Strona główna ZdrowiePsychologiaDepresja Homeopatyczna staphysagria

Homeopatyczna staphysagria

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy nie radzisz sobie z otaczającą rzeczywistością, nie wiesz dlaczego ciągle czujesz się źle i dopadają cię przykre dolegliwości, cały czas udajesz, że wszystko jest w porządku, a w środku gotujesz się ze złości, wspomóc cię może homeopatyczna staphysagria. Może pomóc ci uporać się ze swoimi uczuciami i pozbyć się negatywnych emocji na dobre.

Strona główna ZdrowiePsychologiaDepresja Homeopatyczna staphysagria

Ostróżka w homeopatii

Staphysagria to piękna roślina o intensywnie niebieskich kwiatach i wdzięcznej nazwie, która w języku polskim brzmi: ostróżka. Ciekawe jest pochodzenie jej łacińskiej nazwy Delphinium, które wywodzi się, jak można przypuszczać, od słowa „delfin”. Starożytny grecki lekarz i botanik Dioskurydes tłumaczył, iż określenie to miało się odnosić do, podobnych w kształcie do delfina, kwiatów tej rośliny.

Ostróżka, ze względu na swoje walory estetyczne, jest często uprawianą rośliną w przydomowych ogródkach. Wykorzystywana jest przede wszystkim w homeopatii, w której okazała się być pomocna w wielu powszechnych dolegliwościach.

Homeopatyczna staphysagria a dolegliwości psychosomatyczne

Dolegliwościami psychosomatycznymi określamy te, które objawiają się w postaci symptomów fizycznych, lecz rozwijają się na skutek zaburzeń o charakterze emocjonalnym. Homeopatyczna staphysagria może okazać się sporą pomocą dla osób, u których takie objawy się pojawiają.

Osoby takie cechują się wyjątkową wrażliwością, która można by nawet określić jako chorobliwą. Dlatego tak łatwo je zranić i równie łatwo wygenerować u takiej osoby objawy, które są następstwem przeżyć emocjonalnych.

W dzisiejszych czasach niełatwo żyje się osobom nadwrażliwym, które każdego dnia narażane są na wszechobecny stres, presję psychiczną i naciski z zewnątrz. Sytuacje, które mogą doprowadzić do wystąpienia u nich objawów chorobowych są przeróżne – może to być konflikt z przełożonym, trudna relacja w domu, dominujący partner lub rodzic, niepowodzenia w szkole, w przyjaźni lub w życiu uczuciowym, a nawet agresywne zachowanie lub zwykłe niegrzeczne zachowanie ze strony kogoś innego. Przykłady można by mnożyć.

Zasadniczą tendencją, którą wykazuje taka wrażliwa jednostka, jest silna skłonność do tłumienia emocji. Stłumione emocje powodują, że napięcie wewnętrzne narasta i z czasem, gdy nie można już skompensować go w inny sposób, zostaje uwolnione w postaci symptomów chorobowych, zwanych psychosomatycznymi. Objawy te mogą się manifestować na różnych płaszczyznach, w zależności od tego, do jakich chorób dany człowiek ma skłonności.

5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

Komu może się przydać homeopatyczna staphysagria?

Na pierwszy rzut oka nie widać tego ogromnego napięcia, jakie stopniowo kumuluje się u osoby, u której homeopatyczna  staphysagria może być przydatna. Jest ona postrzegana jako łagodna, miła, przyjazna i bardzo taktowna wobec otoczenia.

Wynika to głównie z faktu, że – chociaż sama łatwo ulega zranieniu – nie chce zranić ani urazić nikogo, bo to nie licuje z jej ogromną wrażliwością i chęcią dogodzenia całemu światu. Dlatego z reguły nie odmawia, godzi się na wszystko i ustępuje innym, nawet jeśli wewnętrznie się nie zgadza z zaistniałą sytuacją i czuje się skrzywdzona i niesprawiedliwie potraktowana.

Niekiedy drobna uwaga powoduje, że czuje się od razu dotknięta, lecz nie ma nigdy odwagi okazać swych emocji na zewnątrz.

Postrzegana jest jako osoba małomówna, nieśmiała i skromna, ponieważ nieczęsto zabiera głos publicznie, z obawy przed ośmieszeniem. Niepewność siebie i brak silnej osobowości sprawia, że nie potrafi powiedzieć „nie”. Nie umie również walczyć o swoje prawa ani skutecznie odeprzeć ataku na siebie.

Z czasem jednak tłumione emocje mogą ujawniać się pośrednio i objawiać w postaci smutku, przygnębienia, melancholii, płaczliwości i zniechęcenia życiem. Osoba taka jeszcze bardziej zamyka się w sobie, rezygnuje z życia towarzyskiego, wycofuje się.

Te wszystkie negatywne emocje – rozczarowanie, żal, upokorzenie, oburzenie, uczucie poniżenia i wykorzystywania, poczucie krzywdy – z którymi jej kruchy system nerwowy sobie nie radzi, w końcu mogą doprowadzić również do pojawienia się symptomów fizycznych (psychosomatycznych), diagnozowanych już jako konkretne schorzenie lub dolegliwość. Taki sposób reagowania jest ewidentnym przykładem na to, w jaki sposób tłumienie uczuć i emocji wyzwala w rezultacie rozwój patologii.

Złość, która cieszy

Na co i kiedy może pomóc homeopatyczna staphysagria?

Schorzenia, w których homeopatyczna staphysagria może nas wspomóc, mają najczęściej naturę psychosomatyczną. Mogą zatem pojawić się ze strony różnych układów i narządów, a ich charakter nie zawsze jest jednorodny i łatwy do usystematyzowania. Wymienić tu można między innymi:

  • Dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego – przede wszystkim w ostrym zapaleniu pęcherza moczowego, objawiającym się częstym oddawaniem jasnego moczu, czemu towarzyszy duża bolesność i uczucie pieczenia w cewce moczowej. Istotna jest tutaj często przyczyna, w wyniku której doszło do zapalenia. Homeopatyczna staphysagria jest użyteczna szczególnie w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u kobiet, dla których pożycie seksualne jest bolesne, nieprzyjemne lub jest związane i kojarzone z czymś niemiłym i upokarzającym. Może się przydać także w zapaleniu pęcherza po cewnikowaniu, który to zabieg także związany jest z bolesnym i przykrym doświadczeniem.
  • Bóle głowy – w szczególności te, które pojawiają się w wyniku stłumienia emocji. Charakteryzują się one odczuciem kuli w czole lub w potylicy oraz uczuciem pustki i/lub odrętwienia w głowie. Bóle te nasilają się pod wpływem najmniejszego dotyku, co świadczyć może o silnej nadwrażliwości ogólnej. Mogą im towarzyszyć zawroty głowy oraz nudności, a nawet wymioty.
  • Dolegliwości ze strony oczu – homeopatyczna staphysagria jest pomocna zarówno przy różnego rodzaju stanach zapalnych spojówek, powiek lub woreczka łzowego, ale także w przypadku nawracających jęczmieni, a zwłaszcza takich, które pozostawiają po sobie twarde, drobne punkciki na powiekach.
  • Rany cięte – zarówno takie, które powstały w wyniku urazu, jak i te, będące następstwem zabiegów chirurgicznych. Homeopatyczna staphysagria przynosi więc dobry efekt u osób po operacjach, po cesarskim cięciu, po nacięciu krocza w przebiegu porodu oraz w przypadku wszelkich ran, spowodowanych przecięciem.  Wspomoże gojenie się rany i zapobiegnie powstaniu szpecącej blizny w miejscu przecięcia.
  • Dolegliwości zębów – homeopatyczna staphysagria może się przydać nie tylko w „normalnych” bólach zębów, lecz również bywa pomocna w przypadku paradontozy, której towarzyszą rozpulchnione, bolesne i krwawiące dziąsła, niekiedy z drobnymi owrzodzeniami. Pomocna jest także u dzieci, u których pojawia się przedwczesna próchnica, a zęby stają się czarne, nadmiernie kruche i łatwo się łamią.
  • Dolegliwości ze strony narządów płciowych – w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wszelkimi zaburzeniami ze strony układu płciowego, będącymi efektem stłumienia negatywnych emocji. Wymienić można np. zatrzymanie się miesiączki z powodu stłumienia negatywnych odczuć, wszelkiego rodzaju guzy, cysty i stwardnienia, a nawet oziębłość płciową lub impotencję.
  • Schorzenia układu oddechowego – rozwijające się najczęściej wtedy, gdy dolegliwość pojawia się po negatywnych przeżyciach lub przykrych doświadczeniach, które nie zostały uwolnione. Np. może to być utrata głosu w wyniku emocji, zapalenie krtani lub przewlekły, nerwowy kaszel lub odkrztuszanie o trudnej do wyjaśnienia przyczynie. Czasami pojawić się może nawet uczucie duszności, bóle w klatce piersiowej lub kołatanie serca.
  • Symptomy ze strony przewodu pokarmowego – mogą się objawiać różnymi dolegliwościami, nie są konkretnie sprecyzowane. Częścią wspólną jest dla nich etiologia, czyli stłumione emocje, w rezultacie czego mogą u pacjenta wystąpić nieokreślone bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, kolki, biegunka lub zaparcia.
  • Objawy skórne – w szczególności dolegliwości skórne, przebiegające z silnym świądem, zmieniającym miejsce pod wpływem drapania. Zmiany skórne wyglądem mogą przypominać opryszczkę, egzemę lub wyprysk. Skóra ogólnie ma niezdrowy wygląd, a jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, rany goją się źle i powoli.

Odporność na stres w 8 krokach

Homeopatyczna ostróżka na trudne emocje

Na pozór, wszystkie wyżej wymienione schorzenia trudno ze sobą powiązać. Należy jednak pamiętać, że zsomatyzowane emocje mogą się ujawnić w postaci każdej choroby, widocznej na płaszczyźnie fizycznej. Jeśli pozwolimy na odblokowanie się i uwolnienie czynnika emocjonalnego, który jest przyczyną zachorowania, również na poziomie fizycznym może dojść do uleczenia.

Czasem jednak choroba nie ujawnia się w postaci konkretnych, fizycznych dolegliwości, lecz zatrzymuje się na poziomie emocjonalnym. Wówczas również warto pomyśleć o homeopatycznej staphysagrii, szczególnie jeśli mamy do czynienia z takimi zaburzeniami zachowania jak:

Pamiętać zawsze trzeba, że w przypadku, gdy podejrzewamy chorobę natury psychosomatycznej, warto jest skonsultować się z doświadczonym homeopatą, który może potwierdzić nasze przypuszczenia i właściwie zaopiekować się chorą osobą. Nierzadko bowiem uwalnianie się długo tłumionych emocji i przeżyć może wywołać u pacjenta zaniepokojenie i obawę przed tym, co potem nastąpi. Kontrolowany proces terapeutyczny zapewni natomiast właściwe ukierunkowanie i poczucie bezpieczeństwa u chorego.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły