Kiedy i w czym pomoże położna?

Położna kojarzy ci się tylko z osobą, która przyjmuje poród, wspiera młodą mamę po narodzinach dziecka, uczy jak przystawić noworodka do piersi? Tymczasem tak naprawdę – jak mówi Ewa Janiuk, położna z wieloletnim  doświadczeniem – to przewodniczka po świecie kobiecości. Nawet jeśli nie jesteś w okresie okołoporodowym, zadbaj o to, by złożyć deklarację wyboru położnej i być z nią w stałym kontakcie. Po co?
Kiedy pomoże położna?

W skład POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, wchodzi lekarz, pielęgniarka i położna. Położna w Polsce to samodzielny zawód medyczny. Ma ona pełne prawo prowadzić fizjologiczną (nie zagrożoną) ciążę i przyjąć poród. Ale zakres jej umiejętności jest o wiele szerszy niż tylko opieka okołoporodowa. Jej rolą jest przekazać całą wiedzę, jaka jest potrzebna kobiecie podczas całego jej życia.

W czym może pomóc położna?

  • Niemowlęciu: to ona tłumaczy rodzicom jak pielęgnować intymne okolice małej dziewczynki (także gdy dochodzi do zrośnięcia warg sromowych, upławów itd.),
  • Nastolatce: do niej może przyjść dojrzewająca dziewczynka, która nie wie jak dbać o higienę podczas miesiączki. Położna zadba też o jej edukację seksualną, powie jak się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą lub jak przygotować się do rodzicielstwa.
  • Kobiecie podczas ciąży, porodu, połogu, laktacji. W Polsce kobieta może wybrać, czy chce aby jej ciążę (W Polsce kobieta może wybrać, czy chce aby jej ciążę prowadził lekarz czy położna. Podkreślam ponownie – chodzi mi o ciążę fizjologiczną, nie obarczoną żadnymi powikłaniami, nie zagrożoną w żaden sposób)prowadził lekarz czy położna.
  • Kobietom w starszym wieku, także okołomenopauzalnym: położna poradzi jak sobie radzić z objawami menopauzy, może pobrać materiał do badania cytologicznego, nauczy jak badać piersi, zaopiekuje się przed i po wszelkiego rodzaju operacji ginekologicznych.

Tu znajdziesz namiary na położną w twoim miejscu zamieszkania

Na stronie zip.nfz.gov.pl czyli ZIP Zintegrowany Informator Pacjenta wejdź w zakładkę ->Gdzie się leczyć -> przychodnie i szpitale →poradnie/gabinety podstawowej opieki zdrowotnej → województwo, powiat, miejscowość. Znajduje się tam cała lista położnych, które mają podpisane kontrakty z NFZ.

  • W ramach NFZ spotkania edukacyjne z położną POZ przysługują 21-31 tygodnia ciąży raz w tygodniu, po 32 tygodniu dwa razy do porodu. Po porodzie przysługuje tzw. wizyta patronażowa, podczas której położna przychodzi do domu mamy i dziecka – nie później niż 48 godzin od dnia, w którym przychodnia uzyska informację o wypisie dziecka, takich wizyt powinno być nie mniej niż 4. NFZ premiuje sześć. Jest to tzw. standard opieki okołoporodowej.

Sprawdź, co radzi położna młodej mamie.

Jak wybrać najlepszą położna dla siebie? Radzi Ewa Janiuk

– Istnieje coś takiego jak agencja JPDP, czyli jedna pani drugiej pani. Warto z niej skorzystać – popytać koleżanek, poprosić o opinię w przychodni, poszukać informacji w internecie. Ale pamiętajmy, że jeśli koleżanka była zadowolona, wcale nie znaczy, że ja także. Każdy ma inne potrzeby. Dlatego decyzję co do wyboru położnej warto podjąć dopiero po osobistym spotkaniu, rozmowie podczas której można się zorientować, czy jest między wami „chemia”, czy jest to osoba, której mogę zaufać, która ma potrzebną wiedzę. W zespole, w którym pracuję jest 19 położnych i każda z nich ma swoje pacjentki, które chcą współpracować właśnie z tą, a nie inną „przewodniczką”. Zawsze powtarzam mamom w ciąży: poświęćcie czas i energię, poszukajcie położnej, przy której będziecie się czuły bezpiecznie, bo na najbliższe miesiące stanie się waszą najbliższą przyjaciółką, siostrą wręcz. Pomiędzy tymi dwiema kobietami rodzi się naprawdę niezwykła, głęboka więź. Przecież ja czasami niemal dosłownie wchodzę moim podopiecznym do łóżka. Nie dość, że opowiadają mi o swoich najintymniejszych przeżyciach, problemach – także małżeńskich, to czasami przychodząc na wizytę po porodzie, dosłownie zdejmuję buty i wchodzę do łóżka, żeby pacjentkę zbadać, sprawdzić czy wszystko dobrze się goi. Chciałabym też w tym miejscu podkreślić, że położną, dokładnie tak samo jak lekarza, obowiązuje zachowanie tajemnicy zawodowej. Wszystko co zostaje powiedziane pomiędzy mną i mamą, pozostaje tylko i wyłącznie między nami. Czasami nawiązują się pomiędzy nami wieloletnie przyjaźnie. Często przyjmuję kilkoro dzieci jednej pary, potem mam ich córki pod opieką. Traktujemy się niemal jak domownicy.

 

Cały wywiad z Ewą Janiuk przeczytacie w książce CUDowne 9 miesięcy wydanej przez portal naturalnieozdrowiu.pl.

Książka cudowne 9 miesięcy.

26.05.2019
Kim właściwie jest fizjoteraputa uroginekologiczny? To specjalista, który może pomóc kobietom w każdym wieku. Czy wiesz z jakimi dolegliwościami warto się zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego (z ang. women’s health physiotherapist/urogynecological physiotherapist)? Pytamy o to naszego eksperta, Małgorzatę Starzec.
15.03.2019
Osoba, która dowiaduje się, że zachorowała na raka, przeżywa szok. Nagle dotychczas ułożone życie wali się w gruzy. Czasami stres i lęk są tak silne, że bez pomocy specjalisty trudno jest jej wrócić do równowagi i znaleźć siły do walki z chorobą. Z diagnozą onkologiczną często nie może się także pogodzić rodzina – bliscy często […]
12.04.2019
W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po czterdziestce. I chociaż wiek nie jest sprzymierzeńcem kobiet w późnym macierzyństwie, to nie jest także dla niego przeciwwskazaniem. Kobieta w dojrzałym wieku również może zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Jak się do tego przygotować i co zrobić, by ciąża po 40. była bezpieczna? Konsultacja: […]
09.03.2019
Apis mellifica jest lekiem homeopatycznym, który warto zawsze mieć pod ręką nie tylko w domowej apteczce, lecz także w trakcie wyjazdów, wakacji czy letnich pikników na świeżym powietrzu. Sytuacje, w których jest przydatny, zazwyczaj są nagłe i wymagają natychmiastowej interwencji. Wtedy dobrze jest mieć go przy sobie.
21.07.2018
Jego promienie dostarczają nam cennej witaminy D, ale mogą być niebezpieczne dla skóry. Aby skutecznie – i mądrze – się przed nimi chronić, warto sięgać po naturalne olejki, działające jak filtry przeciwsłoneczne, a dietę wzbogacić o substancje, które zwiększą odporność organizmu na negatywne działanie promieni UV. Jakie? Podpowiada Kamila Lipowicz, dietetyk z kliniki Ajwen.
11.12.2018
Czy wiesz, że rozmaryn, szałwia, żeń-szeń, krwawnik wykorzystywane są w lecznictwie zarówno w medycynie chińskiej, jak i europejskiej? Odkryj ich niezwykłe właściwości.