Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyMięta Mięta w ciąży – na co pomaga? Jak ją stosować?

Mięta w ciąży – na co pomaga? Jak ją stosować?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zwykła niestrawność czy ból brzucha w czasie ciąży urastają do rangi problemu, kiedy chcemy poczuć szybką ulgę, a unikamy leków z apteki. Ratunkiem mogą być zioła, a zwłaszcza mięta – tak przez nas lubiana i łatwo dostępna, bo chętnie uprawiana w doniczce lub przydomowym ogródku. Tylko czy mięta w ciąży jest bezpieczna?

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyMięta Mięta w ciąży – na co pomaga? Jak ją stosować?

Na wczesnym etapie ciąży radości towarzyszą obawy, które potęgowane są tym, że przyszłej mamie dokucza wiele dolegliwości, takich jak nudności, mdłości, wymioty. Przyczyną problemów gastrycznych jest obecność w organizmie hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej, która jest wytwarzana kilka dni po zapłodnieniu i ma niebagatelne zadanie – chroni zarodek, a następnie płód. Funkcje ochronne hCG około 12. tygodnia ciąży przejmuje łożysko i wówczas nudności, mdłości czy wymioty się wyciszają.

Zanim to jednak nastąpi, przyszła mama musi sobie jakość radzić. A łatwo nie jest. Kobieta na początku ciąży zwykle ma małą wiedzę (spokojnie, to przyjdzie z czasem!) na temat tego, co może zażywać, a jednocześnie wybór bezpiecznych środków nie jest duży. Wśród nich prym wiodą zioła. Tylko czy wszystkie są odpowiednie dla przyszłej mamy – czy nie zaburzają przebiegu ciąży i rozwoju płodu? Czy kobieta w ciąży może wypić napar z mięty?

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to zioło powszechnie cenione za swoje właściwości prozdrowotne. Chyba nie ma takiego domu, w którym mięta nie jest stosowana jako dodatek kulinarny do napojów, sałatek czy deserów albo zioło lecznicze w formie naparu. Jej siłą jest olejek eteryczny z dużą zawartością mentolu, który – w wielkim skrócie – pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczowo, przeciwwymiotnie i przeciwbólowo. Wachlarz właściwości mięty jest wprost stworzony dla przyszłej mamy.

Na co pomaga mięta w ciąży?

Po napary z liści mięty możesz sięgnąć, gdy dokuczają ci następujące dolegliwości:

  • mdłości i wymioty
  • bóle żołądka i wzdęcia wynikające nie tylko z błędów dietetycznych – mięta działa rozkurczowo, a przy tym wiatropędnie
  • biegunka– mięta działa uszczelniająco na błonę śluzową jelit, co zapobiega luźnym stolcom
  • zgaga – mięta łagodzi ból i pieczenie w przełyku
  • zatrucia żołądkowe (wywołane wirusami lub bakteriami) – mięta ma działanie antyseptyczne
  • stany niepokoju – mięta działa uspokajająco, łagodzi napięcia nerwowe i ułatwia zasypianie

Jaka ilość mięty w ciąży jest bezpieczna?

Mięta jest rośliną leczniczą, dlatego nie można jej stosować bez umiaru i trzeba zwracać uwagę na ewentualne niepokojące symptomy, takie jak senność w ciągu dnia i problem z porannym przebudzeniem (przyszłej mamie i tak to doskwiera, więc powinna zaobserwować, czy nie dochodzi do nasilenia tych objawów), zaburzenia równowagi, zgaga albo ból brzucha. Bez obaw można pić napar z mięty sporadycznie, raz na jakiś czas.

Sytuacja komplikuje się, gdy stosujemy miętę regularnie. Jeśli więc rutynowo pijemy napar z mięty na poranne nudności, lepiej zrezygnować z kolejnego naparu wieczorem, gdy traktujemy miętę jako zioło wyciszające nerwy i ułatwiające zasypianie. Częste spożywanie mięty lepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Mięta w ciąży – dozwolona, ale czy chętnie spożywana?

To nic nadzwyczajnego, jeśli lubiana do tej pory mięta w czasie ciąży przestaje smakować, a jej wyrazisty, orzeźwiający aromat staje się wręcz nieznośny. Nadwrażliwość na zapachy jest czymś naturalnym zwłaszcza na początku ciąży (słabnie w drugim trymestrze), a nawet często jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Wzmożone wyczulenie na otaczające nas aromaty ma chronić przyszłą mamę przed zjedzeniem czegoś nieświeżego czy zepsutego, co mogłoby zaszkodzić jej oraz dziecku.

Kiedy więc zapach mięty przeszkadza, nie warto spożywać jej na siłę, bo to przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego – wywoła lub nasili mdłości. O wiele lepszym pomysłem jest oszukanie zmysłów i ukrycie mięty w spożywanych produktach. Skoro świeże listki wydzielają zbyt intensywny aromat, skorzystajmy z suszonych ziół, które nie pachną tak silnie.

Delikatniejszy smak ma mięta zalana zimną wodą niż zaparzona wrzątkiem. Łyżkę suszonych ziół albo garść świeżych liści zalewamy szklanką zimnej wody i odstawiamy do lodówki na 2–3 godziny, a przed wypiciem przecedzamy napar. Dobrym pomysłem jest też dodawanie świeżej mięty do sałatek warzywnych albo smoothie.

Kiedy w ciąży zapach mięty nie przeszkadza, a nawet pomaga…

Olejek miętowy (koniecznie naturalny, bez syntetycznych dodatków) wykorzystywany w inhalacjach pomaga, gdy jesteś przeziębiona, masz infekcję dróg oddechowych lub zatok. Działa przeciwzapalnie i udrażnia zatkany nos. Można wykorzystywać go do klasycznych inhalacji (należy dodać kilka kropli do gorącej wody w misce i nachylając się nad nią, wdychać opary przez kilka minut) albo podgrzewać w kominku do aromaterapii (warto postawić go w sypialni wieczorem, by aromat unosił się w pomieszczeniu, kiedy śpimy).

Mięta w ciąży – przeciwwskazania

Organizm w czasie ciąży działa niestandardowo, zmienia się i może zareagować nadwrażliwością nawet na niewielką ilość mięty. Objawia się to nasileniem objawów gastrycznych – bólem brzucha, wymiotami. Jeśli więc mięta ci nie służy, a nawet powoduje zaostrzenie dolegliwości, które chcesz załagodzić, zrezygnuj z jej stosowania w czasie ciąży i wróć do tego po urodzeniu dziecka.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły