Strona główna Zdrowie Phytolacca decandra na ból gardła

Phytolacca decandra na ból gardła

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Phytolacca decandra to jeden z ważnych leków homeopatycznych, który warto mieć zawsze w domowej apteczce. Pamiętaj o nim, gdy zaczyna boleć cię gardło, jeśli czujesz, że bierze cię grypa, ale także wtedy, gdy twoja pociecha źle znosi ząbkowanie…

Strona główna Zdrowie Phytolacca decandra na ból gardła
Phytolacca decandra - lek homeopatyczny na ból gardła i inne różne dolegliwości. Świeżo ścięte kwiaty leżą w wielkim drewnianym moździerzu na pieńku w ogrodzie, obok stoi fiolka z lekiem homeopatycznym w białych granulkach.

Phytolacca decandra to lek homeopatyczny, do produkcji którego wykorzystuje się cały krzew Phytolacca decandra (łącznie z korzeniami i owocami). Phytolacca decandra znana jest pod polską nazwą jako szkarłatka. Jest to roślina należąca do rodziny Szkarłatkowatych, pochodząca głównie z Ameryki Północnej, gdzie występuje dość powszechnie, jednak można ją spotkać również na wszystkich pozostałych kontynentach.

Phytolacca decandra – zastosowanie szkarłatki w medycynie

Phytolacca decandra najbardziej znana jest ze swojego zastosowania w homeopatii. Jako lek homeopatyczny, w bardzo dużym rozcieńczeniu, zyskuje istotne działanie terapeutyczne na wielu różnych płaszczyznach. Stanowi cenny lek, który można polecić w rozmaitych schorzeniach.

Co ważne, może być w tej postaci bezpiecznie stosowana u wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy stanu fizjologicznego pacjenta. Jest to o tyle istotne, że wskazania do użycia leku Phytolacca decandra obejmują często małe dzieci oraz kobiety w okresie laktacyjnym, gdy zdecydowana większość pozostałych leków jest przeciwwskazana.

Phytolacca decandra – podstawowe wskazania do podania leku homeopatycznego

Phytolacca decandra obejmuje swoim działaniem leczniczym cztery zasadnicze grupy chorobowe, do których należą:

  • objawy ze strony błony śluzowej gardła – mogą dotyczyć nie tylko samego gardła, ale również migdałów, ślinianek czy dziąseł
  • objawy stanu zapalnego rozwijającego się w gruczołach piersiowych – Phytolacca decandra ma szczególne powinowactwo do gruczołów sutkowych
  • objawy dotyczące układu ruchu – wiążą się one z silnymi bólami kostnymi lub o charakterze reumatycznym
  • objawy związane z infekcją – z reguły dotyczą one grypy lub stanów grypowych, przebiegających z obrazem charakterystycznym dla tego typu infekcji

Leki homeopatyczne na ból gardła

Objawy charakterystyczne dla Phytolacca decandra

Dolegliwościom, przy których wskazane jest podanie leku Phytolacca decandra najczęściej towarzyszą różne odczucia lub symptomy towarzyszące, których obecność w przebiegu choroby jest ważną wskazówką do podania tego właśnie leku. Do najważniejszych z nich należą niżej wymienione.

1. Ból gardła

Najczęściej piekący, z charakterystycznym promieniowaniem od gardła w stronę ucha i szyi. Z reguły zajęta jest prawa strona gardła i chory odczuwa promieniowanie bólu do prawego ucha, aczkolwiek u niektórych osób dolegliwości mogą zaczynać się po lewej stronie. Ból gardła nasila się zwłaszcza podczas przełykania oraz gdy chory popija ciepłe napoje, natomiast – paradoksalnie – picie zimnych płynów łagodzi dolegliwość. Gardło odczuwane jest w czasie choroby jako zwężone, szorstkie i gorące.

Typowy jest wygląd śluzówek – gardło ma barwę ciemnoczerwoną lub nawet niebieskawo-fioletową, co określane jest często jako „szkarłatne” i kojarzy się łatwo z polską nazwą rośliny, z której pochodzi lek Phytolacca. Charakterystyczna jest także ciągła potrzeba przełykania śliny, do czego zmusza chorego odczucie, że coś utkwiło mu w gardle, zatem, pomimo bólu, stale przełyka ślinę lub popija płyny.

2. Odczucie silnego rozbicia mięśniowego i potłuczenia całego ciała

Pojawia się najczęściej w przebiegu stanu zapalnego lub infekcyjnego.

3. Pogorszenie pod wpływem zimna i wilgoci

Dotyczy to nie tylko pogorszenia dolegliwości w przebiegu konkretnego schorzenia, lecz także pogorszenia ogólnego stanu pacjenta. Ponadto, zimno i wilgoć mogą być czynnikami, które spowodowały wystąpienie choroby, np. bóle reumatyczne spowodowane ekspozycją na zimno i wilgoć lub zapalenie piersi, które rozwinęło się w wyniku narażenia się na zimny przeciąg.

4. Pogorszenie pod wpływem ruchu

Co dotyczy głównie dolegliwości bólowych, związanych z układem ruchu.

5. Poprawa ogólnego stanu chorego w cieple oraz w trakcie odpoczynku

Nie dotyczy np. bólu gardła, który łagodnieje pod wpływem zimnych płynów, lecz ból gardła należy do objawów miejscowych, natomiast ciepło przynosi pacjentowi poprawę ogólną.

Phytolacca decandra - lek homeopatyczny na ból gardła. Kobieta otulona swetrem siedzi na parapecie i pije herbatę z białej filiżanki.

Phytolacca decandra – na co pomaga i kiedy go zastosować?

W związku ze szczególnymi punktami uchwytu dla leku Phytolacca decandra, istnieje szereg schorzeń, przy których jej zastosowanie przynosi szybką ulgę, a nawet całkowite ustąpienie objawów chorobowych.

1. Ból i zapalenie śluzówek jamy ustnej

Które może pojawić się w przebiegu zapalenia gardła, migdałów lub ślinianek. Phytolacca decandra często okazuje się być bardzo skutecznym remedium w leczeniu świnki, anginy i rozmaitych infekcji gardła na różnym tle, z towarzyszącym bólem oraz obrzękiem i powiększeniem gruczołów chłonnych.

Warunkiem zastosowania tego leku jest wystąpienie w przebiegu infekcji objawów charakterystycznych dla obrazu leku Phytolacca decandra, opisanych powyżej.

8 ziołowych płukanek do gardła i jamy ustnej

2. Ząbkowanie

Phytolacca decandra wykazuje dobroczynny wpływ na ból i stan zapalny dziąseł, występujący w przebiegu ząbkowania u dzieci. Dziąsła są rozpulchnione, zaczerwienione, a dziecko często płacze z bólu, jest niespokojne i rozdrażnione.

Objawem wskazującym ewidentnie na konieczność zastosowania tego specyfiku jest gwałtowna potrzeba gryzienia – obserwujemy, że maluch z całej siły zaciska dziąsełka na gryzaku, pieluszce lub ręce mamy, co wynika z faktu, że silny nacisk na dziąsła przynosi mu ulgę w bólu.

3. Zapalenie piersi

Phytolacca decandra jest jednym z podstawowych leków homeopatycznych, które znalazły zastosowanie w zapaleniu piersi u matek karmiących. Ze względu na fakt, że podczas laktacji większość leków chemicznych, a nawet roślinnych, jest przeciwwskazana, warto pamiętać wtedy o Phytolacca decandra, ponieważ leki homeopatyczne są całkowicie bezpieczne i mogą być polecane także w czasie karmienia piersią.

Zapalenie piersi jest częstą dolegliwością u kobiet karmiących. Phytolacca decandra pomoże wówczas, gdy ból promieniuje z piersi na tę stronę, po której znajduje się objęta procesem zapalnym pierś, ale możliwe jest również promieniowanie bólu na całe ciało, któremu towarzyszy silne uczucie potłuczenia i rozbicia mięśniowego, podobnie jak przy grypie. Nierzadko występują dreszcze, ból pleców i bóle kostne. Niekiedy pojawia się nawet stan gorączkowy, silne zmęczenie i wyczerpanie.

Mleko w przebiegu procesu zapalnego staje się grudkowate, gęste, kłaczkowate i niesmaczne dla niemowlęcia.

Skóra na piersiach w trakcie zapalenia przyjmuje odcień purpurowy, a wręcz szkarłatny. Piersi stają się bardzo bolesne, twarde, nabrzmiałe i tkliwe oraz wypełniają się twardymi i bolesnymi guzkami.

Dodatkowym objawem, który może pojawić się podczas laktacji jest pękanie sutków, na których z czasem zaczynają się tworzyć ranki w postaci małych owrzodzeń.

Problemy z laktacją – jak leczyć zapalenie piersi?

4. Bóle reumatyczne i bóle kostne

W trakcie których dolegliwości pojawiają się i/lub nasilają przede wszystkim w nocy, pod wpływem wilgotnej pogody oraz zimna i przeciągu. Bóle pojawiają się gwałtownie i nagle, a następnie równie szybko ustępują. Chory czasem opisuje je jakby „był porażony prądem”.

Najczęściej bóle reumatyczne dotyczą szyi, barków, a także… pięt! Mogą jednakże występować również w innych lokalizacjach, a czasem przyjmują formę rwy kulszowej z bólem promieniującym w dół uda.

5. Choroby infekcyjne

Najczęściej mamy tu do czynienia z grypą oraz stanami grypopodobnymi, w przebiegu których pojawia się wysoka gorączka, rozbicie mięśniowe, bóle kostne, bóle głowy, gardła i/lub pleców, dreszcze, a także uczucie silnego zmęczenia i wyczerpania z bolesnością i odczuciem potłuczenia całego ciała.

Widzimy więc, że ten ważny lek homeopatyczny znajduje zastosowanie w rozmaitych, chociaż często nie powiązanych ze sobą przypadłościach.

Phytolacca decandra nie ma powszechnego zastosowania w tradycyjnym ziołolecznictwie, aczkolwiek istnieje wiele wzmianek o wykorzystywaniu tej rośliny w medycynie ludowej plemion indiańskich, zamieszkujących Amerykę Północną, w szczególności rejonu Appalachów.

Ciekawostka: zarówno liście, jak i łodygi bardzo młodej rośliny Phytolacca decandra są jadalne, lecz mogą być spożywane dopiero po trzykrotnym ugotowaniu w świeżej wodzie. Liście w smaku przypominają szpinak, zaś łodygi można porównać do szparagów.

 

Owoce szkarłatki niegdyś były używane do wytwarzania czerwonego atramentu lub czerwonego barwnika. Z czarnych z wierzchu jagód, po wyciśnięciu, uzyskujemy sok o intensywnie różowo-czerwonym kolorze, który łatwo barwi skórę i tkaniny. W połowie XIX wieku natomiast sok z owoców szkarłatki stosowany był w celu zabarwiania wina. 

W medycynie naturalnej Phytolacca decandra stosowano kiedyś w celu leczenia rozmaitych chorób skórnych, a także w przypadku świnki oraz zapalenia stawów. Dzisiaj obecna jest głównie w homeopatii.

Zapalenie migdałków – objawy, przyczyny, leczenie

Phytolacca decandra – zawsze pod ręką

Warto zaopatrzyć się w lek Phytolacca decandra i mieć go w podręcznej apteczce homeopatycznej, ponieważ jest szczególnie użyteczny w przypadku nagłych stanów chorobowych, gdy musimy natychmiast sięgnąć po skuteczny środek.

Należy pamiętać, że leki homeopatyczne wykazują tym skuteczniejsze i bardziej spektakularne działanie, im szybciej zostaną zaordynowane. Dotyczy to głównie ostrych dolegliwości, do których bez wątpienia należą wszystkie wymienione powyżej wskazania do zastosowania leku Phytolacca decandra.

Podobne artykuły