Strona główna Zdrowie Bluszczyk kurdybanek oczyszcza organizm z metali ciężkich

Bluszczyk kurdybanek oczyszcza organizm z metali ciężkich

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Znasz go na pewno, jeśli chociaż czasem bywasz na wsi lub w okolicy lasu. Wszędzie go pełno! Ale mało kto wie, jaka to pożyteczna dla zdrowia roślina. Najważniejsza właściwość? Bluszczyk kurdybanek oczyszcza organizm z metali ciężkich.

Strona główna Zdrowie Bluszczyk kurdybanek oczyszcza organizm z metali ciężkich

Wystarczy wziąć listek bluszczyku kurdybanka (Glechoma hederacea) do ust i chwilę żuć, by odświeżyć oddech. Ta roślina ma bowiem wiele olejków eterycznych o właściwościach dezodoryzujących. A to nie wszystkie jego zalety.

Bluszczyk kurdybanek – jakie ma właściwości?

Przed laty napar z ziela bluszczyku był stosowany przez pracowników przemysłu ciężkiego do usuwania z organizmu ołowiu i innych metali ciężkich. Dawne zielniki Hildegardy, Paracelsusa czy księdza Kneippa wymieniają bluszczyk kurdybanek wśród ziół leczniczych o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i łagodzących bóle reumatyczne.

Wiosną i latem najlepiej dorzucać młode listki i kwiatostany tego ziela do sałatek, twarogu czy warzywno-owocowych koktajli. Po ususzeniu bluszczyk nadaje się do sporządzania naparów czy jako przyprawa np. do zup.

Ziele to poprawia trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i przyspiesza przemianę materii. Wspomaga także pracę wątroby i trzustki oraz pomaga złagodzić uporczywy kaszel.

Glechoma hederacea - jak wygląda bluszczyk kurdybanek?

Jak zrobić leczniczy napar z bluszczyku kurdybanka?

Wystarczy łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na ok. 7-10 minut.

Świeże listki bluszczyku można także przykładać na rany i wrzody.

Źródła:

  1. Karin Greiner „Superfood z ogrodów, łąk i lasów”
  2. Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska, Piotr Klepacki „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera”.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły