Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatyczna calcarea carbonica

Homeopatyczna calcarea carbonica

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Homeopatyczna calcarea carbonica najbardziej może się przydać w pediatrii. Pomaga między innymi przy kolkach niemowlęcych, bolesnym ząbkowaniu, aftach czy dolegliwościach skórnych maluchów. Przyda się jednak również dojrzewającym nastolatkom oraz osobom dorosłym. Sprawdź, kiedy warto się nią wspomóc.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Homeopatyczna calcarea carbonica

Homeopatyczna calcarea carbonica – jak wpływa na organizm?

Homeopatyczna calcarea carbonica pochodzi ze świata minerałów. Do jej wytwarzania wykorzystuje się naturalny węglan wapnia, pochodzący z muszli ostryg. Szczególnie często przydaje się u dzieci – jest pomocna w wielu dolegliwościach, typowych dla okresu niemowlęcego oraz we wczesnym dzieciństwie. Może to wynikać z istotnej roli wapnia w różnych procesach rozwojowych młodego organizmu.

Substancja źródłowa w homeopatycznej calcarea carbonica ma postać białego proszku o charakterystycznym zapachu oceanu. Ponieważ pochodzi ona z ostryg, w nazwie możemy spotkać dodatkowy, trzeci człon – calcarea carbonica ostrearum.

Wymiennie można używać także nazwy calcium carbonicum, co jest łacińskim określeniem na węglan wapnia. Surowcem nie jest tu jednak czysty węglan wapnia, ponieważ ten pochodzący z muszli zawiera oprócz niego jeszcze inne sole, a nawet niewielką ilość związków organicznych.

Węglan wapnia, jako tradycyjny produkt leczniczy jest stosowany zazwyczaj w schorzeniach wymagających suplementacji wapnia, lecz w homeopatii – ze względu na niezwykle bogaty skład chemiczny substancji źródłowej – prezentuje szersze możliwości. 

Homeopatyczna calcarea carbonica ma wpływ na ogólny metabolizm, tkankę kostną oraz układ limfatyczny. Jeżeli chodzi o kości, to najczęściej jest to związane z niedoborem wapnia (np. w przypadku krzywicy) lub zaburzeniami gospodarki wapniowej i ich wpływem na rozwój kośćca.

W przypadku tkanki limfatycznej wiąże się to głównie z przerostem węzłów chłonnych, zapaleniem węzłów chłonnych, czy przerostem migdałków (w tym tzw. trzeciego migdała), które to objawy często towarzyszą infekcjom u najmłodszych.

Homeopatyczna chamomilla vulgaris – pomaga na ząbkowanie, kolkę i gorączkę u niemowląt

Calcarea carbonica. Leki homeopatyczne, kwiaty i zioła leżą u dołu kadru na niebieskim tle.

Homeopatyczna calcarea carbonica dla dzieci

Homeopatyczną calcarea carbonica warto rozważyć w przypadku takich dolegliwościach wieku dziecięcego, jak:

  • zaburzenia przewodu pokarmowego – kolki niemowlęce, kwaśne biegunki, wymioty, ulewania oraz zaparcia

  • dolegliwości skórne – rumień pośladkowy, wyprysk niemowlęcy, atopowe zapalenie skóry

  • zaburzenia metabolizmu wapnia – krzywica, późne zarastania ciemienia, zaburzenia wzrostu

  • infekcje górnych dróg oddechowych – nawracające zapalenia nosogardzieli, oskrzeli, ucha, migdałów, chroniczny nieżyt nosa, dolegliwości alergiczne; objawom tym towarzyszy często powiększenie węzłów chłonnych

  • opóźnione i bolesne ząbkowanie u niemowląt

  • afty u niemowląt

  • skłonność do robaczycy u dzieci

Homeopatyczna calcarea carbonica – u jakich dzieci będzie najbardziej pomocna?

Homeopatyczna calcarea carbonica będzie dobrym wyborem u dzieci o szczególnym typie reagowania i podatności na określone dolegliwości. Rozwój intelektualny u tych dzieci postępuje z reguły prawidłowo, aczkolwiek rozwój motoryczny może być nieco wolniejszy.

Później i wolniej zarasta u nich ciemiączko, również później niż ich rówieśnicy zaczynają podnosić głowę, siadać i stawiać pierwsze kroki. Opóźnione bywa także ząbkowanie u niemowląt.

Dzieci te są często bardzo lękliwe i mocno przejmują się okolicznościami zewnętrznymi. Są wrażliwe na smutne opowieści, a straszne bajki i filmy wywierają na nie głęboki wpływ. Z tego powodu mogą rozwinąć koszmary senne. Ogólnie są poważne, spokojne, powolne i bojaźliwe, ale też uparte.

Są to dzieci inteligentne, lecz czasem mają trudności w zrozumieniu pewnych rzeczy lub wolniej przyswajają informacje. Starają się unikać wysiłku zarówno fizycznego, jak i umysłowego.

Homeopatia w dolegliwościach wątroby

Homeopatyczna calcarea carbonica dla młodzieży i dorosłych

Może przydać się również nastolatkom oraz osobom dorosłym.

Dla nastolatków

W wieku dojrzewania przyda się w przypadku takich dolegliwości, jak:

  • szybko pojawiające się uczucie wyczerpania – zarówno fizycznego, jak i umysłowego
  • opóźnione dojrzewanie płciowe – a u dziewcząt dodatkowo napięcie i bolesność piersi przed miesiączką
  • skłonność do szybkiego przybierania na wadze – nadwaga, otyłość

Jak wytrzymać z nastolatkiem?

Dla dorosłych

Natomiast w schorzeniach wieku dorosłego, w których może być pomocna, to:

  • zaburzenia metaboliczne – otyłość, cukrzyca, kamica, dna moczanowa i inne
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • skłonność do polipów
  • zaburzenia laktacyjne u kobiet karmiących piersią – szczególnie jeśli dochodzi do wytwarzania zbyt dużej ilości pokarmu

Przydatna jest u osób, które cechują się specyficznym sposobem reagowania. Osoby te mogą wydawać się nieco spowolniali i raczej spokojni. Mają zwykle tendencję do nadwagi lub otyłości i są raczej krępej budowy ciała.

Najczęściej są to osoby dość bojaźliwe, nieśmiałe, lubiące rutynę, niepewne siebie i niezdecydowane. Podjęcie decyzji wymaga od nich sporego wysiłku umysłowego, który skutkuje silnym zmęczeniem i osłabieniem.

Nie lubią zmieniać niczego w swoim otoczeniu ani życiu, co może być wynikiem obawy przed konsekwencjami zmian. Jednocześnie bywają uparte i mogą wpadać w rozdrażnienie. Często są niespokojne i łatwo popadają w przygnębienie i smutek.

Są przy tym bardzo pracowici, sumienni i wydajni. Mają poważny stosunek do życia i pracy, co w połączeniu z odpowiedzialnością i rzetelnością sprawia, że trudno jest im się zrelaksować. Nie umieją odpoczywać i nabrać stosownego dystansu do tego, co robią.

Życie jest dla nich listą zadań do wykonania. Są praktyczni, niekiedy wręcz przyziemni. Jednocześnie wrodzona lękliwość powoduje, że ciągle potrzebują oparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Homeopatyczna coffea cruda – inne oblicze kawy

Leki homeopatyczne w fiolkach i zioła leżą na drewnianym blacie.. Calcarea carbonica.

Homeopatyczna calcarea carbonica – cechy charakterystyczne

Istnieje kilka wspólnych cech fizycznych, które przy wyżej opisanym typie osobowości, mogą wskazywać na homeopatyczną calcarea carbonica. Dotyczą one wszystkich grup pacjentów, niezależnie od wieku. Obserwujemy je zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do najważniejszych należą:

  • Bardzo duża wrażliwość na zimno – osoba taka silnie odczuwa zarówno zimno miejscowe, jak i ogólne. Marzną jej dłonie i stopy, na zimno wrażliwa jest także głowa. Źle się czuje w zimnie, które może nasilać jej dolegliwości. Jest wrażliwa na zimne powietrze, wiatr i przeciągi – w takich warunkach szybko się przeziębia i choruje. Stopy często odczuwa jako zimne i wilgotne. Pod wpływem zimna w jakiejkolwiek postaci może rozwinąć się choroba, np. infekcja górnych dróg oddechowych u dziecka po zimnej kąpieli, przemarznięciu itp.

  • Szybka męczliwość i ogólne osłabienie – jest to osoba, która szybko i łatwo się męczy, zarówno pod wpływem pracy fizycznej, jak i intelektualnej. Brak jej wytrzymałości fizycznej, każdy wysiłek powoduje osłabienie i wyczerpanie. Dlatego cierpi np. na bóle głowy pojawiające się po intensywnej pracy umysłowej lub duszności na skutek silnego zmęczenia fizycznego.

  • Skłonność do pocenia się – obfite, często zimne poty pojawiają się przede wszystkim pod wpływem źle tolerowanego wysiłku fizycznego, ale również nocą, podczas snu. Obserwujemy to szczególnie u niemowląt i dzieci, które tak silnie pocą się na głowie, że poduszka bywa wręcz mokra od potu. Pot u tych osób może mieć charakterystyczny, kwaśny zapach (mówimy, że niemowlę pachnie jak kwaśne mleko). Inne wydzieliny także cechują się kwaśnym zapachem (np. biegunka, wymioty).

  • Nietolerancja mleka i produktów mącznych – występuje głównie u dzieci, u których po spożyciu tych produktów mogą pojawić się bóle brzucha, kolki niemowlęce, kwaśne wymioty oraz biegunki lub zaparcia. Często dorośli także źle się po nich czują, a zwłaszcza po mleku. Osoby te natomiast bardzo lubią jajka oraz słodycze.

Nadpotliwość – jak z nią walczyć?

Konsultacja z homeopatą

Jeśli u pacjenta występują powyższe objawy i typ osobowości, może się okazać, że homeopatyczna calcarea carbonica potrafi wspomóc go w jego przypadłościach. Ponieważ jednak wśród tych dolegliwości znajdują się głównie stany przewlekłe i/lub nawracające, powinien on skonsultować się z homeopatą, który go prawidłowo poprowadzi i udzieli dokładniejszych wskazówek. 

Homeopatyczna phytolacca decandra

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły