Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Malwa w lecznictwie: właściwości i przepisy na lecznicze napary z malwy czarnej

Malwa w lecznictwie: właściwości i przepisy na lecznicze napary z malwy czarnej

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Malwa kojarzy się z wiejskim krajobrazem. Można ją bowiem spotkać przy starych domach czy drewnianych płotach i ma kwiaty w najróżniejszych kolorach. Piękne są wszystkie odmiany tej rośliny, ale najcenniejsze w lecznictwie są malwy ciemnofioletowe, niemal czarne. Jak je wykorzystać dla zdrowia, podpowiada nasz ekspert dr n. farm. Jerzy Jambor, specjalista II stopnia w zakresie zielarstwa.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Malwa w lecznictwie: właściwości i przepisy na lecznicze napary z malwy czarnej

Malwa czarna ma najwięcej właściwości leczniczych

Botaniczna nazwa malwy czarnej to Althaea rosea (L.) Cav. var. nigra, co od razu stawia ją w gronie roślin leczniczychgreckie althos oznacza bowiem lek. W jej rodzinie ślazowatych znajdują się także inne zioła o korzystnym dla zdrowia działaniu:

  • prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)
  • ślaz dziki (Malva silvestris) – obie rośliny są częstymi składnikami syropów na kaszel
  • ketmia szczawiowa, czyli hibiscus (Hibiscus sabdariffa) – można z niego przygotować orzeźwiający napój

Choć malwa pochodzi z Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego, dla wielu osób jest symbolem polskiej wsi, z jej drewnianymi chatami i przydrożnymi kapliczkami. I pewnie dlatego, że mamy do niej taki sentyment, raczej nikt nie zbiera rosnących dziko kwiatów, a te wykorzystywane przy produkcji leków i herbatek pozyskiwane są tylko ze specjalnych plantacji.

Roślinne leki wykrztuśne

Malwa czarna na kobiece dolegliwości

Malwa to jedna z roślin leczniczych, które szczególnie polecane są płci pięknej. Malwa czarna potrafi bowiem zadbać nie tylko o nasze zdrowie, ale także o urodę. Przede wszystkim pomaga ustabilizować kobiecą gospodarkę hormonalną, i to zarówno w młodym wieku, jak i po pięćdziesiątce.

Napar z kwiatów malwy czarnej podawano kiedyś w celu pobudzenia i przedłużenia zbyt skąpych miesiączek (teraz także można taką kurację wypróbować), a obecnie wchodzą one w skład wielu mieszanek ziołowych łagodzących dolegliwości menopauzy i okresu przekwitania.

Jak mówi dr n. farm. Jerzy Jambor, choć w aptekach sporo jest gotowych produktów, to lekarstwo na objawy menopauzy może także zrobić samodzielnie. Oto jego przepis.

Przepis na leczniczy napar z malwy

Zmieszaj:

  • 50 g kwiatów malwy czarnej
  • 50 g kwiatów jasnoty białej
  • 25 g ziela serdecznika
  • 25 g szyszek chmielu
  • 25 g liści melisy
  • 25 g kwiatów rumianku

Rano do garnka wsyp 3 łyżki mieszanki ziół, zalej trzema szklankami wody i gotuj na wolnym ogniu przez kwadrans (to porcja na jeden dzień). Ostudź, przecedź, pij po szklance 3 razy dziennie między posiłkami.

6 kwiatów, które pokocha twoja skóra

Malwa nawilża suchą cerę

Napar z kwiatów malwy można stosować jako tonik do twarzy, który doskonale pielęgnuje suchą cerę – działa na nią kojąco i świetnie nawilża. Łagodzi również stany zapalne spojówek i powiek (wystarczy zamoczyć w nim gazik i przyłożyć go w okolice oczu) oraz skóry (stosowany jako kompres).

Przepis na tonik do twarzy z kwiatów malwy

Jak zrobić domowy tonik z kwiatów malwy? 2 łyżki suszonych kwiatów malwy zalej szklanką wrzątku i trzymaj pod przykryciem przez 20-30 minut. Po tym czasie zagotuj (1-2 minuty), ostudź i… kosmetyk gotowy.

Jakie właściwości ma malwa? Malwa pod płotem w ogrodzie.

Czarna malwa na kaszel i chrypkę

Jak wspominaliśmy, malwa czarna należy do rodziny ślazowatych. Zawarte w kwiatach malwy związki śluzowe powlekają błony jamy ustnej i gardła, a antocyjany zmniejszają stan zapalny. Te właściwości malwy sprawiają, że roślina wchodzi w skład preparatów leczniczych stosowanych przy nieżytach górnych dróg oddechowych – pomaga łagodzić suchy kaszel, ułatwia odksztuszanie, zmniejsza chrypkę.

Przepis na domowy syrop na kaszel z malwy

Oto przepis na domową mieszankę ziołową pomocną przy suchym kaszlu i chrypce.

Zmieszaj:

  • 50 g kwiatów malwy czarnej
  • 50 g kwiatów dziewanny
  • 50 g liści babki lancetowatej
  • 25 g liści bluszczu
  • 25 g ziela tymianku

2 łyżki mieszanki ziół zalej trzema szklanki ciepłej wody, gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 2-3 minuty. Odstaw na 10 minut, przecedź. Pij 3-4 razy dziennie po jednej szklance (po jedzeniu).

Podbiał – doskonały nie tylko na kaszel!

Czarna malwa na stan zapalny żołądka

Dzięki swym powlekającym właściwościom malwa czarna zmniejsza także stan zapalny żołądka i przewodu pokarmowego.

Przepis na malwową kurację osłaniającą żołądek

Zmieszaj równe ilości:

  • kwiatów malwy
  • plechy porostu islandzkiego (tarczownicy islandzkiej)
  • korzenia prawoślazu
  • kwiatów rumianku

Zalej 2 łyżki mieszanki ziołowej ½ litra zimnej wody, odstaw na 2-3 godziny (w tym czasie kilka razy zamieszaj). Następnie gotuj na małym ogniu, pod przykryciem przez 5 minut, odstaw na kwadrans, przecedź. Pij małymi porcjami 4-6 razy dziennie.

Garść wiedzy o malwie czarnej dla zainteresowanych

Kwiaty malwy czarnej zawierają substancje śluzowe, w których głównymi składnikami są wielkocząsteczkowe polisacharydy z kwasami uronowymi, ramnozą i galaktozą. Zawierają też antocyjany, flawonoidy z grupy flawonoli, kwasy fenolowe, garbniki i niewielkie ilości olejku eterycznego. W zespole antocyjanów występują glikozydy i diglikozydy delfinidyny, malwidyny i petunidyny, natomiast w zespole flawonoidów występują glikozydy kemferolu, kwercetyny i mirycetyny.

Mieszanki ziołowe na przeziębienie i odporność

Jak suszyć kwiaty malwy?

W gotowych preparatach mogą być stosowane kwiaty malwy w dwóch postaciach:

  1. kwiaty z kielichem (Malvae arboreae flos cum calycibus)
  2. kwiaty pozbawione kielichów (Malvae arboreae flos sine calycibus)

Jeśli ktoś ma spory ogród i ta roślina rozsiała mu się w różnych zakątkach, można spróbować suszyć kwiaty malwy samodzielnie. Jednak, jak radzi nasz ekspert dr n. farm. Jerzy Jambor, w domowych warunkach lepiej zbierać wyłącznie płatki pozbawione kielicha.

Trzeba rozłożyć cienką warstwę kwiatów malwy w przewiewnym, zacienionym miejscu. Suszenie całych kwiatów malwy jest jednak bardzo kłopotliwe, gdyż dno kwiatowe malwy jest bardzo grube i trudno wysycha (robi się to tylko w specjalnych suszarniach).

Uwaga! Na malwach bardzo lubią przebywać pszczoły, gdyż wabi je wytwarzany przez tę roślinę pyłek. W upalne, słoneczne dni trzeba zachować szczególną ostrożność podczas zrywania płatków.

Ciekawostka

W latach sześćdziesiątych prowadzone były w Polsce (a dokładniej w Klęce), prace nad wyhodowaniem nowych odmian malwy czarnej. Ich efektem była „Czarna Mańka”, którą w 1984 roku przyjęto do rejestru odmian oryginalnych. Ma ona ciemnoczerwony, niemal czarny kolor i wyjątkowo długi okres kwitnienia, nawet do 50 dni. Jej twórcą był dr inż. Marcin Jaruzelski, jeden z najwybitniejszych polskich zielarzy.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły