Kwiaty jadalne świetnie pasują do przeróżnych sałatek, jogurtów i serów, ale pomysłów na ich wykorzystanie może być mnóstwo. Przepyszne są na przykład jajka ugotowane na miękko, podane z odrobiną żurawiny i kolorowymi bratkami. Ostry i wyrazisty smak bratków stanowi kontrast dla delikatnych żółtek. Żurawina jest niezłym uzupełnieniem, choć nie warto przesadzać z ilością, by nie przykryła smaku kwiatów. Fiołki wonne dodawane są najczęściej do deserów, z kwiatów forsycji można robić nalewkę lub napar.
Spis treści
Kiedy zbierać kwiaty jadalne?
Wczesna wiosna jest idealnym momentem na pierwsze kwiatowe kulinarne zbiory. Fiołki wonne kwitną bowiem od marca do kwietnia. Również w marcu maleńkimi kwiatami pokrywa się forsycja. Bratki zazwyczaj kwitną od kwietnia do czerwca, ale ich wczesne odmiany można podziwiać (i smakować) już w marcu.
Kolejny moment na kwiatowe zbiory przyjdzie dopiero w lipcu. Wtedy pojawią się m.in. kwiaty nagietka, chabrów i słonecznika. Te ostatnie będzie można zbierać aż do września, a nawet dłużej. Większość kwiatów wygląda spektakularnie, gdy są świeże. Zwłaszcza na talerzu. W sklepach można dostać jednak suszone płatki kwiatów np. chabrów, które można dodawać do potraw przez cały rok.
Jadalne kwiaty spożywaj ostrożnie
Warto pamiętać, by jadalne kwiaty, inne rośliny (np. pokrzywa, bluszczyk kurdybanek) oraz jadalne części drzew (np. igiełki sosny) wprowadzać do jadłospisu z pewną dozą ciekawości, ale również ostrożności. To, że dane egzemplarze są zaliczane do jadalnych, nie znaczy, że każdemu będą służyć. Najpierw trzeba zjeść odrobinę, sprawdzić czy nie ma reakcji alergicznej. Dopiero później można zwiększać proporcje.
Jadalne chwasty na talerzu
Kwiaty jadalne
Bratki
Bratek (fiołek trójbarwny) pasuje nie tylko do wyżej wspomnianych sałatek i deserów, ale również do szparagów, delikatnych pasztetów, pieczonych mięs. Najlepiej jeść świeże kwiaty i zrywać je z własnego ogródka lub balkonu. Jeżeli zbieramy je na zewnątrz, dobrze wybrać miejsca mało zanieczyszczone, z dala od drogi.
Napar z bratka wykazuje ponoć słabe działanie moczopędne, dlatego czasami wykorzystuje się go pomocniczo przy zapaleniu dróg moczowych. Napar działa też świetnie na skórę trądzikową. Trzeba zalać wrzątkiem 1-2 łyżeczki suszonego ziela i odstawić na 15 min. (najlepiej pod przykryciem). Później przemywać skórę.
Fiołki wonne
Najsmaczniejsze i najzdrowsze są fiołki wonne i to z nich powstają najlepsze konfitury i syropy. Pozostałe odmiany (np. fiołek alpejski albo afrykański) też są jadalne. Wyglądają pięknie, zwłaszcza na bezach, ciasteczkach, świetnie smakują w herbacie. Co ciekawe, można jeść nie tylko kwiaty, ale też liście.
Kwiaty forsycji
Z forsycji można robić nalewkę na bazie alkoholu lub napary, które świetnie działają m.in. na zapalenie spojówek. Forsycję można dodawać też do sałatek, naleśników i innych dań. Ma dużo właściwości zdrowotnych m.in. przeciwalergicznych i przeciwzapalnych. Forsycję można też ususzyć, a później przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.
Chabry bławatki
Przepiękne, nasycone kolorem płatki, idealne do deserów, zarówno świeże, jak i suszone. Błękitne płatki chabra bławatka zawierają dużo związków chemicznych i soli mineralnych. Napar z kwiatów bławatka ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne i żółciopędne. Podobnie jak kwiaty forsycji działają pomocniczo w przypadku zapalenia spojówek.
Kwiaty słonecznika
O żółtych płatkach słonecznika można napisać całą książkę. Nadają się nie tylko do kanapek, sałatek, deserów, ale również ciast, zup i innych dań na ciepło. Są dość pikantne w smaku, ale bardzo charakterystyczne.
Nie tylko wyglądają ładnie na talerzu, ale są też zdrowe (wykorzystywane jako środek przeciwgorączkowy, przeciwkaszlowy, łagodzący objawy grypy). Napar z kwiatów słonecznika pije się często przy niestrawności i dolegliwościach układu pokarmowego. Płatki mają też dobry wpływ na skórę.
Nagietki
Niektórzy twierdzą, że nagietek może z powodzeniem zastępować szafran. Inni oburzają się, że nic nie jest w stanie zastąpić szafranu! Nie da się jednak ukryć, że płatki nagietka wspaniale nadają się do aromatyzowania oliwy oraz octu.
Jeżeli ugotujecie ryż z dodatkiem płatków nagietka, stanie się aromatyczny i będzie miał piękny żółty kolor. Nagietkiem można posypać jogurty, sery, ryby, sałatki. Świetnie pasuje do pasztetów warzywnych.
Najlepsze jest jednak masło nagietkowe. Należy rozpuścić masło na patelni, dodać trochę płatków nagietka, smażyć dosłownie przez chwilkę, a następnie zlać do naczynia, by zastygło.
Truskawki – przepisy na lato
Kwiaty jadalne – przepisy
Sałatka z bratkami, owocami, mozzarellą i pistacjami
Składniki na sałatkę:
- 100 g świeżego szpinaku
- Kilka truskawek lub innych owoców (np. czerwonych winogron)
- Kilka kulek mini mozzarelli
- 1 łyżka solonych pistacji
- Odrobina oregano do smaku
- Kilka bratków
Składniki na sos:
- 1 łyżka gęstego jogurtu
- ½ łyżeczki miodu
- 3 winogrona bez pestek
- Odrobina soli i pieprzu
Przygotowanie:
Szpinak umyj i przełóż do miski. Usuń szypułki z truskawek, przekrój je na pół lub na ćwiartki i również dodaj do sałatki. Możesz użyć jakichkolwiek innych owoców dostępnych w danej chwili. Do tej sałatki świetnie pasują też czerwone lub białe winogrona. Mozzarellę odsącz i ułóż na liściach szpinaku. Górę posyp pokruszonymi pistacjami i odrobiną suszonego oregano, a następnie udekoruj bratkami. Zmiksuj jogurt, winogrona bez pestek, odrobinę miodu, sól i pieprz, a następnie podaj sos razem z sałatką.
Bratkowa sałatka z dojrzałymi figami i granatem
Składniki:
- 100-150 g rukoli
- 2 dojrzałe figi
- Garść pestek z granatu
- Kilka kulek mini mozzarelli
- Odrobina suszonego oregano
- Kilka bratków
- 2 łyżki oliwy extra vergine
- 1 łyżeczka musztardy (delikatnej)
- 1 łyżeczka parmezanu
- Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Rukolę umyj i przełóż do miski. Figi pokrój w cienkie plastry i ułóż na rukoli. Dodaj mozzarellę oraz pestki granatu, posyp całość oregano, a następnie udekoruj bratkami. Aby przygotować sos zmiksuj oliwę, musztardę, parmezan oraz odrobinę pieprzu i soli. Polej sosem sałatkę.
3. Jajko na miękko z bratkiem i żurawiną
Składniki:
- 3 jajka
- 1 łyżka konfitury z żurawiny
- Kilka kwiatów bratków
Przygotowanie:
Jajka ugotuj na miękko, usuń połowę skorupki. Na górze zrób mały kleks z żurawiny, a następnie udekoruj jajko bratkiem. Dla większego efektu możesz podawać takie jajka na suszonej żurawinie.
4. Budyń waniliowo-pomarańczowy z fiołkami wonnymi
Składniki:
- 100 g kaszy jaglanej
- Pół pomarańczy
- 1 łyżeczka cukru (do posłodzenia wody przed gotowaniem kaszy)
- 1 łyżka miodu
- ½ łyżki masła
- Szczypta cynamonu
- Kilka kropel ekstraktu waniliowego
- Kilka fiołków wonnych
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną przelej zimną wodą, a następnie wrzątkiem. Zagotuj w osłodzonej wodzie (ja daję 1 łyżeczkę cukru) a następnie odcedź w taki sposób, by zostawić trochę wody (tak, żeby kasza jaglana była przykryta). Zaczekaj aż trochę przestygnie, by nie miksować gorącej kaszy i nie stępić ostrzy blendera. Dodaj połowę obranej pomarańczy, kilka kropel ekstraktu waniliowego, szczyptę cynamonu i pół łyżki masła. Zmiksuj wszystko a później udekoruj fiołkami i kawałkami pomarańczy.
5. Pomarańcze z solonym miodem i chabrem
Składniki:
- 2 pomarańcze
- Garść borówek
- 2 łyżki ulubionej granoli
- 1 łyżka suszonych kwiatów chabru
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka wody
- Sól
Przygotowanie:
Pomarańcze obierz ze skórki. Usuń białe błonki, a następnie ułóż w miseczce. Dodaj borówki lub inne owoce (np. winogrona), posyp ulubioną granolą i płatkami kwiatów. Na małej patelni podgrzej miód i wodę, wymieszaj bardzo dokładnie, dodaj szczyptę soli, a następnie zaczekaj aż płyn odparuje, a miód delikatnie zgęstnieje. Polej nim pomarańczową sałatkę.
Kwiaty jadalne – lista
- akacja (robinia)
- aksamitka
- bananowiec
- bazylia
- begonia
- bluszczyk kurdybanek
- bratek
- brzoskwinia
- chaber
- chryzantema
- cukinia
- cykoria
- cytryna
- czosnek
- dynia
- dziewanna
- dziurawiec
- fasola
- fiołek wonny
- floks
- forsycja
- frezja
- fuksja
- funkia
- goździk
- grusza
- gwiazdnica
- hibiskus
- hyzop
- jabłoń
- jasnota biała
- jaśmin
- jeżówka
- jeżyna
- judaszowiec
- kabaczek
- karczoch
- klon
- koniczyna
- koper
- krwawnik
- kwiaty czarnego bzu
- lawenda
- lilak (bez)
- liliowiec
- lipa
- lucerna
- lwia paszcza
- magnolia
- majeranek
- mak
- malina
- malwa
- mieczyk
- mięta
- miodunka
- mniszek lekarski
- nagietek lekarski
- nasturcja
- nawłoć
- niecierpek
- ogórecznik
- oregano
- pelargonia
- petunia
- pierwiosnka
- pigwa
- pigwowiec
- piwonia
- podbiał
- pomarańcza
- por
- porzeczka złota i purpurowa
- poziomka
- pysznogłówka
- rozmaryn
- róża
- rukola
- rumianek
- rzeżucha łąkowa
- rzodkiewka
- saintpaulia
- salsefia
- słonecznik
- stokrotka
- storczyk
- surfinia
- szałwia
- szczawik zajęczy
- szczypiorek
- ślaz
- śliwka
- truskawka
- tulipan
- tymianek
- wiązówka
- wiciokrzew japoński
- wierzbówka
- wiesiołek
- wisteria
- wiśnia
- wrzos
- wyka
Rzeżucha – jak ją posadzić?