęki o przetrwanie i status materialny pojawić się mogą także wtedy, gdy się zadłużamy lub gdy zostaliśmy okradzeni z pieniędzy. Gdy tego typu obawy dochodzą do głosu, warto rozważyć homeopatyczną bryonia alba. Nie zmieni ona, rzecz jasna, naszego aktualnego stanu majątkowego, lecz pozwoli spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i szybciej odzyskać energię do stawienia czoła nadchodzącym zmianom, nowej pracy itd., zamiast poddania się i zamartwiania.

Jeśli nową, niechcianą i nieoczekiwaną sytuację odczuwamy jako głęboką niesprawiedliwość losu i czujemy się pokrzywdzeni, niesprawiedliwie potraktowani, a przy tym bezsilni i rozgoryczeni, homeopatyczne causticum ułatwi nam łagodny powrót do równowagi emocjonalnej.

Odporność na stres w 8 krokach

5. Pogorszenie stanu zdrowia

Często stres może być poprzedzony wiadomością o pogorszeniu się stanu zdrowia naszego lub bliskiej nam osoby. Szokujące diagnozy lekarskie powodują, że zaczynamy się martwić, niepokoić i patrzeć w przyszłość z lękiem i pesymizmem. Nagła choroba stanowi jeden z głównych czynników stresogennych. Ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej uporać się ze stresem, który dodatkowo pogarsza stan zdrowia i dalsze rokowania.

Jeśli choroba (nasza własna lub naszych bliskich) wywołuje w nas ogromny niepokój i silne poczucie niepewności, lęk przed przyszłością (w tym przed śmiercią), czujemy się przy tym bezbronni wobec zagrażającej choroby i ciągle potrzebujemy wsparcia i otuchy, wówczas homeopatyczny arsenicum album pomoże ukoić skołatane nerwy.

Na uwagę zasługuje również homeopatyczna calcarea carbonica, który przyda się osobom ogólnie obawiającym się zachorowania, ale szczególnie zalęknionym w obliczu chorób epidemicznych, o wyjątkowo zakaźnym charakterze. W obliczu minionej epidemii warto o niej pamiętać.

Jeśli zaś martwimy się o zdrowie bliskich osób, co przysparza nam bezsennych nocy, bólów głowy, jesteśmy rozdrażnieni i nerwowi, homeopatyczny cocculus indicus pomoże poradzić sobie z niepokojem i stresem.

Joga i ajurweda na stres i dobry sen

6. Radosne emocje

Powszechnie wiadomo, że stresują nas nie tylko smutne i przygnębiające zdarzenia. W obliczu wydarzeń napawających nas radością i szczęściem również pojawia się stres, który nie pozwala spać, odbiera czasem apetyt, a nawet powoduje dolegliwości fizyczne. Jednym z najbardziej stresujących, chociaż pozytywnych wydarzeń jest niewątpliwie zawarcie związku małżeńskiego.

Cieszy i jednocześnie stresuje nas również pogodzenie się z wcześniej zwaśnionym partnerem lub bliskim członkiem rodziny, z którymi zrodził się poważny konflikt. Powszechna u dzieci jest radosna ekscytacja w przeddzień emocjonującego dla nich wydarzenia, np. przyjęcia urodzinowego lub wizyty św. Mikołaja, w wyniku czego nie tylko nie są w stanie zasnąć ani jeść z podniecenia, lecz mogą nawet wysoko zagorączkować.

Na skutki stresu związanego z radosnymi przeżyciami najlepszym wyborem jest homeopatyczna coffea cruda. Pomoże zwłaszcza tym osobom, które są nadmiernie podekscytowane, pobudzone, nadwrażliwe na wszelkie bodźce, nerwowe i zestresowane. Nie mogą spać z powodu oczekiwania i nadmiernego napięcia nerwowego.

Jeśli z powodu silnych, radosnych emocji dojdzie do wystąpienia gorączki połączonej z nadmiernym pobudzeniem, warto pamiętać o homeopatycznym aconitum napellus. Jeżeli natomiast emocje pozbawiają nas sił witalnych, omdlewamy, ręce i nogi nam się trzęsą i nie możemy wydobyć z siebie głosu (np. przed własnym ślubem), przyszłej pannie młodej przyda się homeopatyczne gelsemium sempervirens.

Zaś w sytuacji, gdy nerwy odmawiają posłuszeństwa, wpadamy w histerię i na zmianę płaczemy lub śmiejemy się, a w gardle tkwi nerwowa „gula”, z pomocą przyjdzie nam homeopatyczna ignatia amara.

Pamiętaj, że chociaż homeopatia może stanowić dużą pomoc we wszelkich zaburzeniach emocjonalnych, to jednak w przypadku dolegliwości o charakterze przewlekłym, głębokim i skomplikowanym warto zasięgnąć porady doświadczonego homeopaty, który poprowadzi taką osobę przez każde stadium, w którym aktualnie ona się znajduje, kierując się zawsze zasadą uwzględniającą indywidualny sposób reagowania każdego człowieka. 

Jak radzić sobie ze stresem?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły