Strona główna Zdrowie Homeopatyczne causticum

Homeopatyczne causticum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Piekący ból stawów, wieczna chrypka lub bolesne skurcze mięśni? Do tego – poczucie długotrwałego smutku i rozczarowania? Jeśli dokuczają ci te problemy, przeczytaj o homeopatycznym causticum. Może okazać się pomocne przy twoich dolegliwościach.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczne causticum

Czym jest homeopatyczne causticum?

Surowcem do wytwarzania homeopatycznego causticum nie jest jednorodny produkt, lecz substancja o złożonej budowie chemicznej. Pierwszym jego wytwórcą był sam Hahnemann, pionier homeopatii. W wyniku destylacji mieszaniny świeżo gaszonego wapna z siarczanem potasu otrzymał on związek, który posłużył następnie jako produkt wyjściowy dla homeopatycznego causticum.

Hahnemann opisał również dokładnie, w jakich sytuacjach może ono być nam pomocne. Do dzisiaj homeopaci korzystają z jego cennych doświadczeń, wspomagając się homeopatycznym causticum w różnych przypadłościach. Zasadniczymi punktami uchwytu są tutaj:

  • układ nerwowy – zarówno centralny, jak i obwodowy
  • aparat ruchu – przede wszystkim stawy i ścięgna
  • skóra

Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

W jakich dolegliwościach homeopatyczne causticum może nas wspomóc?

1. Układ nerwowy

W odniesieniu do układu nerwowego homeopatyczne causticum może być przydatne w sytuacjach, w których obserwuje się cechy niedowładu o różnym stopniu nasilenia. Są to między innymi:

  • porażenie nerwu twarzowego – szczególnie jeśli do jego wystąpienia doszło pod wpływem ekspozycji na zimno i/lub zimny, przenikliwy wiatr. Dolegliwość ta najczęściej jest zlokalizowana po prawej stronie twarzy, może jej towarzyszyć strzelający ból, jakby od porażenia prądem
  • opadanie powieki – a także ciężkość powiek i trudności z ich unoszeniem. Wiązać się to może z porażeniem nerwu wzrokowego, którego przyczyną był także wpływ zewnętrznego zimna lub przechorowanie półpaśca ocznego. Często obecny jest piekący ból lub bolesne drętwienie i mrowienie chorego miejsca
  • tiki nerwowe – zlokalizowane głównie w obrębie twarzy. Należą do nich np. drgnięcia, drżenia mięśniowe, bolesne skurcze mięśni twarzy, zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie
  • inne zaburzenia neurologiczne – które mogą dotyczyć różnych części ciała. Związane są zazwyczaj z porażeniem nerwów obwodowych i mogą przybierać różny stopnień nasilenia. 

2. Układ kostno-stawowy

Jeśli chodzi o aparat ruchu, to homeopatyczne causticum pomaga głównie w dolegliwościach układu kostno-stawowego, takich jak np.:

  • przykurcze ścięgnowo-mięśniowe – z towarzyszącym często odczuciem obezwładnienia. Mogą to być skurcze pewnych partii mięśni, np. skurcz dłoni (zwany skurczem pisarskim), skurcz stopy lub łydek, choroba Dupuytrena i inne. Z reguły oprócz bólu pojawia się również silna słabość mięśniowa. Chory ma wrażenie stwardnienia lub ściśnięcia porażonych mięśni
  • dolegliwości reumatyczne i artretyczne – mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciała. Często dotyczą małych stawów, np. dłoni lub stóp, ale mogą obejmować także większe partie, np. kręgosłup. Związane są ze stanem zapalnym, bólem, sztywnością i osłabieniem siły mięśniowej
  • dolegliwości bólowe i nerwobóle układu kostno-stawowego – szczególnie jeśli towarzyszy im piekący lub wręcz rozrywający ból mięśni i/lub stawów oraz postępujące zesztywnienie. Homeopatyczne causticum bywa pomocne w takich przypadłościach, jak między innymi: zapalenie ścięgien z odczuciem, jakby ścięgna były zbyt krótkie, zespół cieśni nadgarstka, bóle kręgosłupa z nasiloną sztywnością i problemami w poruszaniu się, kręcz szyi, rwa kulszowa, zwyrodnienie stawu biodrowego, rwące i ciągnące bóle kończyn. 
  • sztywność – dotyczy przede wszystkim odcinka szyjnego oraz piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa, z towarzyszącą silną bolesnością i słabością mięśniową. Chory skarży się na sztywność i trzeszczenie w stawach.

3. Problemy skórne

Z których można wymienić między innymi brodawki. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, dłoniach oraz stopach. Brodawki mają tendencję do pojawiania się w okolicach warg, na powiekach, a także pod paznokciami i wokół paznokci. Najbardziej charakterystycznym miejscem lokalizacji brodawki jest nos

4. Układ oddechowy i moczowy

Homeopatyczne causticum może pomóc również w dolegliwościach związanych z układem oddechowym i moczowym. Najczęściej w takich przypadkach, jak:

  • zapalenie krtani – w przebiegu którego występują: podrażnienie i uporczywe drapanie w krtani, ból gardła oraz suchy kaszel. Bardzo często towarzyszy temu chrypka lub nawet całkowita utrata głosu, zwłaszcza jeśli stan zapalny rozwinął się wskutek nadmiernego wysiłku strun głosowych. W gardle obecna jest także duża ilość śluzu, co zmusza chorego do ciągłego odchrząkiwania i odkrztuszania
  • suchy kaszel – który jest intensywny, wyczerpujący i bolesny. Spowodowany jest łaskotaniem w tzw. dołku, w związku z czym chory próbuje odkrztusić zalegającą wydzielinę, aczkolwiek bezskutecznie. Drogi oddechowe są podrażnione. Wypicie niewielkiej ilości chłodnego płynu przynosi złagodzenie dolegliwości
  • ból gardła – z odczuciem zdartego gardła, jakby „do żywego”. Ból jest silny, palący lub piekący, czasem z obecnością suchego i podrażniającego kaszlu. Chory ma uczucie zadraśnięcia lub nawet „żywej rany” w gardle. Objawy nieco łagodnieją pod wpływem zimnego napoju, ale już zimne powietrze powoduje nasilenie dolegliwości
  • nietrzymanie moczu – szczególnie jeśli mimowolne popuszczanie moczu następuje podczas śmiechu, kaszlu lub kichania. Także w przypadku, gdy nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem siły mięśniowej zwieraczy, niedowładem lub utratą czucia, np. po operacji lub po porodzie. Czasem przydaje się w moczeniu nocnym u dzieci. 

Homeopatia na ból gardła

Homeopatyczne causticum – cechy charakterystyczne

U osób, u których homeopatyczne causticum może być pomocne, występują często objawy i cechy charakterystyczne. Do najważniejszych należą tutaj:

  • pogorszenie pod wpływem zimna – u osób tych wszelkie dolegliwości nasilają się lub rozwijają pod wpływem zimna, przeciągu, zimnego wiatru i ogólnie suchej i zimnej pogody. Osoba ta jest ogólnie marznąca i wrażliwa na zimno.
  • poprawa w wilgotnej pogodzie – zwłaszcza parnej, deszczowej, ciepłej. Osoby te, co jest dość nietypowe, lubią pochmurną i deszczową aurę. Czują się wtedy lepiej, a ich objawy wyraźnie łagodnieją. Warunkiem jest, aby było ciepło, ponieważ ciepło zewnętrzne także poprawia ich samopoczucie i zmniejsza nasilenie symptomów. Doskonale więc wpływa na nie parny, wilgotny klimat.
  • poprawa po wypiciu zimnej wody – ta modalność dotyczy w zasadzie tylko kaszlu oraz odczucia bolesnego i zdartego gardła (po wysiłku), które to objawy łagodnieją po kilku łykach chłodnego płynu. Zasadniczo bowiem zimno (zewnętrzne) potęguje te objawy.
  • piekący ból – pieczenie to bardzo charakterystyczne u tych osób odczucie. Występuje tu np. piekący ból gardła, pieczenie w klatce piersiowej podczas kaszlu, piekący ból stawów, pieczenie skóry i błon śluzowych itd.

Co na przeziębienie? Jak szybko wyzdrowieć?

Komu najbardziej może się przydać homeopatyczne causticum?

Osoby te są wrażliwe, często nadpobudliwe i nadmiernie reagujące na to, co je spotyka ca co dzień. Dlatego łatwo się denerwują i przejmują wszystkim. Są niezmiernie wrażliwe na krzywdę i niesprawiedliwość, zarówno dotyczącą ich samych, jak i innych osób. Wchłaniają wręcz emocje z otoczenia, rozwijają silną empatię, są współczujące i zawsze chętne do pomocy. Często nadmiernie troszczą się o innych, przejmują się kłopotami rodziny i przyjaciół, przysparzając sobie w ten sposób dodatkowych zmartwień.

Taka osobowość sprzyja oczywiście rozwojowi różnych dolegliwości, do których mają one tendencje. Podłożem do zapoczątkowania choroby może być często zmartwienie, przedłużający się smutek, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości społecznej itp. Są podatne na tego typu negatywne emocje, więc ich historia osobista może obfitować w liczne smutki, żale i troski. Niepokoją się o innych, martwią się, że coś złego się zdarzy w przyszłości, boją się ciemności, samotności, duchów.

Mają raczej idealistyczne podejście do życia, w związku z czym w zetknięciu z rzeczywistością buntują się i przeżywają rozczarowania. Mogą być anarchistami, którzy nie chcą podporządkować się panującym zasadom społecznym, które wydają się im niesprawiedliwe i krzywdzące. Często nie uznają żadnych autorytetów ani władzy i są przeciwnikami szeroko pojętego systemu.

Nic dziwnego, że w bezskutecznej i zniechęcającej walce z codziennymi realiami z czasem ich umysł staje się coraz bardziej zmęczony, osłabiony i jakby porażony, ulega przeciążeniu, a funkcje psychiczne mogą się załamać. Wtedy objawy emocjonalne ulegają często somatyzacji, co prowadzi z kolei do rozwoju patologii na poziomie fizycznym. Dlatego osoby te mają silną skłonność do zaburzeń neurologicznych o cechach porażenia i niedowładu.

Homeopatia dla zestresowanych

Homeopatyczne causticum – skonsultuj się z homeopatą

Homeopatyczne causticum może być pomocne w specyficznych ostrych sytuacjach, jak np. piekący ból gardła, określony typ kaszlu czy nagły miejscowy nerwoból. Jeśli jednak objawy u danej osoby dotyczą dolegliwości o charakterze przewlekłym, cechujących się powolnym i stopniowym rozwojem, powinna ona pozostawać pod nadzorem specjalisty, który w odpowiedni sposób ją poprowadzi i zasugeruje właściwy sposób postępowania. 

Źródło:

  1. Demarque, D., Jouanny, J., Poitevin, B., Saint-Jean, Y. (2006). Homeopatyczna materia medica. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły