Strona główna WellbeingBądź eko Wrzosy i wrzośce – jak je uprawiać?

Wrzosy i wrzośce – jak je uprawiać?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nadejście jesieni wymusza na nas zmianę scenerii w ogrodach. Tarasy i balkony ozdabiane są nowymi, typowo jesiennymi nasadzeniami. Wrzosy, wrzośce, chryzantemy, dalie, astry to najczęściej wybierane jesienią rośliny. Kwitną do pierwszych mrozów, przedłużając nam lato i wprowadzając kolory w długie jesienne dni.

Strona główna WellbeingBądź eko Wrzosy i wrzośce – jak je uprawiać?

Wrzosy to niezwykle popularne krzewinki. Obsadza się nimi nie tylko skrzynki balkonowe czy donice. Tworzy się też kompozycje, które stoją w domach. Jednak wrzos to tak wdzięczna roślina, że warto pomyśleć o stworzeniu swojego własnego wrzosowiska. Jeśli zapewnimy roślinie minimum komfortu, z pewnością nam się odwdzięczy i będzie obficie kwitła do przymrozków.

Wrzosy czy wrzośce?

Wrzosy i wrzośce – czy to jest to samo? To bardzo często zadawane pytanie. Pomimo niezwykłego podobieństwa do siebie wrzosy i wrzośce są to dwie różne rośliny. Jednak tworząc wrzosowisko czy rabatę wrzosową, warto mieć posadzone zarówno wrzosy, jak i wrzośce. Mają one podobne wymagania dotyczące stanowiska, podłoża czy nawożenia. Dodatkowo uzupełniają się wzajemnie podczas okresu kwitnienia.

Lawenda w ogrodzie – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Różnica między wrzosem a wrzoścem

Najważniejsza różnica pomiędzy wrzosem a wrzoścem to okres ich kwitnienia. Wrzośce rozpoczynają kwitnienie już w lutym i utrzymują je do maja. Wrzosy kwitną od lipca do października.

Wrzosy i wrzośce różnią się także budową kwiatów i liści. Od końca sierpnia w sklepach dostępne są kwitnące wrzośce – należy je jednak traktować jako rośliny jednoroczne. Natomiast wrzosy, posadzone w donicach, jeśli mają przetrwać zimę, muszą zostać zabezpieczone lub przesadzone do gruntu.

Wrzosy w ogrodzie – jakie stanowisko wybrać?

Wrzosy preferują stanowisko słoneczne i jasne lub lekko zacienione. Najlepiej, gdy rośliny są osłonięte od przeciągów. W ich pobliżu mogą rosnąć różaneczniki, jałowce niskopienne, karłowe odmiany sosen. Krzewy i drzewa iglaste zakwaszają glebę, która bardzo odpowiada wrzosom i wrzoścom.

Należy unikać drzew liściastych wkoło wrzosowiska. W okresie jesiennym, gdy drzewa będą gubić liście, trudno będzie utrzymać taką rabatę w należytym porządku. Rośliny najlepiej sadzić grupami po kilka lub kilkanaście sztuk. Wtedy najładniej się prezentują, a z czasem zagarniają przestrzeń, tworząc kwiatowy dywan.

Uprawa wrzosów - jak je pielęgnować? Wrzosy w doniczkach stoją na stole w ogrodzie, czekają na przesadzenie.

Wrzosy

Wymagania glebowe wrzosu

W warunkach naturalnych wrzosy porastają leśne łąki i polany. Nikt ich tam nie pielęgnuje, a mimo to rozrastają się do ogromnych połaci. Niestety, odmiany ogrodowe wrzosów są już bardziej wymagające. Dotyczy to zwłaszcza odpowiedniego podłoża.

Jeśli co roku będziemy wymieniać nasze rośliny, nie ma potrzeby, by bardzo się starać. Jeżeli jednak chcemy stworzyć idealne wrzosowisko, które ma rosnąć w wyznaczonym miejscu wiele lat, musimy włożyć w to więcej wysiłku. Wrzosy preferują glebę lekką, przepuszczalną o odczynie kwaśnym. W miejscu, gdzie rosną wrzosy, nie może stać woda.

Jak sadzić wrzosy i wrzośce?

Wysadzając wrzosy i wrzośce na miejsce stałe, warto zaopatrzyć się w ziemię przeznaczoną dla tych roślin. Na głębokości około 30 centymetrów i tej samej szerokości należy wymienić całą warstwę ziemi. Jeśli nie mamy ziemi do wrzosów, możemy wymieszać kwaśny torf z piaskiem i korą drzewną. W przypadku gleby ciężkiej, w której może zbierać się woda, na dno dołka wkładamy żwir, który zapobiega zastojom wody.

Pomiędzy posadzonymi roślinami możemy rozsypać korę. Nie może to być młoda i świeża kora – musi być przefermentowana. Czasem zdarza się, że przygotowanie samych dołków nie wystarcza. Wtedy dobrze jest przygotować w taki sam sposób całą rabatę.

Jesień w ogrodzie – jak zadbać o ogród jesienią?

Odmiany wrzosów i wrzośców

W sprzedaży możemy znaleźć wiele odmian wrzosów i wrzośców. Będą się one różnić pomiędzy sobą zarówno kolorem kwiatów i liści czy pokrojem, jak i wielkością. Dobierając rośliny na rabatę, warto zapoznać się z tymi parametrami. Wtedy łatwiej jest stworzyć odpowiednią kompozycję roślinną.

Rośliny możemy spotkać w różnych odcieniach bieli, różu, fioletu, zieleni. Liście też mogą mieć różne zabarwienie – od jasnozielonych łodyżek po ciemnozielone listki.

Dla tych, którzy powiedzieliby, że są jeszcze niebieskie czy żółte wrzosy, mam informację – są one farbowane na potrzeby marketingowe.

Podlewanie i nawożenie wrzosowiska

Wrzosy i wrzośce należy podlewać bardzo regularnie, zwłaszcza w okresach dużych wzrostów temperatur. Ziemia wokoło rośliny powinna być wilgotna. Nie może jednak być bardzo mokra – i nie powinna tam stać woda. Kilka godzin w takich warunkach sprawia, że korzenie zaczną gnić i zamierać, a rośliny nie da się już uratować.

Jesienną porą nie zaniedbujemy podlewania – przesuszenie roślin sprawi, że zacznie ona usychać, a kwiaty się nie rozwiną. Do nawożenia najlepiej jest użyć nawozów o przedłużonym działaniu. Zapewnią one roślinie dostęp do substancji odżywczych przez cały czas.

Wrzosy i wrzośce w domu

Jesienią wrzosy i wrzośce często trafiają do naszych mieszkań jako kompozycje na stoły czy komody. To niezwykle ładna roślina i dobrze prezentuje się w domach czy biurach. Podkreśla jesienny klimat.

Niestety – mieszkania i pomieszczenia nie są dla niej wymarzonym miejscem do rozwoju. Ziemia w doniczkach szybko wysycha, ciężko utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy roślina zaschnie, zachowuje swój kolor i wygląda ładnie.

Uprawa wrzośców i pielęgnacja. Wrzośce w doniczkach do przesadzenia stoją na słonecznym tarasie na stole.

Wrzośce

Konieczne cięcie

Wrzosy wymagają cięcia na wiosnę. Pomaga to roślinie zagęszczać się i tworzyć nowe przyrosty. Po wiosennym cięciu, jeśli wystąpią przymrozki, roślinę trzeba koniecznie zabezpieczyć. Uchroni ją to przed uszkodzeniami. Wrzosy przycina się dopiero wiosną, ponieważ długie pędy pozwalają jej lepiej przezimować.

Wrzosy – ważne rośliny w ogrodzie

Wrzosy to nie tylko ładne kwiatki, które są ozdobą ogrodów i tarasów. To także rośliny miododajne przyjazne pszczołom i innym zapylaczom. Z wrzosów pozyskuje się miód wrzosowy zwany „królem miodów” ze względu na trudności w jego uzyskaniu. Niewielka liczba wrzosowisk sprawia, że jest on niezwykle rzadki. Smakuje też zupełnie inaczej – jest lekko gorzki. Zawiera jednak witaminy A, B i B6, a także aminokwasy i łatwo przyswajalne żelazo.

Właściwości lecznicze wrzosu

Młodymi pędami wrzosowymi dawniej pasiono bydło. Starsze rośliny wykorzystywano jako zamiennik herbaty. W chwili obecnej można w aptece kupić gotową herbatę z wrzosu. Działa ona przeciwzapalnie, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Wrzos wykazuje też działanie uspokajające. Wyciągi z wrzosu stosuje się w szamponach do ciemnych włosów.

Werbena – jak ją pielęgnować?

Ciekawostki o wrzosach

  • Dawniej wierzono, że wrzosowiska były miejscem spotkań wiedźm i czarownic.
  • W wielu wierzeniach wrzos jest symbolem miłości.
  • Uważano także że wrzosy włożone pod poduszkę przynoszą prorocze sny.
  • Kolor wrzosu też nie pozostawał bez znaczenia. Biały był uznawany za najcenniejszy, ponieważ w miejscu, gdzie rósł, nie została przelana żadna krew.
  • Wierzenia i przesądy dotyczące wrzosów zależą od regionu, w którym rosną.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły