Mazury to nie tylko przepiękne jeziora, ale również nieprzebrane lasy m.in. Puszczy Piskiej oraz Boreckiej. Co prawda grzybiarze niechętnie zdradzają swoje ulubione miejscówki, ale postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy.
Agnieszka Żelazko

Dziennikarka, pisarka, wydawca i PR-owiec
Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, dwuletnie podyplomowe Studium Literacko-Artystyczne UJ oraz Creative Writing w Polskiej Akademii Nauk. Po godzinach pisze książki prozatorskie, turystyczne i kulinarne. Zajmuje się profesjonalnie fotografią kulinarną. Od kilku lat mieszka na Mazurach, gdzie powołała do życia projekt LAS RAZ obejmujący między innymi leśne uczty, leśne spacery edukacyjne, słuchowiska, warsztaty kreatywne.
Agnieszka Żelazko
-
-
Mazurska kraina słynie ze sportów wodnych, m.in. żeglowania, wycieczek kajakiem albo pływania na desce SUP. A przecież Mazury to również nieprzebrane lasy (m.in. Puszcza Piska oraz Borecka), malownicze rzeki (m.in. Krutynia, Węgorapa oraz Sapina), historyczne wioski, rozległe pola uprawne, urocze porty i ciche plaże, z których można podziwiać zachody słońca. Mazurskie trasy rowerowe są przepiękne nie tylko latem, ale również jesienią. Gdzie się wybrać? Oto kilka podpowiedzi.
-
Do najbardziej popularnych jadalnych kwiatów należą m.in. bratki, bławatki, nasturcje, kwiaty mniszka lekarskiego, forsycji, koniczyny czy stokrotek. Niewiele osób wie, że można jeść też płatki magnolii, bzu lilaka, a nawet jabłoni, truskawki, wiśni i gruszy. Jadalne kwiaty można dodawać do sałatek, warzywnych past kanapkowych, twarożku. Możemy zrobić z nich też pyszne masełka do smarowania pieczywa. Do takich masełek, poza jadalnymi płatkami kwiatów, warto dodać skórkę pomarańczową, pokruszone pistacje, drobno posiekane kapary i inne dodatki. Oto kilka przepisów.
-
Wyrzucasz zdrewniałe końcówki szparagów? Nie rób tego, bo są jadalne i pyszne! Z końcówek szparagów można przygotować aromatyczne pesto, risotto, przeróżne rodzaje zup, sosów. Z obierek warto zrobić szparagowy „makaron”. Szparagi pasują też do jajecznicy, omletów, naleśników i innych potraw. Oto kilka podpowiedzi oraz przepisów.
-
Do najpopularniejszych jadalnych chwastów należą: bluszczyk kurdybanek, podagrycznik, krwawnik, szczawik zajęczy. Do tej zielonej „ekipy” warto dorzucić jeszcze pokrzywę oraz czosnek niedźwiedzi. Jadalne chwasty mają charakterystyczny smak, nieraz ostry, czasem kwaśny lub lekko gorzkawy, dlatego warto je wprowadzać do diety stopniowo. Dobrze też łączyć je z parmezanem, bryndzą, żółtkiem, prażonymi orzechami, a nawet masłem orzechowym. W formie pesto będą idealnym dodatkiem do kanapek, makaronów czy ryżu.
-
Lista zalet rzeżuchy, podobnie jak zawartych w niej składników odżywczych, jest bardzo długa. Uważana jest za afrodyzjak, dodaje sił witalnych, pobudza, działa prozdrowotnie. Należy do rodziny kapustowatych, rośnie bardzo szybko i nie potrzebuje specjalnego podłoża. Warto posiać ją na przedwiośniu, by cieszyć się zielonym dywanem maleńkich łodyżek i listków pełnych tak potrzebnych nam witamin i minerałów.
-
Sałatka z granatem to idealne antidotum na wiosenne przesilenie. Organizm, spragniony słońca i ruchu, potrzebuje witamin i minerałów, by wyjść z zimowego letargu. A owoc granatu jest skarbnicą składników odżywczych. Oto kilka przepisów na sałatkę z granatem w roli głównej.
-
Mówi się, że dania jednogarnkowe są ciężkie, tłuste, sycące i dlatego najlepiej sprawdzają się jesienią i zimą. Tymczasem to potrawy dobre na każdą okazję, a ich lekkie, kolorowe i pełne warzyw wersje będą idealne także wiosną i latem. Jak zrobić pyszne danie jednogarnkowe? Jakie naczynie wybrać? Kiedy skorzystać z piekarnika, a kiedy przygotować potrawę na gazie? Oto kilka podpowiedzi oraz przepisów – między innymi na potrawkę z kurczakiem, ananasem i porem doprawioną czosnkiem i curry oraz na bakłażana zapiekanego w towarzystwie śliwek i ciemnego piwa.
-
Rosół – czy jest zdrowy? Poznaj jego wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
autor: Agnieszka ŻelazkoKról rosół. Rozgrzewa, syci, uzupełnia braki składników odżywczych. Łagodzi objawy infekcji, zmniejsza stany zapalne w organizmie, wzmacnia kości i stawy, a nawet – ze względu na zawartość kolagenu – wygładza cerę i niweluje zmarszczki. Jak ugotować tradycyjny rosół, a jak jego wersję wege? Jak zrobić rosół dyniowy, grzybowy lub selerowy? Oto 3 niezawodne sposoby na aromatyczny, rozgrzewający bulion.
-
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć kapusty z grzybami. W każdym domu przygotowuje się to danie nieco inaczej. Zazwyczaj podstawą jest kapusta kiszona, ale niektórzy dodają też trochę świeżej. Jedni robią wigilijną kapustę z grzybami na maśle, inni na oliwie, jeszcze inni wolą słodkawą wersję ze śliwkami, jabłkami, a nawet rodzynkami. A ty jak ją przyrządzasz? Jeśli potrzebujesz dobrego, sprawdzonego, tradycyjnego przepisu – oto on.