Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Calcarea carbonica dla dzieci i dorosłych

Calcarea carbonica dla dzieci i dorosłych

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Calcarea carbonica to jeden z podstawowych leków homeopatycznych, przepisywanych w pediatrii. Pomaga m.in. przy kolkach, bolesnym ząbkowaniu, aftach czy dolegliwościach skórnych maluchów. Przyda się jednak również dojrzewającym nastolatkom oraz ich rodzicom. Sprawdź, kiedy warto go zastosować.

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Calcarea carbonica dla dzieci i dorosłych
Calcarea carbonica dla dzieci i dorosłych. Szczęśliwa mama w białej bluzce leży z niemowlęciem w pieluszce na łóżku i trzyma go za rączki.

Czym jest Calcarea carbonica?

Calcarea carbonica jest lekiem homeopatycznym, do produkcji którego wykorzystuje się naturalny węglan wapnia, pochodzący z muszli ostryg. Jest szczególnie często przepisywany w wieku niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie, co może wynikać z istotnej roli wapnia w różnych procesach rozwojowych młodego organizmu.

Calcarea carbonica ma wpływ na ogólny metabolizm, tkankę kostną oraz układ limfatyczny. Jeżeli chodzi o kości, to najczęściej jest to związane z niedoborem wapnia (np. w przypadku krzywicy) lub zaburzeniami gospodarki wapniowej i ich wpływem na rozwój kośćca.

W przypadku tkanki limfatycznej wiąże się to głównie z przerostem węzłów chłonnych, zapaleniem węzłów chłonnych, czy przerostem migdałków (w tym tzw. trzeciego migdała), które to objawy często towarzyszą infekcjom u najmłodszych.

Chamomilla vulgaris – pomaga na ząbkowanie, kolkę i gorączkę u niemowląt

Calcarea carbonica. Leki homeopatyczne, kwiaty i zioła leżą u dołu kadru na niebieskim tle.

Calcarea carbonica dla dzieci

Po ten lek można sięgnąć w przypadku takich dolegliwościach wieku dziecięcego, jak:

 • zaburzenia przewodu pokarmowego – kolki niemowlęce, kwaśne biegunki, wymioty, ulewania oraz zaparcia

 • dolegliwości skórne – rumień pośladkowy, wyprysk niemowlęcy, atopowe zapalenie skóry

 • zaburzenia metabolizmu wapnia – krzywica, późne zarastania ciemienia, zaburzenia wzrostu

 • infekcje górnych dróg oddechowych – nawracające zapalenia nosogardzieli, oskrzeli, ucha, migdałów, chroniczny nieżyt nosa, dolegliwości alergiczne; objawom tym towarzyszy często powiększenie węzłów chłonnych

 • opóźnione i bolesne ząbkowanie u niemowląt

 • afty u niemowląt

 • skłonność do robaczycy u dzieci

Calcarea carbonica – dla jakich dzieci będzie najlepsza?

Stosowanie Calcarea carbonica najczęściej zarezerwowane jest dla dzieci o szczególnym typie reagowania i podatności na określone dolegliwości. Rozwój intelektualny u tych dzieci postępuje z reguły prawidłowo, aczkolwiek rozwój motoryczny może być nieco wolniejszy.

Później i wolniej zarasta u nich ciemiączko, również później niż ich rówieśnicy zaczynają podnosić głowę, siadać i stawiać pierwsze kroki. Opóźnione bywa także ząbkowanie u niemowląt.

Dzieci te są często bardzo lękliwe i mocno przejmują się okolicznościami zewnętrznymi. Są wrażliwe na smutne opowieści, a straszne bajki i filmy wywierają na nie głęboki wpływ. Z tego powodu mogą rozwinąć koszmary senne. Ogólnie są poważne, spokojne, powolne i bojaźliwe, ale też uparte.

Są to dzieci inteligentne, lecz czasem mają trudności w zrozumieniu pewnych rzeczy lub wolniej przyswajają informacje. Starają się unikać wysiłku zarówno fizycznego, jak i umysłowego.

Homeopatia na ratunek wątrobie

Calcarea carbonica dla młodzieży i dorosłych

Może stanowić także cenny lek dla nastolatków oraz dla osób dorosłych.

Calcarea carbonica dla nastolatków

W wieku dojrzewania przyda się w przypadku takich dolegliwości, jak:

 • szybko pojawiające się uczucie wyczerpania – zarówno fizycznego, jak i umysłowego
 • opóźnione dojrzewanie płciowe – a u dziewcząt dodatkowo napięcie i bolesność piersi przed miesiączką
 • skłonność do szybkiego przybierania na wadze – nadwaga, otyłość

Jak wytrzymać z nastolatkiem?

Calcarea carbonica dla dorosłych

Natomiast w schorzeniach wieku dorosłego wskazaniami do jej podania mogą być:

 • zaburzenia metaboliczne – otyłość, cukrzyca, kamica, dna moczanowa i inne
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów
 • skłonność do polipów
 • zaburzenia laktacyjne u kobiet karmiących piersią – szczególnie jeśli dochodzi do wytwarzania zbyt dużej ilości pokarmu

Jeśli chodzi o sposób reagowania osoby dorosłej, to pacjenci potrzebujący Calcarea carbonica mogą wydawać się nieco spowolniali i raczej spokojni. Mają zwykle tendencję do nadwagi lub otyłości i są raczej krępej budowy ciała.

Najczęściej są to osoby dość bojaźliwe, nieśmiałe, lubiące rutynę, niepewne siebie i niezdecydowane. Podjęcie decyzji wymaga od nich sporego wysiłku umysłowego, który skutkuje silnym zmęczeniem i osłabieniem.

Nie lubią zmieniać niczego w swoim otoczeniu ani życiu, co może być wynikiem obawy przed konsekwencjami zmian. Jednocześnie bywają uparte i mogą wpadać w rozdrażnienie. Często są niespokojne i łatwo popadają w przygnębienie i smutek.

Są przy tym bardzo pracowite, sumienni i wydajni. Mają poważny stosunek do życia i pracy, co w połączeniu z odpowiedzialnością i rzetelnością sprawia, że trudno jest im się zrelaksować. Nie umieją odpoczywać i nabrać stosownego dystansu do tego, co robią.

Życie jest dla nich listą zadań do wykonania. Są praktyczni, niekiedy wręcz przyziemni. Jednocześnie wrodzona lękliwość powoduje, że ciągle potrzebują oparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Coffea Cruda – inne oblicze kawy

Leki homeopatyczne w fiolkach i zioła leżą na drewnianym blacie.. Calcarea carbonica.

Sposób reagowania typowy dla leku Calcarea carbonica

Istnieje kilka wspólnych cech fizycznych, które charakteryzują osoby potrzebujące leku Calcarea carbonica. Dotyczą one wszystkich grup pacjentów, niezależnie od wieku. Obserwujemy je zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do najważniejszych należą:

 • Bardzo duża wrażliwość na zimno – pacjent silnie odczuwa zarówno zimno miejscowe, jak i ogólne. Marzną mu dłonie i stopy, na zimno wrażliwa jest także głowa. Źle się czuje w zimnie, które może nasilać jego dolegliwości. Jest wrażliwy na zimne powietrze, wiatr i przeciągi – w takich warunkach szybko się przeziębia i choruje. Stopy często odczuwa jako zimne i wilgotne. Pod wpływem zimna w jakiejkolwiek postaci może rozwinąć się choroba, np. infekcja górnych dróg oddechowych u dziecka po zimnej kąpieli, przemarznięciu itp.

 • Szybka męczliwość i ogólne osłabienie – jest to osoba, która szybko i łatwo się męczy, zarówno pod wpływem pracy fizycznej, jak i intelektualnej. Brak jej wytrzymałości fizycznej, każdy wysiłek powoduje osłabienie i wyczerpanie. Dlatego cierpi np. na bóle głowy pojawiające się po intensywnej pracy umysłowej lub duszności na skutek silnego zmęczenia fizycznego.

 • Skłonność do pocenia się – obfite, często zimne poty pojawiają się przede wszystkim pod wpływem źle tolerowanego wysiłku fizycznego, ale również nocą, podczas snu. Obserwujemy to szczególnie u niemowląt i dzieci, które tak silnie pocą się na głowie, że poduszka bywa wręcz mokra od potu. Pot u tych osób może mieć charakterystyczny, kwaśny zapach (mówimy, że niemowlę pachnie jak kwaśne mleko). Inne wydzieliny także cechują się kwaśnym zapachem (np. biegunka, wymioty).

 • Nietolerancja mleka i produktów mącznych – występuje głównie u dzieci, u których po spożyciu tych produktów mogą pojawić się bóle brzucha, kolki niemowlęce, kwaśne wymioty oraz biegunki lub zaparcia. Często dorośli także źle się po nich czują, a zwłaszcza po mleku. Osoby te natomiast bardzo lubią jajka oraz słodycze.

Nadpotliwość – jak z nią walczyć?

Konsultacja z homeopatą

Jeśli u pacjenta występują powyższe objawy, może to stanowić istotną wskazówkę do zastosowania Calcarea carbonica w przypadku wyżej opisanych schorzeń i dolegliwości.

Jednak wśród wskazań klinicznych dla tego produktu leczniczego znajdują się głównie stany przewlekłe i choroby wynikające ze specyficznego sposobu reagowania. Dlatego wybór tego leku powinien być dokonany w oparciu o szczegółowy wywiad z homeopatą, który następnie poprowadzi i będzie monitorował dalszą terapię.

Substancja źródłowa leku Calcarea carbonica ma postać białego proszku o charakterystycznym zapachu oceanu. Ponieważ pochodzi ona z ostryg, w nazwie leku możemy spotkać dodatkowy, trzeci człon – Calcarea carbonica ostrearum.

Wymiennie można używać także nazwy Calcium carbonicum, co jest łacińskim określeniem na węglan wapnia. Surowcem nie jest jednak czysty węglan wapnia, ponieważ ten pochodzący z muszli zawiera oprócz niego jeszcze inne sole, a nawet niewielką ilość związków organicznych.

Węglan wapnia, jako tradycyjny produkt leczniczy jest stosowany zazwyczaj w schorzeniach wymagających suplementacji wapnia, lecz jako lek homeopatyczny – ze względu na niezwykle bogaty skład chemiczny substancji źródłowej – ma o wiele szersze zastosowanie i wskazania terapeutyczne.

Jego użycie najlepiej skonsultować z homeopatą, który stwierdzi, czy na pewno potrzebujemy tego właśnie specyfiku.

Phytolacca decandra na ból gardła

Podobne artykuły