Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Podbiał – doskonały nie tylko na kaszel!
Podbiał - lek na kaszel.
Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Podbiał – doskonały nie tylko na kaszel!

Podbiał – doskonały nie tylko na kaszel!

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Podbiał świetnie wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Ma jednak także swoje drugie, mniej znane oblicze, które sprawia, że preparatów z liści podbiału nie można stosować dłużej niż 6 tygodni w roku. Konsultacja: dr n. farm. Jerzy Jambor.

Podbiał to roślina, która w Polsce występuje niemal na każdej łące czy przy brzegu rzeki. Wczesną wiosną, nawet już w marcu, zakwita jako jedna z pierwszych po zimowym śnie. Ale surowcem leczniczym nie są wcale złocistożółte kwiaty, a pokryte białym nalotem liście, które pojawiają się nieco później – w kwietniu lub maju. Zbiera się je, gdy są dobrze rozwinięte, ale jeszcze młode (tylko do czerwca). Jak mówi nasz ekspert, dr n. farm. Jerzy Jambor, nie ma drugiej rośliny, tak idealnej do leczenia górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza kaszlu, chrypki oraz stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, jak podbiał!

Podbiał – substancje działające leczniczo

Liście podbiału (Tussilago farfara) zawierają najwięcej, bo aż 8 procent, związków śluzowych, które mają właściwości osłaniające i przeciwzapalne – regenerują i chronią błony śluzowe jamy ustnej i gardła.To właśnie dlatego wyciągi z tej rośliny dodawane są do różnych leków stosowanych w schorzeniach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza wykrztuśnych syropów. Ale w liściach obecne są również działające ściągająco  garbniki i spazmolitycznie (rozkurczowo) flawonoidy. Ponadto są w nich także rozmaite olejki eteryczne, które mogą mieć właściwości odkażające i bakteriobójcze.

Domowe recepty

Oto kilka przykładów mieszanek ziołowych zawierających liść podbiału, opracowanych przez naszego eksperta dr. n. farm. Jerzego Jambora.

  • Zioła powlekające gardło

Najlepiej stosować je w stanach zapalnych przełyku, jamy ustnej i gardła.

Zmieszaj po 25 g liści podbiału, kwiatów ślazu, liści babki lancetowatej i nasion lnu. Zalej łyżkę ziół dwoma szklankami letniej wody i pozostaw do napęcznienia, następnie ogrzej powoli do wrzenia. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki małymi porcjami.

  • Mieszanka ziołowa łagodząca suchy kaszel

Doskonała przy męczącym kaszlu (zwłaszcza u palaczy).

Zmieszaj po 20 g liści podbiału, liści babki lancetowatej, kwiatostanów lipy, ziela tymianku i kwiatów pierwiosnka lekarskiego. Weź łyżkę mieszanki, zalej dwoma szklankami wody i gotuj przez kwadrans. Odstaw do przestudzenie i przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki.

  • Mieszanka ziołowa stosowana w stanach zapalnych

Odkaża gardło, powleka i koi błony śluzowe.

Zmieszaj 50 g liści podbiału i po 25 g koszyczków rumianku oraz ziela krwawnika. Łyżkę ziół zalej dwoma szklankami wrzącej wody, odstaw na 2 godziny. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki naparu przed posiłkami.

Podbiał na kaszel.

  • Mieszanka ziołowa łagodząca kaszel

Polecana zwłaszcza przy nieżycie oskrzeli.

Zmieszaj po 25 g liści podbiału, kwiatów dziewanny, kwiatów ślazu i porostu islandzkiego. Zalej 2 łyżki ziół 3 szklankami gorącej wody i gotuj powoli pod przykryciem przez ok. 3-4 minuty. Odstawić na 10 minut., przecedź. Pij po pół szklanki 4-5 razy dziennie.

  • Mieszanka ziołowa wspomagająca leczenie infekcji

Dobrze działa w przypadku przeziębienia.

Zmieszaj po 30 g liści podbiału i ziela macierzanki oraz po 10 g kwiatostanów lipy, kwiatów bzu czarnego, kwiatów pierwiosnka i ziela tymianku. Sporządź odwar: łyżkę ziół zalej szklanką wrzącej wody, gotuj powoli pod przykryciem przez 2-3 minuty, odstaw na 10 minut, przecedź. Pij na gorąco po pół szklanki co 2 godz.

Podbiał na stłuczenia i siniaki

To popularne ziele ma także inne, mniej znane zastosowanie. Odwar z liści lub kwiatostanów stosuje się w postaci okładów na stłuczenia, siniaki, czyraki, otarcia skóry, oparzenia słoneczne. Łagodzi to stan zapalny i ułatwia szybsze pozbycie się dolegliwości. Zaś odwar z samych kwiatów można także wypróbować jako tonik do przemywania tłustej cery.

  • Mieszanka ziołowa do stosowania zewnętrznego

Doskonała przy wszelkich stłuczeniach.

Zmieszaj równe części liści podbiału i kwiatów arniki. 1 łyżkę ziół zalej 2 szklankami ciepłej wody i ogrzej do wrzenia, gotuj powoli pod przykryciem przez 3-4 minuty, odstaw na kwadrans i przecedź.  Zamocz gazik w odwarze i przyłóż na skórę w miejscu stłuczenia i tam, gdzie powstał siniak. Trzymaj przez 20-30 minut, stosuj 2 razy dziennie.

Kilka słów o bezpieczeństwie stosowania podbiału

Najcenniejsze i najbezpieczniejsze są rośliny pochodzące z północy Europy. W krajach, gdzie temperatura jest wyższa (np. w Europie Południowej) w liściach podbiału znajduje się znacznie więcej szkodliwych związków – alkaloidów pirolizynowych – które podejrzewa się o działanie kancerogenne, czyli sprzyjające zachorowaniu na nowotwory. Wszelkie preparaty dostępne w aptekach muszą mieć ściśle ustalone ilości tej właśnie substancji – maksymalnie 1 mikrogram w dziennej dawce w lekach do stosowania wewnętrznego i 10 mikrogramów w tych, które są używane zewnętrznie (np. do okładów). To jest również przyczyną, dla której preparaty z podbiałem mogą być stosowane wewnętrznie dopiero od 12. roku życia (za wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących piersią) i maksymalnie przez okres 4 do 6 tygodni w roku.

Sprawdź też przepis na kompot gruszkowo-migdałowy na męczący kaszel.

Najnowsze artykuły