Strona główna Zdrowie Natrium muriaticum – co potrafi zwykła sól?

Natrium muriaticum – co potrafi zwykła sól?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sól jako przyprawa i lekarstwo towarzyszy nam od zawsze i nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Produkuje się z niej także ważny i wszechstronny lek homeopatyczny Natrium muriaticum, który pomaga m.in. osobom z alergią, anemią, zaburzeniami hormonalnymi, a także rekonwalescentom. 

Strona główna Zdrowie Natrium muriaticum – co potrafi zwykła sól?
Natrium muriaticum - lek homeopatyczny. Kilka solniczek ustawionych na rustykalnym blacie, obok leży rozsypana sól.

Co to jest Natrium muriaticum?

Natrium muriaticum jest lekiem homeopatycznym pochodzenia mineralnego. Do jego produkcji wykorzystuje się po prostu sól. Nie jest to jednak ta zwykła sól, jaką znamy z kuchni i codziennego użytkowania, lecz stosuje się tutaj sól morską, pochodzącą z salin znajdujących się na półwyspie Guerande. Zasadniczym jej składnikiem jest oczywiście NaCl, czyli chlorek sodu, znany jako sól kuchenna, ale ze względu na morskie pochodzenie surowiec ten zawiera dodatkowo pewną ilość innych związków mineralnych.

Sól ta w postaci leku homeopatycznego występuje w ultraniskim stężeniu. Wyjątkowo niska koncentracja substancji wyjściowej zapewnia taką postać leku, w której pełni ona rolę bardzo ważnego środka leczniczego, który znalazł zastosowanie w wielu dolegliwościach. Co ważne, zastosowanie Natrium muriaticum nie ogranicza się tylko do objawów fizycznych, lecz obejmuje swoimi wskazaniami także dolegliwości z płaszczyzny emocjonalnej.

Natrium muriaticum – zastosowanie

Lek ten często jest stosowanych w dolegliwościach o charakterze przewlekłym, zatem o tym, kiedy można go podać pacjentowi zadecyduje wówczas homeopata. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach może nam się przydać, gdyż często okazuje się niezwykle pomocnym lekiem w trapiących nas problemach natury zdrowotnej i/lub emocjonalnej. Należą tu między innymi:

1. Osłabienie i wyczerpanie organizmu w okresie rekonwalescencji

Szczególnie po przebyciu ostrych chorób, które przebiegały z utratą dużej ilości płynów ustrojowych, jak np. infekcje z wysoką gorączką powodującą intensywne poty, silne biegunki i/lub wymioty, krwawienia i krwotoki, np. po operacji lub wypadku.

Lek Natrium muriaticum będzie zalecany również w przypadku osłabienia po poważnych chorobach, po których pozostało wyczerpanie i wychudzenie pacjenta – w celu doprowadzenia do równowagi i przywrócenia prawidłowej masy ciała (np. u dzieci z częstymi nawrotami chorób infekcyjnych i gorączkowych).

2. Anemia

Szczególnie anemia spowodowana krwawieniami natury fizjologicznej, np. obfitymi i przedłużającymi się miesiączkami. W wyniku przewlekłej utraty krwi u pacjenta dochodzi do niedokrwistości, osłabienia i zmęczenia. Jeśli towarzyszy temu bladość, wrażliwość na zimno i postępujący spadek nastroju, Natrium muriaticum może okazać się właściwym remedium.

5 sposobów na wykorzystanie soli Epsom

3. Zaburzenia hormonalne

Mogą się one objawiać np. w postaci zaburzeń czynności tarczycy, przy których obserwujemy wychudzenie pomimo wzmożonego łaknienia, silne pragnienie, osłabienie, a na poziomie emocjonalnym rozdrażnienie i przygnębienie. Zaburzenia endokrynologiczne mogą się także przejawiać jako zespół napięcia przedmiesiączkowego, dolegliwości związane z menstruacją (zaburzenia miesiączkowania), zaburzenia zachowania w okresie dojrzewania oraz symptomy menopauzalne.

4. Dolegliwości alergiczne

Mogą tu dotyczyć górnych dróg oddechowych oraz skóry. Jeśli chodzi o alergie ze strony układu oddechowego, są to najczęściej nawracające zapalenia nosa, gardła, uszu lub zatok z naprzemiennym występowaniem suchości błon śluzowych oraz wycieku. Występuje tu charakterystyczna wydzielina – obfita, bezbarwna lub biaława, niepodrażniająca, konsystencją przypominająca białko jaja kurzego. Lek Natrium muriaticum można także stosować w astmie oskrzelowej, jeśli pacjent prezentuje objawy swoiste dla leku.

Jeśli chodzi o zmiany skórne, to w obrazie Natrium muriaticum spotykamy się z takimi dolegliwościami, jak:

 • pokrzywka (np. po przebywaniu na słońcu)
 • trądzik młodzieńczy – zwłaszcza gdy wypryski są zlokalizowane na granicy owłosionej skóry głowy i/lub na czole
 • opryszczka – pojawiająca się np. po ekspozycji na słońce lub w wyniku osłabienia organizmu po przebyciu ostrej choroby gorączkowej

5. Bóle głowy

Występujące zwłaszcza wskutek wysiłku umysłowego, np. u studentów w okresie egzaminacyjnym, a także pod wpływem ciepła i słońca, np. po opalaniu się. Ból ma charakter pulsujący i pojawia się często w godzinach przedpołudniowych. Możliwy jest także ból typu migrenowego.

6. Zaburzenia nastroju

Lek Natrium muriaticum jest wskazany w różnych reaktywnych stanach depresyjnych. Zazwyczaj rozwijają się one na tle takich wydarzeń jak: rozczarowanie w miłości, miłość nieodwzajemniona lub niemożliwa do spełnienia (np. romans z żonatym mężczyzną), utrata bliskiej osoby, rozstanie z partnerem, smutne wydarzenie, odrzucenie, zganienie, krytyka, rozgoryczenie.

Aby lek był skuteczny, osobowość pacjenta musi pokrywać się z jego obrazem. W przypadku Natrium muriaticum mówimy o szczególnych predyspozycjach psychicznych. Psychologiczny obraz prezentowany przez pacjenta, jego specyficzne cechy osobowości i indywidualny sposób reagowania są ważnymi wskazówkami, stanowiącymi podpowiedź w wyborze tego leku.

Staphysagria na dolegliwości psychosomatyczne

Natrium muriaticum – obraz osobowości pacjenta

Osoba potrzebująca Natrium muriaticum jest zazwyczaj smutna i przygnębiona. Prezentuje dużą wrażliwość emocjonalną przy jednoczesnej skłonności do introwersji i zamykania się w sobie. Bywa zniechęcona i pozbawiona nadziei. Często niespokojna i pobudzona. W stanach depresyjnych raczej unika towarzystwa, nie lubi okazywać swojego smutku i dzielić się problemami. Jeśli płacze, to w samotności.

Emocje zatrzymuje dla siebie, stara się nie okazywać uczuć i kontrolować swoje zachowanie. Wydaje się być wręcz zobojętniała na otoczenie. Nie przyjmuje pocieszania, które jeszcze bardziej nasila jej smutek i tylko pogarsza nastrój. Trudno jest dotrzeć do jej prawdziwych odczuć, jest emocjonalnie trudno dostępna i skryta, co sprawia, że może wydawać się posępna lub obrażona.

Z natury osoby te są dobrze zorganizowane, porządne, punktualne i systematyczne. Są odpowiedzialne, godne zaufania i poważne. Za wszelką cenę starają się uniknąć zranienia i również nie chcą ranić innych. Są niezwykle wrażliwi i podatni na wszelkie formy odrzucenia, krytykę i poniżenie. Dlatego łatwo rozwijają w sobie stany depresyjne, z którymi trudno jest im się uporać, gdyż odrzucają pomoc od innych, starając się nie ujawnić swoich słabości.

Haloterapia: kąpiel solankowa, okłady i inhalacje z soli, grota solna

Natrium muriaticum – charakterystyczny sposób reagowania u osób potrzebujących leku homeopatycznego

Istnieje również szereg wskazówek, dotyczących ogólnego sposobu reagowania danej osoby, które są pomocne przy wyborze leku Natrium muriaticum dla pacjenta. Do najważniejszych należą:

 • Tendencja do szybkiego męczenia się i osłabienia – zarówno na poziomie fizycznym, jak i umysłowym. Pod wpływem wysiłku fizycznego lub intelektualnego może u tych osób dojść do wystąpienia lub nasilenia się objawów chorobowych.
 • Wrażliwość na zimno – przy jednoczesnej nietolerancji ciepła zewnętrznego. Oznacza to, że są to osoby ogólnie marznące, lecz pomimo to nie lubią upałów, a bezpośrednia ekspozycja na słońce może przyczyniać się np. do wystąpienia bólu głowy (lub innych objawów).
 • Skłonność do zaburzeń gospodarki elektrolitowej – np. osłabienie wskutek odwodnienia spowodowanego utratą dużej ilości płynów ustrojowych (biegunka, obfite menstruacje itp.).
 • Charakterystyczna budowa ciała – są to zazwyczaj osoby dość szczupłe, pomimo dobrego apetytu. Wychudzenie obserwowane jest najczęściej w górnej części ciała – szczupła szyja, wąskie ramiona, szczupła klatka piersiowa. Dolna część może pozostawać bardziej „obfita” (tzw. kształt ciała o typie gruszki).
 • Język geograficzny – często obserwowany u osób podatnych na działanie leku Natrium muriaticum. Ten szczególny obraz języka, który wygląda jak mapa (stąd nazwa), wynika z faktu, że niektóre miejsca na języku są pozbawione brodawek, dlatego wygląda on jakby miał jaśniejsze i ciemniejsze „plamy”, uformowane jak mapa.
 • Silne pragnienie – to objaw bardzo często spotykany u osób potrzebujących Natrium muriaticum. Może być związany z suchością błon śluzowych gardła, ale występuje również niezależnie od tego. Pacjent dużo i chętnie pije, nawet jeśli nie ma wysuszonych śluzówek. Jego pragnienie jest czasem wręcz trudne do ugaszenia.
 • Pożądanie soli – osoby te zazwyczaj nadmiernie solą potrawy, potrafią nawet wyjadać sól bezpośrednio z solniczki. Rzadziej obserwowany jest objaw odwrotny, czyli awersja do soli.
 • Skłonność do wikłania się w trudne emocjonalnie związki – w tym przypadku związana najczęściej z rozczarowaniem dotyczącym życia uczuciowego, czyli z zawodem miłosnym.

Obecność u pacjenta powyższych cech charakterystycznych (niekoniecznie wszystkich z nich) może wskazywać na możliwość zastosowania Natrium muriaticum w leczeniu tej osoby z dobrym skutkiem.

Jak widać, Natrium muriaticum jest lekiem o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Pewnie większość z nas nie podejrzewałaby zwykłej soli o tak głębokie i szerokie działanie. Niemniej, w postaci silnie rozcieńczonego leku homeopatycznego możemy odnaleźć w niej niezwykle skuteczny i ważny środek leczniczy, który niejednemu pacjentowi pomógł uporać się z samym sobą i swoimi problemami.

Homeopatia dla nastolatków

Pamiętajmy jednak, że w przypadku schorzeń i dolegliwości o charakterze przewlekłym (a zwłaszcza tych, które odnoszą się do układu nerwowego), w celu wyboru właściwego leku najlepiej skonsultować się z doświadczonym homeopatą.

Większość ludzi używających soli na co dzień nie zastanawia się nad jej potencjalnymi możliwościami terapeutycznymi. Nie traktujemy jej przecież jako lekarstwa, lecz jako przyprawę, bez której posiłki całkowicie straciłyby swój smak. Wiemy jednak, że ludzki organizm nie jest w stanie żyć bez soli. Dysocjuje ona w organizmie na jony sodowe i chlorkowe, które odgrywają podstawową rolę w utrzymaniu prawidłowej homeostazy organizmu.

Sód i aniony chlorkowe są najważniejszymi elektrolitami płynu pozakomórkowego. Ich niedobory powstają na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej (np. przy odwodnieniu) i mogą prowadzić do silnych i niebezpiecznych dla życia komplikacji.

Podobne artykuły