Strona główna Ciąża i poródPrzygotowanie do porodu Apteczka homeopatyczna do porodu

Apteczka homeopatyczna do porodu

autor: Dorota Mirska-Królikowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Termin narodzin twojego dziecka coraz bliżej. Niepokoisz się pewnie, czy dasz sobie radę, czy poród przebiegnie bez komplikacji, czy dziecko urodzi się zdrowe… To naturalne! Wszystkie mamy denerwują się, oczekując na ten ważny dzień. Pytamy dr Christelle Besnard Charvet, francuską ginekolog, stosującą na co dzień w swojej praktyce leki homeopatyczne, jakie specyfiki możesz bezpiecznie przyjmować, by przygotować się do porodu.

Strona główna Ciąża i poródPrzygotowanie do porodu Apteczka homeopatyczna do porodu
Apteczka homeopatyczna przed porodem.

Końcówka ciąży bywa wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Duży, ciężki brzuch naprawdę zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, budzisz się nocami co 2-3 godziny (uciskany pęcherz jest w stanie pomieścić naprawdę niewiele moczu) no i ten niepokój – kiedy się zacznie? Czy zdążę na czas do szpitala? Jak sobie poradzę podczas porodu?

Otóż poradzisz sobie znakomicie! Dużo odpoczywaj, ćwicz oddychanie przeponowe, chodź na spacery i skompletuj apteczkę homeopatyczną do porodu. Możesz zaopatrzyć się w leki, które pomogą w wielu sytuacjach.

Homeopatia na niepokój przed porodem

Niepokój, zaburzenia snu, stres w ciąży to najczęstsze problemy, z jakimi zmaga się przed porodem młoda mama. Naturalnymi sposobami, jakie pomogą je złagodzić będzie:

 • łagodna aktywność fizyczna (spalają się wówczas hormony stresu, a wydzielają hormony szczęścia – endorfiny)
 • oddychanie przeponowe
 • rozmowa z mądrym, doświadczonym lekarzem i/lub położną, którzy odpowiedzą na wszystkie twoje pytania, rozwieją niepokoje – im więcej wiesz, tym jesteś spokojniejsza

Na stres i niepokoje okołoporodowe pomogą także leki homeopatyczne.

 1. Ignatia amara sprawdzi się u kobiety, która oprócz lęku przed tym co ją czeka ma objawy psychosomatyczne takie jak gula w gardle, bóle głowy czy pleców. Co ciekawe – lęk kobiety łagodnieje, gdy udaje się odwrócić jej uwagę, a nasila pod wpływem pocieszania („Wszystko będzie dobrze”).
 2. Z kolei młoda mama, która źle śpi ponieważ martwi się zbliżającym się porodem powinna sięgnąć po Gelsemium sempervirens.
 3. Natomiast osoba, która nieustająco snuje czarne scenariusze – na pewno nie zdążę dojechać do szpitala, bo będą korki, urodzę w samochodzie, w szpitalu zabraknie prądu itd. może wypróbować Argentum nitricum.
 4. Zdarzają się też kobiety, które pedantycznie wszystko sprzątają, ciągle myją ręce, mają objawy nerwicy natręctw (nie może się skupić przy otwartych drzwiach – musi je zamknąć, nie uspokoi się dopóki nie poprawi przekrzywionego obrazu na ścianie), czasami dostaje wysypki. Im warto polecić Arsenicum album.
 5. A jeżeli kobieta podekscytowana zbliżającym się porodem nie może spać – objawy złagodzi Coffea cruda.
 6. Jeśli przyszła mama czuje się zmęczona ciążą, apatyczna, zobojętniała, chce być sama, łatwo wpada w rozdrażnienie i gniew ani nie cieszy jej myśl o dziecku –  lepiej poczuje się po leku Sepia.
 7. Przeciwnie ciężarna, która potrzebuje ciągłego wsparcia, pocieszania, przytulania i akceptacji; łatwo zmienia zdanie i kierują nią zmienne emocje prowadzące często do płaczu- tu dobrym lekiem będzie Pulsatilla.
 8. Z kolei Nux vomica warto polecić kobiecie, która nawet w ciąży jest bardzo aktywna zawodowo, nie potrafi wypoczywać, ciągle myśli o pracy, jest bardzo niecierpliwa, wybuchowa, nie toleruje sprzeciwu, co prowadzi do kumulacji stresu i budzenia się nad ranem.

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Leki homeopatyczne przygotowujące ciało do porodu

Przed porodem – nawet 2 tygodnie przed – warto zacząć przyjmować leki homeopatyczne, które przygotują nasze ciało do ogromnego wysiłku. Najważniejszym lekiem, który warto polecić każdej mamie jest Arnica montana, która wzmacnia siłę mięśni macicy i jednocześnie uszczelnia naczynia krwionośne.

Najlepiej zacząć przyjmować go nawet na 2 tygodnie przed narodzinami dziecka oraz przez kilka dni po porodzie, ponieważ przygotowuje mięśnie, ścięgna i inne struktury organizmu do zwiększonego wysiłku, pomoże szybciej zagoić się różnorakim urazom, do których może dojść w trakcie porodu (siniakom, otarciom) – przyspieszy gojenie zarówno u mamy jak i u noworodka. Zmniejsza też ryzyko nadkażenia i powikłań.

Kolejne bardzo pomocne leki to Caulophyllum i Actea recemosa – ułatwiają rozwieranie się szyjki macicy i regulują skurcze podczas porodu.

Złagodzenie urazu po cięciu cesarskim oraz nacięciu krocza

Jeśli czekasz na planowy poród zabiegowy zacznij przyjmować, obok wymienionej wyżej Arniki, lek Staphysagria – pomoże w szybszym zabliźnianiu się rany. Przyjmuje się go dwa razy dziennie 1-2 dni przed cięciem i kontynuujemy aż do wygojenia się rany.

Lek ten będzie pomocny także po nacięciu krocza podczas porodu. Ponieważ w Polsce przy większość porodów wykonuje się ten zabieg, każda kobieta oczekująca na narodziny dziecka może profilaktycznie zastosować ten lek.

Troska o piersi po porodzie

Przystawiasz dziecko po porodzie do piersi – warto abyś od początku robiła to pod okiem doświadczonej położnej. Jeśli maluszek nauczy się prawidłowo chwytać pierś (musi złapać całą brodawkę wraz z otoczką), będzie efektywnie ssał oraz opróżniał obydwie piersi – masz ogromną szansę na uniknięcie problemów z karmieniem piersią.

 1. Jeśli mimo częstego przystawiania do piersi i prawidłowego nawodnienia organizmu masz za mało pokarmu wspomóż laktację przyjmując 2-4 razy dziennie Ricinus communis w niskiej potencji.
 2. Przy kłopotach z pękaniem brodawek warto zastosować Nitricum acidum (bolesne, krwawiące brodawki) i/lub Graphites (jeśli pojawia się sączenie lepkiej wydzieliny).
 3. Jeśli pomimo wszystko w początkowym okresie karmienia dojdzie do nawału pokarmu i/lub zapalenia piersi pomoże Apis mellifica – gdy pierś boli, skóra jest ciepła i zaróżowiona z obrzękiem, a dolegliwości poprawiają pod wpływem chłodnych okładów.
 4. Natomiast, gdy piersi są twarde i czerwone, a ulgę przynosi ciasne ich owinięcie dobrze jest przyjmować lek homeopatyczny Bryonia alba.
 5. Z kolei przy piersiach bardzo bolesnych, z obecnością drobnych, twardych guzków, gdy do zapalenia doszło wskutek zimna i przeciągu warto zastosować lek Phytolacca decandra.
 6. W każdym przypadku stanu zapalnego, zwłaszcza gdy pojawi się gorączka, dobrze jest uzupełnić leczenie lekiem Belladonna. Oczywiście tego rodzaju sytuacja wymaga także specjalistycznej konsultacji lekarza lub położnej.

Karmienie piersią – fakty i mity cz. 1

Francuzki stosują homeopatię przy porodzie

Najlepiej, abyś przed porodem spotkała się z dobrym lekarzem stosującym homeopatię. Pomoże ci indywidualnie dobrać leki do twoich potrzeb, zaleci odpowiednią potencję i dawkowanie. We Francji taka praktyka jest codziennością, a leki homeopatyczne są powszechnie stosowane w szpitalach położniczych przez lekarzy i położne.

Zdaniem naszej rozmówczyni Dr Christelle Besnard Charvet, zastosowanie homeopatii przed porodem oraz podczas porodu sprawia, że przebiega on sprawniej i szybciej, rodząca kobieta jest bardziej świadomym uczestnikiem porodu, a ewentualne urazy (np. nacięte krocze czy siniaki) goją się potem szybciej.

Efekt? Coraz więcej Francuzek wybiera naturalny poród. Liczba cesarskich cięć spadła we Francji do 25 proc. W Polsce niestety z roku na rok rośnie… Z najnowszego raportu Euro-Peristat wynika, że odsetek porodów zabiegowych w Polsce jest dużo wyższy od średniej europejskiej (ok. 27 proc.) i wynosi 43,9 proc.!

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Podobne artykuły