Strona główna Zdrowie Nitricum acidum na hemoroidy, zajady i afty

Nitricum acidum na hemoroidy, zajady i afty

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Szukasz skutecznego leku na hemoroidy? Dokuczają ci zajady i ciągle nawracające afty? Jeśli cierpisz z powodu bolesnych i uciążliwych zmian skórnych, przeczytaj, czy lek homeopatyczny Nitricum acidum może być właściwym na twoje bolączki.

Strona główna Zdrowie Nitricum acidum na hemoroidy, zajady i afty
Nitricum acidum - lek homeopatyczny na hemoroidy, zajady i afty. Granulki homeopatyczne w słoiczku leżącym na zielonym liściu.

Nitricum acidum – lek homeopatyczny

Nitricum acidum to lek homeopatyczny, do produkcji którego wykorzystuje się wodny roztwór kwasu azotowego. Spotencjonowany, w silnym rozcieńczeniu, pełni ważną rolę w homeopatii. Jego zastosowanie skupia się przede wszystkim na dolegliwościach dotyczących skóry oraz błon śluzowych.

Przepisanie leku Nitricum acidum, podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości leków homeopatycznych, wymaga jednak obecności u chorego szczególnych objawów towarzyszących oraz specyficznego sposobu reagowania, wskazującego na ten właśnie specyfik.

Nitricum acidum ma w swoich wskazaniach rozmaite zmiany zlokalizowane:

  • na skórze
  • na błonach śluzowych – głównie przewodu pokarmowego oraz układu moczowo-płciowego
  • na pograniczu skóry i błon śluzowych – lek ten jest skuteczny szczególnie w przypadku pęknięć umiejscowionych wokół naturalnych otworów ciała, tam gdzie skóra przechodzi w błonę śluzową. Dotyczy to więc np. ust, nosa, odbytu, cewki moczowej czy narządów płciowych.

Nitricum acidum leczy również dolegliwości, które wiążą się z przewlekłymi stanami zapalnymi błon śluzowych.

Skuteczne sposoby na wrastający paznokieć

Nitricum acidum – w jakich przypadłościach możemy po niego sięgnąć?

Wskazania do zastosowania leku można podzielić na trzy główne grupy.

Zmiany w obrębie skóry

Charakterystyczne dla obrazu Nitricum acidum jest to, że w miejscu występowania różnych dolegliwości skórnych obserwujemy stwardnienie oraz żółtawe zabarwienie skóry. Lek ten może pomóc przy takich przypadłościach, jak:

1. Zmiany na skórze

Rozwijające się w przebiegu rozmaitych schorzeń skórnych (np. ostry wyprysk atopowy), gdy zmiany te osiągają już stadium pękania. Mogą to być wypryski, szczeliny, pęknięcia, owrzodzenia, wysypka, egzema. Pęknięcia na skórze mają tu charakterystyczny wygląd: „jak po przecięciu nożem” lub „jak po zadrapaniu paznokciem”. Są zaczerwienione, bolesne, łatwo krwawią. Często pojawia się sącząca wydzielina, barwiąca skórę na żółto. Owrzodzenia i pęknięcia trudno się goją. Chory mówi, że ból jest kłujący „jak od wbitej drzazgi”.

2. Pękanie brodawek sutkowych

Z tą dolegliwością często borykają się kobiety karmiące piersią. Bywa, że podczas ssania niemowlę mocno przygryza brodawkę, powodując pęknięcie skóry wokół niej. Zmiany te wyglądają, jakby skóra była dosłownie przecięta nożem. Są bardzo bolesne, często dość głębokie, krwawiące lub sączące, nie chcą się goić i przysparzają mamie sporo problemów w okresie karmienia. Nitricum acidum może się tu okazać bardzo przydatnym lekiem, który umożliwi szybsze zagojenie się ranek i zapewni ciągłość laktacji.

Problemy z laktacją – jak im zaradzić?

3. Brodawki

Najczęściej umiejscowione na podeszwach stóp. Nitricum acidum bywa jednak skuteczny również w przypadku innej lokalizacji brodawek (np. na dłoniach), jeśli ich wygląd i odczucia pacjenta odpowiadają obrazowi leku. Brodawki wrażliwe na działanie tego leku są zazwyczaj uszypułowane, kłujące, swędzące i łatwo krwawią. Pokryte są często zrogowaciałym naskórkiem o charakterystycznym, żółtawym zabarwieniu.

Naturalne sposoby na brodawki

Schorzenia zlokalizowane w przewodzie pokarmowym

W tym przypadku można rozważyć zastosowanie Nitricum acidum, jeśli dokuczają nam takie dolegliwości, jak między innymi:

1. Afty

Umiejscowione w jamie ustnej, szczególnie po wewnętrznej stronie policzków, ale też na języku. Wszelkie zmiany w obrazie tego leku są bardzo bolesne, piekące i kłujące. Łatwo pękają i krwawią.

2. Owrzodzenia

Podobnie jak afty są bolesne, krwawiące, sączące. Zlokalizowane mogą być w całej jamie ustnej: na języku, dziąsłach, podniebieniu, a nawet w gardle. Przy wszelkich zmianach dotyczących jamy ustnej chory ma często spuchnięte dziąsła, pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, wzmożone wydzielanie śliny i silna bolesność chorych miejsc.

3. Szczeliny i pęknięcia na języku

4. Zajady

Zlokalizowane w kącikach ust. Zajady są niezwykle bolesne, pod wpływem najmniejszego dotyku lub otwarcia ust pękają i krwawią. Może się z nich sączyć żółtawa wydzielina.

5. Ból gardła

Opisywany przez chorego jako ostry, kłujący – „jakby w gardle tkwiła drzazga”. Podczas przełykania ból nasila się i promieniuje do uszu. W gardle zalega gęsty śluz i pacjent ciągle stara się go wykrztusić. Może pojawić się przewlekła, podrażniająca, zielona wydzielina z nosa.

6. Choroba wrzodowa żołądka

Owrzodzenie błony śluzowej żołądka ma tu postać liniowych wrzodów o nieregularnych brzegach, łatwo ulegających krwawieniu. Może dawać ostre objawy w postaci palącego, kłującego bólu.

7. Choroby jelita grubego

Których zasadniczym symptomem są biegunki z obecnością krwi. Towarzyszyć temu może niestrawność, nudności, bóle, brak apetytu i silne osłabienie ogólne. Nitricum acidum jest lekiem wartym rozpatrzenia w przypadku krwotoczno-wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ale w tym przypadku zawsze musi to być skonsultowane ze specjalistą.

8. Hemoroidy

Hemoroidy to niezwykle bolesne, pękające, łatwo krwawiące żylaki odbytu. Bardzo często przebiegają one z obecnością przewlekłych zaparć, z nieefektywnym parciem na stolec, którego oddanie także przynosi choremu wiele bólu. Gwałtowne i kłujące bóle potrafią utrzymywać się nawet przez dłuższy czas po wypróżnieniu się.

9. Szczeliny odbytu

Nitricum acidum jest skuteczny w przypadku trudno gojących się szczelin i pęknięć w okolicy odbytu. Towarzyszą im ostre, kłujące bóle oraz odczucie, jakby w chore miejsce była wbita drzazga lub kolec. Pacjent odczuwa intensywne parcie na stolec, a potem silny ból.

Zmiany na ustach – o czym świadczą?

Schorzenia dotyczące układu moczowo-płciowego

W obrębie tego układu Nitricum acidum może znaleźć zastosowanie np. w takich dolegliwościach, jak:

1. Zapalenie cewki moczowej

Występujące zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Stan zapalny ma często charakter przewlekły. Przebiega ono zazwyczaj z kłującymi bólami, a mocz ma wyjątkowo nieprzyjemny zapach.

2. Zapalenie pochwy

Któremu zwykle towarzyszy silny świąd. Obecne też są upławy o charakterze podrażniającym, często podbarwione krwią.

3. Nadżerki szyjki macicy

Najczęściej bolesne i łatwo krwawiące przy najmniejszym dotyku (np. podczas badania ginekologicznego).

Aby zalecić zastosowanie Nitricum acidum, w obrazie chorego powinny być obecne specyficzne dla tego leku objawy towarzyszące oraz reakcje na określone okoliczności. To one indywidualizują przepisanie leku oraz wskazują na subiektywne odczucia pacjenta i charakterystyczny dla niego sposób reagowania.

Jeśli pokrywają się one z obrazem leku, stanowi to wyraźną wskazówkę, że można ten lek zastosować u danej osoby. W przypadku Nitricum acidum takimi specyficznymi objawami są:

4. Odczucie „jak przy wbitej drzazdze lub kolcu”

Pojawia się ono przy większości zmian chorobowych, którym towarzyszy intensywny, kłujący ból chorego miejsca.

5. Pogorszenie pod wpływem zimna

Osoba ta jest bardzo wrażliwa na zimno i podatna na różne zachorowania, szczególnie w zimowej porze roku. Mogą występować u niej tzw. zimowe przeziębienia. Wszelkie dolegliwości pojawiają się lub nasilają w zimnie. Na zimnym powietrzu zaczyna kichać, może dojść też do krwawienia z nosa. Zimno pogarsza jej ogólne samopoczucie. Wydaje się wiecznie zmarznięta.

6. Nadwrażliwość na hałas i dotyk

Osoba potrzebująca leku Nitricum acidum nie znosi hałasu. Hałas może spowodować u niej np. silny, uciskowy ból głowy. Wywołuje też u niej rozdrażnienie i poirytowanie. Najmniejszy dotyk nasila jej objawy – wszelkie zmiany skórne bolą i krwawią pod wpływem dotyku.

7. Poprawa pod wpływem biernego ruchu

Ta interesująca modalność zasadniczo dotyczy bardziej stanu ogólnego i nastroju pacjenta niż jego miejscowych objawów fizycznych. Pod wpływem np. jazdy samochodem lub innym środkiem lokomocji osoba taka się uspokaja, często zasypia, czując się dobrze. Takie zachowanie można zaobserwować np. u niemowląt, które są wiecznie niezadowolone, kapryszą i mają ogromne problemy z zasypianiem. Wystarczy kilka minut w samochodzie, a ukojony równym rytmem pojazdu maluch szybko uspokaja się i zapada w głęboki sen.

8. Pożądania pokarmowe

Osoba potrzebująca tego leku ma wyraźną ochotę na potrawy tłuste i słone, a w szczególności uwielbia śledzie. 😊

Jak wyleczyć wrzody żołądka?

Nitricum acidum – jaki sposób reagowania jest charakterystyczny dla leku?

Osoba wrażliwa na działanie Nitricum acidum cechuje się pewnymi szczególnymi zachowaniami i skłonnościami. Ludzie, którzy potrzebują tego leku, są z reguły pesymistycznie nastawieni do świata i swojego otoczenia. Najczęściej mają ponury nastrój, są niezadowoleni, nieszczęśliwi i narzekają z byle powodu.

Łatwo się denerwują i wpadają gwałtownie w złość bez żadnej konkretnej przyczyny. Z równowagi potrafi ich wyprowadzić najmniejszy drobiazg i niewielkie nawet zmartwienie. Wszystko może stać się dla nich kłopotem i powodem do nieustających narzekań. Nie są odporni na przeciwności losu. Ponadto bardzo lękają się o swoje zdrowie. Obawiają się, że mogą ciężko zachorować i umrzeć z tego powodu.

W relacjach z innymi ludźmi nie są raczej łatwymi partnerami. Trudno jest im zaangażować się emocjonalnie w bliski związek z drugim człowiekiem. Nie mają łatwości wyrażania uczuć (oprócz tych negatywnych) i tworzą wyczuwalną przeszkodę w kontaktach z innymi. Są dość samolubni i skupieni na sobie. Podejrzliwi, ponurzy i posępni, nie mają wielu przyjaciół. Ponadto nie umieją wybaczać. Osoba, która – według nich – czymś zawiniła, nie ma szansy, by przeprosić i uzyskać ponowną akceptację.

Nic dziwnego zatem, że z czasem stają się rozczarowani i zniechęceni życiem. Mogą popaść w stan apatii i zobojętnienia. Wycofani i odizolowani, mają również skłonności depresyjne.

Nitricum acidum – konsultacja z homeopatą

Oczywiście, wyżej opisany stan psychiczny pacjenta nie zawsze musi być obecny, aby przepisać lek Nitricum acidum i aby ten lek skutecznie zadziałał. Bardzo często homeopata kieruje się przede wszystkim objawami miejscowymi i modalnościami charakterystycznymi dla leku. Nie każdy, kto potrzebuje Nitricum acidum, musi być zgorzkniałym i nieszczęśliwym osobnikiem stroniącym od świata i ludzi. Obraz psychiczny może stanowić wskazówkę i podpowiedź odnośnie do wyboru tego leku.

Biorąc pod uwagę mnogość wskazań do zastosowania Nitricum acidum, lek ten może się okazać bardzo przydatnym remedium w codziennym zastosowaniu. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy akurat ten środek leczniczy jest dla nas najbardziej wskazany, skonsultujmy się w tej kwestii z doświadczonym homeopatą.

Domowe sposoby na grzybicę stóp

Podobne artykuły