Strona główna Ciąża i poródPrzygotowanie do porodu Homeopatia przed porodem

Homeopatia przed porodem

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Termin narodzin twojego dziecka coraz bliżej. Niepokoisz się pewnie, czy dasz sobie radę, czy poród przebiegnie bez komplikacji, czy dziecko urodzi się zdrowe… To naturalne! Wszystkie mamy denerwują się, oczekując na ten ważny dzień. Pytamy dr Christelle Besnard Charvet, francuską ginekolog, stosującą na co dzień w swojej praktyce homeopatię, co może nam pomóc, by bezpiecznie przygotować się do porodu.

Końcówka ciąży bywa wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Duży, ciężki brzuch naprawdę zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, budzisz się nocami co 2-3 godziny (uciskany pęcherz jest w stanie pomieścić naprawdę niewiele moczu) no i ten niepokój – kiedy się zacznie? Czy zdążę na czas do szpitala? Jak sobie poradzę podczas porodu?

Otóż poradzisz sobie znakomicie! Dużo odpoczywaj, ćwicz oddychanie przeponowe, chodź na spacery i przygotuj się odpowiednio do porodu. Dobrze wspomóc się homeopatią, które w wielu sytuacjach może się bardzo przydać.

Homeopatia na niepokój przed porodem

Niepokój, zaburzenia snu, stres w ciąży to najczęstsze problemy, z jakimi zmaga się przed porodem młoda mama. Naturalnymi sposobami, jakie pomogą je złagodzić będzie:

  • łagodna aktywność fizyczna (spalają się wówczas hormony stresu, a wydzielają hormony szczęścia – endorfiny)
  • oddychanie przeponowe
  • rozmowa z mądrym, doświadczonym lekarzem i/lub położną, którzy odpowiedzą na wszystkie twoje pytania, rozwieją niepokoje – im więcej wiesz, tym jesteś spokojniejsza

Na stres i niepokoje okołoporodowe pomoże także homeopatia:

  1. Homeopatyczna ignatia amara przyda się u kobiety, która oprócz lęku przed tym co ją czeka, ma objawy psychosomatyczne takie jak gula w gardle, bóle głowy czy pleców. Co ciekawe – lęk kobiety łagodnieje, gdy udaje się odwrócić jej uwagę, a nasila pod wpływem pocieszania („Wszystko będzie dobrze”).
  2. Z kolei młoda mama, która źle śpi ponieważ martwi się zbliżającym się porodem powinna wspomóc się homeopatycznym gelsemium sempervirens.
  3. Natomiast osoba, która nieustająco snuje czarne scenariusze – na pewno nie zdążę dojechać do szpitala, bo będą korki, urodzę w samochodzie, w szpitalu zabraknie prądu itd. może spróbować homeopatycznego argentum nitricum.
  4. Zdarzają się też kobiety, które pedantycznie wszystko sprzątają, ciągle myją ręce, mają objawy nerwicy natręctw (nie może się skupić przy otwartych drzwiach – musi je zamknąć, nie uspokoi się dopóki nie poprawi przekrzywionego obrazu na ścianie), czasami dostaje wysypki. Im warto zasugerować homeopatyczny arsenicum album.
  5. A jeżeli kobieta, podekscytowana zbliżającym się porodem, nie może spać – objawy pomoże złagodzić homeopatyczna coffea cruda.
  6. Jeśli przyszła mama czuje się zmęczona ciążą, apatyczna, zobojętniała, chce być sama, łatwo wpada w rozdrażnienie i gniew i nie cieszy jej nawet myśl o dziecku – może lepiej się poczuć dzięki homeopatycznej sepii officinalis.
  7. Natomiast u ciężarnej, która potrzebuje ciągłego wsparcia, pocieszania, przytulania i akceptacji, łatwo zmienia zdanie i kierują nią zmienne emocje prowadzące często do płaczu – dobrym wyborem będzie homeopatyczna pulsatilla.
  8. Z kolei homeopatyczny nux vomica warto rozważyć u kobiety, która nawet w ciąży jest bardzo aktywna zawodowo, nie potrafi wypoczywać, ciągle myśli o pracy, jest bardzo niecierpliwa, wybuchowa, nie toleruje sprzeciwu, co prowadzi do kumulacji stresu i budzenia się nad ranem.

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Homeopatia na właściwe przygotowanie ciała do porodu

Przed porodem warto pomyśleć o homeopatii, która pomoże przygotować nasze ciało do ogromnego wysiłku. Każdej przyszłej mamie przyda się homeopatyczna arnica montana, która pomoże wzmocnić siłę mięśni macicy i jednocześnie uszczelnić naczynia krwionośne.

Ponadto przygotowuje mięśnie, ścięgna i inne struktury organizmu do zwiększonego wysiłku, wspiera szybsze gojenie się skutków urazów, do których może dojść w trakcie porodu (siniaków, otarć, nacięć) – zarówno u mamy jak i u noworodka.

Duże wsparcie w czasie porodu stanowią również homeopatyczne caulophyllum i actaea racemosa – ułatwiają rozwieranie się szyjki macicy i regulują skurcze podczas porodu.

Złagodzenie urazu po cięciu cesarskim oraz nacięciu krocza

Jeśli czeka cię planowy poród zabiegowy, oprócz homeopatycznej arniki, przyda ci się również homeopatyczna staphysagria – pomoże w szybszym zabliźnianiu się rany po cesarskim cięciu.

Pomocna będzie także po nacięciu krocza podczas porodu. Ponieważ w Polsce przy większości porodów wykonuje się ten zabieg, każda kobieta oczekująca na narodziny dziecka może wspomóc się staphysagrią.

Troska o piersi po porodzie

Przystawiasz dziecko po porodzie do piersi – warto abyś od początku robiła to pod okiem doświadczonej położnej. Jeśli maluszek nauczy się prawidłowo chwytać pierś (musi złapać całą brodawkę wraz z otoczką), będzie efektywnie ssał oraz opróżniał obydwie piersi – masz ogromną szansę na uniknięcie problemów z karmieniem piersią.

  1. Jeśli mimo częstego przystawiania do piersi i prawidłowego nawodnienia organizmu masz za mało pokarmu, wspomóż laktację za pomocą homeopatycznego ricinus communis.
  2. Przy kłopotach z pękaniem brodawek warto pamiętać o homeopatycznym nitricum acidum (bolesne, krwawiące brodawki) i/lub graphites (jeśli pojawia się sączenie lepkiej wydzieliny).
  3. Jeśli pomimo wszystko w początkowym okresie karmienia dojdzie do nawału pokarmu i/lub zapalenia piersi pomoże ci homeopatyczny apis mellifica – gdy pierś boli, skóra jest ciepła i zaróżowiona z obrzękiem, a dolegliwości łagodnieją pod wpływem chłodnych okładów.
  4. Natomiast, gdy piersi są twarde i czerwone, a ulgę przynosi ciasne ich owinięcie, dobrym wyborem będzie homeopatyczna bryonia alba.
  5. Z kolei przy piersiach bardzo bolesnych, z obecnością drobnych, twardych guzków, gdy do zapalenia doszło wskutek zimna i przeciągu, warto wspomóc się homeopatyczną phytolacca decandra.
  6. W każdym przypadku stanu zapalnego, zwłaszcza gdy pojawi się gorączka, dobrze jest skorzystać z pomocy homeopatycznej belladonny. Oczywiście tego rodzaju sytuacja wymaga także specjalistycznej konsultacji lekarza lub położnej.

Karmienie piersią – fakty i mity cz. 1

Francuzki stosują homeopatię przy porodzie

Najlepiej, abyś przed porodem spotkała się z dobrym lekarzem stosującym homeopatię. Pomoże ci indywidualnie dobrać ją do twoich potrzeb, pokieruje całą sytuacją. We Francji taka praktyka jest codziennością, a homeopatia jest powszechnie stosowana w szpitalach położniczych przez lekarzy i położne.

Zdaniem naszej rozmówczyni Dr Christelle Besnard Charvet, zastosowanie homeopatii przed porodem oraz podczas porodu sprawia, że przebiega on sprawniej i szybciej, rodząca kobieta jest bardziej świadomym uczestnikiem porodu, a ewentualne urazy (np. nacięte krocze czy siniaki) goją się potem szybciej.

Efekt? Coraz więcej Francuzek wybiera naturalny poród. Liczba cesarskich cięć spadła we Francji do 25 proc. W Polsce niestety z roku na rok rośnie… Z najnowszego raportu Euro-Peristat wynika, że odsetek porodów zabiegowych w Polsce jest dużo wyższy od średniej europejskiej (ok. 27 proc.) i wynosi 43,9 proc.!

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły