Strona główna Zdrowie Pulsatilla – na co pomaga?

Pulsatilla – na co pomaga?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli czujesz się źle i pragniesz przytulić się do kogoś bliskiego, wypłakać, szukasz pocieszenia i współczucia, przeczytaj o leku homeopatycznym Pulsatilla. Może ona okazać się twoją dobrą przyjaciółką w różnych sytuacjach.

Strona główna Zdrowie Pulsatilla – na co pomaga?
Pulsatilla vulgaris - na co pomaga lek homeopatyczny z sasanki zwyczajnej? FZbliżenie na fioletowe kwiatki sasanki na łące.

Pulsatilla z sasanki zwyczajnej

Pulsatilla to lek homeopatyczny, do produkcji którego wykorzystuje się całą, świeżą roślinę w stanie kwitnienia. Źródłem leku jest sasanka zwyczajna – wdzięczny, ładny kwiat o owłosionej łodyżce i pierzastych listkach, pochodzący z rodziny jaskrowatych.

W związku z tym, że Pulsatilla jako lek homeopatyczny wykazuje szereg wskazań klinicznych, pozostaje ona bardzo ważnym i często stosowanym w homeopatii środkiem leczniczym. Znajduje ona zastosowanie między innymi w takich dolegliwościach jak:

 • zmiany zlokalizowane w obrębie układu oddechowego
 • dysfunkcje przewodu pokarmowego
 • zaburzenia ginekologiczne
 • dolegliwości dotyczące układu krążenia
 • problemy natury emocjonalnej

Ze względu na tak szeroki zakres terapeutyczny w homeopatii, przy wyborze leku Pulsatilla trzeba zawsze wziąć pod uwagę szereg objawów towarzyszących, których obecność potwierdza konieczność zastosowania tego konkretnego remedium.

Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność

Pulsatilla – dla kogo i przy jakich objawach?

Osoby, u których Pulsatilla może okazać się najlepszym lekarstwem charakteryzują się określonym zachowaniem i sposobem reagowania w chorobie.

Najważniejszą cechą, wskazującą na lek Pulsatilla jest zmienność. Dotyczy ona zarówno zachowania, jak i symptomów chorobowych. Charakterystyczna jest duża zmienność nastrojów i skrajne stany emocjonalne. Pacjent popada z płaczliwości w histerię, łatwo się obraża, jest drażliwy i dąsa się z byle powodu, co może natychmiast ulec zmianie, jeśli tylko doświadczy współczucia i ciepłych słów od drugiej osoby. Wówczas smutek, przygnębienie i uraza ustępują uśmiechowi, a nastrój ulega szybkiej poprawie.

Osoba taka jest bardzo emocjonalna, ale też bardzo spragniona ciepłych uczuć, akceptacji i zainteresowania ze strony innych. Pocieszanie przynosi jej wyraźną poprawę. Lubi się przytulać, pragnie towarzystwa; dziecko „klei się” do matki, chce być noszone na rękach i kołysane.

Jednocześnie osoba potrzebująca leku Pulsatilla cechuje się raczej ustępliwym i łagodnym charakterem, chociaż często bywa nerwowa, drażliwa i niespokojna. Podatna na wpływy i sugestie, może łatwo zmieniać zdanie. Jest nieśmiała i szybko czerwieni się wskutek zawstydzenia. Niechętnie zabiera głos przed większymi grupami ludzi, gdyż jest wstydliwa i niezbyt pewna siebie. Charakteryzuje ją ponadto lękliwość, niezdecydowanie, obawa przed wszystkim, co nowe, a nade wszystko przed samotnością. Samotność nasila wszelkie lęki i pogarsza różne objawy chorobowe, podczas gdy towarzystwo, rozmowa i pocieszenie przynoszą ewidentną poprawę nastroju i łagodzą także symptomy natury fizycznej.

Zmienność dotyczy również objawów fizycznych. Można tu wymienić np.:

 • bóle wędrujące o zmiennym nasileniu i umiejscowieniu
 • kaszel suchy nocą, a wilgotny i odrywający się w ciągu dnia
 • uczucie ciepła całego ciała z jednocześnie lodowatymi rękami i stopami
 • dreszcze z pożądaniem świeżego, zimnego powietrza
 • zmienność i różnorodność stolców w przebiegu biegunki

Leki homeopatyczne w chorobach oczu

Kolejną ważną cechą wskazującą na konieczność zastosowania Pulsatilli jest pogorszenie objawów pod wpływem ciepła. Dotyczy to każdego rodzaju ciepła – osoba taka źle się czuje w dusznym, nagrzanym pokoju, w cieple łóżka, nie toleruje gorącej kąpieli ani opalania się, nie lubi gorących potraw.

Źle znosi nawet rozgrzanie się pod wpływem wysiłku fizycznego, dlatego nie lubi intensywnych ćwiczeń, zdecydowanie woli łagodny i umiarkowany ruch, który łagodzi jej dolegliwości. Np. przy bólu głowy ulgę przyniesie jej powolny spacer na świeżym, chłodnym powietrzu, napady kaszlu ustąpią po otwarciu okna i przy dostępie do świeżego powietrza, katar zmniejszy się podczas przebywania na dworze, w zimnie itd.

Z innych, charakterystycznych dla tego leku objawów towarzyszących można wymienić:

 • brak pragnienia podczas gorączki (pomimo silnej suchości w jamie ustnej)
 • pożądanie tłustych potraw (pomimo, że szkodzą one pacjentowi i mogą spowodować niestrawność lub biegunkę)
 • rodzaj wydzielin chorobowych, które w przypadku leku Pulsatilla są gęste, niedrażniące, o żółtozielonym lub zielonym kolorze (np. katar, wydzielina z oczu lub wyciek z ucha w stanach zapalnych)

W związku z tym, że Pulsatilla ma spore zastosowanie w przypadku zaburzeń hormonalnych różnego rodzaju, jest ona lekiem częściej przepisywanym kobietom, u których przypadłości o podłożu hormonalnym wpisane są w naturalną kobiecą fizjologię. Należą do nich między innymi:

Nie oznacza to bynajmniej, że jest to lek zarezerwowany tylko dla płci pięknej. Pulsatilla miewa także zastosowanie u mężczyzn, którzy demonstrują cechy reagowania typowe dla tego leku. Często też dobrze reagują na ten lek dzieci, zwłaszcza te płaczliwe, tulące się do matki, zawstydzone, nieśmiałe, ale też łatwo obrażające się, uparte i zazdrosne.

Homeopatia na menopauzę – sprawdź, jakie leki warto wypróbować w okresie klimakterium

Pulsatilla vulgaris - jakie ma właściwości lek homeopatyczny z sasanki zwyczajnej? Fioletowa sasanka w naturalnym środowisku.

Pulsatilla – podstawowe wskazania kliniczne

Szeroki wachlarz możliwości terapeutycznych leku homeopatycznego Pulsatilla można z grubsza podzielić na pięć głównych obszarów działania tego leku.

1. Układ oddechowy

Wskazaniem do podania leku Pulsatilla może być tutaj między innymi nieżyt błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy często utrata węchu oraz smaku. Katar jest gęsty, nie podrażniający, żółtozielony. Objawy są zmienne, co wyraża się np. poprzez wyciek wydzieliny w ciągu dnia, a całkowicie niedrożny nos nocą.

Pulsatilla ma także zastosowanie w przypadku:

We wszystkich przypadkach wskazówką do jej podania jest obecność wyżej wymienionych modalności, czyli poprawa stanu pacjenta pod wpływem zimna i chłodnego powietrza, brak pragnienia oraz pogorszenie objawów pod wpływem ciepła.

2. Układ pokarmowy

Lek Pulsatilla może być zalecony w różnego rodzaju zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, jak np.:

 • niestrawność
 • biegunka
 • zaparcia
 • kolki jelitowe
 • wzdęcia
 • uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu

Wszystkie te dolegliwości przebiegają z dużą zmiennością, np. stolce o zmiennym wyglądzie, konsystencji i częstotliwości. Niestrawności towarzyszyć może gorzki posmak w ustach i uczucie ciężaru w żołądku po posiłku. Charakterystyczna jest silna nietolerancja tłustych pokarmów, na które jednak pacjent wykazuje ogromną ochotę. Chociaż mu szkodzą, uwielbia lody, masło, ciasta, sery, jajka.

5 leków homeopatycznych na kobiece emocje

3. Układ krążenia

Tu zastosowanie leku Pulsatilla dotyczy przede wszystkim krążenia żylnego. Osoba, potrzebująca Pulsatilli ma tendencję do pękających naczyniek krwionośnych i zastojów żylnych. Objawia się to siecią drobnych „pajączków”, umiejscowionych głównie w obrębie ud i nóg oraz żylakami.

Możliwe jest także pękanie naczyń na twarzy. Skóra u takiej osoby sprawia niekiedy wrażenie zasinionej, „marmurkowatej”, z powodu zastoju w naczyniach żylnych. Symptomy ewidentnie nasilają się w cieple i pod wpływem spoczynku. Latem kończyny są ciężkie, bolesne, obrzęknięte. Poprawę przynosi zimna kąpiel, zimne okłady i powolny, delikatny spacer i rozruszanie nóg.

4. Zaburzenia nastroju

Pulsatilla może być pomocnym lekiem w leczeniu rozmaitych dolegliwości na tle emocjonalnym, jeśli sposób reagowania pacjenta pokrywa się z obrazem leku. Jest ona przydatna w leczeniu zaburzeń nastroju, reaktywnych stanów depresyjnych czy w skrajnych sytuacjach emocjonalnych. W stanach depresyjnych obserwujemy tu skłonność do zamknięcia się w sobie, milczący smutek oraz rezygnację i lękliwość.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych schorzeń, wybór tego leku dla pacjenta musi być potwierdzony obecnością u niego modalności i cech typowych dla leku Pulsatilla. Ważną wskazówką będzie tu zwłaszcza wyraźna poprawa nastroju pod wpływem pocieszania, okazania uwagi, życzliwości i zainteresowania.

Warto jednak w takiej sytuacji skierować się po pomoc do doświadczonego homeopaty, który przy doborze leku uwzględni wszystkie możliwe czynniki, determinujące wybór właściwego środka leczniczego i pomoże pokierować dalszą terapią.

5. Zaburzenia ginekologiczne

Pulsatilla znajduje zastosowanie we wszelkiego rodzaju zaburzeniach hormonalnych, przebiegających ze zmiennością i wyżej wymienionymi cechami charakterystycznymi dla tego leku. Może się przydać w przypadku takich dolegliwości jak:

 • zespół napięcia przedmiesiączkowego – z bolesnym napięciem piersi przed menstruacją, uczuciem ciężaru w dole brzucha oraz zmiennością nastrojów i silnym rozdrażnieniem.
 • zaburzenia miesiączkowaniamiesiączki są tu zwykle opóźnione, skąpe, przerywane i krótkie.
 • upławy – gdy wydzielina z dróg rodnych jest gęsta, obfita, żółta lub zielona i nie ma charakteru podrażniającego.
 • dolegliwości menopauzalne – jeśli towarzyszy im zmienność nastroju i silne pogorszenie pod wpływem ciepła.
 • dolegliwości w okresie ciąży i karmienia piersią – Pulsatilla bywa bardzo przydatnym lekiem w tzw. baby blues, czyli trudny dla kobiety okresie po porodzie, gdy zaburzenia emocjonalne związane są głównie z burzą hormonalną w organizmie, a także na zastój pokarmu w piersi.

Naturalne sposoby na infekcje intymne

Podobne artykuły